Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

ADI «Lunca Dunării» riscă să piardă 6,2 milioane de euro

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

În urmă cu 5 ani, localitățile Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au accesat 6,2 milioane de euro, printr-un program european, pentru realizarea unei rețele de apă și canalizare. Inițiativa celor 3 localități a fost posibilă prin crearea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», proiectul fiind considerat cel mai mare ca valoare demarat la nivelul județului Ialomița. La un an distanță de la finalizarea integrală, funcționarea obiectivului este pusă în pericol de lipsa autorizațiilor. Reprezentanții celor 3 administrații locale susțin că fac eforturi considerabile pentru a evita returnarea fondurilor europene...

Un proiect de succes În septembrie 2008, 3 comune învecinate din estul județului Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni, au semnat un acord de asociere în vederea obținerii de fonduri europene, necesare dezvoltării. Astfel a fost creată Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», entitate prin intermediul căreia cele 3 localități ialomițene au reușit accesarea a 6,2 milioane de euro, fonduri europene, și demararea celui mai mare proiect, ca valoare, implementat în Ialomița. Dincolo de cifre, proiectul celor 3 comunități locale a reprezentat și un model de bună practică la nivelul întregului județ, unde rata de absorbție a banilor europeni în primul ciclu programatic, 2007-2013, a fost destul de scăzută. Un raport al compartimentului de Afaceri Europene din cadrul Prefecturii Ialomița arăta faptul că Ialomița a reușit în primii 9 ani de la intrarea României în Uniunea Europeană să acceseze fonduri europene într-un procent de doar 0,67%... Revenind, potrivit documentelor, banii acordați de Uniunea Europeană au fost folosiți pentru înființarea unui sistem de canalizare la nivelul tuturor celor 3 localități, o stație de epurare, precum și extinderea rețelelor de apă potabilă. De asemenea, au fost modernizate drumuri comunale, precum și reabilitate și dotate căminele culturale existente în cadrul comunităților...

Proiect blocat în tăvălugul autorizațiilor Proiectul a fost finalizat integral în primăvara anului trecut, însă la un an distanță de la închiderea șantierului el a fost declarat nefuncțional din cauza lipsei autorizațiilor pentru obiectivele care au vizat sistemul de canalizare, stația de epurare și extinderea rețelelor de apă potabilă. Situația a fost făcută publică de reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, printr-un raport remis Prefecturii Ialomița. Decizia oficialilor APM de a declara proiectul nefuncțional s-a bazat pe lipsa autorizației privind mediul, document care se obține o dată cu avizarea aceluiași obiectiv de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Am precizat că proiectul nu este pus în funcțiune pentru că nu are autorizații! Noi, potrivit legii, trebuie să-i oferim un aviz de reglementare care, la momentul de față, nu se poate elibera din cauza lipsei autorizațiilor!» a explicat situația Laurențiu Ghiauru, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Din cele 3 autorizații, cea mai importantă este cea a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, întrucît face referire la calitatea apei potabile care ar urma să fie distribuită locuitorilor celor 3 localități. Ultimele analize efectuate de către specialiștii DSP Ialomița au scos la iveală depășiri considerabile pentru mai mulți parametri, printre care fier sau amoniu, în toate localitățile. Astfel, s-a adoptat decizia rezolvării problemei pe care o ridică potabilitatea apei iar, apoi, dacă analizele de laborator vor avea rezultate satisfăcătoare, proiectul va beneficia de autorizația sanitară de funcționare. Potrivit declarațiilor președintele ADI «Lunca Dunării», primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, eforturile pe care le-au făcut în acest sens în cadrul comunității reprezentate «au fost considerabile». Exemplificînd, comuna Mihail Kogălniceanu a cheltuit 130 mii de lei pentru achiziționarea unui filtru special cu ajutorul căruia apa furnizată în rețea locuitorilor să devină potabilă. «Noi am avut autorizație sanitară de funcționare, însă sîntem în perioada de reautorizare... Am avut o problemă cu privire la potabilitate pe care, sperăm noi, am rezolvat-o prin achiziția unui filtru special, pe care am început deja să-l folosim și sperăm ca noile analize să iasă corespunzător! Vom face tot posibilul să rezolvăm această problemă, pentru că sîntem foarte conștienți de pericolele care ar putea să apară...» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu. Pentru autorizarea sanitară a întregului proiect este nevoie ca și celelalte două localități să beneficieze de avize cu privire la potabilitatea apei. Deocamdată, comunele Gura Ialomiței și Giurgeni nu ar fi demarat procedurile pentru a dezamorsa această situație. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, Cristinel Lambru, edilul comunei Gura Ialomiței a precizat: «Nu am timp să dau declarații la ziare!». Nici din partea administrației locale de la Giurgeni reporterii noștri nu au putut obține puncte de vedere, întrucît telefonul primarului Dinu Valere era închis...

