Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Moștenitorii locomotivelor Malaxa

Moștenitorii locomotivelor Malaxa

Cu aproximativ 80 de ani în urmă, primele locomotive cu abur produse în România, la Uzinele «Malaxa», erau aduse la Depoul CFR Fetești. Scăpate de febra tehnologizării și furia hoților de fier vechi, două modele abandonate la intrarea în triajul Gării Fetești amintesc puținilor oameni care mai circulă cu trenul de anii de glorie ai Căilor Ferate Române.

Locomotive abandonate în gară
Istoria feroviară a României vorbește despre faptul că, între anii 1920 și 1940, Uzinele «Malaxa» Reșița au produs aproximativ 800 de modele de locomotive cu abur. Distribuite către depourile din marile gări ale țării, locomotivele cu abur fabricate în România au avut parte de aceeași soartă. După 1990, multe dintre ele au fost vîndute la fier vechi, în timp ce altele au fost abandonate prin diferite gări, fiind lăsate să se degradeze. Într-o situație similară se află și două dintre locomotivele care au intrat în jurul anilor 1930 în dotarea Depoului CFR Fetești. Cei doi mastodonți de metal stau încremeniți pe șine dinainte de Revoluție, la intrarea în Gara Fetești, fiind mîncați de rugină și lăsați fără piese din cauza hoților de fier vechi. «Eu cînd m-am angajat le-am găsit aici, lîngă depou. Am încercat să le îngrijim și noi cît am putut la început. Costă foarte mult întreținerea lor și tocmai de aceea au fost lăsate aici. Acum sînt bune doar de piese de muzeu...» ne spune Gheorghe Galupa, unul dintre cei mai vechi angajați ai Gării Fetești și fost mecanic de locomotivă.

Povestea mastodonților de metal
De serie 130 525, una dintre locomotivele abandonate la Fetești, a fost vedeta transportului feroviar pînă la izbucnirea celui de Al Doilea Război Mondial. Ca ea, Uzinele «Malaxa» din Reșița au mai produs în acele timpuri doar 67 de modele. Lungă de peste 4 metri și cu o greutate de 17 tone, locomotiva atingea o viteză maximă de aproximativ 60 kilometri pe oră, putînd fi alimentată atît cu cărbuni, cît și cu păcură. Muntele de metal ruginit, care a străbătut ani buni linia dintre București și Constanța, stă acum părăsit la umbra unor pomi. Mecanicul Gheorghe Galupa se apropie de locomotivă și ne explică principalele sale caracteristici: «A fost o adevărată comoară pentru transportul feroviar în anii în care a fost produsă... Se putea lucra foarte ușor pe ea. Aici, după cum vedeți, se află cazanul în care se producea aburul, iar aici, în spate, erau așezați cărbunii... Ar fi bine dacă ar putea fi expusă undeva, ca oamenii să o vadă!».

S-a oprit «Iuțeala Șinelor»
O Săgeată Albastră sfidează în viteză un morman de fiare ruginit, tras pe o linie moartă din imediata apropiere a Gării Fetești. În trecut, era cunoscută sub numele de «Iuțeala Șinelor», fiind considerată cea mai rapidă locomotivă cu aburi, datorită vitezei de 80 de kilometri pe oră pe care o putea atinge. Masivă și descoperită de aliajul metalic care conferea protecție mecanismelor, locomotiva cu abur își duce povara lîngă o freză folosită pentru deszăpezitul liniilor de cale ferată. Utilajul era dotat, de asemenea, cu un motor cu abur... «După cum se poate vedea, modelul acesta de locomotivă era mult mai rapid decît celelalte... Dovada o reprezintă numărul roților din față. Acest model are 5, cealaltă locomotivă are doar 3...» mai explică mecanicul Gheorghe Galupa. Cu 10 ani în urmă, autoritățile locale din Fetești au încercat să preia cele două modele de locomotive și să le expună publicului. Intenția administrației locale s-a lovit însă de refuzul oficialilor Căilor Ferate Române, în custodia cărora se află. Deși au respins propunerea municipalității din Fetești, reprezentanții CFR au recunoscut faptul că transformarea locomotivelor în puncte de atracție este un demers imposibil din cauza costurilor imense.

Istoria feroviară a Feteștiului La Fetești, pe malul Dunării, s-au scris primele file din îndelungata istorie feroviară a României. Totul a început în anul 1880, cînd se inaugurează Depoul CFR Fetești, obiectiv realizat după cele mai moderne planuri de infrastructură ale acelor timpuri. Datorită acestui obiectiv, la cîțiva ani distanță orașul a fost declarat oficial de autoritățile centrale principalul nod de cale ferată pe ruta feroviară București-Constanța. Progresul contiună o dată cu inaugurarea Podului «Carol I», realizat după planurile inginerului Anghel Saligny. După 1989, activitatea în cadrul Depoului CFR Fetești a fost sistată, obiectivul aflîndu-se astăzi în conservare...

4 Octombrie 2016, 12:20 (1478 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(19 Octombrie 2016, 23:04)
Nu a fost nici un mecanic cu numele de Gheorghe Galupa la Depoul Fetesti

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 22 Sep 2017
161 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 15:45
(189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


1

ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 14:55
(177 vizualizări - 0 comentarii)


2

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

19 Septembrie 2017, 18:10


3
Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:40
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 15:45
(224 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:15
(203 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 13:45
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:17
(323 vizualizări - 0 comentarii)


8

Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 08:10
(224 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:50
(235 vizualizări - 0 comentarii)


12

Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 17:35
(222 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 15:30
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 19:25
(477 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:50
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:15
(568 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:10
(696 vizualizări - 0 comentarii)


18

AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 17:30
(547 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:40
(557 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:10
(551 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 15:05
(503 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 18:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 18:15
(627 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 18:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:10
(766 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:05
(825 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 13:10
(700 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 12:05
(699 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 14:50