Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Poveste din Panama

Poveste din Panama

După 4 luni petrecute în inima unei civilizații străvechi din exoticul Panama, Cristina Olteanu, 33 de ani, s-a întors acasă la Slobozia să povestească experiența pe care a trăit-o alături de familiile indigene ale tribului Embera. Mărturisirile inedite despre oamenii care trăiesc simplu, dar într-o strînsă comuniune cu natura, au fost dublate de o impresionantă expoziție de fotografii, care surprind viața dintr-o altă perspectivă...

Călătorie în Panama Prietenii indigeni ai Cristinei au ajuns la Slobozia într-o zi friguroasă de octombrie, fiind primiți cu brațele deschise la Muzeul Județean Ialomița. Instituția care promovează istoria oamenilor din cele mai vechi timpuri și pînă în prezent a fost aleasă drept gazdă a expoziției de fotografie cu care tînăra născută la Slobozia s-a decis să cutreiere întreaga Românie pentru a le arăta tuturor un alt stil de viață. În fața zecilor de oameni veniți să-i asculte poveștile și să-i admire fotografiile, Cristina este emoționată. Zîmbește discret și răspunde întrebărilor adresate de curioși despre oamenii și locurile pe care le-a străbătut, însoțită de un ghid care vorbea limba engleză. Artist plastic, fotograf și blogger, Cristina a trăit experiența vieții ei timp de 4 luni. A ajuns în Panama prin intermediul firmei la care lucrează în București și, pasionată de cunoaștere și explorare, s-a decis să interacționeze cu civilizațiile indigene care își păstrează tradițiile vechi de milenii. Din cele 7 triburi indigene care locuiesc pe teritoriul statului Panama, Cristina a fost atrasă de cultura tribului Embera. «Firma la care lucrez a desfășurat un proiect în Panama și am fost cooptată să fac parte din echipa care a mers acolo. Așa am reușit să eu să interacționez cu băștinașii. Mi-a plăcut enorm această experiență. Am stat timp de 4 luni printre indigenii tribului Embera. Practic, ei folosesc turismul drept mod de a-și promova cultura, tradițiile și valorile...» mărturisește Cristina Olteanu.

Povești cu indigeni Cuvintele Cristinei sînt calde și lasă impresia că indigenii suprinși în fotografii încearcă să înconjoare sala, salutînd oamenii care-i privesc de cealaltă parte a pereților. Tribul Embera numără 33000 de suflete, fiecare dintre ele răspîndite în sate minuscule, ale căror membri nu depășesc 20 de familii. În urma interacțiunii pe care a avut-o cu acești oameni, Cristina a rămas surprinsă de faptul că, deși trăiesc simplu și modest, ducîndu-și mai departe tradiția și cultura vechi de mii de ani, indigenii Embera dețin secretul absolut al comuniunii cu natura pe care noi abia dacă o mai simțim. «Sînt niște oameni pozitivi și foarte deschiși. Poate părea ciudat să vezi oameni care fac baie în rîu sau cutreieră jungla, însă să știți că ei sînt oameni care trăiesc momentul. În sînul comunității lor am simțit o vibrație de bine și pozitivism... A fost o stare cu adevărat specială pe care, pînă atunci, n-am mai trăit-o niciodată... Și acum sînt încă fascinată de experiența pe care am trăit-o acolo și, da, mi-aș dori să o mai repet dacă o să mai am ocazia!» recunoaște deschis tînăra.

Dansul Tigrului Unul dintre momentele pe care Cristina și le amintește ca și cînd l-ar fi trăit recent este atunci cînd a fost invitată de băștinași să li se alăture într-un dans ritualic. Dacă pentru noi, cei de astăzi, dansul reprezintă un sport sau un mijloc de socializare, pentru indigenii Embera semnificația dansului este cu totul diferită. Oamenii își mișcă trupurile într-o armonie perfectă în scop terapeutic sau pentru a aduce mulțumire zeităților. Fiecare dintre dansurile tribale ale indigenilor poartă cîte un nume de animal. Cristina a fost invitată să participe la «La Danza del Tigre» («Dansul Tigrului»), un ritual prin care indigenii încercau să țină bolile la distanță. «Dansurile din tribul Embera imită mișcările animalelor și poartă nume de animale. Multe dintre aceste mișcări simbolizează ceva, sînt realizate pentru a-i ajuta într-un fel pe oameni. De exemplu, dansul la care eu am participat face parte dintr-un ritual tămăduitor...» ne-a povestit Cristina Olteanu.

Serviți, vă rog... Cine credea că mămăliga cu sarmale reprezintă o mîncare tradițională românească, ei bine, s-a înșelat. După experiența din Panama, Cristina a înțeles, și noi împreună cu ea, faptul că sarmalele au fost inventate, de fapt, de indigenii Embera. Într-una din zilele petrecute alături de reprezentanții tribului pe care i-a vizitat, tînăra a fost invitată să guste și din produsele alimentare pe care aceștia le prepară, după aceleași rețete care dăinuie de mii de ani. Cu un gust mai condimentat decît cele românești, dar cu aceeași formă de prezentare, Cristina a avut ocazia să mănînce la mii de kilometri distanță de România binecunoscutele sarmale. «Era un fel de sarmale, dacă-mi amintesc bine... Tot cu mămăligă, iar carnea era înfășurată ca cea pe care o pregătim aici acasă, dar foarte condimentată, datorită unui sos special făcut în casă...» mai spune Cristina Olteanu. Cei care sînt interesați să trăiască alături de tînăra din Slobozia experiența din Panama sînt invitați să-i admire fotografiile expuse la Muzeul Județean Ialomița, pînă în prima jumătate a lunii noiembrie.

31 Octombrie 2016, 08:20 (1235 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Reabilitarea:
(2 Noiembrie 2016, 08:40)
Ce-ati facut domnisoara Cristina, ne-ati luat si sarmalele?. Ce-a mai ramas traditional romanesc in afara de hotie, jaf, talharie, proxenetism, minciuna, lene?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 27 Mai 2017
203 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 10:25
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:10
(122 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:05
(102 vizualizări - 1 comentariu)


3

ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 14:05


4
«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:10
(293 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:05
(148 vizualizări - 0 comentarii)


6

AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 11:30
(180 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 09:55
(175 vizualizări - 0 comentarii)


8

«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:50
(263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:25
(269 vizualizări - 0 comentarii)


10

ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 11:10
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

23 Mai 2017, 17:15


12

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 17:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 16:15
(312 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 14:25
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 16:20
(419 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 15:15
(562 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 14:35
(495 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:40
(523 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:20
(768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:15
(865 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 08:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:34
(1487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:20
(916 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:50
(967 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:10
(769 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:56
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:10
(879 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 18:20
(771 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:50