Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele
Vanghelie Checiu e deportat. A venit de la Timișoara, în ’51, și vreme de 5 ani și-a mîncat amarul prin colbul de la Fundata. A muncit cu arma la spate, la bumbac, la porumb... Și a avut zile de a scăpat! Cînd s-a mutat la Slobozia nu avea după ce bea apă. Dar a muncit și a trăit. Ca toată lumea, nici mai bine, nici mai rău. A întemeiat o familie, a crescut trei copii, a muncit cinstit... Iar cînd a trecut de 60 de ani, s-a pregătit și el, ca tot omul, pentru ce e mai rău. Așa că în anul 2002 s-a dus la Primărie și a cerut loc de veci. Pentru că e «de-ăia deportații», locul de veci l-a primit gratuit, după cum spune Legea 189 din noiembrie 2000. Numai că Dumnezeu a fost bun cu el și i-a dat zile. Prea multe, după cum recunoaște singur. «Ce să fac, taică, dacă n-am murit?! Acuma trag ponoasele. Mustăciosul ăla de la Cuza Vodă mi-a dat locul de veci la altul. Știu și cui, dar nu l-am mai văzut demult, să-l fac de rușine. L-a dat cu bani, iar ăla a făcut cavou. Păi, ce era să fac, să dorm acolo să-mi păzesc locurile de veci?! Acuma ar trebui să iau un topor să sparg crucea ăluia, că e locul meu. Dar n-am făcut așa, că mă bate Dumnezeu! Am fost la Primărie, la audiențe. Și domnul primar mi-a promis că se rezolvă...». De cînd a promis primarul Adrian Mocioniu că se rezolvă, că doar nu s-a hotărît nea Vanghelie să moară acuma, au trecut două săptămîni. Iar mustăciosul care administra locurile de veci, Ștefan Costea, nu mai e. «Degeaba l-au chemat la audiențe să îi ceară socoteală de locul meu de veci. Le-a spus că locul meu e lîngă gard, la gunoaie. Dar eu nu iau loc de veci acolo, că locul meu nu e ăla. Mi l-au furat...».

În căutarea locului de veci
Cimitirul Sloboziei e plin ochi. Administrația locală a aprobat construirea unui cimitir nou la granița cu comuna Cosîmbești. Dar mai e mult pînă departe. Și nimeni nu vrea să fie îngropat acolo. Și nici la Slobozia Nouă, unde mai sînt locuri destule. Nici nea Vanghelie nu vrea. Ne duce glonț la locul lui. Îl cunoaște, «că e lîngă pom», în cimitirul nou. Pe cele două locuri de veci pe care le-a primit în 2002 e ridicat acum un cavou nou, cu cruce mozaicată. Pe cruce scrie «Familia Chesaru». El e născut în ’51, ea în ’55. Și trăiesc amîndoi. Nea Vanghelie ne duce la marginea cimitirului, unde i-a spus «mustăciosul» că are acum locul de veci. În spațiul rămas, nu e loc nici de un mormînt, d-apăi de două. Bătrînul izbucnește în lacrimi de revoltă și neputință. «Cum să mă dea pe mine aici? Unde să mă îngroape băiatul? Porcul ăla mustăcios a plecat, nu știu unde s-a dus, iar în locul lui a venit o femeie. Mi-a arătat o hîrtie modificată, cum că ar fi aici... Eu aici nu vin! Dacă vrea, să-mi dea în altă parte, eu aici nu vin!». Îl bănuim că a uitat unde a primit locul de veci și îi spunem. Se îndreaptă brusc de spate, întinerit de bănuială, și se întoarce sprinten la cavoul familiei Chesaru. «Uite, taică, de la locul meu de veci, pe cărarea asta, e mormîntul unui nepot... A murit tînăr, la 40 de ani, Dumnezeu să-l ierte! Cînd mi-a dat locul, trebuia să îl iau aici, lîngă al lui, că așa vorbisem cu el. Dar mi-au spus să iau acolo, că sînt aproape de el. Și eu, prostul, am luat! Ar fi trebuit să fiu aici, lîngă el, unde e locul gol. Acum nu mai sînt nicăieri!». La ieșire din cimitir, lîngă gard, au apărut cruci noi și alei amenajate proaspăt. Înainte să plece «mustăciosul» a sistematizat toate peticele de teren care puteau deveni morminte. Vanghelie Checiu se uită lung și oftează: «Aici să îmi dea... Să nu-și mai bată joc de mine, că sînt om bătrîn. Cine știe zilele omului. Numai Dumnezeu bunul! Iar dacă nu, o vedea băiatul meu cînd oi muri, că nu m-or lăsa neîngropat!».

