Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune... Lovită de un vid legislativ, cumpărarea de către chiriași a locuințelor din blocurile ANL a fost suspendată în urmă cu mai bine de 2 ani. Guvernanții s-au gîndit însă mai bine, iar de o jumătate de an, printr-o serie de modificări normative, procedura de achiziție a acestor imobile a fost reluată. Consiliul Local al Primăriei Slobozia s-a aliniat, la rîndu-i, noilor prevederi și a emis o serie de Hotărîri prin care li se permite chiriașilor să cumpere imobilele existente în blocurile ANL din oraș. «Au fost o serie de modificări legislative, iar acum s-a revenit asupra deciziei privind vînzarea. S-au impus noi prevederi, astfel încît aceste tranzacții să fie posibile. Consiliul Local Slobozia a decis să le adopte, dînd astfel posibilitatea de cumpărare chiriașilor!» a explicat Gabriel Mușat, unul dintre viceprimarii Sloboziei. Potrivit informațiilor, în ultima lună, la Slobozia, și-au exprimat intenția de a cumpăra locuințe ANL trei chiriași. Aceștia au achiziționat două garsoniere, în blocul T2, și un apartament la blocul 20, cunoscut și sub numele de Bloc ANL 2002. Garsonierele au fost tranzacționate la prețul de 82 mii de lei/imobil, iar apartamentul la prețul de 120 mii de lei. Coroborînd aceste informații cu prețurile cu care proprietarii vînd apartamente pe site-urile de imobiliare, se poate concluziona că valoarea imobilelor din blocurile ANL este cu pînă la 2000 de euro mai scăzută...

Vești proaste... Dincolo de prețurile relativ mai mici și de condițiile mai atractive prin care pot fi cumpărate -vorbim despre condiții de creditare cu dobînzi mai mici dacă viitorii proprietari aleg să plătească prețul imobilelor în rate fixe prin intermediul Primăriei Slobozia- imobilele din blocurile ANL vin la pachet și cu o serie de probleme. Am putea aprecia că, deși, destul de noi, se confruntă cu aceleași deficiențe pe care le întîmpină și cele mai vechi blocuri ale orașului, construite în perioada comunistă. Reporterii Independent au făcut, în urmă cu o săptămînă, o recenzie a deficiențelor pe care le-ar putea întîmpina posibilii cumpărători ai unui apartament sau garsoniere, existente în blocurile ANL. Blocul T3, din zona Aleii Nordului, este ultimul bloc de locuințe ANL dat în folosință la Slobozia. Chiriașii care locuiesc aici nu mai contenesc să reclame condițiile în care au ajuns să trăiască. Cea mai gravă situație se constată la imobilele aflate la parterul blocului T3. Din cauza construcției îndoielnice, de fiecare dată cînd plouă apa se strînge la subsol și se infiltrează în pereți, provocînd igrasie. «Eu sînt nevoită să șterg de cel puțin 3 ori pe săptămînă pereții cu clor și cu alte produse antimucegai. Am un copil mic și mi-e teamă pentru sănătatea lui. Ca să nu mai spun despre miros, care este greu de suportat...» susține una dintre locatare. Femeia își face curaj și deschide subsolul de la scara în care locuiește. Apa de ploaie a inundat complet subsolul, iar spațiile de depozitare nu pot fi utilizate. «Avem o mătură cu care mai scoatem apa de aici. Am vorbit la Primărie, ni s-a promis ajutor, dar nu a venit nimeni să ne ajute. Este bătaie de joc!» mai spune locatara. Dincolo de indiferența pe care autoritățile locale o afișează față de locatarii de la T3, oamenii sînt revoltați și de faptul că au ajuns să plătească prețuri mai mari pentru chirii fără ca aceste costuri să le fie justificate în vreun fel...Vizavi de blocul T3, este blocul T2, imobil care întregește peisajul celor mai noi blocuri ANL din Slobozia. Ieșiți la geam, locatarii au început să reclame la rîndul lor condițiile. «M-am săturat să primesc căldură cu porția. Pun mîna pe calorifer și este rece gheață. De ce ne mai iau banii pentru căldură dacă nu ne-o dă? Primăria își bate joc de noi cum vrea ea!» reclamă o altă locatară revoltată. Iar exemplele pot continua...

Scandaluri publice marca ANL
Dincolo de condițiile neconforme oferite chiriașilor, blocurile ANL au reprezentat mereu motiv de dispută în cadrul administrației locale. Toate acestea din cauza numeroaselor reclamații cu privire la nerespectarea procedurilor privind atribuirea apartamentelor și garsonierelor. Oficialii Primăriei Slobozia au fost acuzați de multe ori cu privire la faptul că oferă casele în mod discreționar, «doar pilelor și cunoștințelor»...

18 Noiembrie 2016, 09:15 (1675 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani
Slobozia: Haos la repartiția locuințelor ANL
ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

Comentariile cititorilor:


...:
(19 Noiembrie 2016, 02:30)
Au si ei piscina :-))

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Mai 2017
183 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 16:15
(27 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 14:25
(27 vizualizări - 0 comentarii)


2

Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 16:20
(144 vizualizări - 0 comentarii)


3

Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 15:15
(233 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 14:35
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:40
(185 vizualizări - 0 comentarii)


6

Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:20
(425 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:15
(563 vizualizări - 1 comentariu)


8

Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Mai 2017, 08:15


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 08:05


10
Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:34
(1166 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:20
(693 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:50
(742 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:10
(578 vizualizări - 0 comentarii)


14

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:56
(1947 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:10
(640 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 18:20
(577 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:50
(675 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 13:35
(534 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 12:20
(487 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 16:15
(898 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 15:10
(727 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 14:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:40
(727 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:20
(668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:05
(740 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 10:10
(683 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 16:58
(1084 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:40
(458 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:35