Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

ADI «Lunca Dunării» riscă să piardă 6,2 milioane de euro

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

În urmă cu 5 ani, localitățile Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au accesat 6,2 milioane de euro, printr-un program european, pentru realizarea unei rețele de apă și canalizare. Inițiativa celor 3 localități a fost posibilă prin crearea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», proiectul fiind considerat cel mai mare ca valoare demarat la nivelul județului Ialomița. La un an distanță de la finalizarea integrală, funcționarea obiectivului este pusă în pericol de lipsa autorizațiilor. Reprezentanții celor 3 administrații locale susțin că fac eforturi considerabile pentru a evita returnarea fondurilor europene...

Un proiect de succes În septembrie 2008, 3 comune învecinate din estul județului Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni, au semnat un acord de asociere în vederea obținerii de fonduri europene, necesare dezvoltării. Astfel a fost creată Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», entitate prin intermediul căreia cele 3 localități ialomițene au reușit accesarea a 6,2 milioane de euro, fonduri europene, și demararea celui mai mare proiect, ca valoare, implementat în Ialomița. Dincolo de cifre, proiectul celor 3 comunități locale a reprezentat și un model de bună practică la nivelul întregului județ, unde rata de absorbție a banilor europeni în primul ciclu programatic, 2007-2013, a fost destul de scăzută. Un raport al compartimentului de Afaceri Europene din cadrul Prefecturii Ialomița arăta faptul că Ialomița a reușit în primii 9 ani de la intrarea României în Uniunea Europeană să acceseze fonduri europene într-un procent de doar 0,67%... Revenind, potrivit documentelor, banii acordați de Uniunea Europeană au fost folosiți pentru înființarea unui sistem de canalizare la nivelul tuturor celor 3 localități, o stație de epurare, precum și extinderea rețelelor de apă potabilă. De asemenea, au fost modernizate drumuri comunale, precum și reabilitate și dotate căminele culturale existente în cadrul comunităților...

Proiect blocat în tăvălugul autorizațiilor Proiectul a fost finalizat integral în primăvara anului trecut, însă la un an distanță de la închiderea șantierului el a fost declarat nefuncțional din cauza lipsei autorizațiilor pentru obiectivele care au vizat sistemul de canalizare, stația de epurare și extinderea rețelelor de apă potabilă. Situația a fost făcută publică de reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, printr-un raport remis Prefecturii Ialomița. Decizia oficialilor APM de a declara proiectul nefuncțional s-a bazat pe lipsa autorizației privind mediul, document care se obține o dată cu avizarea aceluiași obiectiv de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Am precizat că proiectul nu este pus în funcțiune pentru că nu are autorizații! Noi, potrivit legii, trebuie să-i oferim un aviz de reglementare care, la momentul de față, nu se poate elibera din cauza lipsei autorizațiilor!» a explicat situația Laurențiu Ghiauru, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Din cele 3 autorizații, cea mai importantă este cea a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, întrucît face referire la calitatea apei potabile care ar urma să fie distribuită locuitorilor celor 3 localități. Ultimele analize efectuate de către specialiștii DSP Ialomița au scos la iveală depășiri considerabile pentru mai mulți parametri, printre care fier sau amoniu, în toate localitățile. Astfel, s-a adoptat decizia rezolvării problemei pe care o ridică potabilitatea apei iar, apoi, dacă analizele de laborator vor avea rezultate satisfăcătoare, proiectul va beneficia de autorizația sanitară de funcționare. Potrivit declarațiilor președintele ADI «Lunca Dunării», primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, eforturile pe care le-au făcut în acest sens în cadrul comunității reprezentate «au fost considerabile». Exemplificînd, comuna Mihail Kogălniceanu a cheltuit 130 mii de lei pentru achiziționarea unui filtru special cu ajutorul căruia apa furnizată în rețea locuitorilor să devină potabilă. «Noi am avut autorizație sanitară de funcționare, însă sîntem în perioada de reautorizare... Am avut o problemă cu privire la potabilitate pe care, sperăm noi, am rezolvat-o prin achiziția unui filtru special, pe care am început deja să-l folosim și sperăm ca noile analize să iasă corespunzător! Vom face tot posibilul să rezolvăm această problemă, pentru că sîntem foarte conștienți de pericolele care ar putea să apară...» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu. Pentru autorizarea sanitară a întregului proiect este nevoie ca și celelalte două localități să beneficieze de avize cu privire la potabilitatea apei. Deocamdată, comunele Gura Ialomiței și Giurgeni nu ar fi demarat procedurile pentru a dezamorsa această situație. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, Cristinel Lambru, edilul comunei Gura Ialomiței a precizat: «Nu am timp să dau declarații la ziare!». Nici din partea administrației locale de la Giurgeni reporterii noștri nu au putut obține puncte de vedere, întrucît telefonul primarului Dinu Valere era închis...

