Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Poveste din Panama

Poveste din Panama

După 4 luni petrecute în inima unei civilizații străvechi din exoticul Panama, Cristina Olteanu, 33 de ani, s-a întors acasă la Slobozia să povestească experiența pe care a trăit-o alături de familiile indigene ale tribului Embera. Mărturisirile inedite despre oamenii care trăiesc simplu, dar într-o strînsă comuniune cu natura, au fost dublate de o impresionantă expoziție de fotografii, care surprind viața dintr-o altă perspectivă...

Călătorie în Panama Prietenii indigeni ai Cristinei au ajuns la Slobozia într-o zi friguroasă de octombrie, fiind primiți cu brațele deschise la Muzeul Județean Ialomița. Instituția care promovează istoria oamenilor din cele mai vechi timpuri și pînă în prezent a fost aleasă drept gazdă a expoziției de fotografie cu care tînăra născută la Slobozia s-a decis să cutreiere întreaga Românie pentru a le arăta tuturor un alt stil de viață. În fața zecilor de oameni veniți să-i asculte poveștile și să-i admire fotografiile, Cristina este emoționată. Zîmbește discret și răspunde întrebărilor adresate de curioși despre oamenii și locurile pe care le-a străbătut, însoțită de un ghid care vorbea limba engleză. Artist plastic, fotograf și blogger, Cristina a trăit experiența vieții ei timp de 4 luni. A ajuns în Panama prin intermediul firmei la care lucrează în București și, pasionată de cunoaștere și explorare, s-a decis să interacționeze cu civilizațiile indigene care își păstrează tradițiile vechi de milenii. Din cele 7 triburi indigene care locuiesc pe teritoriul statului Panama, Cristina a fost atrasă de cultura tribului Embera. «Firma la care lucrez a desfășurat un proiect în Panama și am fost cooptată să fac parte din echipa care a mers acolo. Așa am reușit să eu să interacționez cu băștinașii. Mi-a plăcut enorm această experiență. Am stat timp de 4 luni printre indigenii tribului Embera. Practic, ei folosesc turismul drept mod de a-și promova cultura, tradițiile și valorile...» mărturisește Cristina Olteanu.

Povești cu indigeni Cuvintele Cristinei sînt calde și lasă impresia că indigenii suprinși în fotografii încearcă să înconjoare sala, salutînd oamenii care-i privesc de cealaltă parte a pereților. Tribul Embera numără 33000 de suflete, fiecare dintre ele răspîndite în sate minuscule, ale căror membri nu depășesc 20 de familii. În urma interacțiunii pe care a avut-o cu acești oameni, Cristina a rămas surprinsă de faptul că, deși trăiesc simplu și modest, ducîndu-și mai departe tradiția și cultura vechi de mii de ani, indigenii Embera dețin secretul absolut al comuniunii cu natura pe care noi abia dacă o mai simțim. «Sînt niște oameni pozitivi și foarte deschiși. Poate părea ciudat să vezi oameni care fac baie în rîu sau cutreieră jungla, însă să știți că ei sînt oameni care trăiesc momentul. În sînul comunității lor am simțit o vibrație de bine și pozitivism... A fost o stare cu adevărat specială pe care, pînă atunci, n-am mai trăit-o niciodată... Și acum sînt încă fascinată de experiența pe care am trăit-o acolo și, da, mi-aș dori să o mai repet dacă o să mai am ocazia!» recunoaște deschis tînăra.

Dansul Tigrului Unul dintre momentele pe care Cristina și le amintește ca și cînd l-ar fi trăit recent este atunci cînd a fost invitată de băștinași să li se alăture într-un dans ritualic. Dacă pentru noi, cei de astăzi, dansul reprezintă un sport sau un mijloc de socializare, pentru indigenii Embera semnificația dansului este cu totul diferită. Oamenii își mișcă trupurile într-o armonie perfectă în scop terapeutic sau pentru a aduce mulțumire zeităților. Fiecare dintre dansurile tribale ale indigenilor poartă cîte un nume de animal. Cristina a fost invitată să participe la «La Danza del Tigre» («Dansul Tigrului»), un ritual prin care indigenii încercau să țină bolile la distanță. «Dansurile din tribul Embera imită mișcările animalelor și poartă nume de animale. Multe dintre aceste mișcări simbolizează ceva, sînt realizate pentru a-i ajuta într-un fel pe oameni. De exemplu, dansul la care eu am participat face parte dintr-un ritual tămăduitor...» ne-a povestit Cristina Olteanu.

