Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Pictorul de icoane bizantine

Pictorul de icoane bizantine

Mihai Alexandru Botez are 17 ani și este elev al Seminarului Teologic «Sfîntul Ioan Gură de Aur» Slobozia. Și-a descoperit «darul» de a picta icoane bizantine în urmă cu 3 ani... Și de atunci nu și-a mai dorit să facă altceva pe lume. Crede că într-o zi va fi cunoscut drept «preotul care pictează icoane». Pînă atunci însă, cîștigă concursurile naționale și internaționale de profil.

Adolescentul cu suflet de icoană
Mihai are 17 ani și și un trup de atlet. A crescut pe dealurile din jurul Mînăstirii Neamț, unde cerul e mai albastru și mai aproape de Dumnezeu. Acolo, la mînăstire, a învățat prima rugăciune, a cîntat pentru prima dată în biserică și a pictat prima lui icoană pe lemn. Avea 15 ani și aproape că nu știa ce face. «Am învățat să pictez și să cînt în același timp. Părinții m-au susținut tot timpul, iar seminarul mi s-a părut cea mai bună alegere pentru mine... Cînd am luat locul I la Arad, la un concurs internațional, am știut că pot mai mult și mai bine!». Între timp, viața l-a smuls de-acasă... Iar Ialomița l-a adoptat. Au urmat concursuri naționale, locuri pe podium, căderi și urcușuri... Dar «darul» de a picta icoane bizantine a fost mai puternic. «Am încercat să pictez și altceva. Scene din natură, portrete... Dar nu mă regăsesc în altfel de pictură. Cel mai mult îmi place să pictez icoane bizantine și pe lemn!». Icoanele pictate de Mihai sînt luminoase și pline de taină, ca sufletul lui de adolescent. Iar el vorbește despre ele ca despre vii, căci sfinții pe care îi zugrăvește îi vorbesc și îi călăuzesc mîna atunci cînd tremură: «Orice lucrare începe cu post și rugăciuni vreme de 40 de zile. Bucata de lemn, de obicei brad, trebuie chituită, îndreptată, finisată... Iar apoi, cînd totul e gata, mă apuc de lucru. Uneori durează cîteva zile, alteori săptămîni. Pictura bizantină începe de la culoarea cea mai intensă pînă la cea mai deschisă. Prima culoare acoperă totul, iar apoi culorile se deschid, se completează, pînă ajungi la modelul ales. Trebuie să fiu foarte atent, pentru că orice greșeală se îndreaptă greu... Dar pentru mine e o binecuvîntare și pot lucra toată ziua, iar uneori uit pînă să și mănînc...».

Nimic fără Dumnezeu
Deși picturile lui Mihai respectă neclintit canoanele bizantine, chipurile zugrăvite de el au prospețime și culoare. L-a pictat pe Iisus, pe Sfîntul Andrei, care dintre tot sfinții îi este cel mai drag sufletului său pentru că «a fost prima icoană pe care a făcut-o la seminar», a pictat-o pe Maica Domnului... «Nu știu cum fac. Știu doar că intru în biserică, urmăresc felul în care sînt pictați sfinții, le ascult învățăturile... și apoi merg acasă să pictez! Dar numai pe lemn. Lemnul va fi întotdeauna materialul pe care îmi va plăcea cel mai mult să pictez. Are ceva tainic, care mă atrage... Și cred că într-o zi, chiar dacă voi fi preot, voi fi cunoscut ca un preot care pictează icoane!». Cînd l-am întîlnit, Mihai era preocupat de viitorul concurs la care urmează să participe. Concursul este organizat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, și va avea loc în decembrie. Deja în post, Mihai spune că atunci cînd pictează, nici zilele de post nu par așa de lungi. «Tentații sînt peste tot. Iar eu sînt plin de slăbiciuni omenești. Dar și aici, la seminar, și la Mînăstirea Neamț, am învățat să ținem post și să ne ferim de tentații. Pentru că sîntem totuși copii și avem nevoie și de hrană, aici am primit toți dezlegare și postim doar o săptămînă. Eu sînt un elev normal, ca toți elevii... Dacă eu pot, atunci toți putem. Trebuie doar să ne rugăm și Dumnezeu ne va ajuta!». Îl lăsăm cu gîndul la pictura pe care urmează să o realizeze pentru concursul de pe 12 decembrie 2016. Va picta «Înălțarea Domnului» și este îngrijorat. Nu de concurs în sine, ci de responsabilitatea pe care o are... Mîinile îi freamătă, gîndul îl poartă la sfinții de pe zidurile Mînăstirii Neamț, culorile unduiesc în faldurile memoriei. E un adolescent fericit de darul care i s-a dat. Un tînăr încrezător în viitor și menirea lui pe lume. «Fiecare avem o cruce de purtat și trebuie să o ducem, oricît ar fi de grea...».

Mihai nu e singur Talentul lui Mihai nu este singular. Asemeni lui, Flavius Băguci și Ciprian Stănică, și ei elevi ai Seminarului Teologic «Sfîntul Ioan Gură de Aur» deprind tainele picturii bizantine. Polivalenți, ceilalți doi elevi pictează și altfel. «Adică sînt pricepuți și pot picta orice. Case, oameni, peisaje. Și pictură bizantină, ca mine. Dar eu numai asta pot și nu îmi pare rău...» ne mărturisește surîzînd Mihai.

15 Noiembrie 2016, 08:10 (1103 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 22 Sep 2017
160 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 15:45
(189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


1

ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 14:55
(177 vizualizări - 0 comentarii)


2

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

19 Septembrie 2017, 18:10


3
Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:40
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 15:45
(224 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:15
(203 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 13:45
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:17
(323 vizualizări - 0 comentarii)


8

Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 08:10
(224 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:50
(235 vizualizări - 0 comentarii)


12

Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 17:35
(222 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 15:30
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 19:25
(477 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:50
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:15
(568 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:10
(696 vizualizări - 0 comentarii)


18

AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 17:30
(547 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:40
(557 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:10
(551 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 15:05
(503 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 18:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 18:15
(627 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 18:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:10
(766 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:05
(825 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 13:10
(700 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 12:05
(699 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 14:50