Termen nou pentru avizare Cel mai mare risc pe care îl impune lipsa autorizațiilor îl reprezintă returnarea integrală a celor 6,2 milioane de euro, bani pe care localitățile Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni i-au primit din partea Uniunii Europene. Potrivit datelor, situația obținerii avizelor ar fi trebuit rezolvată în luna iulie a acestui an. Raluca Dumitrescu, managerul proiectului, a explicat faptul că s-a luat legătura cu reprezentanții Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, în sensul decalării termenului final în privința obținerii avizelor necesare funcționării. «Este puțin cam devreme să vorbim despre un proiect nefuncțional... A fost semnat un act adițional, iar termenul final pînă la rezolvarea tuturor acestor situații a fost stabilit la 30 martie 2017! Cu siguranță, pînă la acea dată, toate aceste aspecte vor fi rezolvate integral! La acest proiect s-a muncit foarte mult pentru a fi pus în practică, iar toate eforturile au fost făcute cu responsabilitate și mare atenție...» a precizat Raluca Dumitrescu, managerul proiectului inițiat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Luna Dunării», în comunele Mihai Kolgăniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni.

Asocierile dintre localități, un eșec
Ideea asocierilor dintre localitățile ialomițene a reprezentat un mijloc eficient pentru atragerea fondurilor europene doar în teorie. În practică, entitățile înființate la nivelul județului Ialomița sub forma de Asociații de Dezvoltare Intercomunitară și-au declarat falimentul. Un exemplu în acest sens îl reprezintă asocierea a 11 comune din vestul județului prin intermediul căreia a fost creat ECO Vest «Codrii Vlăsiei», entitate care ar fi trebuit să asigure salubrizarea tuturor localităților partenere. La 5 ani distanță de la înființare, societatea este în pragul falimentului, iar comunele riscă să primească amenzi din partea Gărzii de Mediu Ialomița din cauza gestionării defectuoase a colectării deșeurilor. Într-o situație similară se află și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Țăndărei, creată prin asocierea a 11 localități rurale și a orașului Țăndărei...

18 Octombrie 2016, 17:40 (2401 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 15 Oct 2019
99 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Octombrie 2019, 17:55


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:45
(137 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:40
(137 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


3

Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:35
(170 vizualizări - 0 comentarii)


4

Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 18:15
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

8 Octombrie 2019, 17:30


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:35
(158 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:25
(154 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:20
(158 vizualizări - 0 comentarii)


9

Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:10
(145 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:55
(325 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:50
(238 vizualizări - 1 comentariu)


12

Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:45
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:25
(295 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:20
(390 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:15
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:10
(198 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 15:35
(246 vizualizări - 2 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:30
(271 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:25
(234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:20
(235 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 15:20
(331 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Scânteia, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 28 septembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că un șofer ar circula haotic dinspre Bucu către Țăndărei, punând în pericol ceilalți participanți la trafic. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 08:20
(336 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În perioada 27-28 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru conducători auto, cu vârste cuprinse între 32 și 47 de ani, în timp ce șofau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 08:15
(1008 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Lemne confiscate de polițiști

Vineri, 27 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Săveni, un bărbat de 60 de ani, din Platonești, în timp ce transporta cu ajutorul unei ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 08:10
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, urmărit de polițiști pe autostrada A3 București-Ploiești. A fost prins și arestat, fiind bănuit de furt din mașini!

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat bănuit că ar fi participat la săvârșirea infracțiunii de furt din auto, faptă comisă pe raza municipiului Slobozia. În continuarea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 17:50
(463 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Verde la Educație pentru Circulație»

Poliția Română și Lidl lansează, la nivel național, a VII-a ediție a campaniei de educație rutieră «Verde la Educație pentru Circulație». Evenimentul se va desfășura sâmbătă, 28 septembrie a.c., începând ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 17:40
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia și Fetești

În perioada 25-26 septembrie, în intervalul orar 7,30-16,00, polițiștii slobozeni, precum și cei din cadrul Poliției Municipiului Fetești, au organizat și pus în aplicare o serie de acțiuni în unitățile ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 17:35
(507 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 22 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 27 septembrie 2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 22 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 17:30
(366 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, începând cu data de  30 septembrie 2019, în Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie vindecătorul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 17:25