Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Festin culinar la «Casa Tudorii»

Festin culinar la «Casa Tudorii»

Într-un județ sărac în evenimente, sărbătoarea anuală de la «Casa Tudorii» devine o pată de culoare necesară și așteptată de către ialomițenii interesați. Anul acesta, evenimentul a ajuns la a VI-a ediție și, în ciuda vremii ploioase, s-a bucurat de o prezență numeroasă și entuziastă. Cele 50 de echipe care au concurat, au prezentat juriului peste 500 de rețete tradiționale (și nu numai!), demonstrînd că merită să fie declarați «urmașii Tudorii». S-a dansat pentru a alunga ploaia, s-a mîncat pînă la sațiu, s-a băut cu și fără măsură.... Dar, mai ales, oamenii s-au bucurat unii de ceilalți și de semnificația unui eveniment cu care au ajuns să se identifice.

Sărbătoare de vreme rea Inventat de ex-președintele Silvian Ciupercă, sub sloganul «Ialomița dintotdeauna pentru totdeauna», Festivalul culinar organizat sîmbătă, 8 octombrie 2016, la Tîrgul de Floci de lîngă Giurgeni, a ajuns la a VI-a ediție. Și, în ciuda unei nopți de ploaie cîinească, cele 50 de echipaje de bucătari înscrise în concurs au oferit celor prezenți peste 500 de rețete tradiționale, de la nelipsita fasole cu ciolan la sărmăluțele de pește și de la murăturile artizanale la dulceața de ceapă roșie. Evenimentul a debutat la orele 11,00, cu nelipsitele discursuri ale politicienilor locali... Dar punctul de atracție al manifestării organizate de Muzeul Județean de Istorie Ialomița l-a reprezentat marșul gărzii de lăncieri a Orașului de Floci. Îmbrăcați în costume de epocă, cei 20 de voluntari înarmați pînă-n dinți au fost aplaudați la scenă deschisă și au făcut deliciul zecilor de copii prezenți, dornici să atingă sau să încerce armele cu care voievodul Mihai a scris, acum mai bine de 400 de ani, istoria acestor locuri și a țării...

Nicio masă fără politicieni Marele absent al întîlnirii a fost președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, care, spun gurile rele ale organizatorilor, nu și-a dorit să calce pe cărările bătătorite pînă acum de predecesorul său, Silvian Ciupercă. Au fost prezenți, în compensație, deputatul Marian Neacșu, președinte al PSD Ialomița, prefectul Gigi Petre și, într-o apariție episodică, deputatul PNL Gheorghe Tinel. Fiecare dintre ei a făcut turul standurilor de bucate, s-a lăsat omenit acolo unde a fost invitat și a strîns cîte mîini i s-au întins, în speranța că nu vor fi uitați la alegerile parlamentare din decembrie. «Să ajungeți pînă sus de tot, domnule deputat. Vă votăm!» a ținut să îl asigure șoptit pe deputatul Marian Neacșu unul dintre susținători. În cazul deputatului Tinel, a cărui prezență am ratat-o, consemnăm din declarația publică oficială pe care acesta a făcut-o ulterior evenimentului «Am gustat din brînzeturi, din fasolea cu ciolan și voi servi și din preparatele din pește cu care primarul nostru de la Bordușani, Vasile Bobocel, a venit la Festival!».

