Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sistemul informatic sanitar lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Sistemul informatic sanitar lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de 1 an să primească de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița suma de 327 mii de lei, reprezentînd contravaloarea serviciilor medicale prestate în septembrie 2015, dar nevalidate din cauza unor probleme apărute la softul informatic al unității medicale. Un control al Ministerului Sănătății efectuat la Spitalul Slobozia confirmă faptul că datele au fost introduse corespunzător în sistem, însă oficialii CJAS Ialomița precizează faptul că nu există un acord scris prin care să poată atribui fondurile neachitate.

Un singur soft, mai multe probleme
În urmă cu 1 an, Ministerul Sănătății a implementat în toate spitalele Sistemul Informatic Unitar Integrat (SIUI), softul care le permite unităților medicale să-și înregistreze în bazele de date toate serviciile oferite pacienților și pe baza cărora să poată primi fonduri de la Casele Județene de Asigurări de Sănătate. Problemele au apărut încă din prima lună de utilizare a revoluționarului sistem informatic, din cauza faptului că multe unități medicale nu au putut să-și valideze în timp optim fișele pacienților. La nivelul județului Ialomița, cele mai multe deficiențe s-au înregistrat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate sanitară care nu a reușit să-și valideze în sistemul informatic peste 200 de fișe ale pacienților tratați, rămînînd cu o gaură în buget de 327 mii de lei. Totodată, alți 120 mii de lei au fost pierduți de Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitate care nu a reușit să valideze un număr de 100 de fișe de externare.

Acordarea fondurilor întîrzie
Cel mai recent control al Ministerului Sănătății pe tema introducerii în Sistemul Informatic Unitar Integrat a serviciilor prestate de spitalele din Ialomița scoate în evidență faptul că unitățile sanitare au gestionat corespunzător situația încă de la implementarea softului. Cu toate acestea, unitățile medicale așteaptă de 1 an să primească fondurile restante, însă distribuirea banilor bate pasul pe loc. «Am fost controlați de Ministerul Sănătății, ai cărui reprezentați au declarat că la noi nu au fost probleme niciodată... Tot ce dorim este ca oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița să ne dea acei bani pentru serviciile invalidate anul trecut!» susține medicul Violeta Șapira, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița explică la rîndul lor faptul că la momentul de față nu există un cadru legal bine stabilit prin care să fie aprobată acordarea respectivelor sume de bani. «Trebuie explicat și menționat faptul că situația a fost problematică încă de la început... Trebuiau făcute verificări, s-au tot amînat pînă anul acesta. Într-adevăr spitalele pot să demonstreze serviciile făcute, însă acordarea fondurilor nu depinde doar de noi. Am făcut solicitări la Casa Națională de Asigurări de Sănătate și ni s-a explicat că trebuie să gestionăm la nivel local această situație. Este dificil să-ți asumi această răspundere fără o bază legală clară, motiv pentru care vom discuta în amănunt situația pentru a vedea dacă există posibilitatea acordării acelor fonduri!» ne-a declarat Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Sistemul informatic, un dezastru Nu doar spitalele întîmpină probleme cu privire la sistemul informatic al Ministerului Sănătății, ci și medicii de familie.  Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița reclamă faptul că softul are numeroase deficiențe tehnice. «SIUI este un program mai puțin eficient, pentru că efectiv se blochează. Sînt zile cînd eu, de exemplu, îmi validez serviciile medicale oferite pacienților după orele 21,00... Este foarte dificil de lucrat cu acest soft, însă sperăm cu toții să fie îmbunătățit pentru a nu mai avea problemele pe care le avem acum!» ne-a declarat medicul Mihai Lungu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

4 Octombrie 2016, 10:30 (1572 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Anchetă internă la spitalele din Urziceni și Slobozia
Sănătatea ialomițeană ar putea primi mai mulți bani
Ialomița are mai puține persoane asigurate medical

Comentariile cititorilor:


Dorel:
(10 Octombrie 2016, 10:02)
Prim-plan cu abatorul slobozia ! O poza extrem de sugestiva.
 Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate!
fgf+jkl:
(7 Octombrie 2016, 09:06)
Sistemul unic integrat e vai de mama lui.