Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

Averea proxeneților din Slobozia

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

O sentință definitivă a Curții de Apel București aduce în atenția opiniei publice organele judiciare din Ialomița. Magistrații din Capitală au admis cererea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu privire la confiscarea extinsă de bani și bunuri imobile, instituită de anchetatori într-un dosar de proxenetism. Astfel, procurorii din Slobozia au reușit să confiște de la inculpații Vasile Vlad, zis «Sana», Ștefan Barbu, zis «Mălele», Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează sumele de 185 mii de euro și 10 mii de franci elvețieni, garsoniere, terenuri și mașini de lux. Potrivit anchetei, inculpații au obținut toate aceste bunuri după ce au exploatat în scopuri sexuale mai multe tinere.

Slobozia, raiul proxeneților
Ancheta în cazul numiților Vasile Vlad, zis «Sana», Ștefan Barbu, zis «Mălele», Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează a debutat în noiembrie 2014. Potrivit informațiilor, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au solicitat organelor judiciare din Franța și Italia, prin intermediul serviciului INTERPOL, date cu privire la faptele de prostituție săvîrșite de mai multe tinere din zona Sloboziei pe teritoriul acestor state. Așa au ajuns organele judiciare pe urmele celor patru inculpați din Slobozia. În noiembrie 2014, în baza unei ordonanțe a procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, anchetatorii au făcut mai multe percheziții domiciliare în casele suspecților. Cei patru suspecți au fost ridicați de mascați și conduși la audieri. La finalul declarațiilor, aceștia au fost prezentați instanței cu propunerea de arestare preventivă. Inculpații au fost acuzați de «proxenetism, în formă continuată», procurorii și polițiștii precizînd faptul că între 2012 și 2014 proxeneții au obligat patru tinere din Slobozia să se prostitueze pe teritoriul statelor europene Franța și Italia. La Slobozia, numiții Vasile Vlad, zis «Sana», Ștefan Barbu, zis «Mălele», Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează pozau în vînzători de flori...

Confiscare specială aprobată la București
O primă sentință în cazul celor patru proxeneți din Slobozia a fost dată în decembrie 2015. Judecătorii au decis ca Vasile Vlad, Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează să fie condamnați la pedepse cu executare, cuprinse între 3 și 4 ani închisoare. În cazul lui Ștefan Barbu, magistrații au decis să-l condamne la 2 ani și 6 luni închisoare cu suspendare. Tot judecătorii din Slobozia au decis în decembrie ca doar o parte dintre bunurile puse sub sechestru de procurori și polițiști să fie confiscate și date spre administrare în folosul statului. Sentința dată la Slobozia a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București atît de inculpați, cît și de reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Deși în dosarul penal anchetatorii au solicitat instanței să aprobe măsura confiscării extinse (n. red.: confiscarea extinsă reprezintă o instituție introdusă în Dreptul Penal românesc, o dată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Penal. Această măsură se dispune dacă instanța are convingerea că bunurile respective provin din activități infracționale și are în vedere bunurile dobîndite de persoana condamnată, într-o perioadă de 5 ani înainte și, dacă este cazul, după momentul săvîrșirii infracțiunii, pînă la data emiterii actului de sesizare a instanței), judecătorii din Slobozia nu au luat act de această propunere. Ea a fost aprobată însă recent, în urma sentinței definitive dată de Curtea de Apel București în dosarul proxeneților din Slobozia. Potrivit sentinței judecătorilor din Capitală, instanța a decis să confiște de la inculpați sumele de 185 mii de euro și 10 mii de franci, 4 garsoniere și un teren intravilan, precum și 3 mașini de lux marca Audi Q7, Audi A6, Audi A4 și Chrysler. De asemenea, fiecare inculpat a fost obligat la plata a 800 de lei reprezentînd cheltuieli de judecată. Tot Curtea de Apel București a decis să transforme pedeapsa de 2 ani și 6 luni închisoare cu suspendare, dată la Slobozia în cazul lui Ștefan Barbu, în pedeapsă cu executare.

Judecat pentru spălare de bani Din dosarul de proxenetism, procurorii din Slobozia au disjuns o altă cauză penală care-l are în prim plan pe inculpatul Vasile Vlad, zis «Sana». Acesta a fost acuzat de comiterea infracțiunii de spălare de bani, întrucît sumele provenite prin exploatarea sexuală a victimelor sale au fost utilizate pentru achiziționarea de case și mașini de lux. Cazul s-a aflat în lucru la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița, ai cărui procurori au precizat faptul că «Sana» «a disimulat adevărata natură a provenienței și proprietății mai multor bunuri mobile și imobile, cunoscînd că banii din care au fost dobîndite provin din săvîrșirea infracțiunii de proxenetism». În același dosar au mai fost trimise în judecată și inculpatele Georgiana Vlad și Mariana Andrei.

