Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Bursele educaționale A&S asigură viitorul elevilor din Fetești

Bursele educaționale A&S asigură viitorul elevilor din Fetești

Săptămîna trecută, firma A&S Internațional 2000 a oferit pentru al șaselea an consecutiv burse educaționale elevilor din Fetești care au obținut rezultate remarcabile în anul școlar 2015-2016. Bursele au fost acordate în cadrul proiectului «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!», proiect susținut de reprezentantul A&S, Matei Roșu. Prezent la înmînarea burselor, acesta a declarat că este onorat și bucuros că poate sprijini în acest fel eforturile remarcabile ale acestor elevi: «Sîntem onorați și bucuroși că putem oferi aceste burse. Sînt niște copii minunați, ambițioși și dornici să facă performanță. Îi susținem necondiționat pentru că sperăm ca ei să rămînă aici, la Fetești, și să participe, fiecare după puterile lui, la dezvoltarea economică a zonei...».

Învățătura aduce bani la Fetești
Programul de susținere al elevilor care obțin performanțe școlare deosebite a debutat la Fetești în urmă cu 6 ani. În anul școlar 2013-2014, el a fost dublat de campania «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!». Joi, 27 octombrie 2016, reprezentantul A&S Internațional 2000, Matei Roșu, a înmînat pentru a șasea oară aceste burse de merit elevilor de la clasa profesională de mecanizatori agricoli a Liceului Tehnologic «Anghel Saligny» Fetești, elevilor de la clasa de Matematică-Informatică/intensiv Engleză a Liceului Teoretic «Carol I» Fetești și elevilor de la clasa cu profil economic a Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești. «Sîntem onorați și bucuroși că putem oferi aceste burse. Sînt niște copii minunați, ambițioși și dornici să facă performanță. Îi susținem necondiționat pentru că sperăm ca ei să rămînă aici, la Fetești, și să participe, fiecare după puterile lui, la dezvoltarea economică a zonei... Credem că astfel asigurăm nu doar viitorul acestor copiii, ci și al zonei. Firma pe care o reprezint activează în domeniul agricol... Acest domeniu, după părerea mea, reprezintă 70% din economia județului și este vital pentru fiecare dintre noi. Fie că vorbim despre mecanici agricoli, economiști sau IT-ști, toți au un loc în agricultură! Iar A&S Internațional a angajat deja primii noștri bursieri...» a declarat Matei Roșu. Valoarea burselor oferite în acest an depășește 20000 de lei, iar numărul elevilor care beneficiază de aceste burse s-a dublat în decursul anilor.

Mîndria de a fi bursier A&S
Ajuns la maturitate într-un timp relativ scurt, proiectul «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!» este deja celebru în orașul Fetești. Elevii celor trei licee vizate de către A&S Internațional 2000 luptă pentru a beneficia de aceste burse, iar «veteranii» care le obțin susțin că cel mai greu e să păstrezi notele pe care le ai... Elevii Liceului «Carol I» au vorbit franc despre acest efort și ne-au împărtășit emoțiile care îi încearcă. Aflată la prima sa bursă, Andreea Silviu este fericită și... surprinsă că a obținut această bursă. «Sînt emoționată. Nu mă așteptam... Mai ales că e o concurență mare între noi. Dar am învățat, nu neapărat ca o tocilară, și am reușit! Nu pentru bani, ci pentru mine, ca să-mi dovedesc că pot și pentru că vreau să fac ceva cu viața mea!». Elevă în clasa a XII-a, Corina Ferdoschi își dorește să urmeze Facultatea de Medicină și «salvează» bursa pentru a-și plăti cheltuielile. «Este o facultate grea și costisitoare... Sper să pot plăti taxa de concurs, într-o primă instanță. Dar nu învăț pentru bursă... Aș învăța oricum, pentru că îmi place să învăț!» ne spune ea. Bursele A&S Internațional 2000 reprezintă pentru unii dintre elevi, pe lîngă recunoașterea unor performanțe școlare notabile, și singura șansă de continuare a studiilor. Mariana Mihai este elevă a Liceului Tehnologic de Industrie Alimentară, vine de la Vlădeni, iar banii de bursă i-a cheltuit an de an pentru plata transportului. «Anul ăsta însă sper să strîng niște bani pentru facultate... Nu m-am hotărît, deocamdată, încotro să o iau, dar știu că trebuie să merg mai departe! Este singura mea șansă de a reuși în viață: să învăț!».

Burse A&S și la Slobozia Programul de burse oferit de firma A&S s-a extins anul acesta și la Slobozia. Matei Roșu a decis să sprijine aici elevii care au obținut nota 10 la examenul de Capacitate. Numele acestor elevi, 3 la număr, sînt Andreea Ilie, Teodor Buzoianu și Dinu Andreea. «Ne-am bucura să putem oferi un exemplu! Orice firmă poate oferi astfel de burse, dacă dorește... Noi sîntem interesați, cu precădere, de zona Fetești, însă sîntem conștienți că învățămîntul trebuie susținut oriunde există performanțe notabile!» a mai declarat Matei Roșu. Valoarea fiecărei burse oferite elevilor slobozeni este de 1000 de lei.

varianta video a articolului aici

2 Noiembrie 2016, 14:45 (814 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
«Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!»
A&S International 2000 susține performanța în Educație
Fetești: Burse educaționale pentru elitele liceelor din oraș
Holdingul A&S Internațional, investiții de 11 milioane de euro

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(10 Noiembrie 2016, 10:24)
In memoriam, legea in școli și COLEGIU se respectă dacă nu ai bărbat procuror. Azi,10 nov.2016, se fac 10 ani de la apariția articolului SCANDAL CU ELEVI BĂTUȚI LA CNMV SLOBOZIA. Rezolvarea " cazului", mârșăvie complotistă IȘJ, Stavăr Ilie + director, francu paul constantin + părinții celor doi elevi implicați care s-au mulțumit cu falsificarea!! Mulțumesc ziarului INDEPENDENT pentru că mi-a fost alături. Câte se-ntâmplă prin școli! Totul este să ai spatele asigurat!
curiozitate:
(8 Noiembrie 2016, 19:51)
Intrebare pentru "il cunosc si il respect": ce ati face in cazul in care copilul dvs. ar fi consiliat psihologic din cauza acestui cadru didactic, ar fi acasa trist si ar avea stari de voma cand se apropie de scoala? Plecati la alta scoala, nu? Si cu asta-basta, s-a terminat! Va rezista scoala in cauza si fara dansul!
parinte 2:
(8 Noiembrie 2016, 19:34)
Adica sa-mi loveasca mie copilul si tot eu sa plec la alta scoala? Asa e treaba? Apropo, domnul invatator Nicolae de ce se poarta altfel, fara jigniri si loviri avand tot bune rezultate? Ati fi de acord ca si copiii vostri sa traiasca un calvar zilnic in numele "bunelor rezultate"? Sa vina copilul acasa cu cucuie in cap, trist, abatut si sa va spuna ca a primit palme peste cap, a fost tras de urechi si pentru ce?
Îl cunosc și îl respect!:
(8 Noiembrie 2016, 17:46)
Ce psiholoagă, domnule? Școlile nu au psiholoage, au chiulangioaice! Nu fac nimic! Mihai Emil este cel mai competent învățător care a rămas in această școală! Luați-vă odraslele și duceți-le unde vreți! Sunt școli, nu sunt cadre pentru ele! Rămâne cine vrea să învețe carte. De învățător depinde tot restul instruirii! Duceți-i la Arghiroiu Steluța! Nu-i ceartă, dar ies boi din mâna ei! Mihai Emil este învățător! Cât va mai fi el, școala 3 va rezista! Cui nu-i place, poarta e deschisă!
alt parinte:
(8 Noiembrie 2016, 15:58)
Eu mi-am luat copilul si m-am mutat la alta scoala din cauza lui. Lovea in cap cu palma! Fostul director a spus ca aproba mutarea numai daca specific in cerere: motive personale!
parinte de fost elev:
(8 Noiembrie 2016, 15:55)
Emile, Emile... tot nu te potolesti? Cred ca de tine e vorba! Tu ai renume de "dascal autoritar". De altcineva nu poate fi vorba! Nu mai lovi elevii ca pana la urma nu scapi de pedeapsa divina. Mai pozezi si in credincios, dirijor in corul Catedralei! Doamna Directoare, acest dascal o sa va faca necazuri si e pacat de eforturile dumneavoastra. Poate atrage scoala in scandal public cu lovirile lui repetate! Discutati cu elevii sai, documentati-va si luati masuri. Trimiteti psiholoaga scolii sa participe la orele acestuia aleatoriu!
Fostă elevă:
(8 Noiembrie 2016, 08:33)
La Școala 3, Slobozia se bat elevii între ei. Învățătorii sunt arbitrii, iar părinții, antrenori. Câteodată se mai implică și conducerea, rar, să nu bată la ochi! Unde sunt profesorii și părinții de altădată?
Istrate M.:
(8 Noiembrie 2016, 06:42)
Câți profesori cu musca pe căciulă sunt, tot atâția părinți nătângi! Dați nume, că sunt prea multe cadre proaste! La care vă referiți! ?? Trebuie bătuți întâi părinții lași sau incorecți, apoi copiii lor! Vreți ca școala să facă din leprele voastre, genii? Dați-le acasă modele de urmat! Ați ieșit boi și vreți să fătați căprioare? Cadrele didactice de-acum sunt rebuturi, refuzate la export. Nu le cereți marea cu sarea...
foarte curios:
(7 Noiembrie 2016, 23:36)
Despre cine este vorba?
cadru didactic:
(7 Noiembrie 2016, 23:23)
Banuiesc despre cine este vorba, am auzit prin cancelarii despre purtarile acestuia pe care nu le aprob si-l condamn ferm! In scoala respectiva a fost postat un anunt despre asemenea fapte si fosta conducere a musamalizat si a tainuit totul. Cine tolereaza un asemenea cadru didactic e complice. Si se mai si lauda cu rezultate! Cu vorba buna nu se pot obtine tot rezultate bune!? Elevii sunt timorati! Unii au si plecat la alte unitati de invatamant si nu s-a sesizat nimeni. Le-au aprobat mutarile si atat! Dar motivele? Cica: personale. Adevarul este cu totul altul. Au plecat elevii ca erau batuti!!! Cu totii stiu dar se fac ca nu stiu. De ce???
parinte:
(7 Noiembrie 2016, 22:41)
La Scoala nr. 3 un invatator deasemenea desfasoara un invatamant profesionist bazat pe principii sanatoase, adica loveste elevii sanatos. Doamna Directoare stie, DGASPC stie, celelalte cadre stiu, parintii stiu, dar... degeaba!!! Poate daca se instaleaza camera video in acea clasa se mai potoleste "domnul" desi nu cred. Are un asemenea comportament in ADN. Nimeni si nimic nu-l poate schimba. Cu toate astea, surpriza: este foarte cautat pentru a prelua ultima sa generatie de viitori amarati, pardon, elevi.
Gero:
(3 Noiembrie 2016, 08:36)
Felicitari. Laudabila initiativa agentului economic. Sansa Romaniei de a supravietui ca stat unitar este tocmai un un invatamant profesionist si bazat pe principii morale si sanatoase.