Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Slobozia: Ionașcu riscă să piardă mandatul de consilier local

Gabi Ionașcu are toate șansele să mai iasă o dată pe ușa din dos din politica locală. El a gafat impardonabil semnînd la depunerea candidaturii pentru Senat o declarație prin care confirmă că este membru al PMP... Vigilenți, consilierii PSD din cadrul Consiliului Local au cerut secretarului Primăriei Slobozia să înainteze Instituției Prefectului Ialomița un referat prin care să se ia act de această situație. Potrivit legii, retragerea mandatului de consilier local se face prin constatarea plenului Consiliului Local din care acesta face parte.

Ce-și face omul cu mîna lui
Potrivit prevederilor alin. 2, lit. h/l, din Legea 393/2004, privind statutul aleșilor locali, și noilor dispoziții legale introduse prin art. 3, pct. 3, din Legea 249/2006, încetarea mandatului de ales local înainte de expirarea datei normale a mandatului are loc, printre alte cazuri, și prin pierderea calității de membru al partidului politic sau organizației minorităților naționale pe a cărui/cărei listă a fost ales. Rătăcit printre transferuri interpartinice din ultima vreme, Gabi Ionașcu și-a semnat singur excluderea din cadrul Consiliului Local. După cum s-a observat, acesta recunoaște în data de 18 octombrie 2016, la depunerea candidaturii pentru Senat din partea PMP, că nu mai este membru al partidului pe listele căruia a obținut mandatul de consilier local. «Sinceritatea» lui Gabi Ionașcu a fost sancționată prompt de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia. Aceștia l-au sesizat pe secretarul Primăriei, Valentin Tudoran, iar acesta a depus vineri, 28 octombrie 2016, a doua zi după desfășurarea ședinței de Consiliu Local, un referat prin care informează Instituția Prefectului Ialomița cu privire la această stare de fapt. Solicitat să comenteze situația, Gabi Ionașcu a respins acest scenariu. «Nu am semnat nimic!» a negat el laconic. Evidența spune însă altceva...

IonaȘcu mai are o Șansă Prefectul Gigi Petre susține că nu poate invalida mandatul de consilier local al lui Gabi Ionașcu. «Lipsește temeiul legal! Potrivit Legii 393, prefectul poate emite ordinul de invalidare a mandatului numai la cererea partidului pe listele căruia consilierul a cîștigat alegerile...». Este exclus însă ca UNPR să ceară invalidarea mandatului lui Gabi Ionașcu. În aceste condiții, mingea se întoarce în terenul Consiliului Local Slobozia. Astfel, la următoarea ședință a Consiliului Local, consilierii PSD vor cere oficial invalidarea mandatului de consilier al lui Gabi Ionașcu. Linșajul politic pe care îl anticipăm nu este o practică fără precedent. Situațiile similare înregistrate la nivelul țării au fost soluționate la nivelul instanței. Prin urmare, Gabi Ionașcu mai are o șansă... Dar ea e la fel de mică precum cea a obținerii unui mandat de senator.

4 Noiembrie 2016, 15:35 (4146 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Ionașcu își ia adio de la mandatul de consilier local
Reglare de conturi în Consiliul Local Slobozia
Scandal public în Consiliul Local Slobozia

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(15 Noiembrie 2016, 13:17)
Saracu! Cat este de prost!
Oreo:
(12 Noiembrie 2016, 17:12)
C.catu să îl bată si pe Ionașcu si pe Pericle doi nenorociți
Dada:
(12 Noiembrie 2016, 14:11)
Pe ce bani încerca sa facă acea autogara are autorizării am inteles ca are dosar la DNA cum sa l votam ce a facut concret pt oameni doar pt ca e sofer cine si de când a intrat PERICLI IN PMP SI DE CE SA SI ASCUNDA DOSARELE?S
Xxx:
(12 Noiembrie 2016, 06:30)
OAMENI BUNI CUM SA L TRIMITEM IN PARLAMEN PE PERICLI!CE A FACUT?CINE E? Dar mai ales urmăriri cine ii face campanie rusine
elena:
(10 Noiembrie 2016, 09:30)
mai baitii de la Independent nu-l mai puneti cu poze din astea de ,,,,sta pe olita!!!
Ioana:
(9 Noiembrie 2016, 13:07)
Un om fara caracter. 
Anton care toarna'n ...:
(8 Noiembrie 2016, 07:22)
Lasa bre sa vorbeasca lumea!Matale esti mai tare ca ciuperca piciorului!Dispari de pe stangu', apari pe dreptu'. N-a inventat DNA.ul "exoderilu"sa te termine...Șiiiii...auzi,mai bine le otravesti si mancarea locuitorilor,ca esti mai smecher ca mama vitrega a lu'"Alba ca zapada".Te ai fofilat,amestecat,ai gasit si tembeli de te au votat...bravo! ( erai mai tinerel le cotonogeai si consoartele si era ok, ca nu se pune...)
albinuta:
(7 Noiembrie 2016, 14:19)
Marsh mah! 
Sacagiul:
(5 Noiembrie 2016, 19:22)
Nu sunt decat doua alternative:ori din incompetenta nu s-au facut studii sa se vada daca la robinet apa potabila ori a fost o hotie fara sa-i pese ce se intampla apoi.Indiferent care a fost situatia jarla trebuie tras la raspundere.CAND?
Cetatean :
(5 Noiembrie 2016, 18:43)
mandatul se pierde de drept conf legii!
bufon:
(4 Noiembrie 2016, 20:30)
Un maimutoi acest fost primar care a dat apa otravita cu buna stiinta populatiei. Intr-o tara sanatoasa la cap un astfel de om in secunda doi era demis si arestat.  O sa iasa el si din aceasta situatie, o sa faca pact cu membrii PSD sa il lase la ciolan si el o sa voteze interesele lor. Nu conteaza ca partidul din care face parte o sa voteze altfel el are interes personal ca a demonstrat aceasta mereu.             Apropo cand o sa fie anulat contractul de vanzare a cabinetului de la Policlinica cu plata, care e mai mult cadou facut de Ionascu cand era primar catre fiica lui ???????  DNA oare nu iti pasa de asta ?
mitu:
(4 Noiembrie 2016, 20:00)
Moldoveanu-i  tot moldovean .
Marcu:
(4 Noiembrie 2016, 18:03)
Afara cu jarla din CL!!Sa ne dea apa inapoi si sa plateasca pt chinul nostru zilnic de a cara cu bidoanele!