31 Octombrie 2016, 18:05 (10112 vizualizări - 33 comentarii)

Comentariile cititorilor:


GMG:
(5 Decembrie 2017, 08:13)
Vorbiti sa nu adormiti sunteti niste prosti ... nu ii cunoasteti personal sa puteti vorbi ... sunt niste baieti de milioane si care voi nu o sa le calcati pe urme nici o data ...
@Anonim:
(3 Noiembrie 2017, 12:12)
Dupa cum iti bati joc de limba romana se vede ca l-ai avut profesor pe "sana, analfabetul".
Anonim:
(3 Noiembrie 2017, 08:15)
Traieste cu amanta lui Elena il iubeste la maxim pe sana numai poate a l asteapta picior peste piciir... val de oameni fara principii sana este un analfabet a luat si permisul pe bani vila este din prostitutie si bani si garsionierele si masinile pana si permisul lui analfabetul care nu stie unde este romania pe harta tot neamul lui niste infractorii si proxeneti de neoprit foamea este mare
Anonim:
(3 Noiembrie 2017, 08:03)
Sunt niste nenorocciti acesti indivizi ...daca o femeie a acceptat sa se prostitueze pt el este pt simplu fapt ca a crezut prea mukt in ceia ce nu exista si findui alaturi timp de 10 ani si sa ajungi sa intelegi ca ai fost doar pt bani...ei aveau alte femei pt sufletele lor dar au finalizat urat pt ca ele au venit cand ei aveau bani masin si case pe femeia care au desconsiderato si care au uitat ca prin ea a ajuns sa fie respectat .
ABC:
(12 Noiembrie 2016, 01:09)
Eu nu apar acești oamenii ,spun doar ca suntem in 2016 nu cred ca se poate aplica Violenta sau amenințările la o femeie pt a produce ,ele se vad neveste se vad importante in viața lor ,bineînțeles ca pt a face poftele ' sotului'' decardeaza euro franci lire,dar Neobligate ! Singurul lucru care nu il stiu ele este ca de fapt banii lor sunt in poftele altor femei pe care oamenii astia chiar le iubesc !! Cine ar refuza bani ?! Si eu sa di fost barbat n as fi refuzat banii veniti fara a face nici un efort ..a,doar efortul de a suporta-o pe aia cand ar venii acasă de Crăciun si Paste !!
Larisa:
(10 Noiembrie 2016, 12:57)
Mai alunelu mai bn să-ti vezi tu de treaba ta sa nu mai judeci pe alți căci tu oricum trăiesti în întuneric habar nai care e situatia așa ca dormi în beci
alunelu:
(7 Noiembrie 2016, 11:42)
La beci in intuneric cu astia ar fi benefic pentru toata lumea . Auzi la ei, si-au scos nevestele la produs.Nici in epoca de piatra nu aveau jivinele astea loc.
Mircea:
(6 Noiembrie 2016, 07:21)
@anonim, mai omule, n-ai inteles, cu tipii din poze n-am nimic, nu-i cunosc, nici nu imi doresc sa-i cunosc, dar citind ce si cum ai scris incercand sa-i aperi, mai ales larisa sau larisu dupa cum spun unii pe aici....a fost amuzant...apoi mai anonimule nu vad despre ce am putea avea noi doi o discutie, pe ce tema...cred ca ti-ar fi foarte util sa faci rost de niste manuale  cl I-IV si sa incepi degraba sa le citesti....pe bune
Anonim:
(5 Noiembrie 2016, 20:17)
Si tot pentru Mircea mai bine am avea amândoi un dialog mi se pare mult mai corect si mai interesant dacă tot esti cinstiti si corect cu societatea în care trăiesti
Anonim:
(5 Noiembrie 2016, 20:14)
Auzi Mircea mai bine ti-ai descreti fruntea cu problemele tale care bănuiesc ca sunt destul de multe de faci hai de necazul altora. Mai bine teai uita familia ta si ai gândi de 2 ori înainte de a judeca pe alti.
Larisa:
(5 Noiembrie 2016, 15:19)
Pentru toți cei care au comentat contra acestor oameni vreau să vă aduc la cunostinta faptele făcute de acești indivizi sant făcute cu voia femeilor nu sant ei vinovati de nimik ei nu au dat în cap si nu vor da la nimeni ptr banii judecatori si procurorii sunt proxeneți adevărați care intradevar ei confiscă tot după urma femeilor ganditiva bn inainte să scrieți.Daca acesti oameni au gresit avand în vederea ca sânt căsătoriți cu aceste femei ne fiind obligate sa practice cea mai veche meserie din lume ei anu dreptul să beneficieze de bunurile femei dar statu are dreptul la tot. Ma refer la mașini case si bani.Acum spuneti care este proxeneți adevărați omu care este lângă tine la bn si rau sau statu care beneficiază de bunurile acestor femei
Mircea:
(4 Noiembrie 2016, 13:39)
Este un spectacol de râsul-plânsul cand un individ, ma refer direct la „anonim” incearca sa-si transpuna gandurile in cuvinte scrise....da-i inainte „anonimule”...ne mai descretim fruntile...cred ca ar fi superb de urmarit un dialog intre tine si larisa...pe bune
anonima:
(4 Noiembrie 2016, 12:56)
orice pedeapsa e prea mica pentru jigodiile  astea. 
Anonim:
(3 Noiembrie 2016, 18:42)
Si stiti ce nu inteleg de ce îi birfiti acum ca sunt închisi si când erau liberi îi pupati in cur Cine este om spune lucrurilor pe nume in fata persoanei in cauză nu se da erou când vrea sub un nume anonim cum fac javrele astea
Anonim: