Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luptă politică deschisă în Consiliul Local Urziceni

Luptă politică deschisă în Consiliul Local Urziceni

Luni, 24 octombrie 2016, la Urziceni, consilierii PNL au încercat să organizeze un puci politic al cărui scop era impunerea consilierului Cristea Nicolae în funcția de «consilier cu atribuții de viceprimar» pînă la revenirea în funcție a primarului Constantin Sava. Puciul a eșuat, iar plenul a votat pentru numirea consilierului ALDE Marian Neagu în această funcție. Finalul ședinței a fost unul tensionat, marcat de amenințări și injurii.

Nu a fost pentru cine s-a pregătit
Consiliul Local Urziceni este compus din 8 consilieri PNL, 7 consilieri PSD și 2 consilieri ALDE. În lipsa primarului PNL Constantin Sava, care nu-și poate exercita funcția ca urmare a unei decizii a instanței, atribuțiile sale au fost preluate, prin votul majorității simple, de către Liviu Cazan (PSD) care a devenit astfel «viceprimar cu atribuții de primar». În aceeași ședință, cea din 24 iunie, funcția de viceprimar a fost preluată pentru 2 luni de către Cristea Nicolae (PNL). De-a lungul celor 2 luni scurse de la preluarea mandatului, tensiunile politice din cadrul Consiliului Local au degenerat, cele două fracțiuni politice acuzîndu-se reciproc de interpretarea eronată a hotărîrii de Consiliu Local din 24 iunie... Finalul acestui conflict s-a consumat la începutul acestei săptămîni, în cadrul unei ședințe ordinare în care consilierii PNL au cerut, cităm «modificarea hotărîrii nr. 54 din 24 iunie, ce face referire la delegarea atribuțiilor de viceprimar al municipiului Urziceni domnului Cristea Nicolae, consilier PNL, hotărîre în care considerăm că s-a strecurat o eroare materială. (...) În plenul Consiliului Local din data de 24 iunie, așa cum reiese și din procesul-verbal de ședință, nu rezultă că Consiliul Local Urziceni a hotărît delegarea atribuțiilor de viceprimar pînă la data de 9 august, ci pînă la repunerea în drepturi a primarului». După o ședință tensionată, în care proiectul de hotărîre privind repunerea în funcția de «consilier cu atribuții de viceprimar» a fost supusă la vot și respinsă, majoritatea simplă din cadrul consiliului, formată din 7 consilieri PSD și 2 ALDE, a reușit să impună în funcția amintită mai sus pe Marian Neagu (ALDE). La finalul ședinței, nervii consilierului PNL Lidun Antonescu au cedat, iar acesta l-a acuzat pe Liviu Cazan de trădare, adresîndu-i injurii. «Lucruri de genul acesta se întîmplă atunci cînd oamenii nu știu să piardă...» a declarat Liviu Cazan referitor la acest incident.

Patinoar în aer liber la Urziceni Printre proiectele de hotărîre aprobate luni, 25 octombrie 2016, la Urziceni, se numără și cel privind închirierea unui patinoar de 600 mp pe perioada iernii. Patinoarul va fi amplasat pe strada Panduri, iar închirierea lui costă municipalitatea din Urziceni 165 mii de lei. Taxa de acces va fi de 15 lei pentru o oră și jumătate, oficialii Primăriei Urziceni estimînd că această activitate, desfășurată exclusiv în sezonul rece, ar putea acoperi «toate cheltuielile ocazionate de amenajarea și exploatarea acestui patinoar», data oficială de deschidere a patinoarului fiind 1 decembrie 2016.

25 Octombrie 2016, 16:25 (2573 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Conflict steril în Consiliul Local Urziceni
Dictatura liberală de la Urziceni
Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016

Comentariile cititorilor:


