Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

O sesizare remisă ziarului Independent pe adresa electronică atrage atenția cu privire la produsele de tip fast-food vîndute în imediata apropiere a unităților de învățămînt. Respectiva sesizare face referire la două tonete amplasate pe stradă, foarte aproape de gardul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. Petiționarii reclamă, pe de o parte, comercializarea alimentelor nesănătoase, cît și faptul că respectivele tonete blochează accesul copiilor către ieșirea din curtea școlii. Cazul a fost sesizat în repetate rînduri autorităților locale, însă măsurile au întîrziat să apară.

Părinți revoltați Sesizarea remisă ziarului Independent a fost semnată de unul dintre părinții ai cărui copii învață la Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu» din Fetești. Reclamația face referire la faptul că reprezentanții unității de învățămînt au decis să interzică accesul părinților în curtea școlii pentru a-și lua copiii acasă, elevii fiind astfel nevoiți să se înghesuie la ieșirea din curtea școlii, blocată de două tonete amplasate foarte aproape de gard, unde se vînd produse de tip fast-food. «Mi-e foarte greu să-mi imaginez cum au putut să obțină autorizație de construcție aceste fast-food-uri, dar cert este că școala nu e deranjată de ele... Actuala conducere nu a făcut nicio sesizare către Primărie prin care să ceară măcar explicații, dacă nu demolarea acestora. Totul a decurs relativ normal pînă acum o săptămînă. Părinții erau lăsați să intre în curtea școlii pentru 15 minute, unde își așteptau copiii și apoi ieșirea se făcea treptat. Acum toți părinții sînt blocați pe un culoar de 1 metru lățime, încercînd să fie cît mai aproape de intrare pentru a-și lua copiii. Asta blochează calea de acces și de aici o adevărată îmbulzeală...» se arată în respectiva petiție. Contactați telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, reprezentații Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» au refuzat să lămurească aspectele sesizate. «Nu pot să vorbesc acum, pentru că am altă treabă!» a declarat Daniel Grasu, directorul unității de învățămînt.

O singură lege, mai multe necunoscute Dincolo de înghesuiala pe care trebuie să o suporte atît părinții, cît și elevii, rămîne problema celor două tonete amplasate în imediata apropiere a gardului unității de învățămînt. În 2008, Guvernul României a adoptat o lege care interzice comercializarea de produse tip fast-food în incinta școlilor, fără ca actul normativ să facă vreo referire la magazinele deschise la doar cîțiva metri de unitățile de învățămînt. Cazul de la Fetești este cunoscut de administrația locală de cîțiva ani și, în ciuda sesizărilor făcute, nimeni nu a explicat dacă cele două tonete sînt sau nu amplasate corespunzător. «Am făcut demersuri pentru a descoperi ce este cu acele tonete lîngă școală, însă nu am primit niciun răspus pînă în prezent. Problema este veche, însă vom încerca încă o dată să purtăm un dialog cu autoritățile locale pentru a vedea cum au fost obținute autorizațiile de construcție...» ne-a declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Stimata redactie a ziarului Independent,
În ziarul dumneavoastră din data de 5 octombrie 2016 a apărut articolul «Scandalul „fast-food“ de la Școala 7 din Fetești», pe prima pagină a ziarului, iar în casetă, un text care pomenește numele meu. La pagina 7 a ziarului este derulat tot articolul. Pe fond, articolul exprima o stare de fapt, dar pe care nu trebuie să o explic eu. Daca pot accepta că se pot produce erori de nume atunci cînd sesizarea nu este completă, nu pot accepta cu nici un chip ticăloșia din textul articolului care spune asa: «Contactați telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la aceasta situație, reprezentantii Școlii Gimnaziale „Aurel Vlaicu“ au refuzat să lamurească aspectele sesizate. „Nu pot să vorbesc acum, pentru că am alta treabă!“ a declarat Daniel Grasu, directorul unității de învățămînt». Dacă autorul articolului ar fi avut minima decență de a verifica sesizarea primită și ar fi cerut un punct de vedere al școlii, ar fi aflat că Daniel Grasu nu mai este directorul școlii de la data de 1 septembrie 2016. Dacă totuși, autorul articolului a vorbit cu cineva de la școala 7, pe fondul sesizării mele, are obligația jurnalistului corect să lămurească acest aspect. În virtutea dreptului la replică de care trebuie să beneficieze orice cetățean căruia i se aduce un prejiudiciu de imagine, din greșeală sau în mod intenționat, vă rog, în urma analizei acestei sesizări, să-mi acordați acest drept în aceleași condiții, pe prima pagină a ziarului, cu scuzele cuvenite pentru eroarea creată. Cu stimă, prof. Daniel Grasu, 10.10.2016

