Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Ziua (politică a) Recoltei

Ziua (politică a) Recoltei

Sîmbătă, 15 octombrie 2016, Slobozia a serbat din nou Ziua Recoltei. Evenimentul a fost ultima șansă a politicienilor locali de a face băi de mulțime gratuite, înainte de intrarea în campania electorală care debutează în noiembrie... Alături de viitorii parlamentari ai județului, au participat la manifestările din Piața Agroalimentară a orașului oficialii locali, votanți, gospodine dornice să pună murături și... gură-cască. Noi ne-am numărat printre ultimii!

Primarul care nu mai este Stoica La 10,00, ora anunțată pentru debutul manifestărilor dedicate Zilei Recoltei, în Piața Sloboziei nu mai aveai loc să arunci un ac. Pe scena, amplasată deunăzi, mimau veselia corifeii dansurilor populare, în fața scenei potop de gură cască, de-a lungul și de-a latul tarabelor gospodinele cercetau cu ochi de vultur gogonelele și gogoșarii, micii și berea nu erau nicăieri, iar pastrama de sezon, în funcție de galantar, oscila între 30 și 35 de lei. Debutul oficial al manifestărilor l-a dat noul primar, Adrian Mocioniu, urcat cu de-a sila pe scenă de subalterni: «Sîntem un județ preponderent agrar, iar după primăvara și vara, care ne găsesc pe cîmp, vine toamna cînd trebuie să ne eliberăm și din punct de vedere fizic, dar și psihic. (...) Așadar, este timpul să ne simțim bine, să felicităm ansamblurile folclorice cu care ne mîndrim (...) și vreau să vă spun că, din partea administrației locale, aveți tot sprijinul, pentru că în piețele din Slobozia și Ialomița trebuie să fie produse locale, pentru că producătorii ialomițeni sînt unii de elită!» a declarat acesta nebăgat în seamă.

Recolte bulgărești și producători locali Parcă în ciuda primarului, piața gemea sîmbătă de marfă bulgărească. De la gogoșarii de 5 lei kilogramul la strugurii «dulci și aromați» și de la usturoiul chinezesc la mere, totul vine de la vecinii bulgari unde «e mai ieftin». N-o spunem noi, ne-a explicat pe îndelete un producător local, care vine în piață de 20 de ani și mai bine.. «Aici, la Slobozia, 80% din produse vin din Bulgaria! Restul sîntem noi, ăștia de trăim de-a jurul. Cît om mai munci, că mult nu mai putem!». N-am vrut să-l credem și am căutat pe îndelete. La intrarea în piață, Dragomira Sava vinde pătrunjel și mărar. Vine la piață de 15 ani și are o formă ușoară de demență senilă. La primul rînd de tarabe am mai găsit un producător. De la Gheorghe Doja. Pînă la un capăt am numărat vreo 3-4. Poate ne-or mai fi și scăpat. Pe ultima numărată o cheamă Lucreția Began și vine din Munteni Buzău. Nu face față prețurilor bulgărești. Așa că s-a specializat pe trufandale. «Vindem și legume, dar profitul e mic și muncă multă. Așa că ne-am specializat pe trufandale. Vindem zmeură, la 30 de lei kilul! Și goji, la 100 de lei kilogramul. Goji pun de 2 ani de zile, dar merită... Vînd cu rezervare!» ne spune ea.

Băi cu mulțime de politicieni
Cui îi pasă însă de producători și necazurile lor? Sîntem în precampanie și piața e ideală pentru băile de mulțime. Primul care «înoată» e Gheorghe Tinel. A venit din vreme, alături de deputatul Cristina Pocora și consilierii județeni. E chiar și doamna Mihaela Ojog, candidat pe liste la deputați... Tinel «înoată» elegant, fără mișcări bruște. Oamenii îl opresc, anteniștii sînt fascinați de prezența sa. Pe unii îi cunoaște, alții îi devin prieteni pe loc. Strînge mîini, se pupă pe obraji, face bezele... Pocora e mai rezervată. N-are exercițiu, nu e pe teritoriul ei... Cumpără păstăi, că la piață «sînt mai proaspete, nu ca la supermarket!». Următorul val e cel al parlamentarilor PSD. Adică, Marian Pavel și Mihăiță Găină. Pavel nu cumpără, doar stă de vorbă. Găină însă «face piața» în toată regula. Cartofi, ardei gras, varză, nuci, mere... Ai putea jura că are lista de-acasă în buzunar! Al treilea val e cel al oficialilor. Mocioniu și Moraru. Primul e jovial și atent la șeful ierarhic. Președintele Victor Moraru pare preocupat și abordează mina adiacentă, de om pătruns de problemele județului... Își face timp să miroasă un măr, întreabă oareșce la o tarabă... Într-un final, se hotărăște să cumpere. Struguri, dacă băgăm bine de seamă. În jurul lui viermuiesc toți, de la polițiștii comunitari care supraveghează mulțimea la oficiali și gură-cască. La un moment dat, nervii cedează și auzim ca în sala de cinema: «Pupați-vă, bă, că uite cum vă pozează securiștii ăștia... Fir-ați voi de nonorociți! Pupați-vă, că vă votează dracu’!».

24 Octombrie 2016, 08:05 (1836 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Taranu:
(27 Octombrie 2016, 18:54)
Bai creTinel, iar ai scapat ca porcu la teica cu laturi? Mai oprestete si tu, nu vezi ca arati ca un caltabos afumat. Si tu, Cristinuca te-ai cam dolofanit de la ultima noastra intalnire. Acum chiar am pe ce sa pun mana. :) Hi,hi,hi. Ne vedem dupa!
eu:
(25 Octombrie 2016, 08:58)
Preturile din Piata Slobozia sunt printre cele mai mari din tara, sunt comparabile cu piata din Brasov, mai scumpe decat in Timisoara si Bucuresti, iar de Ziua Recoltei toate produsele sunt mult mai scumpe.
gogu:
(25 Octombrie 2016, 08:56)
Iar l-ati scapat pe cretinel la de-ale gurii?Nu rateaza asta nici o oportunitate de genul ...