Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele
Vanghelie Checiu e deportat. A venit de la Timișoara, în ’51, și vreme de 5 ani și-a mîncat amarul prin colbul de la Fundata. A muncit cu arma la spate, la bumbac, la porumb... Și a avut zile de a scăpat! Cînd s-a mutat la Slobozia nu avea după ce bea apă. Dar a muncit și a trăit. Ca toată lumea, nici mai bine, nici mai rău. A întemeiat o familie, a crescut trei copii, a muncit cinstit... Iar cînd a trecut de 60 de ani, s-a pregătit și el, ca tot omul, pentru ce e mai rău. Așa că în anul 2002 s-a dus la Primărie și a cerut loc de veci. Pentru că e «de-ăia deportații», locul de veci l-a primit gratuit, după cum spune Legea 189 din noiembrie 2000. Numai că Dumnezeu a fost bun cu el și i-a dat zile. Prea multe, după cum recunoaște singur. «Ce să fac, taică, dacă n-am murit?! Acuma trag ponoasele. Mustăciosul ăla de la Cuza Vodă mi-a dat locul de veci la altul. Știu și cui, dar nu l-am mai văzut demult, să-l fac de rușine. L-a dat cu bani, iar ăla a făcut cavou. Păi, ce era să fac, să dorm acolo să-mi păzesc locurile de veci?! Acuma ar trebui să iau un topor să sparg crucea ăluia, că e locul meu. Dar n-am făcut așa, că mă bate Dumnezeu! Am fost la Primărie, la audiențe. Și domnul primar mi-a promis că se rezolvă...». De cînd a promis primarul Adrian Mocioniu că se rezolvă, că doar nu s-a hotărît nea Vanghelie să moară acuma, au trecut două săptămîni. Iar mustăciosul care administra locurile de veci, Ștefan Costea, nu mai e. «Degeaba l-au chemat la audiențe să îi ceară socoteală de locul meu de veci. Le-a spus că locul meu e lîngă gard, la gunoaie. Dar eu nu iau loc de veci acolo, că locul meu nu e ăla. Mi l-au furat...».

În căutarea locului de veci
Cimitirul Sloboziei e plin ochi. Administrația locală a aprobat construirea unui cimitir nou la granița cu comuna Cosîmbești. Dar mai e mult pînă departe. Și nimeni nu vrea să fie îngropat acolo. Și nici la Slobozia Nouă, unde mai sînt locuri destule. Nici nea Vanghelie nu vrea. Ne duce glonț la locul lui. Îl cunoaște, «că e lîngă pom», în cimitirul nou. Pe cele două locuri de veci pe care le-a primit în 2002 e ridicat acum un cavou nou, cu cruce mozaicată. Pe cruce scrie «Familia Chesaru». El e născut în ’51, ea în ’55. Și trăiesc amîndoi. Nea Vanghelie ne duce la marginea cimitirului, unde i-a spus «mustăciosul» că are acum locul de veci. În spațiul rămas, nu e loc nici de un mormînt, d-apăi de două. Bătrînul izbucnește în lacrimi de revoltă și neputință. «Cum să mă dea pe mine aici? Unde să mă îngroape băiatul? Porcul ăla mustăcios a plecat, nu știu unde s-a dus, iar în locul lui a venit o femeie. Mi-a arătat o hîrtie modificată, cum că ar fi aici... Eu aici nu vin! Dacă vrea, să-mi dea în altă parte, eu aici nu vin!». Îl bănuim că a uitat unde a primit locul de veci și îi spunem. Se îndreaptă brusc de spate, întinerit de bănuială, și se întoarce sprinten la cavoul familiei Chesaru. «Uite, taică, de la locul meu de veci, pe cărarea asta, e mormîntul unui nepot... A murit tînăr, la 40 de ani, Dumnezeu să-l ierte! Cînd mi-a dat locul, trebuia să îl iau aici, lîngă al lui, că așa vorbisem cu el. Dar mi-au spus să iau acolo, că sînt aproape de el. Și eu, prostul, am luat! Ar fi trebuit să fiu aici, lîngă el, unde e locul gol. Acum nu mai sînt nicăieri!». La ieșire din cimitir, lîngă gard, au apărut cruci noi și alei amenajate proaspăt. Înainte să plece «mustăciosul» a sistematizat toate peticele de teren care puteau deveni morminte. Vanghelie Checiu se uită lung și oftează: «Aici să îmi dea... Să nu-și mai bată joc de mine, că sînt om bătrîn. Cine știe zilele omului. Numai Dumnezeu bunul! Iar dacă nu, o vedea băiatul meu cînd oi muri, că nu m-or lăsa neîngropat!».

