Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stan Viteazu’ în locul lui Moș Crăciun

Ca la noi la nimenea

Stan Viteazu’ în locul lui Moș Crăciun

În urmă cu 2 ani, ridicarea statuii lui Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia ne făcea «celebri» în întreaga țară. Acum, administrația Sloboziei intenționează să-l înlocuiască pe voievodul supraponderal cu o versiune ecvestră și... anorexică! Deocamdată, procesul de obținere a autorizațiilor este blocat undeva la Comisia Națională pentru Monumentele de For Public. Dar autoritățile insistă, iar zilele lui Moș Crăciun pe actuala locație sînt numărate...

Istoria lui Moș Crăciun
Statuia domnitorului Mihai Viteazul a fost dezvelită la 1 decembrie 2014, după o lungă și legitimă controversă publică. Lucrarea aparține pictorului Vasile Aionesei, tatăl fostului arhitect șef al orașului, aflat la momentul respectiv la prima sa lucrare de acest gen. Imediat după amplasarea statuii (și tranformarea ei în loc de pelerinaj pentru televiziunile naționale!), au apărut primele demersuri care vizau înlăturarea ei. Cel mai vehement susținător al ideii a fost consilierul local Mirela Dacici, care a susținut că monumentul nu are autorizație de construcție și că «falsifică adevărul istoric». În pofida campaniei declanșate la acel moment, statuia a rămas, iar ulterior, Comisia Națională pentru Monumentele de For Public a autorizat lucrarea. Pictorul Vasile Aionesei nu a fost însă remunerat pentru munca sa, deși autoritățile au susținut la momentul respectiv că «plata este asigurată din sponsorizări, iar municipalitatea nu cheltuiește nimic!». Nemulțumit de situație, pictorul Vasile Aionesei a dat în judecată Primăria Slobozia, cerînd despăgubiri de 116 mii lei! Procesul își urmează cursul la Judecătoria Slobozia, iar oficialii Sloboziei sînt optimiști cu privire la cîștigarea cauzei.

Mocioniu îl vrea pe Stan Viteazu’
Concomitent cu evenimentele prezentate mai sus, sculptorul Gabriel Manole din Perieți realiza, potrivit declarațiilor sale «la cererea autorităților», o statuie ecvestră a domnitorului. Povestea acestei comenzi a fost prezentată deja de către ziarul nostru în aprilie 2016, iar concluzia de la acel moment a sculptorului Gabriel Manole a fost că «orașul este sărac și nu-și permite să plătească 200 mii de lei pentru un monument...». Între timp însă, prețul a mai scăzut, iar primarul Adrian Mocioniu, noul edil al Sloboziei, a făcut demersuri pentru înlăturarea statuii lui Moș Crăciun din Piața Unirii. Astfel, în luna septembrie 2016, Direcția Municipală pentru Cultură solicită un aviz de desființare a statuii lui Mihai Viteazul din Piața Unirii și, 10 zile mai tîrziu, primește aprobarea necesară. «Asta nu înseamnă că acest monument va fi dărîmat. El are aviz de la Comisia Națională și, probabil, va fi amplasat pe o altă locație...» ne-a declarat directorul instituției, Ionel Constantin. Referitor la acest demers, primarul Adrian Mocioniu a declarat că scopul vizat este acela de a înlocui statuia existentă cu monumentul realizat de sculptorul Gabriel Manole, deja achiziționat de către municipalitate. «Dorim să amplasăm în Piața Unirii un monument cu care slobozenii să se mîndrească... Din păcate, sîntem blocați de decizia Comisiei Naționale, care susține că monumentul nu corespunde criteriilor impuse!».

Blestemul lui Aionesei
Răspunsul Comisiei Naționale pentru Monumentele de For Public a fost remis Primăriei Slobozia după 6 luni de așteptare și este justificat astfel: «Proiectul a fost fost analizat în ședința din 22 septembrie 2016 și a fost respins cu unanimitate de voturi. Obiecțiile membrilor comisiei vizează disproporțiile dintre figura umană și cal. De asemenea, dimensiunile soclului și diferența dintre acesta și statuie...». Documentul este semnat de ministrul Culturii, Corina Șuteu, și blochează pentru moment intențiile primarului Adrian Mocioniu de a dezveli monumentul la 1 Decembrie 2016. Direcția Municipală pentru Cultură a primit însă sarcină să refacă documentația de construcție a soclului și să reia demersurile de obținere a avizului. «Refacem documentația și așteptăm din nou avizarea. Este o chestiune de timp, n-are legătură cu lucrarea executată!» a declarat referitor la acest subiect Ionel Constantin. În realitate, susțin surse avizate din domeniu, voievodul realizat de sculptorul Gabriel Manole este «prea slab față de standardul istoric». În pofida acestui neajuns evident, sculptorul a fost plătit cu 65 mii de lei «din sponsorizări» urmînd ca, la amplasarea monumentului, să i se achite «un rest de plată de 20 mii de lei...».

