Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele
Vanghelie Checiu e deportat. A venit de la Timișoara, în ’51, și vreme de 5 ani și-a mîncat amarul prin colbul de la Fundata. A muncit cu arma la spate, la bumbac, la porumb... Și a avut zile de a scăpat! Cînd s-a mutat la Slobozia nu avea după ce bea apă. Dar a muncit și a trăit. Ca toată lumea, nici mai bine, nici mai rău. A întemeiat o familie, a crescut trei copii, a muncit cinstit... Iar cînd a trecut de 60 de ani, s-a pregătit și el, ca tot omul, pentru ce e mai rău. Așa că în anul 2002 s-a dus la Primărie și a cerut loc de veci. Pentru că e «de-ăia deportații», locul de veci l-a primit gratuit, după cum spune Legea 189 din noiembrie 2000. Numai că Dumnezeu a fost bun cu el și i-a dat zile. Prea multe, după cum recunoaște singur. «Ce să fac, taică, dacă n-am murit?! Acuma trag ponoasele. Mustăciosul ăla de la Cuza Vodă mi-a dat locul de veci la altul. Știu și cui, dar nu l-am mai văzut demult, să-l fac de rușine. L-a dat cu bani, iar ăla a făcut cavou. Păi, ce era să fac, să dorm acolo să-mi păzesc locurile de veci?! Acuma ar trebui să iau un topor să sparg crucea ăluia, că e locul meu. Dar n-am făcut așa, că mă bate Dumnezeu! Am fost la Primărie, la audiențe. Și domnul primar mi-a promis că se rezolvă...». De cînd a promis primarul Adrian Mocioniu că se rezolvă, că doar nu s-a hotărît nea Vanghelie să moară acuma, au trecut două săptămîni. Iar mustăciosul care administra locurile de veci, Ștefan Costea, nu mai e. «Degeaba l-au chemat la audiențe să îi ceară socoteală de locul meu de veci. Le-a spus că locul meu e lîngă gard, la gunoaie. Dar eu nu iau loc de veci acolo, că locul meu nu e ăla. Mi l-au furat...».

În căutarea locului de veci
Cimitirul Sloboziei e plin ochi. Administrația locală a aprobat construirea unui cimitir nou la granița cu comuna Cosîmbești. Dar mai e mult pînă departe. Și nimeni nu vrea să fie îngropat acolo. Și nici la Slobozia Nouă, unde mai sînt locuri destule. Nici nea Vanghelie nu vrea. Ne duce glonț la locul lui. Îl cunoaște, «că e lîngă pom», în cimitirul nou. Pe cele două locuri de veci pe care le-a primit în 2002 e ridicat acum un cavou nou, cu cruce mozaicată. Pe cruce scrie «Familia Chesaru». El e născut în ’51, ea în ’55. Și trăiesc amîndoi. Nea Vanghelie ne duce la marginea cimitirului, unde i-a spus «mustăciosul» că are acum locul de veci. În spațiul rămas, nu e loc nici de un mormînt, d-apăi de două. Bătrînul izbucnește în lacrimi de revoltă și neputință. «Cum să mă dea pe mine aici? Unde să mă îngroape băiatul? Porcul ăla mustăcios a plecat, nu știu unde s-a dus, iar în locul lui a venit o femeie. Mi-a arătat o hîrtie modificată, cum că ar fi aici... Eu aici nu vin! Dacă vrea, să-mi dea în altă parte, eu aici nu vin!». Îl bănuim că a uitat unde a primit locul de veci și îi spunem. Se îndreaptă brusc de spate, întinerit de bănuială, și se întoarce sprinten la cavoul familiei Chesaru. «Uite, taică, de la locul meu de veci, pe cărarea asta, e mormîntul unui nepot... A murit tînăr, la 40 de ani, Dumnezeu să-l ierte! Cînd mi-a dat locul, trebuia să îl iau aici, lîngă al lui, că așa vorbisem cu el. Dar mi-au spus să iau acolo, că sînt aproape de el. Și eu, prostul, am luat! Ar fi trebuit să fiu aici, lîngă el, unde e locul gol. Acum nu mai sînt nicăieri!». La ieșire din cimitir, lîngă gard, au apărut cruci noi și alei amenajate proaspăt. Înainte să plece «mustăciosul» a sistematizat toate peticele de teren care puteau deveni morminte. Vanghelie Checiu se uită lung și oftează: «Aici să îmi dea... Să nu-și mai bată joc de mine, că sînt om bătrîn. Cine știe zilele omului. Numai Dumnezeu bunul! Iar dacă nu, o vedea băiatul meu cînd oi muri, că nu m-or lăsa neîngropat!».

Impozite pentru morți «Hoția» cu locul de veci nu e singura problemă cu care se confruntă Vanghelie Checiu. Întorși acasă ne arată o hîrtie «de impunere» de la primărie. În hîrtie scrie că nevasta lui, Maria, moartă cu 5 ani în urmă, are de plătit pînă la data de 16 septembrie 2016 un debit de 881 de lei, «provenit din taxa de salubritate, plus accesoriile». Adresa îl informează politicos pe Vanghelie Checiu că pentru datoria restantă s-a declanșat executare silită în temeiul «titlului executoriu anexat». Nea Vanghelie mai oftează o dată și ne spune: «Nu știu ce scrie aici, taică. Da’ mă duc joi la primar, în audiență, să vedem ce e de făcut, vai de bătrînețile mele...».

10 Octombrie 2016, 08:05 (1575 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(10 Octombrie 2016, 15:14)
Scuze,dar nu am inteles! Nevasta lui " moarta cu 5 ani in urma", D-zeu sa o odihneasca, unde este ingropata? Ca a primit 2 locuri de veci!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 16 Dec 2017
141 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 15:25
(170 vizualizări - 0 comentarii)


1

Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 14:20
(208 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 14:10
(169 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 Decembrie 2017, 17:10


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:45
(279 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 14:20
(238 vizualizări - 0 comentarii)


6

Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:40
(336 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:10
(256 vizualizări - 0 comentarii)


8

Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:40
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 09:20
(237 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 08:10
(226 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 17:50
(788 vizualizări - 5 comentarii)


12

Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 17:20
(374 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:40
(338 vizualizări - 0 comentarii)


15

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:25
(353 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:10
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 13:46
(440 vizualizări - 0 comentarii)


18

Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:10
(609 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:05
(487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 16:25
(555 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 15:40
(498 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 16:20
(580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 16:10
(708 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:50
(560 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:35
(584 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:20
(567 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:25
(764 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:05
(699 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 15:30