Impozite pentru morți «Hoția» cu locul de veci nu e singura problemă cu care se confruntă Vanghelie Checiu. Întorși acasă ne arată o hîrtie «de impunere» de la primărie. În hîrtie scrie că nevasta lui, Maria, moartă cu 5 ani în urmă, are de plătit pînă la data de 16 septembrie 2016 un debit de 881 de lei, «provenit din taxa de salubritate, plus accesoriile». Adresa îl informează politicos pe Vanghelie Checiu că pentru datoria restantă s-a declanșat executare silită în temeiul «titlului executoriu anexat». Nea Vanghelie mai oftează o dată și ne spune: «Nu știu ce scrie aici, taică. Da’ mă duc joi la primar, în audiență, să vedem ce e de făcut, vai de bătrînețile mele...».

10 Octombrie 2016, 08:05 (1100 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


nemultumitu':
(10 Octombrie 2016, 15:14)
Scuze,dar nu am inteles! Nevasta lui " moarta cu 5 ani in urma", D-zeu sa o odihneasca, unde este ingropata? Ca a primit 2 locuri de veci!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 25 Apr 2017
123 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești, Manasia și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz, marți, 25 aprilie 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2017, 16:35
(65 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Veteranilor de Război»

Miercuri, 26 aprilie 2017, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia și Primăriei Slobozia, va fi organizată «Ziua Veteranilor de Război». ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2017, 14:45
(56 vizualizări - 0 comentarii)


2

AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea situațiilor financiare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați ca au fost publicate principalele aspecte legate de întocmirea și depunerea situațiilor financiare pentru anul ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2017, 12:35
(57 vizualizări - 0 comentarii)


3

ISU Ialomița: Concluziile desprinse în urma exercițiului național «PROCIV 2017»

În data de 21 aprilie a.c, la sediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență a avut loc o conferință de presă, în cadrul căreia au fost prezentate concluziile desprinse în urma exercițiului național ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2017, 11:40
(53 vizualizări - 0 comentarii)


4

Unirea Slobozia țintește o nouă victorie. Cu optimism, spre Cernavodă!

Sâmbătă, 22 aprilie a.c., de la orele 17,00, Unirea Slobozia se confruntă în deplasare cu Axiopolis Cernavodă. Înaintea jocului, conducerea Clubului a organizat o conferință de presă la care au participat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 18:25
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz în Slobozia, luni, 24 aprilie 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 16:50
(197 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: Stop violenței!

Polițiștii ialomițeni au lansat un mesaj preventiv și informativ prin care încearcă să reducă fenomenul violenței. Oamenii legii precizează faptul că violența, indiferent de formă, este nejustificată. ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 16:35
(107 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău și Traian

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 24- ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 16:25
(111 vizualizări - 0 comentarii)


8

Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița  a desfășurat, în trimestrul I 2017, în domeniul relațiilor de muncă, 322 de acțiuni de control  în urma cărora  au fost dispuse 472 de măsuri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 14:20
(106 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Fetești-Oraș!

