Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

În așteptatea apei potabile promise de Urban SA, administrația locală intenționează să aprobe investiții noi în retehnologizarea stației de epurare a orașului. Noua tehnologie, estimează specialiștii, va genera o reducere a cheltuielilor cu energia electrică de 60%. «Sîntem în faza de documentare a unei noi soluții tehnice. Ea se impune, însă nu ne grăbim cu investiția. Procedurile de licitație vor demara la începutul anului viitor...» a declarat directorul Valentin Cilibeanu.

O investiție de peste 28 milioane de lei
În valoare de 28,6 milioane de lei, investiția în modernizarea stației de epurare a orașului Slobozia reprezintă un exemplu clasic de eșec administrativ. Începută în 2008, sub administrația Ionașcu, și finalizată «cu neconformități», investiția de la stația de epurare a orașului s-a dovedit una energofagă, care a majorat, potrivit declarațiilor reprezentanților Urban SA, «de pînă la 5 ori cantitatea de energie electrică consumată». În aceste condiții, din 2012 și pînă în prezent, fiecare dintre cei trei primari, respectiv Gabi Ionașcu, Alexandru Stoica și Adrian Mocioniu au declarat că lucrările de modernizare ale stației reprezintă una dintre «prioritățile 0» ale administrației locale. În realitate însă, situația a rămas neschimbată.

O nouă soluție tehnică
Majorarea tarifului la energie electrică este rezultatul folosirii unei soluții tehnice greșite. Concret, firma Dytras România SRL a instalat un sistem energofag de aerare mecanică a apei. La acest moment, precizează directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, se caută o soluție mai puțin costisitoare, bazată pe insuflarea aerului în bazinele de epurare. «Calculele preliminare confirmă faptul că asftel s-ar putea reduce consumul de energie cu 60%. Asta înseamnă, potrivit unui calcul grosier, aproximativ 40 mii de lei lunar. Deocamdată, sîntem în faza de documentare a unei noi soluții tehnice. Ea se impune, însă nu ne grăbim cu investiția. Procedurile de licitație vor demara la începutul anului viitor!» a declarat acesta.

15 Noiembrie 2016, 13:40 (3626 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Comentariile cititorilor:


Mary:
(22 Noiembrie 2016, 13:54)
   APA DIN ORAS NU ESTE POTABILA. Acest lucru sa va preocupe. Inca odata accentuez, cei care ne conduc sunt niste tampiti.
Ciocoii vechi si noi:
(16 Noiembrie 2016, 18:13)
Alt studiu,alti bani,mai mănâncă și gura lor ceva.... de fapt se fac...ca o să vedem apa potabila când o să meargă tramvaiul la Slobozia Noua
elena:
(16 Noiembrie 2016, 08:55)
Aceleasi "gogosi" a jnghitit administratia publica si cand a visat Ionascu ,responsabil pentru ca va fi apa curata la obv Aliment cu apa din puturi forate si la statia de epurare.....culmea justificarea este aceiasi ca se var diminua simtitor cheltuielile!!!Lipsa de prfesionalism ne aduce in situatia de a "inghiti "nemestecate aceste motivari. Or fi cu caracter electoral .De ce nu il intreaba nimeni cat minte si cat de "dus de nas" este acest individ.