Cartea de bucate a... Tudorii Nici vremea și nici politicienii nu au putut însă umbri bucuria unei sărbători pe care, după 6 ediții, oamenii au adoptat-o și o consideră, ignorînd festivismul administrativ și politic, a lor și a celor peste 30 de comunități ialomițene pe care le-au reprezentat la Festival. Fiecare dintre bucătarii prezenți merită o fărîmă de atenție și aprecieri pentru bucatele cu care au concurat. Din păcate, spațiul tipografic e insuficient... Însă Florin Vlad, directorul Muzeului Județean de Istorie și organizatorul principal al evenimentului, promite că pînă la ediția a X-a, rețetele tradiționale prezentate de-a lungul anilor vor fi cuprinse într-o carte de bucate specială: «Acest eveniment confirmă tradițiile culinare ale zonei și reprezintă, într-o anume măsură, mărturii ale originilor noastre, confirmate de vestigiile istorice descoperite aici. Avem în vedere ca pînă la a X-a ediție să culegem și să rînduim într-o carte de rețete culinare, rețetele tradiționale și rețetele care au avut succes de-a lungul acestor ani, bucurîndu-ne în egală măsură și inima și papilele gustative!».

Bucătarii... Tudorii
Școlnicu Alexandra are 16 ani și duce mai departe tradiția lipovenească a comunității din Bordușani. A cîștigat anul trecut cu o supă de pui cu tăiței, de-i zice lapșa, iar anul acesta prezintă juriului sarmalele de pește. «Se fac ca sarmalele românești, numai că-n loc de carne pui pește lipovenesc. Adică orice pește care se prinde în apă, că ăla e cel mai bun!» ne spune ea rîzînd. Nicușor Lefter vine pentru al patrulea an la Festival și gătește nesmintit aceași rețetă. «Tochitură țigănească. Adică multă carne, tăiată mare, ceapă, roșii, cîrnați și... suflet! Că fără el niciun fel de bucate nu ies... Dar secretul de-i așa de bun stă în ceaunul ăsta, lucrat de un bunel de-al meu și lăsat moștenire mie...». Au mai fost bucătari ai Tudorii și Adrian Vlase, elev la școala profesională Grivița, care face cea mai bună plăcintă de gutui și o dulceață de dovleac cu care a cîștigat un premiu anul trecut, și Veronica Fusaru, de la Complexul de Servicii Sociale din Țăndărei, care a reînviat în casă tradiția prăjiturilor buzdugan, ca să fie în ton cu evenimentul... Copiii de la Giurgeni, care au dat dovadă de spirit anteprenorial vînzînd cornulețe la bucată mesenilor... Dar pe noi unii ne-a fermecat pelteaua de gutui a Nicoletei Pleșa, de la Ghimpați, care are livadă și știe meșteșugul țuicii de prune ca nimeni alta. «Facem țuică din orice. Corcodușe, gutui, pere, mere... Dar regina e țuica de prună. Ca asta nu-i alta, orice ai bea. Și eu zic că dintr-asta au cinstit și Mihai și-ai lui ca să aibă brațul tare în luptă și să cîștige atîtea bătălii!» ne-a spus ea mîndră.