Termen nou pentru avizare Cel mai mare risc pe care îl impune lipsa autorizațiilor îl reprezintă returnarea integrală a celor 6,2 milioane de euro, bani pe care localitățile Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni i-au primit din partea Uniunii Europene. Potrivit datelor, situația obținerii avizelor ar fi trebuit rezolvată în luna iulie a acestui an. Raluca Dumitrescu, managerul proiectului, a explicat faptul că s-a luat legătura cu reprezentanții Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, în sensul decalării termenului final în privința obținerii avizelor necesare funcționării. «Este puțin cam devreme să vorbim despre un proiect nefuncțional... A fost semnat un act adițional, iar termenul final pînă la rezolvarea tuturor acestor situații a fost stabilit la 30 martie 2017! Cu siguranță, pînă la acea dată, toate aceste aspecte vor fi rezolvate integral! La acest proiect s-a muncit foarte mult pentru a fi pus în practică, iar toate eforturile au fost făcute cu responsabilitate și mare atenție...» a precizat Raluca Dumitrescu, managerul proiectului inițiat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Luna Dunării», în comunele Mihai Kolgăniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni.

Asocierile dintre localități, un eșec
Ideea asocierilor dintre localitățile ialomițene a reprezentat un mijloc eficient pentru atragerea fondurilor europene doar în teorie. În practică, entitățile înființate la nivelul județului Ialomița sub forma de Asociații de Dezvoltare Intercomunitară și-au declarat falimentul. Un exemplu în acest sens îl reprezintă asocierea a 11 comune din vestul județului prin intermediul căreia a fost creat ECO Vest «Codrii Vlăsiei», entitate care ar fi trebuit să asigure salubrizarea tuturor localităților partenere. La 5 ani distanță de la înființare, societatea este în pragul falimentului, iar comunele riscă să primească amenzi din partea Gărzii de Mediu Ialomița din cauza gestionării defectuoase a colectării deșeurilor. Într-o situație similară se află și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Țăndărei, creată prin asocierea a 11 localități rurale și a orașului Țăndărei...

18 Octombrie 2016, 17:40 (2205 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
16 Iun 2019
156 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:30
(389 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:25
(496 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:20
(426 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:15
(358 vizualizări - 0 comentarii)


4

Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:10
(353 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Iunie 2019, 20:05


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 16:25
(427 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

7 Iunie 2019, 18:15


8
Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:25
(771 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


9

Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:20
(989 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:15
(798 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:10
(605 vizualizări - 0 comentarii)


12

Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:20
(790 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:15
(1089 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:10
(733 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 20:10
(996 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 19:05
(845 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 18:15
(954 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 08:10
(903 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 22:03
(1385 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:35
(1281 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:15
(1274 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:05
(1229 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 09:40
(1241 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:20
(1635 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:10
(1178 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:20
(1466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:10
(1406 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 16:10
(1831 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:55