Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Pictorul de icoane bizantine

Pictorul de icoane bizantine

Mihai Alexandru Botez are 17 ani și este elev al Seminarului Teologic «Sfîntul Ioan Gură de Aur» Slobozia. Și-a descoperit «darul» de a picta icoane bizantine în urmă cu 3 ani... Și de atunci nu și-a mai dorit să facă altceva pe lume. Crede că într-o zi va fi cunoscut drept «preotul care pictează icoane». Pînă atunci însă, cîștigă concursurile naționale și internaționale de profil.

Adolescentul cu suflet de icoană
Mihai are 17 ani și și un trup de atlet. A crescut pe dealurile din jurul Mînăstirii Neamț, unde cerul e mai albastru și mai aproape de Dumnezeu. Acolo, la mînăstire, a învățat prima rugăciune, a cîntat pentru prima dată în biserică și a pictat prima lui icoană pe lemn. Avea 15 ani și aproape că nu știa ce face. «Am învățat să pictez și să cînt în același timp. Părinții m-au susținut tot timpul, iar seminarul mi s-a părut cea mai bună alegere pentru mine... Cînd am luat locul I la Arad, la un concurs internațional, am știut că pot mai mult și mai bine!». Între timp, viața l-a smuls de-acasă... Iar Ialomița l-a adoptat. Au urmat concursuri naționale, locuri pe podium, căderi și urcușuri... Dar «darul» de a picta icoane bizantine a fost mai puternic. «Am încercat să pictez și altceva. Scene din natură, portrete... Dar nu mă regăsesc în altfel de pictură. Cel mai mult îmi place să pictez icoane bizantine și pe lemn!». Icoanele pictate de Mihai sînt luminoase și pline de taină, ca sufletul lui de adolescent. Iar el vorbește despre ele ca despre vii, căci sfinții pe care îi zugrăvește îi vorbesc și îi călăuzesc mîna atunci cînd tremură: «Orice lucrare începe cu post și rugăciuni vreme de 40 de zile. Bucata de lemn, de obicei brad, trebuie chituită, îndreptată, finisată... Iar apoi, cînd totul e gata, mă apuc de lucru. Uneori durează cîteva zile, alteori săptămîni. Pictura bizantină începe de la culoarea cea mai intensă pînă la cea mai deschisă. Prima culoare acoperă totul, iar apoi culorile se deschid, se completează, pînă ajungi la modelul ales. Trebuie să fiu foarte atent, pentru că orice greșeală se îndreaptă greu... Dar pentru mine e o binecuvîntare și pot lucra toată ziua, iar uneori uit pînă să și mănînc...».

Nimic fără Dumnezeu
Deși picturile lui Mihai respectă neclintit canoanele bizantine, chipurile zugrăvite de el au prospețime și culoare. L-a pictat pe Iisus, pe Sfîntul Andrei, care dintre tot sfinții îi este cel mai drag sufletului său pentru că «a fost prima icoană pe care a făcut-o la seminar», a pictat-o pe Maica Domnului... «Nu știu cum fac. Știu doar că intru în biserică, urmăresc felul în care sînt pictați sfinții, le ascult învățăturile... și apoi merg acasă să pictez! Dar numai pe lemn. Lemnul va fi întotdeauna materialul pe care îmi va plăcea cel mai mult să pictez. Are ceva tainic, care mă atrage... Și cred că într-o zi, chiar dacă voi fi preot, voi fi cunoscut ca un preot care pictează icoane!». Cînd l-am întîlnit, Mihai era preocupat de viitorul concurs la care urmează să participe. Concursul este organizat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, și va avea loc în decembrie. Deja în post, Mihai spune că atunci cînd pictează, nici zilele de post nu par așa de lungi. «Tentații sînt peste tot. Iar eu sînt plin de slăbiciuni omenești. Dar și aici, la seminar, și la Mînăstirea Neamț, am învățat să ținem post și să ne ferim de tentații. Pentru că sîntem totuși copii și avem nevoie și de hrană, aici am primit toți dezlegare și postim doar o săptămînă. Eu sînt un elev normal, ca toți elevii... Dacă eu pot, atunci toți putem. Trebuie doar să ne rugăm și Dumnezeu ne va ajuta!». Îl lăsăm cu gîndul la pictura pe care urmează să o realizeze pentru concursul de pe 12 decembrie 2016. Va picta «Înălțarea Domnului» și este îngrijorat. Nu de concurs în sine, ci de responsabilitatea pe care o are... Mîinile îi freamătă, gîndul îl poartă la sfinții de pe zidurile Mînăstirii Neamț, culorile unduiesc în faldurile memoriei. E un adolescent fericit de darul care i s-a dat. Un tînăr încrezător în viitor și menirea lui pe lume. «Fiecare avem o cruce de purtat și trebuie să o ducem, oricît ar fi de grea...».

Mihai nu e singur Talentul lui Mihai nu este singular. Asemeni lui, Flavius Băguci și Ciprian Stănică, și ei elevi ai Seminarului Teologic «Sfîntul Ioan Gură de Aur» deprind tainele picturii bizantine. Polivalenți, ceilalți doi elevi pictează și altfel. «Adică sînt pricepuți și pot picta orice. Case, oameni, peisaje. Și pictură bizantină, ca mine. Dar eu numai asta pot și nu îmi pare rău...» ne mărturisește surîzînd Mihai.

15 Noiembrie 2016, 08:10 (907 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 27 Mai 2017
197 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 10:25
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:10
(122 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 16:05
(102 vizualizări - 1 comentariu)


3

ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 14:05


4
«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:10
(293 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 16:05
(148 vizualizări - 0 comentarii)


6

AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 11:30
(180 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 09:55
(175 vizualizări - 0 comentarii)


8

«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:50
(263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:25
(269 vizualizări - 0 comentarii)


10

ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 11:10
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

23 Mai 2017, 17:15


12

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 17:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 16:15
(312 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 14:25
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 16:20
(419 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 15:15
(562 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 14:35
(495 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:40
(523 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:20
(768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:15
(865 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 08:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:34
(1487 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:20
(916 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:50
(967 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:10
(769 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:56
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:10
(879 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 18:20
(771 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:50