Serviți, vă rog... Cine credea că mămăliga cu sarmale reprezintă o mîncare tradițională românească, ei bine, s-a înșelat. După experiența din Panama, Cristina a înțeles, și noi împreună cu ea, faptul că sarmalele au fost inventate, de fapt, de indigenii Embera. Într-una din zilele petrecute alături de reprezentanții tribului pe care i-a vizitat, tînăra a fost invitată să guste și din produsele alimentare pe care aceștia le prepară, după aceleași rețete care dăinuie de mii de ani. Cu un gust mai condimentat decît cele românești, dar cu aceeași formă de prezentare, Cristina a avut ocazia să mănînce la mii de kilometri distanță de România binecunoscutele sarmale. «Era un fel de sarmale, dacă-mi amintesc bine... Tot cu mămăligă, iar carnea era înfășurată ca cea pe care o pregătim aici acasă, dar foarte condimentată, datorită unui sos special făcut în casă...» mai spune Cristina Olteanu. Cei care sînt interesați să trăiască alături de tînăra din Slobozia experiența din Panama sînt invitați să-i admire fotografiile expuse la Muzeul Județean Ialomița, pînă în prima jumătate a lunii noiembrie.

31 Octombrie 2016, 08:20 (1928 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Reabilitarea:
(2 Noiembrie 2016, 08:40)
Ce-ati facut domnisoara Cristina, ne-ati luat si sarmalele?. Ce-a mai ramas traditional romanesc in afara de hotie, jaf, talharie, proxenetism, minciuna, lene?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 20 Iun 2018
135 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 18:10
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 17:25
(123 vizualizări - 0 comentarii)


2

Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:35
(154 vizualizări - 0 comentarii)


3

IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:15
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 17:15
(328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 16:05
(266 vizualizări - 0 comentarii)


6

Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 15:48
(264 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

14 Iunie 2018, 17:35


8

Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 16:46
(501 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

12 Iunie 2018, 17:35


CNAIR: Se închide DN21A pentru lucrări de reparații, între localitățile Bărăganu și Țăndărei

Începând de marți, 12 iunie 2018, se închide circulația rutieră pe DN21A, pe sectorul de drum cuprins între km 0+000 (Bărăganu)-km 21+126 (Țăndărei), pentru execuția lucrărilor de reparații sistem rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2018, 09:25
(471 vizualizări - 1 comentariu)


Trenul Regal în Dobrogea. Prima oprire, la Fetești!

În Anul Centenar al Marii Uniri și al sfârșitului Primului Război Mondial, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, Alteța Sa Regală Principele Radu și Alteța Sa Regală Principesa Maria vor călători ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 14:15
(587 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 33 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 8-10 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 136 de evenimente și au aplicat peste 580 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 200000 de lei. De asemenea, au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 12:05
(377 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Școala Gimnazială Nr. 3 a împlinit 50 de ani

Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia, una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș, a împlinit astăzi 50 de ani de la înființare. Sărbătoarea a fost marcată printr-o serie de evenimente publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 18:10
(947 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de amenzi aplicate într-o singură zi

Miercuri, 6 iunie 2018, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive pe raza județului. În urma activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de peste 46 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:25
(727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan fără permise de conducere

Doi tineri de 21 și, respectiv, 28 de ani, din localitățile Grindu și Fetești, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic conducând fără a avea permise de conducere. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:05
(732 vizualizări - 2 comentarii)


Percheziții în satul Sintești. Opt persoane vor fi audiate

Polițiștii din Prahova au efectuat miercuri, 6 iunie 2018, 10 percheziții domiciliare în satul Sintești, localitate care aparține administrativ de comuna Borănești. Oamenii legii au în vizor opt suspecți ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2018, 10:23
(1134 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: O cisternă s-a răsturnat lângă șosea

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în zona localității Sinești, acolo unde o cisternă care transporta produse petroliere s-a răsturnat lângă șosea. Șoferul vehiculului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 19:22
(1194 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un bărbat din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 4 iunie 2018, a provocat un accident rutier pe raza orașului. Acesta s-a urcat beat la volan și a lovit o mașină care circula regulamentar ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 15:10
(989 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 14:35
(889 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 09:25
(867 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 14:02
(1174 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 12:57
(1132 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 17:20
(1384 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 16:20
(1623 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 15:55
(1394 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 15:40
(1470 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:42
(1741 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 17:10
(1364 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:35