Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Cununa Bărăganului»

«Cununa Bărăganului»

La Săveni, în urmă cu 3 ani, autoritățile locale au decis să înființeze un ansamblu de dansuri populare românești. Acum, cei 19 elevi sînt pregătiți pentru a face față oricărui concurs de gen și au confirmat «profesionalismul» lor prin zecile de locuri ocupate pe podium la concursurile regionale și naționale. Sînt «Cununa Bărăganului» și susțin că în următorii 10 ani vor deveni unul dintre cele mai celebre ansambluri de dansuri populare din întreaga Europă.

Bucuria de a dansa
«Unu, doi... Unu, doi, trei, patru... Acum toți o dată!». Ca legate cu ață, fără acompaniament muzical, 19 perechi de picioare se mișcă la unison. Băieții sînt impunători și plini de încredere, fetele zvelte, frumoase și zîmbitoare. Cea mai mică are 12 ani, cea mai mare are 17. Vin aici de mai bine de 3 ani, «de pe 11 octombrie...». Și nu lipsesc niciodată, fie vară, fie iarnă. Întîi a fost curiozitatea... Apoi plăcerea de a învăța. Acum sînt dansatori profesioniști și au responsabilități. Față de instructorul care i-a învățat să redescopere tradiția dansului popular românesc, față de comunitate și părinții care îi susțin necondiționat și... față de ei, pentru că își doresc cu ardoare recunoaștere națională și internațională. La un semn al instructorului se opresc. «Încercăm o suită?», «Daaa! Oltenia, dom’ profesor!». Muzica relaxează chipurile copiilor, picioarele freamătă, spatele lor se îndreaptă reflex... Și într-o fracțiune de secundă scena se animă, trupurile vibrează efervescent, podeaua se cutremură «la bătaie», țipuriturile asurzesc urechile... Iar sutele de ore de antrenament diciplinat se transformă în bucuria vie de a dansa, indescriptibilă, de neoprit și de neegalat la vîrsta lor. Daniel Dinu, instructorul ansamblului, este dansator profesionist, activează de peste 18 ani în ansamblul «Doina Bărăganului» și este mîndru pentru toți și pentru fiecare în parte: «Sînt dansatori pe care mă pot baza la orice concurs de dansuri populare. Dar, ca să ajungem aici, am muncit toți din greu! Din 70 de elevi care au venit acum 3 ani la preselecție au rămas 22... Iar aceștia 22 au devenit acum unul singur! Pentru că, să înveți pașii e partea ușoară. Greu e să devii unul singur, perfect sincronizat. Același pas simultan, aceeași mișcare a mîinii, capul, umerii... Dar noi am reușit și avem cu ce ne mîndri!».

Visuri de copii
În cei 3 ani care-i despart de prima ieșire pe scenă, la o serbare școlară de sfîrșit de an, dansatorii Ansamblului «Cununa Bărăganului» au obținut zeci de premii. Numai în 2016 au obținut vreo 10, dintre care cel mai important este premiul II la Festivalul Internațional «Peștișorul de aur» de la Tulcea. Ori poate premiul I la Festivalul Național «Magia Sfinxului» de la Bușteni?... Copiii nu mai știu, deși premiile îi motivează și îi fac să viseze că, într-o bună zi, vor deveni cea mai cunoscută trupă de dansatori profesioniști din Europa. Ioana Dumitrache este cea mai mică dintre dansatori și vine aici pentru atmosferă: «Am 12 ani. Îmi place să dansez și îmi place emoția pe care o trăiesc de fiecare dată cînd mă aflu pe scenă...». Ioan Răzvan poartă ochelari și are vocea în schimbare. E în clasa a VII-a și dansul în Ansamblu l-a făcut mai încrezător în sine: «Dansez peste tot. Aici, acasă, pe stradă... Îmi place să exersez bătăile, le-am învățat de la domnul profesor!». Luciana Soare are 17 ani, iar dansatorii mai mici îi spun «mama Luciana». În lipsa profesorului, de ea ascultă toți... Iar ea nu i-a dezamăgit niciodată! Învață la CNMV, unde școala e grea și timp pentru dans deloc. Dar ea poate și vrea mai mult. «Toți vrem! Vrem locul I la Festivalul „Zărzărică Zărzărea“. E un concurs important pentru noi și un premiu care ne lipsește din palmares...». În așteptarea viitoarei ediții a Festivalului  «Zărzărică Zărzărea», Ansamblul «Cununa Bărăganului» se pregătește ore bune în fiecare săptămînă. Iar autoritățile susțin acest efort. Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni, susține că acest efort este unul modest pe care orice autoritate locală și-l poate permite: «Nu sînt așa de mulți bani. Costă costumele, pantofii, deplasările... Costă să-i înveți, să ai grijă să nu le lipsească nimic... Dar bucuriile sînt pe măsură! Fiecare dintre acești copii are povestea lui. Iar aici, la Ansamblu, sînt ca într-o familie... Se susțin și se ajută! Iar anul viitor, pentru că ne-au adus atîta bucurie, vom merge undeva în Europa. Poate la Madrid, în Spania... Acesta este țelul meu și nu mă las pînă nu reușesc!».

