Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

ADI «Lunca Dunării» riscă să piardă 6,2 milioane de euro

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

În urmă cu 5 ani, localitățile Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au accesat 6,2 milioane de euro, printr-un program european, pentru realizarea unei rețele de apă și canalizare. Inițiativa celor 3 localități a fost posibilă prin crearea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», proiectul fiind considerat cel mai mare ca valoare demarat la nivelul județului Ialomița. La un an distanță de la finalizarea integrală, funcționarea obiectivului este pusă în pericol de lipsa autorizațiilor. Reprezentanții celor 3 administrații locale susțin că fac eforturi considerabile pentru a evita returnarea fondurilor europene...

Un proiect de succes În septembrie 2008, 3 comune învecinate din estul județului Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni, au semnat un acord de asociere în vederea obținerii de fonduri europene, necesare dezvoltării. Astfel a fost creată Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», entitate prin intermediul căreia cele 3 localități ialomițene au reușit accesarea a 6,2 milioane de euro, fonduri europene, și demararea celui mai mare proiect, ca valoare, implementat în Ialomița. Dincolo de cifre, proiectul celor 3 comunități locale a reprezentat și un model de bună practică la nivelul întregului județ, unde rata de absorbție a banilor europeni în primul ciclu programatic, 2007-2013, a fost destul de scăzută. Un raport al compartimentului de Afaceri Europene din cadrul Prefecturii Ialomița arăta faptul că Ialomița a reușit în primii 9 ani de la intrarea României în Uniunea Europeană să acceseze fonduri europene într-un procent de doar 0,67%... Revenind, potrivit documentelor, banii acordați de Uniunea Europeană au fost folosiți pentru înființarea unui sistem de canalizare la nivelul tuturor celor 3 localități, o stație de epurare, precum și extinderea rețelelor de apă potabilă. De asemenea, au fost modernizate drumuri comunale, precum și reabilitate și dotate căminele culturale existente în cadrul comunităților...

Proiect blocat în tăvălugul autorizațiilor Proiectul a fost finalizat integral în primăvara anului trecut, însă la un an distanță de la închiderea șantierului el a fost declarat nefuncțional din cauza lipsei autorizațiilor pentru obiectivele care au vizat sistemul de canalizare, stația de epurare și extinderea rețelelor de apă potabilă. Situația a fost făcută publică de reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, printr-un raport remis Prefecturii Ialomița. Decizia oficialilor APM de a declara proiectul nefuncțional s-a bazat pe lipsa autorizației privind mediul, document care se obține o dată cu avizarea aceluiași obiectiv de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Am precizat că proiectul nu este pus în funcțiune pentru că nu are autorizații! Noi, potrivit legii, trebuie să-i oferim un aviz de reglementare care, la momentul de față, nu se poate elibera din cauza lipsei autorizațiilor!» a explicat situația Laurențiu Ghiauru, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Din cele 3 autorizații, cea mai importantă este cea a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, întrucît face referire la calitatea apei potabile care ar urma să fie distribuită locuitorilor celor 3 localități. Ultimele analize efectuate de către specialiștii DSP Ialomița au scos la iveală depășiri considerabile pentru mai mulți parametri, printre care fier sau amoniu, în toate localitățile. Astfel, s-a adoptat decizia rezolvării problemei pe care o ridică potabilitatea apei iar, apoi, dacă analizele de laborator vor avea rezultate satisfăcătoare, proiectul va beneficia de autorizația sanitară de funcționare. Potrivit declarațiilor președintele ADI «Lunca Dunării», primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, eforturile pe care le-au făcut în acest sens în cadrul comunității reprezentate «au fost considerabile». Exemplificînd, comuna Mihail Kogălniceanu a cheltuit 130 mii de lei pentru achiziționarea unui filtru special cu ajutorul căruia apa furnizată în rețea locuitorilor să devină potabilă. «Noi am avut autorizație sanitară de funcționare, însă sîntem în perioada de reautorizare... Am avut o problemă cu privire la potabilitate pe care, sperăm noi, am rezolvat-o prin achiziția unui filtru special, pe care am început deja să-l folosim și sperăm ca noile analize să iasă corespunzător! Vom face tot posibilul să rezolvăm această problemă, pentru că sîntem foarte conștienți de pericolele care ar putea să apară...» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu. Pentru autorizarea sanitară a întregului proiect este nevoie ca și celelalte două localități să beneficieze de avize cu privire la potabilitatea apei. Deocamdată, comunele Gura Ialomiței și Giurgeni nu ar fi demarat procedurile pentru a dezamorsa această situație. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, Cristinel Lambru, edilul comunei Gura Ialomiței a precizat: «Nu am timp să dau declarații la ziare!». Nici din partea administrației locale de la Giurgeni reporterii noștri nu au putut obține puncte de vedere, întrucît telefonul primarului Dinu Valere era închis...

Termen nou pentru avizare Cel mai mare risc pe care îl impune lipsa autorizațiilor îl reprezintă returnarea integrală a celor 6,2 milioane de euro, bani pe care localitățile Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni i-au primit din partea Uniunii Europene. Potrivit datelor, situația obținerii avizelor ar fi trebuit rezolvată în luna iulie a acestui an. Raluca Dumitrescu, managerul proiectului, a explicat faptul că s-a luat legătura cu reprezentanții Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, în sensul decalării termenului final în privința obținerii avizelor necesare funcționării. «Este puțin cam devreme să vorbim despre un proiect nefuncțional... A fost semnat un act adițional, iar termenul final pînă la rezolvarea tuturor acestor situații a fost stabilit la 30 martie 2017! Cu siguranță, pînă la acea dată, toate aceste aspecte vor fi rezolvate integral! La acest proiect s-a muncit foarte mult pentru a fi pus în practică, iar toate eforturile au fost făcute cu responsabilitate și mare atenție...» a precizat Raluca Dumitrescu, managerul proiectului inițiat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Luna Dunării», în comunele Mihai Kolgăniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni.

Asocierile dintre localități, un eșec
Ideea asocierilor dintre localitățile ialomițene a reprezentat un mijloc eficient pentru atragerea fondurilor europene doar în teorie. În practică, entitățile înființate la nivelul județului Ialomița sub forma de Asociații de Dezvoltare Intercomunitară și-au declarat falimentul. Un exemplu în acest sens îl reprezintă asocierea a 11 comune din vestul județului prin intermediul căreia a fost creat ECO Vest «Codrii Vlăsiei», entitate care ar fi trebuit să asigure salubrizarea tuturor localităților partenere. La 5 ani distanță de la înființare, societatea este în pragul falimentului, iar comunele riscă să primească amenzi din partea Gărzii de Mediu Ialomița din cauza gestionării defectuoase a colectării deșeurilor. Într-o situație similară se află și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Țăndărei, creată prin asocierea a 11 localități rurale și a orașului Țăndărei...

18 Octombrie 2016, 17:40 (2322 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
154 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(542 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(531 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(670 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(611 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(544 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(644 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(507 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(653 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(558 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(547 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(794 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(763 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(741 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(758 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(819 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(934 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(860 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1322 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(840 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(943 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(895 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(812 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(913 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(966 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(913 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25