16 Octombrie 2016, 08:50 (11193 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Parinte:
(4 Aprilie 2017, 22:49)
Chioscul este insalubru, se scutura stergatoarele de jos de de la intrare de gardul scolii, mopul jegos  ramane in apa f. murdara langa poarta scolii, se dau racoritoare de diverse culori copiilor in pauza, si bineinteles pe gemutul din spate, fasfood-uri.
flo:
(17 Martie 2017, 17:33)
Dl Director Grasu mai are si alte bube in cap. De exemplu mentine un traseu al microbuzului mult mai lung decat ar fi necesar ca sa faca bara-bara motorina cu soferul. Dar noi, ca sa luam atitudine, trebuie sa facem niste valuri care se vor lovi de copiii nostri (cine ii are acolo). Dar situatia asta exista de atata timp incat pare normala, din pacate.
flo:
(17 Martie 2017, 17:22)
Am lucrat acolo si am observat nereguli grave de igiena , plus ca , daca e timp frumos se instaleaza mese si scaune de plastic fix in drum. Normal ca se consuma si alcool la acele mese si clientii nu sunt chiar niste domni respectabili. Dar patronul e pilos si afla din timp daca vine vreun control si era mana-n mana cu fostul director Grasu sau Grosu. De fapt toata lumea se cunoaste cu toata lumea si toti stiu aceste lucruri.
ganea:
(19 Octombrie 2016, 20:37)
Vă rog frumos dacă puteți veni și la scoala nr 6 Mihai Viteazu din Fetești sat aceeași problemă cu o toneta
Cititor:
(19 Octombrie 2016, 19:41)
Palavrageala.ce ar fi sa respectam si niste legi ca de asta nu merge nimic in tara nimanui.
parere:
(19 Octombrie 2016, 17:30)
  Ilegalitatile din Scoala 7 sunt multe altele  și mai grave: de la fondul clasei, la auxiliare impuse și folosite nici 50%, de la ore in care eficienta e 0 la trimis la meditații, repartizarea claselor bune unor profesori preferați de conducere, repartizarea inechitabilă la clasa pregătitoare, învățători slab pregătiți, dar cu ifose, etc...Părinți, sunteți parteneri în educație, luați atitudine!
Anonim:
(18 Octombrie 2016, 21:34)
Daca ar intra fiecare in curtea scolii dupa buna dispoztie ar insemna un haos,provocand agresiuni copiilor din partea necunoscutilor care ar avea unda libera la intrare..
Parinte:
(18 Octombrie 2016, 21:01)
Intradevar nu este salubru si igienic,iar faptu ca parintii nu pot interactiona unii cu altii sau cu profesorii este ilogic.Nicaieri nu se mai gasesc asa reguli....este normal ca si parinte sa fiu in imediata apropiere a copilului atunci cand se termina orele.este bn ca pana la sf.orelor se asteapta afara.
Parinte:
(18 Octombrie 2016, 19:40)
In acele tonete de la intrarea in curtea scolii se si fumeaza iar produsele comercializate sunt atat de tip fast-food cat si de patiserie. In vara, pana sa intre copiii in vacanta, se amenajase si o terasa acolo unde se servea si bere. Daca autoritatile s-au facut ca nu vad asta, inseamna ca au un interes si ei in afacere. Cat despre interzicerea accesului in curtea scolii a parintilor e o mare problema mai ales la grupa 0 si elevii de clase primare. Au fost copii care au fost lasati sa iasa din curtea scolii si care nu si-au gasit parintii. Este un haos total la iesirea copiilor din scoala. De cand reprezinta parintii un pericol de nu mai au acces in incinta? Poate facem sedintele cu parintii in tonetele de langa scoala....
Anonim:
(18 Octombrie 2016, 19:15)
Scuzati ma ca va spun adevarul , dar magazinul de la scoala nr.7 este bine pozitionat si alimentat. In caz ca nu stiti in Liceul Teoretic este o incapere sa ii zic asa la ETAJUL 2 care are doar apa la sticla reciclabila daca razui capacul o sa dai de Fanta sau Cola. Asa ca vom fi nevoiti sa iesim din curtea scolii sa cumparam un suc. Pentru ca magazinul nu este in stare sa aiba.Magazinul de la nr.7 este un magazin bun ,dar este vina parintilor sa stiti datorita banilor copiii isi cumpara prostii ma refer la cei intre clasa a 5a si a 8a daca tu ai 3 lei pe zi e cam logic sa mananci numai prostii pentru ca alea sunt cele mai ieftine dupa parerea mea.Inainte sa ii oferiti bani copilului dumneavoastra ganditi va inainte ce v-ati cumpara dumneavoastra din banii aia . Daca dumneavoastra va saturati de 3 lei eu nu mai zic nimic.(Este un exemplu suma oferita)
Elev:
(18 Octombrie 2016, 19:10)
Dupa parerea mea parintii nu au ce cauta in curtea scolii .Eu cel putin nu supot sa vad doar parinti care isi asteapta copiii unde copiii se joaca sau ies cu asa zisa prietena/prieteni afara .Curtea scolii este chiar curtea scolii nu curtea parintilor. Iti astepti copilul la iesire fara sa faci scandal.Nu vad ce va deranjeaza in a astepta afara cred ca asta se intampla de cativa ani buni nimeni nu a zis nimic.Daca nu era fast food-ul ce credeti ca era? Tot un business probabil in niciun caz loc de asteptat.
Cititor:
(18 Octombrie 2016, 19:00)
Și dacă este citit articolul, ce credeți că se rezolvă?! Fraierilor!
Parinte:
(18 Octombrie 2016, 16:46)
Problema mai mare este de ce ne tin la poartă si nu mai avem voie in curtea școlii?cine a dispus acest ordin directorul interimar sau primarul?sunt multe întrebări de pus dar nu suntem uniți de a face o petitie catre inspectorat.sper sa citească cât mai multă lume articolul dumneavoastră.
Părinte:
(16 Octombrie 2016, 11:16)
Sunt chioșcuri neverificate periodic, sau control superficial, chiar in curtea unor școli. Pericol permanent de toxinfecții alimentare. Elevii cumpără și nu li se dă bon. Sunt afaceri cu prețul sănătății copiilor. Oare directorii de școli, cu/fără concurs, au vreo implicare in aceste afaceri?!