Impozite pentru morți «Hoția» cu locul de veci nu e singura problemă cu care se confruntă Vanghelie Checiu. Întorși acasă ne arată o hîrtie «de impunere» de la primărie. În hîrtie scrie că nevasta lui, Maria, moartă cu 5 ani în urmă, are de plătit pînă la data de 16 septembrie 2016 un debit de 881 de lei, «provenit din taxa de salubritate, plus accesoriile». Adresa îl informează politicos pe Vanghelie Checiu că pentru datoria restantă s-a declanșat executare silită în temeiul «titlului executoriu anexat». Nea Vanghelie mai oftează o dată și ne spune: «Nu știu ce scrie aici, taică. Da’ mă duc joi la primar, în audiență, să vedem ce e de făcut, vai de bătrînețile mele...».

10 Octombrie 2016, 08:05 (1056 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(10 Octombrie 2016, 15:14)
Scuze,dar nu am inteles! Nevasta lui " moarta cu 5 ani in urma", D-zeu sa o odihneasca, unde este ingropata? Ca a primit 2 locuri de veci!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 27 Mar 2017
71 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Spania!

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă prin serviciul de ocupare EURES România oferă 200 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, ambalat fructe și verdețuri (regiunea Lérida-Spania). ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2017, 12:20
(137 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare «Zilei Poliției Române», polițiștii ialomițeni organizează joi, 23 martie 2017, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise», pentru cetățenii care doresc să cunoască ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:55
(137 vizualizări - 0 comentarii)


2

ISU Ialomița: Exercițiu de cutremur la Urziceni

«Cutremur cu urmări negative pe amplasamentul SC SNTGN SA Urziceni» este ipoteza unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, în care structurile implicate vor acționa integrat pentru gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:15
(167 vizualizări - 0 comentarii)


3
Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat (sau în curs de absolvire a liceului), pentru instituțiile militare de învățământ din Ministerul ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:05
(221 vizualizări - 0 comentarii)


4

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Martie 2017, 19:35


Amara: Elevii, informați despre delincvența juvenilă

Efectivele Poliției Orașului Amara, în colaborare cu jandarmi și polițiști locali, au organizat și desfășurat activitatăți preventive, la care au participat aproximativ 80 de elevi ai Școlii Gimnaziale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2017, 12:50
(193 vizualizări - 0 comentarii)


6

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei, 9 permise suspendate

La acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 17:25
(321 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Sălcioara

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Sălcioara, organizează sâmbătă, 25 martie 2017, orele 11,00, la Căminul Cultural din această ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 15:40
(484 vizualizări - 0 comentarii)


8
Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Ca urmare a comunicatului de presă susținut de managerul Spitalului de Urgență Slobozia în data de 11 martie 2017, dorim să facem următoarele pecizări:
1. Așa cum doamna manager precizează, dosarul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 14:10
(615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune în sistem integrat

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați la acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie 2017, în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 13:25
(505 vizualizări - 0 comentarii)


10

Lansare de volum la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Vineri, 24 martie 2017, la orele 13,00, la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va avea loc lansarea volumului «Elemente mitice precreștine și creștine, în colinda românească, studiu folcloric» ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 12:20
(477 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Invitație dezbatere publică

