Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

600 de elevi învață în clase cu bănci vechi

La Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia

600 de elevi învață în clase cu bănci vechi

În multe dintre școlile din Ialomița condițiile în care elevii învață sînt dezastruoase. O situație similară se petrece și la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Unitatea de învățămînt are nevoie urgentă de înlocuirea pieselor de mobilier din aproape toate sălile de clasă. Reprezentanții liceului susțin faptul că ultima dată școala a beneficiat de fonduri pentru înlocuirea băncilor învechite în urmă cu 5 ani. Pe de altă parte, școala a început în urmă cu 8 ani construcția unei săli de sport, obiectiv abandonat în prezent din lipsă de fonduri.

Condiții de coșmar
La Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» învață anul acesta 600 de elevi, de la clasa 0 și pînă la a XII-a. Cei mai mulți dintre ei provin din medii defavorizate și și-ar dori ca, măcar la școală, să beneficieze de condiții mai bune decît au acasă. În realitate, școala poate să ofere elevilor săi confort doar în 4 din cele 16 clase pe care le are. În restul sălilor, tronează sărăcia... Băncile și dulapurile sînt șubrede, lambriurile se desprind de pe pereți, parchetul s-a umflat, iar pereții s-au «dezgolit». Acestea reprezintă condițiile pe care Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» le oferă elevilor și profesorilor în timpul cursurilor. Reprezentanții unității de învățămînt așteaptă sprijinul promis de autoritățile locale la începutul anului școlar. «Din păcate nu putem avea o abordare unitară a schimbării mobilierului. Tot ceea ce s-a făcut, s-a făcut treptat, de la an la an... Avem promisiuni din partea Primăriei Slobozia că de la anu’ ne vor ajuta să mai schimbăm mobilierul în cîteva săli de clasă...» declară profesorul Ion Sandu, directorul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Ultimele bănci noi care au intrat în dotarea unității de învățămînt au fost achiziționate tot cu sprijinul autorităților locale din Slobozia, în urmă cu 5 ani. De atunci, reprezentanții școlii încearcă să le recondiționeze pe cele vechi, pentru ca și viitorii elevi să poată studia în condiții decente. Soluția au găsit-o un grup de elevi din cadrul clasei profesionale care pregătește maiștri. «În această clasă, destinată învățămîntului profesional, colectivul de profesori a decis să întoarcă blatul băncilor și să le prindă pe suportul de metal, cu scopul de a recondiționa mobilierul. Din păcate nu putem face acest lucru cu toate piesele pe care le avem în școală...» mai spune directorul Ion Sandu.

Groapă de gunoi, în loc de sală de sport
Un șantier abandonat în spatele liceului așteaptă de 8 ani să se transforme în sală de sport. Pînă acum Primăria Slobozia a reușit să realizeze doar fundația, care a început deja să se degradeze. Platoul de beton turnat s-a crăpat, iar în respectivele crăpături locatarii blocurilor din zonă au găsit de cuviință să-și arunce gunoaiele. Toate acestea în condițiile în care zona este protejată de garduri metalice care interzic accesul în zonă. Ultima dată, reprezentanții școlii au scos din craterele apărute în fundația viitoarei săli de sport două remorci încărcate cu gunoi. Chiar dacă promisiunile cu privire la realizarea obiectivului au fost trase pe linie moartă, reprezentanții unității speră ca autoritățile locale să transforme fundația abandonată într-un teren sintetic de fotbal. «Nevoia unei săli de sport este mare pentru unitatea noastră de învățămînt... Cred că este principala noastră preocupare în ceea ce privește investițiile. Înțelegem faptul că nu există fonduri, însă dorim ca autoritățile să amenajeze pe această fundație măcar un teren de fotbal sintetic...» mai spune profesorul Ion Sandu, directorul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Orele de Educație Fizică se desfășoară într-o fostă sală de clasă, adaptată special pentru ca elevii să poată face mișcare o dată pe săptămînă. În rest, cei 50 de elevi înscriși la clasele cu profil sportiv al Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia își desfășoară orele de antrenament pe terenurile sintetice private, aflate în imediata apropiere a unității de învățămînt...

