Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Poveste din Panama

Poveste din Panama

După 4 luni petrecute în inima unei civilizații străvechi din exoticul Panama, Cristina Olteanu, 33 de ani, s-a întors acasă la Slobozia să povestească experiența pe care a trăit-o alături de familiile indigene ale tribului Embera. Mărturisirile inedite despre oamenii care trăiesc simplu, dar într-o strînsă comuniune cu natura, au fost dublate de o impresionantă expoziție de fotografii, care surprind viața dintr-o altă perspectivă...

Călătorie în Panama Prietenii indigeni ai Cristinei au ajuns la Slobozia într-o zi friguroasă de octombrie, fiind primiți cu brațele deschise la Muzeul Județean Ialomița. Instituția care promovează istoria oamenilor din cele mai vechi timpuri și pînă în prezent a fost aleasă drept gazdă a expoziției de fotografie cu care tînăra născută la Slobozia s-a decis să cutreiere întreaga Românie pentru a le arăta tuturor un alt stil de viață. În fața zecilor de oameni veniți să-i asculte poveștile și să-i admire fotografiile, Cristina este emoționată. Zîmbește discret și răspunde întrebărilor adresate de curioși despre oamenii și locurile pe care le-a străbătut, însoțită de un ghid care vorbea limba engleză. Artist plastic, fotograf și blogger, Cristina a trăit experiența vieții ei timp de 4 luni. A ajuns în Panama prin intermediul firmei la care lucrează în București și, pasionată de cunoaștere și explorare, s-a decis să interacționeze cu civilizațiile indigene care își păstrează tradițiile vechi de milenii. Din cele 7 triburi indigene care locuiesc pe teritoriul statului Panama, Cristina a fost atrasă de cultura tribului Embera. «Firma la care lucrez a desfășurat un proiect în Panama și am fost cooptată să fac parte din echipa care a mers acolo. Așa am reușit să eu să interacționez cu băștinașii. Mi-a plăcut enorm această experiență. Am stat timp de 4 luni printre indigenii tribului Embera. Practic, ei folosesc turismul drept mod de a-și promova cultura, tradițiile și valorile...» mărturisește Cristina Olteanu.

Povești cu indigeni Cuvintele Cristinei sînt calde și lasă impresia că indigenii suprinși în fotografii încearcă să înconjoare sala, salutînd oamenii care-i privesc de cealaltă parte a pereților. Tribul Embera numără 33000 de suflete, fiecare dintre ele răspîndite în sate minuscule, ale căror membri nu depășesc 20 de familii. În urma interacțiunii pe care a avut-o cu acești oameni, Cristina a rămas surprinsă de faptul că, deși trăiesc simplu și modest, ducîndu-și mai departe tradiția și cultura vechi de mii de ani, indigenii Embera dețin secretul absolut al comuniunii cu natura pe care noi abia dacă o mai simțim. «Sînt niște oameni pozitivi și foarte deschiși. Poate părea ciudat să vezi oameni care fac baie în rîu sau cutreieră jungla, însă să știți că ei sînt oameni care trăiesc momentul. În sînul comunității lor am simțit o vibrație de bine și pozitivism... A fost o stare cu adevărat specială pe care, pînă atunci, n-am mai trăit-o niciodată... Și acum sînt încă fascinată de experiența pe care am trăit-o acolo și, da, mi-aș dori să o mai repet dacă o să mai am ocazia!» recunoaște deschis tînăra.

Dansul Tigrului Unul dintre momentele pe care Cristina și le amintește ca și cînd l-ar fi trăit recent este atunci cînd a fost invitată de băștinași să li se alăture într-un dans ritualic. Dacă pentru noi, cei de astăzi, dansul reprezintă un sport sau un mijloc de socializare, pentru indigenii Embera semnificația dansului este cu totul diferită. Oamenii își mișcă trupurile într-o armonie perfectă în scop terapeutic sau pentru a aduce mulțumire zeităților. Fiecare dintre dansurile tribale ale indigenilor poartă cîte un nume de animal. Cristina a fost invitată să participe la «La Danza del Tigre» («Dansul Tigrului»), un ritual prin care indigenii încercau să țină bolile la distanță. «Dansurile din tribul Embera imită mișcările animalelor și poartă nume de animale. Multe dintre aceste mișcări simbolizează ceva, sînt realizate pentru a-i ajuta într-un fel pe oameni. De exemplu, dansul la care eu am participat face parte dintr-un ritual tămăduitor...» ne-a povestit Cristina Olteanu.

