Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protest la Penitenciarul Slobozia

Neplata orelor suplimentare i-a scos în stradă pe angajați

Protest la Penitenciarul Slobozia

Zi de proteste la Penitenciarul Slobozia miercuri, 12 octombrie 2016. Angajații instituției afiliați Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare filiala Slobozia au scandat lozinci împotriva actualului ministru al Justiției, solicitînd plata orelor suplimentare. Gardienii închisorii au reclamat și faptul că, din cauza programului încărcat, nu și-au mai putut lua concedii de odihnă.

Au refuzat efectuarea de ore suplimentare Protestatarii Penitenciarului Slobozia au fost nemulțumiți de faptul că, deși li s-a promis plata unor salarii compensatorii din anul 2009, decizie stipulată prin Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 20/2016, în realitate nu au primit nimic. Revoltați de toată această situație, angajații au ieșit în stradă pentru a-și cere drepturile. Mai mult, protestatarii au explicat faptul că, din cauza volumului foarte mare de muncă, obținerea concediilor de odihnă este aproape imposibilă. Pe această cale, oamenii au refuzat ca de la 1 octombrie 2016 să mai efectueze ore suplimentare. «Deși ni s-au promis plăți compensatorii, noi nu am primit nimic. Nu mai efectuăm ore suplimentare. Sîntem foarte puțini oameni, trebuie să muncim mult, însă eforturile noastre nu sînt apreciate. Jos Guvernul tehnocrat!» a declarat în timpul protestului Iulian Dorobanțu, liderul Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare filiala Slobozia.

12 Octombrie 2016, 14:15 (2886 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cristi:
(15 Februarie 2018, 17:12)
''muncitor la privat " sunt acri strugurii ? vizitate-ar "clientii" din penitenciar sa iti umple frigiderul.
Muncitor la stat:
(19 Octombrie 2016, 15:29)
"muncitor la privat", elimina-ti frustrarile:)))))))
parerea ta:
(14 Octombrie 2016, 08:22)
parerea ta ....ca nimeni nu si a dat demisia......
raileanu:
(13 Octombrie 2016, 22:20)
desi conditiile sunt grele , al naibii nu si-a dat niciun angajat demisia, de oboseala , ce ziceti?
Om:
(13 Octombrie 2016, 16:13)
Au meserie grea, periculoasă, foarte riscantă! Merită plătiți bine și protejați de legi. Pe de altă parte, să se elimine corupții din rândul oamenilor angajați in Penitenciare. De la Director, toți, in jos!
muncitor la privat:
(13 Octombrie 2016, 15:09)
sa inteleg ca la aceasta institutie lucreaza numai supraoameni ,care nu se mai gasesc pe TERRA
Pentru muncitorul de la privat:
(13 Octombrie 2016, 13:50)
Cat de curand se fac angajari la penitenciar...ce te impiedica sa lucrezi la aceasta institutie???? Doar nu o fi concursul????
CETATEAN DE RAND:
(13 Octombrie 2016, 07:48)
draga muncitor la privat, sunt convinsa ca nu intelegi riscurile pe care si le asuma acesti oameni.. asa ca mai bine taci.. 
muncitor la privat: