Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Final de coșmar

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Corona Brașov 23-24 (12-14)

Final de coșmar

O confruntare între două puncte cardinale ale handbalului românesc, Dumitru Muși și Mariana Târcă, nu poate fi decît interesantă. Totuși, nu ne așteptam ca meciul dintre Unirea Slobozia și Corona Brașov, epilogul etapei a 9-a din Liga Națională, să fie atît de echilibrat. Oaspetele au venit fără Hotea, Chiper și Sorina Târcă, iar la Unirea a lipsit Pavăl. Dar, lecturînd cele două loturi, superioritatea Coronei rămînea evidentă. Unirea a căutat din start să răstoarne calculele hîrtiei, a săgetat poarta adversă prin Enescu și Horobeț, iar iureșul a continuat pînă în minutul 9, cînd tabela arăta 5-1 pentru gazde. A urmat prima probă de maturitate a ardelencelor, contraatacuri prin Dincă și aruncări de la 7 metri transformate cu sînge rece de Neagu, iar Corona avea 6-5. S-a mers apoi o bună perioadă cap la cap, iar în finalul primei părți Corona s-a desprins. La ultimele două faze însă, Toma și Ivan au dus speranțele Unirii pînă dincolo de pauză.

3 out, și toate 3 de la Unirea!!!
Start în partea a doua cu Brașovul conducînd cu 14-12. Primul atac e al nostru, dar primul gol al lor prin brațul Nicoletei Dincă. Ne baricadăm în fața tăvălugului galben, Iovănescu, pivotul cu aparență firavă dar cu mușchi și nervi oțeliți, egalează la 15, iar apoi Georgescu face 16-16 din 7 metri. Încă o dată Corona încearcă evadarea și, în minutul 46, are 21-18. Ce a urmat e de povestit nepoților! Alina Ilie egalează la 21 cu o execuție de Mondiale! Sau de Europene, senior Ambros! Corona răspunde prin bătăioasa Tivadar. Iar Unirea lovește năpraznic prin Iovănescu și Horobeț! E 23-22 pentru Unirea, iar admirabila galerie slobozeană pregătește fiesta! Din păcate, Georgescu ratează desprinderea de la 7 metri. Unirea ține cu dinții de avantajul fragil, dar dîrzenia defensivei lasă urme în efectiv. Iar arbitrii par că abia așteaptă: 3 slobozence, în frunte cu Enescu, primesc eliminări de două minute, astfel că, în ultimul minut, Unirea se apără cu doar 3 jucătoare de cîmp. Greu de conservat rezultatul în aceste condiții, iar Brașovul dă ultima probă de maturitate și întoarce scorul în favoarea sa. Se temină dureros și injust 24-23 pentru Corona, cu jucătoarele Unirii în lacrimi, dar și cu speranța că, în 2017, la Slobozia se poate crea o echipă competitivă.

Ultimul meci acasă în 2016
Pentru Unirea au marcat: Enescu 7 goluri, Iovănescu-4, Horobeț-3, Georgescu-2, Pătuleanu-2, Ivan-2, Toma-2, Ilie-1. Au replicat pentru Corona: Neagu 7 goluri,Tivadar-5, Dincă-4, Crăciun-3, Briscan-2, Bucur-2, Berbece-1. O dată cu abandonul celor de la CSM Ploiești, meciul contra Coronei Brașov a devenit ultimul pe teren propriu pentru Unirea în 2016. Săptămîna viitoare, elevele lui Dumitru Muși vor evolua în deplasare contra campioanei Europei, CSM București. Apoi, campionatul se va întrerupe pînă pe 7 ianuarie 2017. «Așa cum am mai spus-o, am acceptat să lucrez cu materialul clientului, dar mi-aș dori ca lucrurile să se îmbunătățească. E nevoie de sînge proaspăt, de un pivot, un coordonator și o apărătoare în zona centrală!» ne-a declarat Dumitru Muși. Și, adăugăm noi, chiar dacă antrenorul Unirii n-a spus-o răspicat, echipa noastră are nevoie ca de aer de încă un portar!

8 Noiembrie 2016, 13:55 (979 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Slobozia a bătut Clujul! La handbal!
IUREȘ OLTENESC
Înfrângere logică

Comentariile cititorilor:


suporter:
(10 Noiembrie 2016, 22:45)
Pai cum sa prinzi loc cand de la primarie au rezervat destul de multe scaune...sunt de acord cu asta,insa nu asa cum procedeaza unele persoane care abuzeaza de functii(d-na Milea) si isi aduc toti membri familiei la meci,acestia avand prioritate pe scaunele rezervate?
Anonim:
(9 Noiembrie 2016, 22:23)
Nu e ok sa ai echipa in prima divizie si sa nu poți sa o vezi cum evoluează, bine sau rău. Dacă nu mă înșel cu toții plătim pt aceasta echipa.nu pot sa mi dau cu părerea pt ca nu reușesc sa prind invitație.pacat , sper ca nu se va întâmpla ca la fotbal , când de la o echipa ce a terminat pe podiumul ligii 2 , a ajuns in mocirla Din liga3.parrrea mea e ca sportul trebuie sa fie văzut. Dacă nu se face o sala mai mare atunci sa se investească in fotbal!!
suporter fara invitatie:
(8 Noiembrie 2016, 17:03)
Cu asa prestatie pe final , am reusit sa atingem ultimele cote ale penibilului ! Pana la urma handbalul e doar pentru echipa , parinti,rude si prieteni de handbaliste ! Restul boilor din oras,nu au loc la handbal .