Pentru realizarea lucrărilor de cuplare a rețelei noi de alimentare cu apă, reabilitată prin programul POS Mediu I, la sistemul de alimentare cu apă al municipiului Fetești, SC RAJA SA este nevoită ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 11:10
(298 vizualizări - 0 comentarii)


10

anunț angajare

angajăm casier
Condițiile angajării sunt
-cunoștințe operare PC: Excell Word
-experiență în domeniu, minim 3 ani
Persoanele interesate pot depune CV
la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
Pentru detalii suplimentare
apelați tel. 0751/078.718

20 Aprilie 2017, 18:05


RAJA Constanța: Lucrări de întreținere rețele în Cartierul Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de spălare a rețelei de apă din Cartierul Fetești-Gară, din municipiul Fetești, SC RAJA SA este nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute pe timpul nopții, în perioada 24-28 aprilie 2017 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 17:20
(187 vizualizări - 0 comentarii)


12

Alegeri locale parțiale la Amara, Fierbinți Târg și Țăndărei-11 iunie 2017

Guvernul a stabilit în data de 11 iunie 2017 organizarea scrutinului local parțial pentru alegerea primarului în 49 de localități în care această funcție a rămas vacantă ca urmare a demisiilor unor titulari ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 16:55
(171 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Reprezentanții Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 21 aprilie 2017, la Slobozia furnizarea gazelor naturale se va închide pe bulevardele Chimiei, Unirii și Matei Basarab, precum și pe strada ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 16:15
(105 vizualizări - 0 comentarii)


14
Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Procurorii și polițiștii din Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a nouă persoane din zona Fetești, sub acuzația de «braconaj». Actele de urmărire penală arată faptul că, în perioada 20 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 13:35
(400 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Bibliotecarului», sărbătorită la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează luni, 24 aprilie 2017, evenimentul intitulat «Ziua Bibliotecarului din România». În cadrul manifestării care se va desfășura la Slobozia, cei prezenți ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 12:45
(109 vizualizări - 0 comentarii)


SC Agromas Grup SRL

furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
GESTIONAR DEPOZIT
Principalele responsabilități
-gestiunea stocurilor de marfă
-gestionarea documentelor
de intrare-ieșire
-verificarea calitativă și cantitativă
a mărfurilor
-recepția și livrarea mărfurilor
-participarea la inventare
Cerințe
-studii medii
-experiență în domeniu minim 1 an
-cunoștințe operare calculator
(word, excel)
-cunoștințe operare documente gestiunea materialelor
-constituie avantaj:
experiență în poziția de gestionar
Beneficii
-pachet salarial atractiv
CV-urile se pot depune la
sediul societății din Cosâmbești,
Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, jud. Ialomița
sau la adresa de e-mail agromasgrup@gmail.com

19 Aprilie 2017, 16:50


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2017, 16:10
(193 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În luna martie 2017 s-au încasat 44,85 milioane de lei la buget

Potrivit unui comunicat de presă, «Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat, în luna martie 2017, la bugetul general consolidat suma de 44,85 milioane lei». «Menționăm că, din bugetul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 13:25
(136 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 19-23 aprilie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 07:55
(368 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni în ziua de Paște

Pentru siguranța cetățenilor, în Duminica de Paște, Poliția Română a continuat acțiunile pentru prevenirea evenimentelor nedorite și pentru fluidizarea traficului și diminuarea riscului rutier. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 07:20
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

16 Aprilie 2017, 09:15


Grivița: Bătrână de 78 de ani, carbonizată într-un incendiu

Casa femeii a fost cuprinsă de flăcări joi, 13 aprilie 2017, în jurul orelor 15,00, când s-a primit sesizarea la dispeceratul 112. La locul intervenției au acționat pompierii voluntari ai localității și ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 17:05
(367 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 40 mc lemne, confiscați

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 15:25
(382 vizualizări - 3 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 3,256 milioane de lei

În luna martie 2017, inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,256 milioane de lei, în urma a 56 de ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 11:40
(314 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017

În perioada 18-21.04.2017, în intervalul orar 10,00-15,00, se va desfășura exercițiul național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017. Scenariul exercițiului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 10:05
(215 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Doja: Marfă fără documente de proveniență

Marți, 11 aprilie 2017, polițiștii au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Gheorghe Doja, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 26 de ani, din județul Călărași.În urma controlului efectuat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 09:25
(302 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Nu au neutralizat deșeurile periculoase

Administratorii a 3 societăți comerciale de pe raza județului Ialomița sunt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 08:05
(237 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Aprilie 2017, 18:30


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 2,144 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează, în luna aprilie 2017, TVA conform selecției naționale, în valoare totală de peste 2,144 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]