Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune... Lovită de un vid legislativ, cumpărarea de către chiriași a locuințelor din blocurile ANL a fost suspendată în urmă cu mai bine de 2 ani. Guvernanții s-au gîndit însă mai bine, iar de o jumătate de an, printr-o serie de modificări normative, procedura de achiziție a acestor imobile a fost reluată. Consiliul Local al Primăriei Slobozia s-a aliniat, la rîndu-i, noilor prevederi și a emis o serie de Hotărîri prin care li se permite chiriașilor să cumpere imobilele existente în blocurile ANL din oraș. «Au fost o serie de modificări legislative, iar acum s-a revenit asupra deciziei privind vînzarea. S-au impus noi prevederi, astfel încît aceste tranzacții să fie posibile. Consiliul Local Slobozia a decis să le adopte, dînd astfel posibilitatea de cumpărare chiriașilor!» a explicat Gabriel Mușat, unul dintre viceprimarii Sloboziei. Potrivit informațiilor, în ultima lună, la Slobozia, și-au exprimat intenția de a cumpăra locuințe ANL trei chiriași. Aceștia au achiziționat două garsoniere, în blocul T2, și un apartament la blocul 20, cunoscut și sub numele de Bloc ANL 2002. Garsonierele au fost tranzacționate la prețul de 82 mii de lei/imobil, iar apartamentul la prețul de 120 mii de lei. Coroborînd aceste informații cu prețurile cu care proprietarii vînd apartamente pe site-urile de imobiliare, se poate concluziona că valoarea imobilelor din blocurile ANL este cu pînă la 2000 de euro mai scăzută...

Vești proaste... Dincolo de prețurile relativ mai mici și de condițiile mai atractive prin care pot fi cumpărate -vorbim despre condiții de creditare cu dobînzi mai mici dacă viitorii proprietari aleg să plătească prețul imobilelor în rate fixe prin intermediul Primăriei Slobozia- imobilele din blocurile ANL vin la pachet și cu o serie de probleme. Am putea aprecia că, deși, destul de noi, se confruntă cu aceleași deficiențe pe care le întîmpină și cele mai vechi blocuri ale orașului, construite în perioada comunistă. Reporterii Independent au făcut, în urmă cu o săptămînă, o recenzie a deficiențelor pe care le-ar putea întîmpina posibilii cumpărători ai unui apartament sau garsoniere, existente în blocurile ANL. Blocul T3, din zona Aleii Nordului, este ultimul bloc de locuințe ANL dat în folosință la Slobozia. Chiriașii care locuiesc aici nu mai contenesc să reclame condițiile în care au ajuns să trăiască. Cea mai gravă situație se constată la imobilele aflate la parterul blocului T3. Din cauza construcției îndoielnice, de fiecare dată cînd plouă apa se strînge la subsol și se infiltrează în pereți, provocînd igrasie. «Eu sînt nevoită să șterg de cel puțin 3 ori pe săptămînă pereții cu clor și cu alte produse antimucegai. Am un copil mic și mi-e teamă pentru sănătatea lui. Ca să nu mai spun despre miros, care este greu de suportat...» susține una dintre locatare. Femeia își face curaj și deschide subsolul de la scara în care locuiește. Apa de ploaie a inundat complet subsolul, iar spațiile de depozitare nu pot fi utilizate. «Avem o mătură cu care mai scoatem apa de aici. Am vorbit la Primărie, ni s-a promis ajutor, dar nu a venit nimeni să ne ajute. Este bătaie de joc!» mai spune locatara. Dincolo de indiferența pe care autoritățile locale o afișează față de locatarii de la T3, oamenii sînt revoltați și de faptul că au ajuns să plătească prețuri mai mari pentru chirii fără ca aceste costuri să le fie justificate în vreun fel...Vizavi de blocul T3, este blocul T2, imobil care întregește peisajul celor mai noi blocuri ANL din Slobozia. Ieșiți la geam, locatarii au început să reclame la rîndul lor condițiile. «M-am săturat să primesc căldură cu porția. Pun mîna pe calorifer și este rece gheață. De ce ne mai iau banii pentru căldură dacă nu ne-o dă? Primăria își bate joc de noi cum vrea ea!» reclamă o altă locatară revoltată. Iar exemplele pot continua...

Scandaluri publice marca ANL
Dincolo de condițiile neconforme oferite chiriașilor, blocurile ANL au reprezentat mereu motiv de dispută în cadrul administrației locale. Toate acestea din cauza numeroaselor reclamații cu privire la nerespectarea procedurilor privind atribuirea apartamentelor și garsonierelor. Oficialii Primăriei Slobozia au fost acuzați de multe ori cu privire la faptul că oferă casele în mod discreționar, «doar pilelor și cunoștințelor»...

18 Noiembrie 2016, 09:15 (2777 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani
Slobozia: Haos la repartiția locuințelor ANL
ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

Comentariile cititorilor:


...:
(19 Noiembrie 2016, 02:30)
Au si ei piscina :-))

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
27 Mai 2018
141 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:42
(361 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 17:10
(186 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:35
(225 vizualizări - 0 comentarii)


3

Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:25
(179 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:10
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 08:05
(226 vizualizări - 0 comentarii)


6

Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 11:30
(345 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:25
(417 vizualizări - 0 comentarii)


8

Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Curcii Roșii Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:20
(296 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:05
(290 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

22 Mai 2018, 18:25


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 17:25
(498 vizualizări - 0 comentarii)


12

Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 17:15
(398 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
agromasgrup@gmail.com
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 17:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 16:55
(448 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 16:40
(426 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 08:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 11:59
(850 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:50
(699 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:05
(704 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 14:40
(785 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:52
(813 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 09:40
(864 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Mai 2018, 16:05


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 15:20
(691 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 15:05
(793 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 14:10
(875 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 13:45
(862 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 15:15
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 09:18