Primăria Municipiului Slobozia, în conformitate cu Legea 273/2006, privind finanțele publice locale, aduce la cunștința publică «Proiectul Bugetului General al Municipiului Slobozia pe anul 2017». «Proiectul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 11:05
(464 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJFP Ialomița: Încasări la buget de aproape 87 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice a încasat, în primele două luni ale anului 2017, la bugetul general consolidat suma de 86,78 milioane de lei. Menționăm că, din bugetul de stat, s-a rambursat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 10:20
(373 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 7 aprilie 2017, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESCO «Ionel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 08:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJFP Ialomița: Rambursări TVA

În luna martie 2017, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează TVA, conform selecție naționale, în valoare totală de 1.326.537 de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2017, 15:20
(167 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7665 șomeri, din care 1815 șomeri indemnizați, respectiv 5850 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2017, 10:05
(185 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

FIRMĂ PRODUCĂTOARE
confecții de damă pentru export
ANGAJEAZĂ
PERSONAL CALIFICAT
Relații la telefoanele
0720/988.888, 0723/666.278

14 Martie 2017, 19:30


anunț angajare

angajăm
PERSONAL NECALIFICAT,
ELECTRICIENI/LĂCĂTUȘI

cu experiență
și ȘOFER categ. C, D, E
pentru fabrica din Afumați
ASIGURĂM TRANSPORT
Salariu motivant, bonuri de masă
Calipso, telefon 0729/072.584

14 Martie 2017, 19:25


anunț angajare

În vederea angajării de
ȘOFERI PROFESIONIȘTI PE TIR
vor avea loc întâlniri cu
reprezentantul firmei
FASULO EST EUROPA LOGISTICA
(TIMIȘOARA) în orașele:
BRĂILA, SLOBOZIA, CĂLĂRAȘI,
ALEXANDRIA, PITEȘTI, SLATINA, CRAIOVA

Șoferii care sunt interesați sunt rugați
să sune la telefon 0749/021.611
sau 0749/021.612
Se cere:
-experiență demonstrabilă pe TIR
în transportul internațional
(cisternă, frig, container sau prelată)

14 Martie 2017, 19:20


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, miercuri, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:35
(265 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă de avertisment la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița au organizat marți, 14 martie 2017, o grevă de avertisment în intervalul orar 10,00-12,00. Acțiunea a fost organizată de Federația Sindicatelor Unite ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:50
(389 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru executarea unor lucrări programate de către Enel, la postul de transformare din cadrul Stației de Pompare Apă Țăndărei, SC RAJA SA nu va putea furniza apă potabilă miercuri, 15 martie 2017, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:40
(323 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Beat la volan, a intrat cu mașina într-un podeț

În cursul zilei de luni, 13 martie a.c., polițiștii rutieri, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza comunei Movilița, au observat un autoturism care a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:20
(323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat un parfum din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 13 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:10
(407 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 17:05
(236 vizualizări - 0 comentarii)


Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

De la începutul lunii februarie a acestui an, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești, Cercul de pictură ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 16:05
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 27 permise de conducere, reținute

Serviciul Rutier Ialomița, sub coordonarea Direcției Rutiere cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, a organizat pe raza județului o amplă acțiune pentru combaterea conducerii autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 13:35
(213 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Flori confiscate de polițiști

Peste 500 de flori fără documente legale au fost confiscate de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate la nivelul județului Ialomița pentru verificarea legalității comerțului cu flori și plante ornamentale ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 13:15
(200 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Slobozia

De marți, 14 martie 2017, de la orele 17,00, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane». Evenimentul, aflat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 09:20
(355 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins de polițiștii locali după ce a furat banii din geanta unei călătoare

Vineri, 10 martie 2017, în jurul orelor 10,55, un echipaj al Poliției Locale Slobozia a fost interceptat, pe peronul Autogării Slobozia, de către o persoană care le-a comunicat că un individ  ar fi ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2017, 16:10