Serviți, vă rog... Cine credea că mămăliga cu sarmale reprezintă o mîncare tradițională românească, ei bine, s-a înșelat. După experiența din Panama, Cristina a înțeles, și noi împreună cu ea, faptul că sarmalele au fost inventate, de fapt, de indigenii Embera. Într-una din zilele petrecute alături de reprezentanții tribului pe care i-a vizitat, tînăra a fost invitată să guste și din produsele alimentare pe care aceștia le prepară, după aceleași rețete care dăinuie de mii de ani. Cu un gust mai condimentat decît cele românești, dar cu aceeași formă de prezentare, Cristina a avut ocazia să mănînce la mii de kilometri distanță de România binecunoscutele sarmale. «Era un fel de sarmale, dacă-mi amintesc bine... Tot cu mămăligă, iar carnea era înfășurată ca cea pe care o pregătim aici acasă, dar foarte condimentată, datorită unui sos special făcut în casă...» mai spune Cristina Olteanu. Cei care sînt interesați să trăiască alături de tînăra din Slobozia experiența din Panama sînt invitați să-i admire fotografiile expuse la Muzeul Județean Ialomița, pînă în prima jumătate a lunii noiembrie.

31 Octombrie 2016, 08:20 (928 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Reabilitarea:
(2 Noiembrie 2016, 08:40)
Ce-ati facut domnisoara Cristina, ne-ati luat si sarmalele?. Ce-a mai ramas traditional romanesc in afara de hotie, jaf, talharie, proxenetism, minciuna, lene?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 28 Mar 2017
88 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Spania!

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă prin serviciul de ocupare EURES România oferă 200 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, ambalat fructe și verdețuri (regiunea Lérida-Spania). ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2017, 12:20
(138 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare «Zilei Poliției Române», polițiștii ialomițeni organizează joi, 23 martie 2017, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise», pentru cetățenii care doresc să cunoască ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:55
(140 vizualizări - 0 comentarii)


2

ISU Ialomița: Exercițiu de cutremur la Urziceni

«Cutremur cu urmări negative pe amplasamentul SC SNTGN SA Urziceni» este ipoteza unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, în care structurile implicate vor acționa integrat pentru gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:15
(177 vizualizări - 0 comentarii)


3
Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Recrutare la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat (sau în curs de absolvire a liceului), pentru instituțiile militare de învățământ din Ministerul ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 12:05
(226 vizualizări - 0 comentarii)


4

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Martie 2017, 19:35


Amara: Elevii, informați despre delincvența juvenilă

Efectivele Poliției Orașului Amara, în colaborare cu jandarmi și polițiști locali, au organizat și desfășurat activitatăți preventive, la care au participat aproximativ 80 de elevi ai Școlii Gimnaziale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2017, 12:50
(206 vizualizări - 0 comentarii)


6

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei, 9 permise suspendate

La acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 17:25
(341 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Sălcioara

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Sălcioara, organizează sâmbătă, 25 martie 2017, orele 11,00, la Căminul Cultural din această ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 15:40
(505 vizualizări - 0 comentarii)


8
Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Cazul «Raisa»: Drept la replică al familiei Uzea

Ca urmare a comunicatului de presă susținut de managerul Spitalului de Urgență Slobozia în data de 11 martie 2017, dorim să facem următoarele pecizări:
1. Așa cum doamna manager precizează, dosarul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 14:10
(635 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune în sistem integrat

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați la acest sfârșit de săptămână, 17-19 martie 2017, în executarea unei serii de acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 13:25
(525 vizualizări - 0 comentarii)


10

Lansare de volum la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Vineri, 24 martie 2017, la orele 13,00, la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va avea loc lansarea volumului «Elemente mitice precreștine și creștine, în colinda românească, studiu folcloric» ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 12:20
(498 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Invitație dezbatere publică

