Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Poveste din Panama

Poveste din Panama

După 4 luni petrecute în inima unei civilizații străvechi din exoticul Panama, Cristina Olteanu, 33 de ani, s-a întors acasă la Slobozia să povestească experiența pe care a trăit-o alături de familiile indigene ale tribului Embera. Mărturisirile inedite despre oamenii care trăiesc simplu, dar într-o strînsă comuniune cu natura, au fost dublate de o impresionantă expoziție de fotografii, care surprind viața dintr-o altă perspectivă...

Călătorie în Panama Prietenii indigeni ai Cristinei au ajuns la Slobozia într-o zi friguroasă de octombrie, fiind primiți cu brațele deschise la Muzeul Județean Ialomița. Instituția care promovează istoria oamenilor din cele mai vechi timpuri și pînă în prezent a fost aleasă drept gazdă a expoziției de fotografie cu care tînăra născută la Slobozia s-a decis să cutreiere întreaga Românie pentru a le arăta tuturor un alt stil de viață. În fața zecilor de oameni veniți să-i asculte poveștile și să-i admire fotografiile, Cristina este emoționată. Zîmbește discret și răspunde întrebărilor adresate de curioși despre oamenii și locurile pe care le-a străbătut, însoțită de un ghid care vorbea limba engleză. Artist plastic, fotograf și blogger, Cristina a trăit experiența vieții ei timp de 4 luni. A ajuns în Panama prin intermediul firmei la care lucrează în București și, pasionată de cunoaștere și explorare, s-a decis să interacționeze cu civilizațiile indigene care își păstrează tradițiile vechi de milenii. Din cele 7 triburi indigene care locuiesc pe teritoriul statului Panama, Cristina a fost atrasă de cultura tribului Embera. «Firma la care lucrez a desfășurat un proiect în Panama și am fost cooptată să fac parte din echipa care a mers acolo. Așa am reușit să eu să interacționez cu băștinașii. Mi-a plăcut enorm această experiență. Am stat timp de 4 luni printre indigenii tribului Embera. Practic, ei folosesc turismul drept mod de a-și promova cultura, tradițiile și valorile...» mărturisește Cristina Olteanu.

Povești cu indigeni Cuvintele Cristinei sînt calde și lasă impresia că indigenii suprinși în fotografii încearcă să înconjoare sala, salutînd oamenii care-i privesc de cealaltă parte a pereților. Tribul Embera numără 33000 de suflete, fiecare dintre ele răspîndite în sate minuscule, ale căror membri nu depășesc 20 de familii. În urma interacțiunii pe care a avut-o cu acești oameni, Cristina a rămas surprinsă de faptul că, deși trăiesc simplu și modest, ducîndu-și mai departe tradiția și cultura vechi de mii de ani, indigenii Embera dețin secretul absolut al comuniunii cu natura pe care noi abia dacă o mai simțim. «Sînt niște oameni pozitivi și foarte deschiși. Poate părea ciudat să vezi oameni care fac baie în rîu sau cutreieră jungla, însă să știți că ei sînt oameni care trăiesc momentul. În sînul comunității lor am simțit o vibrație de bine și pozitivism... A fost o stare cu adevărat specială pe care, pînă atunci, n-am mai trăit-o niciodată... Și acum sînt încă fascinată de experiența pe care am trăit-o acolo și, da, mi-aș dori să o mai repet dacă o să mai am ocazia!» recunoaște deschis tînăra.

Dansul Tigrului Unul dintre momentele pe care Cristina și le amintește ca și cînd l-ar fi trăit recent este atunci cînd a fost invitată de băștinași să li se alăture într-un dans ritualic. Dacă pentru noi, cei de astăzi, dansul reprezintă un sport sau un mijloc de socializare, pentru indigenii Embera semnificația dansului este cu totul diferită. Oamenii își mișcă trupurile într-o armonie perfectă în scop terapeutic sau pentru a aduce mulțumire zeităților. Fiecare dintre dansurile tribale ale indigenilor poartă cîte un nume de animal. Cristina a fost invitată să participe la «La Danza del Tigre» («Dansul Tigrului»), un ritual prin care indigenii încercau să țină bolile la distanță. «Dansurile din tribul Embera imită mișcările animalelor și poartă nume de animale. Multe dintre aceste mișcări simbolizează ceva, sînt realizate pentru a-i ajuta într-un fel pe oameni. De exemplu, dansul la care eu am participat face parte dintr-un ritual tămăduitor...» ne-a povestit Cristina Olteanu.

Serviți, vă rog... Cine credea că mămăliga cu sarmale reprezintă o mîncare tradițională românească, ei bine, s-a înșelat. După experiența din Panama, Cristina a înțeles, și noi împreună cu ea, faptul că sarmalele au fost inventate, de fapt, de indigenii Embera. Într-una din zilele petrecute alături de reprezentanții tribului pe care i-a vizitat, tînăra a fost invitată să guste și din produsele alimentare pe care aceștia le prepară, după aceleași rețete care dăinuie de mii de ani. Cu un gust mai condimentat decît cele românești, dar cu aceeași formă de prezentare, Cristina a avut ocazia să mănînce la mii de kilometri distanță de România binecunoscutele sarmale. «Era un fel de sarmale, dacă-mi amintesc bine... Tot cu mămăligă, iar carnea era înfășurată ca cea pe care o pregătim aici acasă, dar foarte condimentată, datorită unui sos special făcut în casă...» mai spune Cristina Olteanu. Cei care sînt interesați să trăiască alături de tînăra din Slobozia experiența din Panama sînt invitați să-i admire fotografiile expuse la Muzeul Județean Ialomița, pînă în prima jumătate a lunii noiembrie.

31 Octombrie 2016, 08:20 (1505 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Reabilitarea:
(2 Noiembrie 2016, 08:40)
Ce-ati facut domnisoara Cristina, ne-ati luat si sarmalele?. Ce-a mai ramas traditional romanesc in afara de hotie, jaf, talharie, proxenetism, minciuna, lene?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 21 Nov 2017
195 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 09:35
(202 vizualizări - 0 comentarii)


1

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 13:05
(209 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 18:10
(217 vizualizări - 0 comentarii)


3

«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 17:35
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 11:50
(277 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 18:05
(312 vizualizări - 0 comentarii)


6

Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:50
(293 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:40
(266 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:25
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:10
(271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 17:20
(383 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:55
(422 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:25
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:20
(368 vizualizări - 0 comentarii)


15

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 16:50
(323 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

14 Noiembrie 2017, 16:20


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:45
(455 vizualizări - 0 comentarii)


18

Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:35
(459 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:30
(489 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:25
(1180 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 09:05
(432 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 08:20
(598 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: APIA subvenție


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 19:36
(570 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 18:30
(663 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 18:10
(623 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 17:25
(546 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 17:05
(493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:20
(1012 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 10:35