Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Criză de soluție

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Măgura Cisnădie 18–21 (8–12)

Criză de soluție

Măgura Cisnădie a făcut 11 transferuri pentru acest sezon și pretențiile sînt pe măsură. De remarcat că trei dintre jucătoarele aduse de sibieni, Czeczi, Tudor și Tatalovic, au fost și în vizorul Sloboziei, dar au preferat drumul Ardealului. Unirea, în schimb, a traversat o vară tumultoasă și abia spre startul sezonului a reușit să încropească un loc relativ competitiv. Pe aceste coordonate s-a disputat duelul dintre Slobozia și Cisnădie. Oaspetele au arătat din plin că handbalul este un sport dur, agresivitatea defensivei ardelene aducînd lacrimi în ochii lui Ilie și scoțînd-o prematur din joc pe Ivan. Echipa antrenată de Dumitru Muși s-a încîlcit în hățișul de brațe al adversarelor, puținele mingi care au trecut fiind culese de portărița Dragica Tatalovic. Astfel, oaspetele conduceau cu 6-1, în minutul 15, și, abia în minutul 20, Unirea reușea prin Horobeț primul gol din acțiune. Partitura ștearsă din jocul ofensiv a continuat pînă la pauză, cînd tabela indica 8-12. A doua repriză a fost mult mai echilibrată, jucătoarele din Cisnădie continuînd să-și conserve avantajul. Și au făcut-o practicînd în continuare apărarea stil Moroșanu. Au tremurat doar în minutul 45, atunci cînd Unirea s-a apropiat la doar un gol distanță. Din nefericire a fost doar un foc de paie, iar naivitățile din atacul slobozean au reapărut. S-a terminat 18-21, victorie absolut meritată pentru Măgura Cisnădie, la care s-au remarcat jucătoare precum Moldovan, Ciuaric, Tudor sau fostul pivot al Sloboziei, Raluca Băcăoanu. Unirea continuă să se găsească în criză de soluții, doar cinci jucătoare reușind să-și înscrie numele pe lista marcatoarelor. Enescu a înscris 10 goluri, Horobeț-3, Ilie-3, Toma-1, Iovănescu-1. «Din păcate, am pierdut meciul încă din primele minute, cînd n-am avut reacție. Adversarele au fost mai rele, mai determinate, cu un joc dur tolerat oarecum de arbitre. Din păcate, Ivan, accidentată în start, ne-a dereglat sistemul de joc. N-avem o bancă atît de lungă încît să ne permitem să schimbăm o jucătoare fără să se cunoască...» ne-a declarat antrenorul Dumitru Muși. Pentru Unirea urmează deplasarea de la Bistrița, pe 27 octombrie, iar pe 6 noiembrie, acasă, meciul contra Coronei Brașov.

25 Octombrie 2016, 09:45 (950 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Andreea Pătuleanu continuă la Slobozia
CSS Slobozia-locul 4, Ana Maria Neagu-jucătoarea turneului
Junioarele III, la turneul final
Oferte pentru jucătoarele Sloboziei

Comentariile cititorilor:


Catre conducere:
(31 Octombrie 2016, 08:50)
Voua NU va este rusine cat Mai suportati pacaleala asta din partea unor jucatoare care se multumesc ca sunt si ele la Handbal dar NU Au nici o valoare,stau la un loc caldut pe niste salarii de NU le vine nici lor Sa creada ca Au gasit Asa fraieri care Sa plateasca nonperformanta.Din 2 sporturi de echipa care le avem NU sunteti in stare Sa ne mandrim cu nici unul,macar la fotbal se vede ca NU vreti ca NU investiti dar aici la handbal asa pacaleala Mai rar intalnita.RUSINICA!!!!!
Simoiu:
(28 Octombrie 2016, 09:27)
Nu inteleg de ce la Slobozia nu se poate face ceva pentru sport cum sa facut aseara la Suceava cand tot orașul erau pe stadionul forestei pentru ca jucau cu Steaua ......la echipa noastră de handbal unde se investește masiv de vreo 4 ani de zile vin circa 150 oameni la meci si unde mai pui ca in fiecare an așteptăm sa se desființeze vreo echipa sa nu picam si noi;asa ca dragi conducători ai orașului si al sportului daca vreți sa faceți ceva pentru sportul ialomitean pai investiți la fotbal pentru ca nici un alt sport vreodata nu o sa aibe succesul pe care la avut unirea cand era la liga 2 si care jucau cu 3000 de oameni acasa la fiecare meci......iar acum lumea nu mai vine la stadion ca nu mai are ce vedea, ce sa vezi niște copii care săraci tipa Ionescu la ei degeaba dar care nu pot mai mult căci sunt limitați k si antrenorul.
Slobozean:
(26 Octombrie 2016, 20:33)
Bani cheltuiti degeaba