Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

ADI «Lunca Dunării» riscă să piardă 6,2 milioane de euro

Proiect european, în pericol din cauza lipsei autorizațiilor

În urmă cu 5 ani, localitățile Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au accesat 6,2 milioane de euro, printr-un program european, pentru realizarea unei rețele de apă și canalizare. Inițiativa celor 3 localități a fost posibilă prin crearea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», proiectul fiind considerat cel mai mare ca valoare demarat la nivelul județului Ialomița. La un an distanță de la finalizarea integrală, funcționarea obiectivului este pusă în pericol de lipsa autorizațiilor. Reprezentanții celor 3 administrații locale susțin că fac eforturi considerabile pentru a evita returnarea fondurilor europene...

Un proiect de succes În septembrie 2008, 3 comune învecinate din estul județului Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni, au semnat un acord de asociere în vederea obținerii de fonduri europene, necesare dezvoltării. Astfel a fost creată Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», entitate prin intermediul căreia cele 3 localități ialomițene au reușit accesarea a 6,2 milioane de euro, fonduri europene, și demararea celui mai mare proiect, ca valoare, implementat în Ialomița. Dincolo de cifre, proiectul celor 3 comunități locale a reprezentat și un model de bună practică la nivelul întregului județ, unde rata de absorbție a banilor europeni în primul ciclu programatic, 2007-2013, a fost destul de scăzută. Un raport al compartimentului de Afaceri Europene din cadrul Prefecturii Ialomița arăta faptul că Ialomița a reușit în primii 9 ani de la intrarea României în Uniunea Europeană să acceseze fonduri europene într-un procent de doar 0,67%... Revenind, potrivit documentelor, banii acordați de Uniunea Europeană au fost folosiți pentru înființarea unui sistem de canalizare la nivelul tuturor celor 3 localități, o stație de epurare, precum și extinderea rețelelor de apă potabilă. De asemenea, au fost modernizate drumuri comunale, precum și reabilitate și dotate căminele culturale existente în cadrul comunităților...

Proiect blocat în tăvălugul autorizațiilor Proiectul a fost finalizat integral în primăvara anului trecut, însă la un an distanță de la închiderea șantierului el a fost declarat nefuncțional din cauza lipsei autorizațiilor pentru obiectivele care au vizat sistemul de canalizare, stația de epurare și extinderea rețelelor de apă potabilă. Situația a fost făcută publică de reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, printr-un raport remis Prefecturii Ialomița. Decizia oficialilor APM de a declara proiectul nefuncțional s-a bazat pe lipsa autorizației privind mediul, document care se obține o dată cu avizarea aceluiași obiectiv de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița. «Am precizat că proiectul nu este pus în funcțiune pentru că nu are autorizații! Noi, potrivit legii, trebuie să-i oferim un aviz de reglementare care, la momentul de față, nu se poate elibera din cauza lipsei autorizațiilor!» a explicat situația Laurențiu Ghiauru, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Din cele 3 autorizații, cea mai importantă este cea a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, întrucît face referire la calitatea apei potabile care ar urma să fie distribuită locuitorilor celor 3 localități. Ultimele analize efectuate de către specialiștii DSP Ialomița au scos la iveală depășiri considerabile pentru mai mulți parametri, printre care fier sau amoniu, în toate localitățile. Astfel, s-a adoptat decizia rezolvării problemei pe care o ridică potabilitatea apei iar, apoi, dacă analizele de laborator vor avea rezultate satisfăcătoare, proiectul va beneficia de autorizația sanitară de funcționare. Potrivit declarațiilor președintele ADI «Lunca Dunării», primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, eforturile pe care le-au făcut în acest sens în cadrul comunității reprezentate «au fost considerabile». Exemplificînd, comuna Mihail Kogălniceanu a cheltuit 130 mii de lei pentru achiziționarea unui filtru special cu ajutorul căruia apa furnizată în rețea locuitorilor să devină potabilă. «Noi am avut autorizație sanitară de funcționare, însă sîntem în perioada de reautorizare... Am avut o problemă cu privire la potabilitate pe care, sperăm noi, am rezolvat-o prin achiziția unui filtru special, pe care am început deja să-l folosim și sperăm ca noile analize să iasă corespunzător! Vom face tot posibilul să rezolvăm această problemă, pentru că sîntem foarte conștienți de pericolele care ar putea să apară...» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu. Pentru autorizarea sanitară a întregului proiect este nevoie ca și celelalte două localități să beneficieze de avize cu privire la potabilitatea apei. Deocamdată, comunele Gura Ialomiței și Giurgeni nu ar fi demarat procedurile pentru a dezamorsa această situație. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere, Cristinel Lambru, edilul comunei Gura Ialomiței a precizat: «Nu am timp să dau declarații la ziare!». Nici din partea administrației locale de la Giurgeni reporterii noștri nu au putut obține puncte de vedere, întrucît telefonul primarului Dinu Valere era închis...