18 Octombrie 2016, 14:20 (2168 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Schimbul de mâine de la «Înălțarea Domnului»
Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»
Hairstyliste în Portugalia

Comentariile cititorilor:


mircea:
(19 Octombrie 2016, 19:26)
@ mi-re-la, vreau sa iti spun ca am fost la clasa de atletism, si ca, faceam antrenamente 4 ore pe zi...dadeam probe echivalente cu tezele, si la sala, cea de la mate-fizica, intram doar cand dadea zapada, si, erau rezultate...nu sunt un nostalgic, dar....
Mircea:
(19 Octombrie 2016, 18:11)
Gata, s-a descoperit cauza...d'aia nu sunt rezultate la bac, evaluari...ca sunt bancile rupte, d'aia nu pot sarmanii copii sa invete, nu se pot concentra...nu le prieste scoala...din cauza bancilor...mai sa fie...poate tot din cauza asta le urla manelele in telefoane pe pos de sonerie...poate din cauza asta nu ii poti spune unui copil ca e nesimtit ,pentru ca, ce sa vezi, il agrezezi verbal si ii lezezi personalitatea, drept pentru care, el, copilul trebuie musai sa faca ce-l taie pe el capul...vine din urma o generatie de smartfonisti, 99% incapabili sa mai deosebeasca realul de virtual...masa de manevra si carne de tun...
nene directore:
(19 Octombrie 2016, 15:51)
Nene directrore te contrazic si eu un pic.  Gunoiul la care faci referire s-a tot adunat in zona de santier din curtea scolii in mai bine de 3 ani. Gunoiul a fost facut in principal, culmea, de cei care matura starzile si golesc pupelele pe roti acolo sa nu mearga 500-600 m pana la tomberoanele mari de gunoi. Noi locatarii din zona vedem des asta, dar mai vedem si cum unii locatari COCALARI, fac gratare in curtea scolii trag betii cu manele la maxim si nimeni nu vrea sa ii deranjeze.                         Poate o sesizare a directorului scolii catre politia locala e mai eficienta decat telefoanele care le dam noi cand ne deranjeaza, ca noi sunam degeaba.          Dar cele doua remorci cu gunoi nu au fost starnse de scoala cu forte proprii, gunoiul a fost stans de detinutii de la penitenciar !  Acum noi stim ca exista si cativa profesori penali dar inca nu am auzit sa fie bagati la mititica.      PAM-PAM !
Ioana:
(19 Octombrie 2016, 13:03)
  Nu-i impiedica nimeni sa invete! Vezi rezultatele la BAC. Dupa banci vai mama lor, au iesit doctori, ingineri, tehnicieni, laboranti, etc, atunci cu painea pe cartela, fara telefoane mobile, tablete si alte minuni. Ca un semnal acut de alarma putem spune ca NU SE MAI FACE SPORT in scoli. Sant o generatie de obezi si cu problemele de sanatate ce deriva din lipsa miscarii si un aport considerabil de mancare. Desigur si dotarea scolilor conteaza, profesorul dar si individul bine crescut cu mult bun simt.
mi-re-la:
(19 Octombrie 2016, 09:42)
hello.......profil sportiv fara sala de sport ???
Ateu!:
(19 Octombrie 2016, 08:34)
"Inaltarea domnului"? Ce ironie. In vreme ce scolile se prabusesc bisericile rasar precum ciupercile, preotii se tin de agape fratesti fara numar, masini scumpe si case. Liceul teologic arata precum bunastarea preoteasca in vreme ce tehnologia este la vale. Doar secularizarea ne mai scapa de cancerul preotesc.
Reabilitarea:
(19 Octombrie 2016, 07:51)
Cine vrea sa invete o face si pe tamburele. Problema e alta, au fost repartizati banii pentru aceste remedieri si daca da cine au fost cei indiriguiti s-o faca? Nu am vazut sa figureze in agenda de lucru a domnului Moraru aceasta problema. Nu este "aducatoare" de foloase in aceasta perioada de pre-campanie?