Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

Prețuri mici pentru condiții de coșmar

Haosul din blocurile ANL ale Sloboziei

După mai bine de 2 ani și jumătate de pauză, Primăria Slobozia a reluat procedura de scoatere la vînzare a apartamentelor și garsonierelor din blocurile ANL. Deși prețurile sînt atractive, doritorii sînt sfătuiți să se gîndească de două ori înainte de a semna contractele. Toate acestea din cauza condițiilor de coșmar pe care trebuie să le îndure dacă vor să devină proprietari în locuințele construite de stat. În urmă cu o săptămînă, cîțiva locatari le-au explicat reporterilor Independent cum este să locuiești în case pline de igrasie din cauza apei de la subsol sau încălzite cu porția.

Vești bune... Lovită de un vid legislativ, cumpărarea de către chiriași a locuințelor din blocurile ANL a fost suspendată în urmă cu mai bine de 2 ani. Guvernanții s-au gîndit însă mai bine, iar de o jumătate de an, printr-o serie de modificări normative, procedura de achiziție a acestor imobile a fost reluată. Consiliul Local al Primăriei Slobozia s-a aliniat, la rîndu-i, noilor prevederi și a emis o serie de Hotărîri prin care li se permite chiriașilor să cumpere imobilele existente în blocurile ANL din oraș. «Au fost o serie de modificări legislative, iar acum s-a revenit asupra deciziei privind vînzarea. S-au impus noi prevederi, astfel încît aceste tranzacții să fie posibile. Consiliul Local Slobozia a decis să le adopte, dînd astfel posibilitatea de cumpărare chiriașilor!» a explicat Gabriel Mușat, unul dintre viceprimarii Sloboziei. Potrivit informațiilor, în ultima lună, la Slobozia, și-au exprimat intenția de a cumpăra locuințe ANL trei chiriași. Aceștia au achiziționat două garsoniere, în blocul T2, și un apartament la blocul 20, cunoscut și sub numele de Bloc ANL 2002. Garsonierele au fost tranzacționate la prețul de 82 mii de lei/imobil, iar apartamentul la prețul de 120 mii de lei. Coroborînd aceste informații cu prețurile cu care proprietarii vînd apartamente pe site-urile de imobiliare, se poate concluziona că valoarea imobilelor din blocurile ANL este cu pînă la 2000 de euro mai scăzută...

Vești proaste... Dincolo de prețurile relativ mai mici și de condițiile mai atractive prin care pot fi cumpărate -vorbim despre condiții de creditare cu dobînzi mai mici dacă viitorii proprietari aleg să plătească prețul imobilelor în rate fixe prin intermediul Primăriei Slobozia- imobilele din blocurile ANL vin la pachet și cu o serie de probleme. Am putea aprecia că, deși, destul de noi, se confruntă cu aceleași deficiențe pe care le întîmpină și cele mai vechi blocuri ale orașului, construite în perioada comunistă. Reporterii Independent au făcut, în urmă cu o săptămînă, o recenzie a deficiențelor pe care le-ar putea întîmpina posibilii cumpărători ai unui apartament sau garsoniere, existente în blocurile ANL. Blocul T3, din zona Aleii Nordului, este ultimul bloc de locuințe ANL dat în folosință la Slobozia. Chiriașii care locuiesc aici nu mai contenesc să reclame condițiile în care au ajuns să trăiască. Cea mai gravă situație se constată la imobilele aflate la parterul blocului T3. Din cauza construcției îndoielnice, de fiecare dată cînd plouă apa se strînge la subsol și se infiltrează în pereți, provocînd igrasie. «Eu sînt nevoită să șterg de cel puțin 3 ori pe săptămînă pereții cu clor și cu alte produse antimucegai. Am un copil mic și mi-e teamă pentru sănătatea lui. Ca să nu mai spun despre miros, care este greu de suportat...» susține una dintre locatare. Femeia își face curaj și deschide subsolul de la scara în care locuiește. Apa de ploaie a inundat complet subsolul, iar spațiile de depozitare nu pot fi utilizate. «Avem o mătură cu care mai scoatem apa de aici. Am vorbit la Primărie, ni s-a promis ajutor, dar nu a venit nimeni să ne ajute. Este bătaie de joc!» mai spune locatara. Dincolo de indiferența pe care autoritățile locale o afișează față de locatarii de la T3, oamenii sînt revoltați și de faptul că au ajuns să plătească prețuri mai mari pentru chirii fără ca aceste costuri să le fie justificate în vreun fel...Vizavi de blocul T3, este blocul T2, imobil care întregește peisajul celor mai noi blocuri ANL din Slobozia. Ieșiți la geam, locatarii au început să reclame la rîndul lor condițiile. «M-am săturat să primesc căldură cu porția. Pun mîna pe calorifer și este rece gheață. De ce ne mai iau banii pentru căldură dacă nu ne-o dă? Primăria își bate joc de noi cum vrea ea!» reclamă o altă locatară revoltată. Iar exemplele pot continua...

Scandaluri publice marca ANL
Dincolo de condițiile neconforme oferite chiriașilor, blocurile ANL au reprezentat mereu motiv de dispută în cadrul administrației locale. Toate acestea din cauza numeroaselor reclamații cu privire la nerespectarea procedurilor privind atribuirea apartamentelor și garsonierelor. Oficialii Primăriei Slobozia au fost acuzați de multe ori cu privire la faptul că oferă casele în mod discreționar, «doar pilelor și cunoștințelor»...

18 Noiembrie 2016, 09:15 (1354 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăria a repartizat 25 de locuințe ANL în ultimii 4 ani
Slobozia: Haos la repartiția locuințelor ANL
ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

Comentariile cititorilor:


...:
(19 Noiembrie 2016, 02:30)
Au si ei piscina :-))

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 21 Ian 2017
123 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 17:15
(84 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 16:10
(60 vizualizări - 0 comentarii)


2
IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 16:05
(188 vizualizări - 0 comentarii)


3
Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 21:00
(191 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 07:05
(277 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Ianuarie 2017, 16:25


6

Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:15
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:10
(159 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:05
(175 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 13:10
(171 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 08:40
(153 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 16:30
(1540 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 11:10
(178 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 08:20


14
Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(395 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 15:40
(473 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 12:25
(361 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 08:35
(601 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 16:45
(562 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:45
(414 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:40
(509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 14:30
(840 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2017!

La Mulți Ani 2017!

Redacția
Independent
vă urează
să aveți parte
de un an 2017
mai bun,
cu sănătate și fericire!

31 Decembrie 2016, 23:55


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:40
(731 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:35
(902 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 12:30
(486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


Independent

Independent

vă urează Crăciun Fericit și să aveți parte de Sărbători minunate alături de cei dragi!

25 Decembrie 2016, 07:05


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 13:05
(738 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:10
(893 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 10:05