Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Învinse din startul jocului

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj-CSM Unirea Slobozia 37-23 (17-9)

Învinse din startul jocului

Unirea Slobozia a căpătat, o dată cu instalarea lui Dumitru Muși, o brumă de atitudine și un spor de rezistență fizică. Rezultatele însă continuă să lipsească. Spre exemplu în meciul de la Cluj, disputat duminică, 25 septembrie 2016, am așteptat nu neapărat un succes, cît mai ales o replică bună a echipei noastre. Din păcate, studentele antrenate de Carmen Amariei s-au impus fără probleme, conducînd jocul încă din start. A fost 6-2 și chiar 13-3 pentru Universitatea în minutul 20, moment în care orice speranță la un rezultat pozitiv al Sloboziei s-a spulberat. Florina Chintoan, Cristina Laslo sau ucraineanca Alla Seiko ne-au administrat un dureros 37-23, fiindu-le probabil și lor greu să creadă că au avut o misiune atît de facilă. Unirea continuă să se sprijine pe umerii inimoasei Andreea Enescu, jucătoare care în Ardeal a marcat 8 goluri, fiind secondată de Andreea Ivan, cu 4 reușite. În rest, atacul slobozean a înregistrat multe acțiuni ratate, printre acestea fiind și 3 aruncări de la 7 metri. Unirea are 1 punct în 4 etape și ocupă obișnuitul loc 11. Lucrurile s-ar putea îmbunătăți miercuri, 28 septembrie 2016, cînd la Slobozia vine Cetate Deva, o echipă cu un lot subțire, pe care în mod logic ar trebui să o învingem. La formația ardeleană evoluează din această vară fostele handbaliste ale Unirii, Andreea Mărginean și Cristina Strahan. Meciul începe la orele 16,00 și este transmis în direct de TVR 2.

Craiova a învins dar n-a convins După meciul disputat pe 22 septembrie împotriva Craiovei, senzația tuturor celor prezenți a fost că Unirea putea scoate mai mult. S-a mers în prima repriză de la egal la egal, oltencele, cu Valentina Elisei și Cristina Zamfir în echipă, intrînd la pauză cu un fragil 17-16 pe tabelă. Craiova a prins aripi în partea secundă, cînd s-a distanțat grație, în primul rînd, experienței individuale pentru că și acolo mai este de lucru la omogenizare. Au fost și 5 goluri diferență în favoarea oaspetelor și, chiar dacă Unirea a revenit pe final, n-a mai putut remonta. S-a terminat 31-33, cu Enescu autoare a 9 goluri, urmată de Iovănescu cu 7 goluri și Ilie cu 6. Diferența dintre cele două echipe s-a făcut și la nivelul porților, acolo unde Mirela Pașca a fost mai inspirată decît Petrescu sau Ion. Au contat și cele 7 aruncări de la 7 metri de care a beneficiat Craiova, față de doar 2 acordate Unirii.

Alina Ilie, la Echipa Națională
Thomas Ryde, antrenorul Echipei Naționale a României, pregătește în această perioadă Campionatul European, ce se va disputa în decembrie, în Suedia, și a conturat deja un lot lărgit, format din 28 de jucătoare. Printre acestea se află și handbalista de 20 ani a Unirii, Alina Ilie. Convocarea această reprezintă o premieră pentru echipa slobozeană, care a dat pînă acum jucătoare la loturile naționale de junioare și tineret, însă niciodată la senioare. Pentru postul de inter dreapta vor merge, probabil, două jucătoare la Euro, iar Alina se va lupta pentru un loc în avionul de Suedia, cu Melinda Geiger (Brest) și Laura Popa (U. Cluj). Din lotul lărgit face parte și portărița Dunării Brăila, Elena Voicu, jucătoare născută și formată la Slobozia.

27 Septembrie 2016, 14:25 (2071 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Un punct în plus, un loc în minus
Victorie și calificare
Doar o repriză de speranțe

Comentariile cititorilor:


cornel:
(30 Septembrie 2016, 21:09)
o echipa urata!
Ion Nica:
(28 Septembrie 2016, 21:10)
Curajosilor, va ascundeti sub pseudonime pe aici!
doroftei:
(28 Septembrie 2016, 09:17)
Încetati o data pentru totdeauna sa mai umflati aceasta echipa care an de an se zbate sa supravietuiasca in prima liga si . . . doar atat ! Sunt doar bani aruncati aiurea pe contraperformanta ! In vara echipa era exact acolo unde merita adica aproape sa se desfiinteze,cu demisii,cu tot ce trebuie . . . ! Acum ce facem,o luam de la capat cu cheltuieli enorme pt un asa zis spectacol la care asista cateva gasti de pensionari care daca ar trebui sa plateasca bilet nu ar mai intra in sala ?!?!
gasca:
(27 Septembrie 2016, 19:05)
pai de ce o bruma de atitudine si un spor de nu stiu ce ...ca acum au venit fete valoroase si scumpe cu salarii peste zece mii de lei  pe luna dupa cum spun cu patos chiar consilierii locali , daca stam sa batem pe deva care vine maine cu sapte jucatoare si noi cu jucatoare care au jucat in cupe europene nu avem nicio sansa la cluj dupa cinci minute,eclar ca se duce si bruma aia...dar sunt frumoase barurile la slobozia si banii sunt la cine trebuie...