Termen nou pentru avizare Cel mai mare risc pe care îl impune lipsa autorizațiilor îl reprezintă returnarea integrală a celor 6,2 milioane de euro, bani pe care localitățile Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni i-au primit din partea Uniunii Europene. Potrivit datelor, situația obținerii avizelor ar fi trebuit rezolvată în luna iulie a acestui an. Raluca Dumitrescu, managerul proiectului, a explicat faptul că s-a luat legătura cu reprezentanții Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, în sensul decalării termenului final în privința obținerii avizelor necesare funcționării. «Este puțin cam devreme să vorbim despre un proiect nefuncțional... A fost semnat un act adițional, iar termenul final pînă la rezolvarea tuturor acestor situații a fost stabilit la 30 martie 2017! Cu siguranță, pînă la acea dată, toate aceste aspecte vor fi rezolvate integral! La acest proiect s-a muncit foarte mult pentru a fi pus în practică, iar toate eforturile au fost făcute cu responsabilitate și mare atenție...» a precizat Raluca Dumitrescu, managerul proiectului inițiat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Luna Dunării», în comunele Mihai Kolgăniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni.

Asocierile dintre localități, un eșec
Ideea asocierilor dintre localitățile ialomițene a reprezentat un mijloc eficient pentru atragerea fondurilor europene doar în teorie. În practică, entitățile înființate la nivelul județului Ialomița sub forma de Asociații de Dezvoltare Intercomunitară și-au declarat falimentul. Un exemplu în acest sens îl reprezintă asocierea a 11 comune din vestul județului prin intermediul căreia a fost creat ECO Vest «Codrii Vlăsiei», entitate care ar fi trebuit să asigure salubrizarea tuturor localităților partenere. La 5 ani distanță de la înființare, societatea este în pragul falimentului, iar comunele riscă să primească amenzi din partea Gărzii de Mediu Ialomița din cauza gestionării defectuoase a colectării deșeurilor. Într-o situație similară se află și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO Țăndărei, creată prin asocierea a 11 localități rurale și a orașului Țăndărei...

18 Octombrie 2016, 17:40 (2610 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 17 Feb 2020
218 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Februarie 2020, 09:10


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(266 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(344 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


4
O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Februarie 2020, 17:20


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(195 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(190 vizualizări - 1 comentariu)


9

DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(232 vizualizări - 0 comentarii)


10

Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40
(201 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:40
(289 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:25
(243 vizualizări - 0 comentarii)


13

Fetești: Polițiștii au amendat cerșetorii

Duminică, 9 februarie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pe linia prevenirii și combaterii parazitismului stradal, depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:20
(162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Miercuri, 5 februarie a.c., polițiștii din Jilavele, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite și a celor care posedă mandate de executare a pedepsei, au identificat, pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2020, 13:40
(387 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județele Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi vizate de Cod Roșu de viscol și ninsori. Astfel, Ialomița va intra sub incidența Codului Roșu de viscol și ninsori de miercuri, 5 februarie 2020, orele 22,00, până joi, 6 februarie 2020, orele 8,00. Să precizăm că fenomenele vizate de Codul Roșu de viscol și ninsori fac referire la intensificări puternice ale vântului cu rafale de peste 85-90 km/h, viscol, ninsori relativ abundente, vizibilitatea fiind redusă semnificativ. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:50
(1091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Marți, 4 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DJ213, în afara ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:45
(396 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

În noaptea de marți spre miercuri, 4/5 februarie 2020, în jurul orelor 23,45, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Miloșești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 09:10
(417 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Căzănești: Pieton lovit de o mașină!

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2A, în localitatea Căzănești, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:40
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, drogat la volan

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza de competență, au oprit în trafic un tânăr, de 21 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:35
(454 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:25
(336 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Modificări privind cuantumul alocației de stat pentru copii

În conformitate cu prevederile Legii nr. 214/2019, pentru completarea art. 3 din Legea nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, începând cu data de 1 ianuarie 2020, cuantumul alocației de stat ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:20
(485 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de intensificări ale vântului (cu rafale ce vor depăși 60-70 km/h) și ninsori viscolite, la nivelul RAJA SA Constanța s-a decis activarea Comandamentului pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:15
(480 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în localitatea Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Incendiu la o casă din Gârbovi

În noaptea de luni spre marți, 3/4 februarie 2020, în jurul orei 00,25, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Gârbovi. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:05
(395 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Vlădeni: S-au înecat în apele Borcei

Doi bărbați, de 42 și 48 de ani, din comuna Vlădeni, s-au înecat în cursul zilei de luni, 3 februarie 2020, în apele Brațului Borcea. Aceștia se aflau într-o barcă alături de alți doi bărbați, de 36 și ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 14:35
(530 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Trei autoturisme au fost avariate și o femeie de 41 de ani a fost rănită ușor, în urma unui accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Evenimentul rutier s-a produs marți, 4 februarie 2020, ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 11:09
(450 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Buzău, descoperit la Gârbovi

În data de 31 ianuarie 2019, în jurul orelor 19,30, polițiștii ialomițeni au identificat în localitatea Gârbovi un autoturism declarat furat de către polițiștii din Buzău. Un tânăr de 18 ani, din Pogoanele ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 16:50
(492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei agresate de soți

Sâmbătă, 1 februarie a.c., o femeie din comuna Dridu a sunat la 112 solicitând ajutor împotriva soțului de 45 de ani care ar fi agresat-o. La fața locului s-au deplasat polițiștii din orașul Fierbinți- ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 16:40
(385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat și oprit în trafic un bărbat ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. După ce a fost testat cu alcooltestul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 16:15