Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Camera de Conturi Ialomița reclamă abuzurile din instituțiile publice

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind cazurile penale sesizate către Parchete, anul acesta, în urma controalelor efectuate de auditorii din subordine. Raportat la nivelul județului Ialomița, în 2016, Camera de Conturi Ialomița a învestit să facă cercetări Parchetul de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Fetești. În toate cazurile, prejudiciile se ridică la peste 2 milioane de lei!

Dosare în lucru la Parchete
Potrivit procedurilor legale, Curtea de Conturi a României are posibilitatea să învestească organele de urmărire penală atunci cînd, în urma controalelor, se constată faptul că prejudiciile create de instituțiile verificate intră sub incidența legii penale. Pentru anul 2016, Camera de Conturi Ialomița a făcut 3 sesizări penale care vizează fapte de «abuz în serviciu» sau «neglijență în serviciu». Datele, făcute publice într-un raport al Curții de Conturi a României, arată faptul că prejudiciile estimate de auditorii ialomițeni se ridică la suma de 2 milioane de lei. Reclamațiile auditorilor au fost deja transmise Parchetelor de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Fetești. În cazul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, Camera de Conturi Ialomița a transmis două sesizări penale. Prima dintre ele, cu un prejudiciu de peste 700 mii de lei, vizează Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții celui mai mare spital din Ialomița sînt acuzați că au cheltuit cei 700 mii de lei, în mod nelegal, pentru plata unor servicii IT.
Cea de-a doua sesizare transmisă de auditori procurorilor din Slobozia vizează activitatea defectuoasă, din punct de vedere financiar-contabil, a Primăriei Perieți. În urma unui control efectuat la această entitate, s-a descoperit un prejudiciu de 300 mii de lei. Acesta a fost produs în urma acordării de sporuri salariale necuvenite sau încasarea necorespunzătoare a taxelor și impozitelor locale. O situație similară s-ar regăsi, potrivit Camerei de Conturi Ialomița, și la Primăria Gura Ialomiței. Cu un prejudiciu de 1,3 milioane de lei, instituția a fost reclamată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Fetești.

21 Noiembrie 2016, 08:05 (8721 vizualizări - 20 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Serban Nicolae Gheorghe :
(18 Ianuarie 2019, 09:39)
La primaria din Fetesti Ialomita inpozitul pe cladiri se plateste daca ai gaze retroactiv pe ultimi 5 ani plus penalizari pentru toti locuitorii care nu au anuntat la primariei daca si-au instalatia gaze si daca au centrala termica de apartament. Se baga mana in buzunar pe niste legi pe care ei nu le-au aplicat la timpul oportun.
Adrian Merlea :
(27 Noiembrie 2016, 14:42)
Am toată încrederea în instituțiile statului și speranța că cei care mi-au adus un prejudiciu de imagine prin postarile lor vor răspunde în fața legii.
parvu :
(25 Noiembrie 2016, 17:47)
Eu sustin prmarul daca crede ca-i pot fi de folos raspund prezent !
Cetatean :
(24 Noiembrie 2016, 17:53)
CORECTA OBSERVATIA D-NEI CRISTEA 
Cristea:
(24 Noiembrie 2016, 11:45)
Merlea am lasat in conturile primariei 7 miliarde lei vechi asta de ce nu o spui cetatenilor cu acesti bani eu vroiam sa rezolv salubrizarea ,potabilitatea apei , sa mai forez o fantana si sa rezolv problema cainilor fara stapan .iar tu ai cheltit in 4 luni ce am strins eu in 3 ani si i-ai cheltuit pe zugraveli ,ziua recoltei ghirlade trotuare facute fara cap pe ziare pentru puplicitatea ta pacat melea de acesti bani risipiti pe lucruri marunte  recunos ca si eu am facut greseli dar cred ca cu acesti bani putem sa fac ce te rog pe tine sa faci acum 

SEMNAL :
(24 Noiembrie 2016, 11:32)
D-nule primar eu va sustin !problema este la mata in echipa de consilieri, si ca recomadare fiti mai modest ca perieteni va cunosc, stim cat puteti 
OBIECTIV:
(23 Noiembrie 2016, 20:59)
Problema constatata l Perieti nu provine de acum. Nu avea timp de jaf ptr. 300.000 lei. E totul regizat politic. E simplu. Comuna e bogata, pe raza comunei fiind multe, f.multe firme. Astfel ca nu cred ca problema este de acum.

Părere :
(23 Noiembrie 2016, 15:07)
Dacă Adrian Merlea sau cum il cheamă, este chiar primarul nu trebuie să se amestece in cloaca de-aici! El are treburi in comună, nu să comenteze pe ziare! Ești neserios,primare! Fii demn și vezi-ți de treabă dacă știi ca o faci bine. Ce-ar fi să comenteze înapoi toți cei care au altă părere?! Ești primar, îți asumi și taci!
STELA:
(23 Noiembrie 2016, 08:56)
GRANDOMANIE mai opreste te cu acuzatiile nefondate.Habar nu ai ce se intampla la Perieti.Toata lumea este multumita de realizarile din ultimul timp.Asta se vede si din comentariile oamenilor....
Adrian Merlea :
(23 Noiembrie 2016, 08:41)
GRANDOMANIE. ..ești departe de realitatea de la Perieți. Mai citește și comentariile
Grandomanie:
(22 Noiembrie 2016, 23:54)
Cum poți fii atât de infatuat sa spui ca nu mai poate opri nimeni dezvoltarea comunei ?Am intrat pe pagina baietasului asta.Cum dracu sa te lauzi pe Facebook ca ți ai văruit biroul,ai făcut un trotuar si ai pus 2 mașini de piatra pe străzi.Asta înseamnă dezvoltare?Canalizare,alimentare cu apa,asfaltare,etc.....Băiețaș suntem in 2016,asta înseamnă dezvoltare.Cat de ipocrit sa fii sa te lauzi cu investiții din lista investițională pe 2016 care a fost creată de fostul primar fiind aferentă bugetului pe 2016 aprobat la începutul anului 2016.Te lauzi cu baza sportiva,pai toată lumea știe ca a fost proiectul lui Cristea.Poate ca tine la cine nu cunoaște,dar sunt oameni care te cunosc si știu ce nulitate ai fost si ești ca profesor.Sa nu spunem cum ai ajuns inspector.......
Adrian Merlea :
(22 Noiembrie 2016, 21:39)
SEMNAL, dormi liniștit! De primăria comunei Perieți am grijă eu.Mulțumesc!
Stoian:
(22 Noiembrie 2016, 21:01)
Adriane tine minte de la mine, daca nu erai valoros nu te bagau astia in seama asa ca sa te astepti de aici incolo la multe lucruri necurate, fii tare si nu baga in seama ca nu are rost, nu le mai raspunde si urmeazati proiectelor in continuare. Succes
Dan:
(22 Noiembrie 2016, 17:32)
Felicitari Domnule Primar Merlea! Nu va lasati intimidat de persoane ce se dau locuitori ai comunei Perieti. Ei sunt pusi sa dezinformeze si sa dezbine, sunt invidiosi ca in comuna noastra lucrurile se misca.
Spital:
(22 Noiembrie 2016, 14:46)
Spitalul a cheltuit 700 mii lei nelegal pt servicii IT...Alo, Curtea de Conturi!!!Vreti sa spuneți ca nu stiti ca o parte din acesti bani au intrat in buzunarele directoarei adjuncte de la Curtea de Conturi Ialomita prin intermediul firmei sotului? Ce, va faceti ca nu vedeti contractele pe care le are cu toate instituțiile publice?