paduraru :
(27 Octombrie 2016, 22:05)
ai dreptate -reabilitarea- asa este la momentul de acum urziceniul este in deriva, pacat cei de la -alde- strica totul, pacat si psd si pnl au in consiliu oameni de isprava, oameni cu carte cum spunem noi romanii. dar cred ca nu va dura mult timp mascarada asta din consiliu. va dati seama in consiliul local un neagu marian sluga lui ionescu. va dat seama cine ne conduce? domnule cazan dormiti?
slobozeanu g :
(27 Octombrie 2016, 21:33)
pentru cel de la ALDE care se da drept ,,jandarmu'' are dreptate chiar votati l pe parepa!! cine a trdat ionescu sau parepa? cel care scrii in numele unui jandarm nu o sa calci niciodata cu tot neamul tau si a cei ce te au pus sa scrii pe urmele lui parepa. un om corect omenos bun coleg vorbeste cu el daca esti in stere! in rest vorbe invidie rautate si prostie di patrea ta si a celor catine
AvAlinC :
(27 Octombrie 2016, 18:38)
He, he, he! Da, zicea zilele trecute vicele-primar ca domnul Lidun l-a injurat pentru ca vrea sa-i taie alimentarea de la banii primariei ca cica dl. Lidun ar avea un contract gras cu primaria si primeste banii degeaba. Asa zicea primaru. Trebuie verificat. Mai zicea si ca Turcu nu se mai intoarce niciodata la primarie ca va fi bagat la puscarie ca asa ia zis lui un procuror. He, he, he! Ce frumos e la Urziceni. imi place aici.
obama:
(26 Octombrie 2016, 15:48)
Arde-i pe comunisti Lidune!
Reabilitarea:
(26 Octombrie 2016, 09:53)
Domnilor Slobozeanu si paduraru, am umblat mult sau foarte mult prin tara.Va spun sincer ca Urziceniul este cel mai frumos oras de campie, curat, aerisit, cu multa verdeata. Momentan am impresia ca orasul este ca o nava fara panze, nu e condus decat de grupuri de neispraviti cu interese ascunse, oameni de nimic cu carare pe mijloc. Pacat de oras.
Jandarmu:
(26 Octombrie 2016, 08:59)
Cel mai potrivit pentru functia de viceprimar ar fi fost Parepa . Exact de ce avea Turcu nevoie . Un tradator si lingau fara caracter si care se vinde ieftin . Dupa ce a buzunarit toti jandarmi din Ialomita si i a disperat cu onorul pe la toate moastele din judet , acest individ se crede mare politician si candideaza pe la toate partidele  Psd , ALDE , PRU si din nou Alde ( marti plangea pe la Bucuresti sa fie pe listele alde la Ialomita ) . Parepa impreuna cu un nespalat pe nume Peiu se cred mari politicieni de Urziceni si pupa poala lui TURCU doar , doar s-o intoarce penalul la primarie si primesc si ei un loc caldut . in rest numai depre JIGODISM . VOTATI PAREPA , dragi ialomiteni 
slobozeanu g:
(25 Octombrie 2016, 21:22)
padurarule sa traiesti mult si bine ai spus ce am pe suflet...si eu il stiu pe multinationalul cum ii spui tu...e dus cu totul saracu nu numai cu capu...are documente ca nu i TOT omul. referitor la cazan vorba unei doamne nici el nu i de acord cu el...treaba lui dar vin alegerile daca pleaca sava si no sa iasa niciodata nici daca inumara el voturile. pe sava il putem acuza de orice din rautate  dar stie ce face. pregateste el ceva
paduraru:
(25 Octombrie 2016, 21:10)
lume lume...uitati va ia priviti ia uimiti va cum arata consiliul local urziceni..stiti cine este consilierul cu atributii de viceprimar? ghici ghicitoarea noastra!! o sluguta a lui ionescu aurelian avocatul impecabil si a profesorului de LEAPSA IN CURTEA SCOLII vestitul urat mirositorul nunu ion cine cine nimeni altul decat MULTINATIONALUL DUS CU CAPUL neagu marian. verificati spusele mele...stiti cum? stati de vorba cu neagu marian si va veti convinge...uitati cine conduce orasul urziceni. din atatia oameni sanatosi lau gasit pasta...TRIST. Domnule Cazan nu ati inteles nimic din teapa data de ionescu. treziti va domnule cazan. vine TURCU si gata...dar chiar daca nu vine turcu, turcu nu doarme
Bubulina:
(25 Octombrie 2016, 21:08)
Domnule PNL-ul defapt a condus Ialomita,ci nu PSD,au pus in functiile institutiilor de stat sefii precum domnul sef de DSP Ialomita,si cel de la CASA DE SANATATE IALOMITA,niste oameni corupti si rupti de realitatea din teritoriu pusi de domn Tinel Gheorghe,cu forta majora,si cu interventi pe la Bucuresti,ar fii bine ca la conducerea judetului sa castige PSD si PMP,la alegerile din 11.12.2016,nu distrusi astia din ALDE sau PNL.Domnul Cazan va parasi oricum ALDE se va muta la PMP sau PSD,isi va da demisie.