Primăria Municipiului Slobozia, în conformitate cu Legea 273/2006, privind finanțele publice locale, aduce la cunștința publică «Proiectul Bugetului General al Municipiului Slobozia pe anul 2017». «Proiectul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 11:05
(480 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJFP Ialomița: Încasări la buget de aproape 87 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice a încasat, în primele două luni ale anului 2017, la bugetul general consolidat suma de 86,78 milioane de lei. Menționăm că, din bugetul de stat, s-a rambursat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 10:20
(375 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 7 aprilie 2017, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESCO «Ionel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2017, 08:05
(249 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJFP Ialomița: Rambursări TVA

În luna martie 2017, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează TVA, conform selecție naționale, în valoare totală de 1.326.537 de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2017, 15:20
(169 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7665 șomeri, din care 1815 șomeri indemnizați, respectiv 5850 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2017, 10:05
(186 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

FIRMĂ PRODUCĂTOARE
confecții de damă pentru export
ANGAJEAZĂ
PERSONAL CALIFICAT
Relații la telefoanele
0720/988.888, 0723/666.278

14 Martie 2017, 19:30


anunț angajare

angajăm
PERSONAL NECALIFICAT,
ELECTRICIENI/LĂCĂTUȘI

cu experiență
și ȘOFER categ. C, D, E
pentru fabrica din Afumați
ASIGURĂM TRANSPORT
Salariu motivant, bonuri de masă
Calipso, telefon 0729/072.584

14 Martie 2017, 19:25


anunț angajare

În vederea angajării de
ȘOFERI PROFESIONIȘTI PE TIR
vor avea loc întâlniri cu
reprezentantul firmei
FASULO EST EUROPA LOGISTICA
(TIMIȘOARA) în orașele:
BRĂILA, SLOBOZIA, CĂLĂRAȘI,
ALEXANDRIA, PITEȘTI, SLATINA, CRAIOVA

Șoferii care sunt interesați sunt rugați
să sune la telefon 0749/021.611
sau 0749/021.612
Se cere:
-experiență demonstrabilă pe TIR
în transportul internațional
(cisternă, frig, container sau prelată)

14 Martie 2017, 19:20


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, miercuri, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 16:35
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă de avertisment la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița au organizat marți, 14 martie 2017, o grevă de avertisment în intervalul orar 10,00-12,00. Acțiunea a fost organizată de Federația Sindicatelor Unite ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:50
(392 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru executarea unor lucrări programate de către Enel, la postul de transformare din cadrul Stației de Pompare Apă Țăndărei, SC RAJA SA nu va putea furniza apă potabilă miercuri, 15 martie 2017, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:40
(325 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Beat la volan, a intrat cu mașina într-un podeț

În cursul zilei de luni, 13 martie a.c., polițiștii rutieri, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza comunei Movilița, au observat un autoturism care a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:20
(324 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat un parfum din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 13 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2017, 14:10
(410 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 17:05
(237 vizualizări - 0 comentarii)


Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

Cercul de pictură «Sfântul Apostol Luca» din Urziceni descoperă noi talente

De la începutul lunii februarie a acestui an, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești, Cercul de pictură ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 16:05
(218 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 27 permise de conducere, reținute

Serviciul Rutier Ialomița, sub coordonarea Direcției Rutiere cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, a organizat pe raza județului o amplă acțiune pentru combaterea conducerii autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 13:35
(214 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Flori confiscate de polițiști

Peste 500 de flori fără documente legale au fost confiscate de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate la nivelul județului Ialomița pentru verificarea legalității comerțului cu flori și plante ornamentale ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 13:15
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Slobozia

De marți, 14 martie 2017, de la orele 17,00, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane». Evenimentul, aflat ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2017, 09:20
(369 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins de polițiștii locali după ce a furat banii din geanta unei călătoare

Vineri, 10 martie 2017, în jurul orelor 10,55, un echipaj al Poliției Locale Slobozia a fost interceptat, pe peronul Autogării Slobozia, de către o persoană care le-a comunicat că un individ  ar fi ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2017, 16:10