Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele
Vanghelie Checiu e deportat. A venit de la Timișoara, în ’51, și vreme de 5 ani și-a mîncat amarul prin colbul de la Fundata. A muncit cu arma la spate, la bumbac, la porumb... Și a avut zile de a scăpat! Cînd s-a mutat la Slobozia nu avea după ce bea apă. Dar a muncit și a trăit. Ca toată lumea, nici mai bine, nici mai rău. A întemeiat o familie, a crescut trei copii, a muncit cinstit... Iar cînd a trecut de 60 de ani, s-a pregătit și el, ca tot omul, pentru ce e mai rău. Așa că în anul 2002 s-a dus la Primărie și a cerut loc de veci. Pentru că e «de-ăia deportații», locul de veci l-a primit gratuit, după cum spune Legea 189 din noiembrie 2000. Numai că Dumnezeu a fost bun cu el și i-a dat zile. Prea multe, după cum recunoaște singur. «Ce să fac, taică, dacă n-am murit?! Acuma trag ponoasele. Mustăciosul ăla de la Cuza Vodă mi-a dat locul de veci la altul. Știu și cui, dar nu l-am mai văzut demult, să-l fac de rușine. L-a dat cu bani, iar ăla a făcut cavou. Păi, ce era să fac, să dorm acolo să-mi păzesc locurile de veci?! Acuma ar trebui să iau un topor să sparg crucea ăluia, că e locul meu. Dar n-am făcut așa, că mă bate Dumnezeu! Am fost la Primărie, la audiențe. Și domnul primar mi-a promis că se rezolvă...». De cînd a promis primarul Adrian Mocioniu că se rezolvă, că doar nu s-a hotărît nea Vanghelie să moară acuma, au trecut două săptămîni. Iar mustăciosul care administra locurile de veci, Ștefan Costea, nu mai e. «Degeaba l-au chemat la audiențe să îi ceară socoteală de locul meu de veci. Le-a spus că locul meu e lîngă gard, la gunoaie. Dar eu nu iau loc de veci acolo, că locul meu nu e ăla. Mi l-au furat...».

În căutarea locului de veci
Cimitirul Sloboziei e plin ochi. Administrația locală a aprobat construirea unui cimitir nou la granița cu comuna Cosîmbești. Dar mai e mult pînă departe. Și nimeni nu vrea să fie îngropat acolo. Și nici la Slobozia Nouă, unde mai sînt locuri destule. Nici nea Vanghelie nu vrea. Ne duce glonț la locul lui. Îl cunoaște, «că e lîngă pom», în cimitirul nou. Pe cele două locuri de veci pe care le-a primit în 2002 e ridicat acum un cavou nou, cu cruce mozaicată. Pe cruce scrie «Familia Chesaru». El e născut în ’51, ea în ’55. Și trăiesc amîndoi. Nea Vanghelie ne duce la marginea cimitirului, unde i-a spus «mustăciosul» că are acum locul de veci. În spațiul rămas, nu e loc nici de un mormînt, d-apăi de două. Bătrînul izbucnește în lacrimi de revoltă și neputință. «Cum să mă dea pe mine aici? Unde să mă îngroape băiatul? Porcul ăla mustăcios a plecat, nu știu unde s-a dus, iar în locul lui a venit o femeie. Mi-a arătat o hîrtie modificată, cum că ar fi aici... Eu aici nu vin! Dacă vrea, să-mi dea în altă parte, eu aici nu vin!». Îl bănuim că a uitat unde a primit locul de veci și îi spunem. Se îndreaptă brusc de spate, întinerit de bănuială, și se întoarce sprinten la cavoul familiei Chesaru. «Uite, taică, de la locul meu de veci, pe cărarea asta, e mormîntul unui nepot... A murit tînăr, la 40 de ani, Dumnezeu să-l ierte! Cînd mi-a dat locul, trebuia să îl iau aici, lîngă al lui, că așa vorbisem cu el. Dar mi-au spus să iau acolo, că sînt aproape de el. Și eu, prostul, am luat! Ar fi trebuit să fiu aici, lîngă el, unde e locul gol. Acum nu mai sînt nicăieri!». La ieșire din cimitir, lîngă gard, au apărut cruci noi și alei amenajate proaspăt. Înainte să plece «mustăciosul» a sistematizat toate peticele de teren care puteau deveni morminte. Vanghelie Checiu se uită lung și oftează: «Aici să îmi dea... Să nu-și mai bată joc de mine, că sînt om bătrîn. Cine știe zilele omului. Numai Dumnezeu bunul! Iar dacă nu, o vedea băiatul meu cînd oi muri, că nu m-or lăsa neîngropat!».

Impozite pentru morți «Hoția» cu locul de veci nu e singura problemă cu care se confruntă Vanghelie Checiu. Întorși acasă ne arată o hîrtie «de impunere» de la primărie. În hîrtie scrie că nevasta lui, Maria, moartă cu 5 ani în urmă, are de plătit pînă la data de 16 septembrie 2016 un debit de 881 de lei, «provenit din taxa de salubritate, plus accesoriile». Adresa îl informează politicos pe Vanghelie Checiu că pentru datoria restantă s-a declanșat executare silită în temeiul «titlului executoriu anexat». Nea Vanghelie mai oftează o dată și ne spune: «Nu știu ce scrie aici, taică. Da’ mă duc joi la primar, în audiență, să vedem ce e de făcut, vai de bătrînețile mele...».

10 Octombrie 2016, 08:05 (906 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(10 Octombrie 2016, 15:14)
Scuze,dar nu am inteles! Nevasta lui " moarta cu 5 ani in urma", D-zeu sa o odihneasca, unde este ingropata? Ca a primit 2 locuri de veci!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 21 Ian 2017
124 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 17:15
(95 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 16:10
(72 vizualizări - 0 comentarii)


2
IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 16:05
(200 vizualizări - 0 comentarii)


3
Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 21:00
(199 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 07:05
(280 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Ianuarie 2017, 16:25


6

Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:15
(134 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:10
(163 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:05
(177 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 13:10
(175 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 08:40
(155 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 16:30
(1551 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 11:10
(179 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 08:20


14
Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(397 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 15:40
(479 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 12:25
(361 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 08:35
(604 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 16:45
(564 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:45
(415 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:40
(511 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 14:30
(845 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2017!

La Mulți Ani 2017!

Redacția
Independent
vă urează
să aveți parte
de un an 2017
mai bun,
cu sănătate și fericire!

31 Decembrie 2016, 23:55


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:40
(733 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:35
(903 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 12:30
(487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


Independent

Independent

vă urează Crăciun Fericit și să aveți parte de Sărbători minunate alături de cei dragi!

25 Decembrie 2016, 07:05


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 13:05
(739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:10
(894 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 10:05