Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune... Lovită de un vid legislativ, cumpărarea de către chiriași a locuințelor din blocurile ANL a fost suspendată în urmă cu mai bine de 2 ani. Guvernanții s-au gîndit însă mai bine, iar de o jumătate de an, printr-o serie de modificări normative, procedura de achiziție a acestor imobile a fost reluată. Consiliul Local al Primăriei Slobozia s-a aliniat, la rîndu-i, noilor prevederi și a emis o serie de Hotărîri prin care li se permite chiriașilor să cumpere imobilele existente în blocurile ANL din oraș. «Au fost o serie de modificări legislative, iar acum s-a revenit asupra deciziei privind vînzarea. S-au impus noi prevederi, astfel încît aceste tranzacții să fie posibile. Consiliul Local Slobozia a decis să le adopte, dînd astfel posibilitatea de cumpărare chiriașilor!» a explicat Gabriel Mușat, unul dintre viceprimarii Sloboziei. Potrivit informațiilor, în ultima lună, la Slobozia, și-au exprimat intenția de a cumpăra locuințe ANL trei chiriași. Aceștia au achiziționat două garsoniere, în blocul T2, și un apartament la blocul 20, cunoscut și sub numele de Bloc ANL 2002. Garsonierele au fost tranzacționate la prețul de 82 mii de lei/imobil, iar apartamentul la prețul de 120 mii de lei. Coroborînd aceste informații cu prețurile cu care proprietarii vînd apartamente pe site-urile de imobiliare, se poate concluziona că valoarea imobilelor din blocurile ANL este cu pînă la 2000 de euro mai scăzută...

Vești proaste... Dincolo de prețurile relativ mai mici și de condițiile mai atractive prin care pot fi cumpărate -vorbim despre condiții de creditare cu dobînzi mai mici dacă viitorii proprietari aleg să plătească prețul imobilelor în rate fixe prin intermediul Primăriei Slobozia- imobilele din blocurile ANL vin la pachet și cu o serie de probleme. Am putea aprecia că, deși, destul de noi, se confruntă cu aceleași deficiențe pe care le întîmpină și cele mai vechi blocuri ale orașului, construite în perioada comunistă. Reporterii Independent au făcut, în urmă cu o săptămînă, o recenzie a deficiențelor pe care le-ar putea întîmpina posibilii cumpărători ai unui apartament sau garsoniere, existente în blocurile ANL. Blocul T3, din zona Aleii Nordului, este ultimul bloc de locuințe ANL dat în folosință la Slobozia. Chiriașii care locuiesc aici nu mai contenesc să reclame condițiile în care au ajuns să trăiască. Cea mai gravă situație se constată la imobilele aflate la parterul blocului T3. Din cauza construcției îndoielnice, de fiecare dată cînd plouă apa se strînge la subsol și se infiltrează în pereți, provocînd igrasie. «Eu sînt nevoită să șterg de cel puțin 3 ori pe săptămînă pereții cu clor și cu alte produse antimucegai. Am un copil mic și mi-e teamă pentru sănătatea lui. Ca să nu mai spun despre miros, care este greu de suportat...» susține una dintre locatare. Femeia își face curaj și deschide subsolul de la scara în care locuiește. Apa de ploaie a inundat complet subsolul, iar spațiile de depozitare nu pot fi utilizate. «Avem o mătură cu care mai scoatem apa de aici. Am vorbit la Primărie, ni s-a promis ajutor, dar nu a venit nimeni să ne ajute. Este bătaie de joc!» mai spune locatara. Dincolo de indiferența pe care autoritățile locale o afișează față de locatarii de la T3, oamenii sînt revoltați și de faptul că au ajuns să plătească prețuri mai mari pentru chirii fără ca aceste costuri să le fie justificate în vreun fel...Vizavi de blocul T3, este blocul T2, imobil care întregește peisajul celor mai noi blocuri ANL din Slobozia. Ieșiți la geam, locatarii au început să reclame la rîndul lor condițiile. «M-am săturat să primesc căldură cu porția. Pun mîna pe calorifer și este rece gheață. De ce ne mai iau banii pentru căldură dacă nu ne-o dă? Primăria își bate joc de noi cum vrea ea!» reclamă o altă locatară revoltată. Iar exemplele pot continua...

Scandaluri publice marca ANL
Dincolo de condițiile neconforme oferite chiriașilor, blocurile ANL au reprezentat mereu motiv de dispută în cadrul administrației locale. Toate acestea din cauza numeroaselor reclamații cu privire la nerespectarea procedurilor privind atribuirea apartamentelor și garsonierelor. Oficialii Primăriei Slobozia au fost acuzați de multe ori cu privire la faptul că oferă casele în mod discreționar, «doar pilelor și cunoștințelor»...

18 Noiembrie 2016, 09:15 (1963 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani
Slobozia: Haos la repartiția locuințelor ANL
ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

Comentariile cititorilor:


...:
(19 Noiembrie 2016, 02:30)
Au si ei piscina :-))

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 21 Aug 2017
83 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 19:10
(385 vizualizări - 0 comentarii)


1

DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 18:05
(323 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:30
(331 vizualizări - 0 comentarii)


3

DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:10
(297 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 09:40
(423 vizualizări - 0 comentarii)


5

DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:20
(731 vizualizări - 0 comentarii)


6

Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:05
(734 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 10:15
(905 vizualizări - 0 comentarii)


8

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
agromasgrup@gmail.com
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 09:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

8 August 2017, 19:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:20
(825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:05
(869 vizualizări - 0 comentarii)


12

Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:30
(912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:20
(1141 vizualizări - 0 comentarii)


14

Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:05
(958 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 16:13
(1201 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


16

ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 17:10
(1334 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:35
(1108 vizualizări - 0 comentarii)


18

«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:05
(1220 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
laurentiu_lazar@cargill.com
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 17:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 16:15
(1636 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 12:20
(1519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 08:05
(1720 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 17:10
(1556 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:45
(1285 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:35
(1348 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:40
(1334 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 12:20
(1335 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 18:05