7 Noiembrie 2016, 08:30 (2915 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Noua statuie a lui Mihai Viteazul a ajuns în Piața Unirii
Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul, în lumina reflectoarelor ministeriale
Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!
Creatorul lui «Moș Crăciun» trebuie să primească 116 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(10 Noiembrie 2016, 17:45)
Mai frate, cred ca ar fi corect sa se lanseze un concurs  ptr statuia asta si singurul criteriu sa fie urmatorul: statuia sa fie cat mai aproape de formele naturale ale omului si calului, ceva de genul artei romane...sa nu mai vina toti aiuritii si psihopatii cu tot felul de mascari...apropo, ar trebui sa ne consideram norocosi, sa vedeti ce a fost in stare sa puna aia in centrul orasului Sfantul Gheorghe, cine nu crede sa dea cautare pe google-imagini....loch ness este mic copil pe langa ce este acolo...
Liliana:
(9 Noiembrie 2016, 20:24)
@unu. Directorul de la Cultură nu plătește nimic. Noi, proștii, cu taxele și impozitele plătim statuile și circul de la Giurgeni, și ce le mai trece lor prin cap să facă. Măcar să facă și un Orășel al copiilor mai de Doamne-ajută! În ultimii 3-4 ani și-au bătut joc de bunul gust. Bătaie de joc!
Unu:
(8 Noiembrie 2016, 18:55)
De ce nu spune directorul de la cultura,mai bine se duce la pensie,ca se judecă cu cel care a făcut monstrul,poate il plătește el....ca Aionesei castiga procesul! Are Slobozia bani de 2 statui, parcare avem, apa avem....ce ne mai trebuie!?
'Nielutu de la Gara:
(8 Noiembrie 2016, 17:13)
Mai mult succes ar avea un grup statuar reprezentandu-i pe fostii primari,de-alde "hai shekspir" calare pe "sholdovean" ca , oricum, au intrat in istoria acestui oras prin doua mari realizari: groapa si apa otravita...
Mihai:
(8 Noiembrie 2016, 16:12)
Mai bine îl puneau pe Celentano.
ADRIANA:
(8 Noiembrie 2016, 13:30)
De ce ați dat numele articolului STAN VITEAZU..? Bănuiesc că de la STAN ȘI BRAN. Bran era, a venit și Stan, călare! Bună Comedia, păguboasă afacerea. Măcar lăsați-i pe ambii amândoi, pentru amuzament. Va înflori turismul in Bărăgan că nici GROAPA LUI STOICA nu este departe, iar muzeul lui Săpăligă ar deveni hotel sau han, oficial! Ce ziceți, am scoate măcar banii dați pe mămăliga de la FLOCI??
Mamă:
(8 Noiembrie 2016, 12:00)
Terminați cu prostiile că nu mai aveți voie la desene animate! Devin realități in mintea 'marilor artiști' ialomițeni. Și nu avem bani de apă și oliță pentru copil, îl ducem la statui și face...
Geo:
(8 Noiembrie 2016, 10:20)
Curent electric pe Str FILATURII si apoi statui , Social - democratilor europeni ! ! ! . Rezolvati cu infeastructura orasului ,  ca nu are statuia utilitati in c.r !
nevoi noi:
(8 Noiembrie 2016, 07:14)
Desigur,dupa ce il vor analiza pe voievodul incalecat,estetii il vor inlocui cu domnitorul aflat la volanul unei masini electrice.Ca sa fie exemplu generatiilor viitoare.Da'pe banii cui se face toata mutarea? Tovarasu'stoica...bucuros de'un credit si-un dosar penal?
ex-vicePRIMARUL:
(8 Noiembrie 2016, 07:07)
TREZIȚI-VĂ ialomițeni !!! Riscăm să intrăm în ,,istoria” altora ! Îl înlocuim pe Moș Gerilă cu Don Quijote de la Mancha ?!  Un sculptor, trebuie să fie ,,dăruit de Dumnezeu” cu talent ! Mai mult l-au respectat habsburgii,  pe MARELE MIHAI VITEAZUL, când l-au ucis mișelește, pentru că se temeau de EL ! Faceti un concurs la nivel național, fiindcă MIHAI VITEAZUL a fost și rămâne al TUTUROR românilor !!! AICI, nu-i loc pentru nepotisme! Nu-L amestecați în cloaca politicii ialomițene !
Dodo:
(7 Noiembrie 2016, 20:52)
Ce dracu aruncați banii pe statui?! Are dreptate rumânul de mai jos: chinezării! Kitsch de Slobozia! Puneți-l în curtea lui Săpăligă, la muzeu! Pe cel gras, pentru simetria cu doctoru! Dar dacă va cere Vlad chirie?!
Stan Dorel:
(7 Noiembrie 2016, 20:35)
In loc de statui nereusite mai bine ar cheltui primarul banii pe pietruirea strazilor din Slobozia Noua lasate de izbeliste dupa campania pentru locale. In conditii de ploaie pe strazile Vald Tepes, Traian Vuia sau Cimitirului o masina de pompieri nu poate intra in cazul unui incendiu. Rog pe domnul primar sa trateze cu maxima seriozitate acest aspect pentru ca in caz, Doamne fereste, de astfel de situatii de urgenta, imposibilitatea asigurarii cailor de acces pentru interventie este infractiune iar sansele sa fie trezit la 6 dimineata de baietii trimisi de domnisoara Kovesi cresc vertiginos si e pacat de tineretea lui.
Imi permit sa ii dau un sfat in materie de statui si nu este gluma: poate comanda in China astfel de piese si nu vom fi deloc dezamagiti nici de aspect si nici de pret.
Pixul:
(7 Noiembrie 2016, 19:48)
Manole a vrut ca voievodul să fie suplu! A ieșit un slăbănog! E subnutrit, exact opusul dolofanului. E prea slab, așa pare în poză! Să vedem capodopera, dăm banii pe statui și pe mămăliga lui Săpăligă de la FLOCI...Daruri de Crăciun se dau numai fufelor din Primărie!
xyz:
(7 Noiembrie 2016, 19:05)
Pictorul (tot ) Manole a folosit proportii afective: domnitorul (ca orice domnitor) este mai inalt decat Ducipalul sau.
Maria:
(7 Noiembrie 2016, 18:48)
O saga care poate servi ca sursa de inspiratie pentru serialul "Las Fierbinti ".Probabil, de 1 Decembrie va fi readus bustul de la Targul de Floci.