22 Noiembrie 2016, 10:45 (644 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comentariile cititorilor:


Profesorul:
(26 Noiembrie 2016, 13:07)
Felicitari  elevilor si autoritatilor ! Continuati traditiile frumoase ale  savenarilor !

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
22 Ian 2017
118 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 17:15
(129 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 16:10
(119 vizualizări - 0 comentarii)


2
IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 16:05
(232 vizualizări - 0 comentarii)


3
Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 21:00
(218 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 07:05
(330 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Ianuarie 2017, 16:25


6

Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:15
(183 vizualizări - 0 comentarii)


Furturi din magazine, la Urziceni și Fetești

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 16 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:10
(221 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: NU se mai plătește taxa de cazier judiciar

Începând cu 1 februarie 2017, se elimină taxa de 10 lei pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice. Prin ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 14:05
(245 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Confirmare a unui caz de influență aviară

DSVSA Ialomița a notificat confirmarea unui caz de Influența Aviară (Gripa Aviară), tulpina H5N8 (înalt patogenă) la o lebădă de iarnă, care a fost găsită pe malul lacului Mostiștea în imediată apropiere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 13:10
(236 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Asociația «Sculptor marinar Laurențiu Macarie», TRUICART Events și Dan Tudor Truică-curator, au ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 08:40
(197 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

ISU Ialomița: Accident mortal la Cotorca

Pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit sâmbătă, 14 ianuarie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier, petrecut în zona localității Cotorca ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2017, 16:30
(1608 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2016, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7514 șomeri, din care 1721 șomeri indemnizați, respectiv 5793 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2017, 11:10
(188 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

FIRMĂ DE PAZĂ
angajează
AGENȚI DE SECURITATE
pentru gardare transport feroviar,
cu sau fără atestat
Relații la tel. 0766/095.031,
de luni până vineri,
intervalul orar 9,00-17,00

13 Ianuarie 2017, 08:20


14
Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Ialomița: Femeie cu afecțiuni psihice, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 44 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea femeii sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 17:40
(435 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Amara, arestat la Grivița după ce a furat o mașină

Polițiștii cercetează un bărbat din orașul Amara, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducere fără permis și refuz de recoltare sau sustragere de la prelevarea de probe ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2017, 15:40
(502 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 12:25
(368 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Noutăți legislative privind înregistrarea și funcționarea PFA și II

Începând cu data de 16.01.2017, ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 182/2016 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului 44/2008, privind desfășurarea activităților economice de către persoanele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2017, 08:35
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși în flagrant în timp ce spărgeau o mașină

Polițiștii cercetează trei persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de «furt» și «furt calificat». Astfel, miercuri, 4 ianuarie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 16:45
(570 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Beat la volan

Marți, 3 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 19 ani, din comuna Vlădeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:45
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prins după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 3 ianuarie 2017, de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2017, 13:40
(523 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


AJFP Ialomița: Prețuri medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 90/2016, privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2017, 14:30
(863 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2017!

La Mulți Ani 2017!

Redacția
Independent
vă urează
să aveți parte
de un an 2017
mai bun,
cu sănătate și fericire!

31 Decembrie 2016, 23:55


Reviga: Cercetat de polițiști pentru violare de domiciliu și distrugere

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un bărbat, de 49 de ani, din comuna Reviga. Cel în cauză a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:40
(751 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Beat la volan, implicat într-un accident

În cursul zilei de marți, 27 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe raza orașului Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale, iar unul dintre ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2016, 11:35
(927 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Bătrînă de 84 de ani, decedată în urma unui incendiu

O bătrînă, în vîrstă de 84 de ani, din satul Rovine, a decedat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 24 decembrie 2016, după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2016, 12:30
(504 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


Independent

Independent

vă urează Crăciun Fericit și să aveți parte de Sărbători minunate alături de cei dragi!

25 Decembrie 2016, 07:05


AFIR: Fondurile disponibile pentru investiții în dezvoltarea fermelor vegetale au fost solicitate integral înainte de termenul limită al sesiunii

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță că fondurile nerambursabile alocate prin submăsura (sM) 4.1 «Investiții în exploatații agricole», componenta sector vegetal, aferentă celei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 13:05
(747 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări ceremoniale pentru Eroii Revoluției

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din 1989, Instituția Prefectului, Consiliul Județean Ialomița, Garnizoana Slobozia și Primăria Municipiului Slobozia organizează joi, 22 decembrie, de la orele 11,00 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 12:10
(902 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru copii oferite de Protopopiatul Urziceni

Cu sprijinul Sectorului Social-Misionar din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a oferit sîmbătă, 17 decembrie 2016, daruri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2016, 10:05