Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele
Vanghelie Checiu e deportat. A venit de la Timișoara, în ’51, și vreme de 5 ani și-a mîncat amarul prin colbul de la Fundata. A muncit cu arma la spate, la bumbac, la porumb... Și a avut zile de a scăpat! Cînd s-a mutat la Slobozia nu avea după ce bea apă. Dar a muncit și a trăit. Ca toată lumea, nici mai bine, nici mai rău. A întemeiat o familie, a crescut trei copii, a muncit cinstit... Iar cînd a trecut de 60 de ani, s-a pregătit și el, ca tot omul, pentru ce e mai rău. Așa că în anul 2002 s-a dus la Primărie și a cerut loc de veci. Pentru că e «de-ăia deportații», locul de veci l-a primit gratuit, după cum spune Legea 189 din noiembrie 2000. Numai că Dumnezeu a fost bun cu el și i-a dat zile. Prea multe, după cum recunoaște singur. «Ce să fac, taică, dacă n-am murit?! Acuma trag ponoasele. Mustăciosul ăla de la Cuza Vodă mi-a dat locul de veci la altul. Știu și cui, dar nu l-am mai văzut demult, să-l fac de rușine. L-a dat cu bani, iar ăla a făcut cavou. Păi, ce era să fac, să dorm acolo să-mi păzesc locurile de veci?! Acuma ar trebui să iau un topor să sparg crucea ăluia, că e locul meu. Dar n-am făcut așa, că mă bate Dumnezeu! Am fost la Primărie, la audiențe. Și domnul primar mi-a promis că se rezolvă...». De cînd a promis primarul Adrian Mocioniu că se rezolvă, că doar nu s-a hotărît nea Vanghelie să moară acuma, au trecut două săptămîni. Iar mustăciosul care administra locurile de veci, Ștefan Costea, nu mai e. «Degeaba l-au chemat la audiențe să îi ceară socoteală de locul meu de veci. Le-a spus că locul meu e lîngă gard, la gunoaie. Dar eu nu iau loc de veci acolo, că locul meu nu e ăla. Mi l-au furat...».

În căutarea locului de veci
Cimitirul Sloboziei e plin ochi. Administrația locală a aprobat construirea unui cimitir nou la granița cu comuna Cosîmbești. Dar mai e mult pînă departe. Și nimeni nu vrea să fie îngropat acolo. Și nici la Slobozia Nouă, unde mai sînt locuri destule. Nici nea Vanghelie nu vrea. Ne duce glonț la locul lui. Îl cunoaște, «că e lîngă pom», în cimitirul nou. Pe cele două locuri de veci pe care le-a primit în 2002 e ridicat acum un cavou nou, cu cruce mozaicată. Pe cruce scrie «Familia Chesaru». El e născut în ’51, ea în ’55. Și trăiesc amîndoi. Nea Vanghelie ne duce la marginea cimitirului, unde i-a spus «mustăciosul» că are acum locul de veci. În spațiul rămas, nu e loc nici de un mormînt, d-apăi de două. Bătrînul izbucnește în lacrimi de revoltă și neputință. «Cum să mă dea pe mine aici? Unde să mă îngroape băiatul? Porcul ăla mustăcios a plecat, nu știu unde s-a dus, iar în locul lui a venit o femeie. Mi-a arătat o hîrtie modificată, cum că ar fi aici... Eu aici nu vin! Dacă vrea, să-mi dea în altă parte, eu aici nu vin!». Îl bănuim că a uitat unde a primit locul de veci și îi spunem. Se îndreaptă brusc de spate, întinerit de bănuială, și se întoarce sprinten la cavoul familiei Chesaru. «Uite, taică, de la locul meu de veci, pe cărarea asta, e mormîntul unui nepot... A murit tînăr, la 40 de ani, Dumnezeu să-l ierte! Cînd mi-a dat locul, trebuia să îl iau aici, lîngă al lui, că așa vorbisem cu el. Dar mi-au spus să iau acolo, că sînt aproape de el. Și eu, prostul, am luat! Ar fi trebuit să fiu aici, lîngă el, unde e locul gol. Acum nu mai sînt nicăieri!». La ieșire din cimitir, lîngă gard, au apărut cruci noi și alei amenajate proaspăt. Înainte să plece «mustăciosul» a sistematizat toate peticele de teren care puteau deveni morminte. Vanghelie Checiu se uită lung și oftează: «Aici să îmi dea... Să nu-și mai bată joc de mine, că sînt om bătrîn. Cine știe zilele omului. Numai Dumnezeu bunul! Iar dacă nu, o vedea băiatul meu cînd oi muri, că nu m-or lăsa neîngropat!».

Impozite pentru morți «Hoția» cu locul de veci nu e singura problemă cu care se confruntă Vanghelie Checiu. Întorși acasă ne arată o hîrtie «de impunere» de la primărie. În hîrtie scrie că nevasta lui, Maria, moartă cu 5 ani în urmă, are de plătit pînă la data de 16 septembrie 2016 un debit de 881 de lei, «provenit din taxa de salubritate, plus accesoriile». Adresa îl informează politicos pe Vanghelie Checiu că pentru datoria restantă s-a declanșat executare silită în temeiul «titlului executoriu anexat». Nea Vanghelie mai oftează o dată și ne spune: «Nu știu ce scrie aici, taică. Da’ mă duc joi la primar, în audiență, să vedem ce e de făcut, vai de bătrînețile mele...».

10 Octombrie 2016, 08:05 (1222 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(10 Octombrie 2016, 15:14)
Scuze,dar nu am inteles! Nevasta lui " moarta cu 5 ani in urma", D-zeu sa o odihneasca, unde este ingropata? Ca a primit 2 locuri de veci!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
25 Iun 2017
211 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 26/27/ ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 19:05
(199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Galeriile «Arcadia»

Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vor fi gazda unei expoziții de pictură, organizată de Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia. Expuse pe simeze ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 18:05
(149 vizualizări - 0 comentarii)


2

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 17:15
(153 vizualizări - 0 comentarii)


3
Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 18:05
(282 vizualizări - 0 comentarii)


4

AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 17:25
(272 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 17:05
(285 vizualizări - 0 comentarii)


6

AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 16:10
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 10:53
(2278 vizualizări - 0 comentarii)


8

Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

20 Iunie 2017, 19:10


anunț angajare

service auto
angajează
-mecanic
-electrician
-tinichigiu

relații la telefon 0722/332.877

20 Iunie 2017, 18:25


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 15:40
(274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 16:40
(380 vizualizări - 0 comentarii)


12

Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:35
(453 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:05
(467 vizualizări - 0 comentarii)


14

Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 14:55
(577 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:55
(467 vizualizări - 0 comentarii)


16

2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 09:25
(536 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:05
(526 vizualizări - 0 comentarii)


18

anunț angajare

Firmă gaze
angajează sudori
pentru instalații
de gaz metan

Se oferă 2500 lei/lună
Contact 0743/416.556

16 Iunie 2017, 18:50


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:35
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:10
(618 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 17:55
(596 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 17:25
(513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 17:05
(570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 16:10
(488 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 15:30
(496 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 17:05
(556 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 16:20
(1932 vizualizări - 14 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 16:05
(852 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
muncitori necalificați
stivuitoriști
șoferi profesioniști

Se asigură cazare, salariu atractiv
Relații la telefon 0749/295.101

14 Iunie 2017, 11:20