11 Octombrie 2016, 12:15 (2644 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Guse:
(24 Octombrie 2016, 15:20)
@ Nelu. Auditorul cji este prieten de pahar și nu numai cu Săpăligă, doctorul. Vine, așa, ca intre prieteni, ce să verifice? Cristalul e cristal!
Exponat:
(24 Octombrie 2016, 10:42)
CJI in curtea muzeului face orice altceva da nu controale neanunțate și nearanjate! De gura și ochii lumii! Păi?! Să rupă hora intereselor comune?
Nelu:
(23 Octombrie 2016, 23:23)
Contribuabil si Barbu, Interesele sunt ale celor care participa cu servicii la organizare. Sa se faca controale incrucisate intre judete. La noi in oras toti sunt un clan. Se apara unul pe altul, au legaturi profesionale, etc. Stati ca mai este putin pana la Receptia de la 1 Decembrie (daca se mai continua proiectele Ciuperca).Cine sa se sesizeze ? Auditorul CJI este mereu in curtea muzeului.O fi facand controale inopinante? Poate ne spune cineva!!!!
Barbu, cu taxele la zi:
(17 Octombrie 2016, 16:40)
Trebuiesc verificate cheltuielile și eficiența lor! Nu ne mai putem permite hoțomănii de dragul unui bâlci rudimentar. Aude, vede cineva? Cine are interes material cu LA CASA TUDORII?! De ce ne sfidați inteligența? Acolo se repetă anual afacere de milioane. A cui este afacerea?????
contribuabil:
(17 Octombrie 2016, 11:26)
Gura pacatosului, adevar graieste. Oare este cineva care sa citeasca aceste postari. Ele suna a denunturi si nemultumiri la adresa celor care conduc unitati de Stat. Un control se impune pentru a demonta acuzatiile sau pentru a le certifica. Corpul de control sa nu fie din oras pentru ca urbea-i mica si se cunosc intre ei si chiar daca nu se cunosc se apeleaza la terte persoane cu influienta. Nimeni nu este mai presus de lege.
Cristi:
(14 Octombrie 2016, 16:12)
La Groapă nu se mai lucrează da pentru flocăieli au bani! Vă bateți joc jigodiilor dar mult nu mai aveți! Muzeul județean papă sume enorme și nu ne dă de mâncare! Ne trebuie muzeu să facă Vlazii burtă mare! Lingăii.
Liviu:
(13 Octombrie 2016, 15:01)
Bani aruncați in rahat! Ne mai mirăm de ce s-au îngrășat unele oportuniste, dragele de ele! Nu mai are tipa decăt un tur cât butoiu! Restu, istorie! Mănâncă din pomenile de la FLOCI.
Lorett:
(13 Octombrie 2016, 12:45)
Ce zici domnule Obrejan, te identifici cu bani cheltuiti pe bunul plac si justificati in acte cu acte fictive?! Cand iti dai demisia? Sau astepti sa fi demis, ori admis la "facultate".
flamanzila:
(13 Octombrie 2016, 08:28)
cretinel a infulecat numai la toate standurile cu primari pn(d)l.Cum a ajuns la Tandarei a oprit la farmacie si martori oculari declara ca a inghitit triferment+colebil+ mezym forte.Asta fiindca il astepta Turiga la Dridu la o pastrama. Si se mai mira ca nu se poate incheia la geaca...
Nuța:
(12 Octombrie 2016, 17:31)
Banii?! Cât a costat circu? Cât ne-au costat reclamele personale ale lui Vlad Săpăligă și a lui Cucuvea mov? Câți bani s-au dat, în mare, că suma adevărată nu cred să o vom ști noi, inculții!
Andrei:
(12 Octombrie 2016, 13:54)
Bai, sa te chisi in freza! Vorba unui contemporan. Muzeele sa fie trecute pe autofinantare si atunci pot face tot ce vor ele, inclusiv campanie electorala, daca le da mana, pentru mai marii din conducerea judetului, carora acum le pupa inelul. De chiolhane si petreceri cu lautari suntem satui, ca urbea-i mica si se aude totul. Aici sunt banii dumneavoastra! La casa Tudorii. Sunt niste jeguri.
Ion:
(12 Octombrie 2016, 11:00)
Te amesteci în troacă, te mănâncă porcii!
Valea Măcrișului:
(12 Octombrie 2016, 10:37)
Banii erau foarte folositori pentru altceva, mai urgent și vital! Mare porcărie! idioți, susținătorii!
Țăndărei:
(12 Octombrie 2016, 07:43)
Doctorul Săpăligă n-a plătit chermeza din buzunarul lui de om rupt in cr. Banii celor mai săraci sunt la FLOCI. Felicitări Primarului Mocioniu Adrian dacă a lipsit intenționat, dar cred că nu a putut opri panarama LA CASA PUTORII! Prefect? e ca și cum n-ar fi!
Nelu:
(11 Octombrie 2016, 22:58)
@Adriana ai ffff multa dreptate! Daca pana acum a fost un festival colorat in rosu acum Tinel a incercat si el sa dea cu putin galben. Oare cati bani o fi bagat Sapaliga intr-un astfel de BALCI?