Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Cununa Bărăganului»

«Cununa Bărăganului»

La Săveni, în urmă cu 3 ani, autoritățile locale au decis să înființeze un ansamblu de dansuri populare românești. Acum, cei 19 elevi sînt pregătiți pentru a face față oricărui concurs de gen și au confirmat «profesionalismul» lor prin zecile de locuri ocupate pe podium la concursurile regionale și naționale. Sînt «Cununa Bărăganului» și susțin că în următorii 10 ani vor deveni unul dintre cele mai celebre ansambluri de dansuri populare din întreaga Europă.

Bucuria de a dansa
«Unu, doi... Unu, doi, trei, patru... Acum toți o dată!». Ca legate cu ață, fără acompaniament muzical, 19 perechi de picioare se mișcă la unison. Băieții sînt impunători și plini de încredere, fetele zvelte, frumoase și zîmbitoare. Cea mai mică are 12 ani, cea mai mare are 17. Vin aici de mai bine de 3 ani, «de pe 11 octombrie...». Și nu lipsesc niciodată, fie vară, fie iarnă. Întîi a fost curiozitatea... Apoi plăcerea de a învăța. Acum sînt dansatori profesioniști și au responsabilități. Față de instructorul care i-a învățat să redescopere tradiția dansului popular românesc, față de comunitate și părinții care îi susțin necondiționat și... față de ei, pentru că își doresc cu ardoare recunoaștere națională și internațională. La un semn al instructorului se opresc. «Încercăm o suită?», «Daaa! Oltenia, dom’ profesor!». Muzica relaxează chipurile copiilor, picioarele freamătă, spatele lor se îndreaptă reflex... Și într-o fracțiune de secundă scena se animă, trupurile vibrează efervescent, podeaua se cutremură «la bătaie», țipuriturile asurzesc urechile... Iar sutele de ore de antrenament diciplinat se transformă în bucuria vie de a dansa, indescriptibilă, de neoprit și de neegalat la vîrsta lor. Daniel Dinu, instructorul ansamblului, este dansator profesionist, activează de peste 18 ani în ansamblul «Doina Bărăganului» și este mîndru pentru toți și pentru fiecare în parte: «Sînt dansatori pe care mă pot baza la orice concurs de dansuri populare. Dar, ca să ajungem aici, am muncit toți din greu! Din 70 de elevi care au venit acum 3 ani la preselecție au rămas 22... Iar aceștia 22 au devenit acum unul singur! Pentru că, să înveți pașii e partea ușoară. Greu e să devii unul singur, perfect sincronizat. Același pas simultan, aceeași mișcare a mîinii, capul, umerii... Dar noi am reușit și avem cu ce ne mîndri!».

Visuri de copii
În cei 3 ani care-i despart de prima ieșire pe scenă, la o serbare școlară de sfîrșit de an, dansatorii Ansamblului «Cununa Bărăganului» au obținut zeci de premii. Numai în 2016 au obținut vreo 10, dintre care cel mai important este premiul II la Festivalul Internațional «Peștișorul de aur» de la Tulcea. Ori poate premiul I la Festivalul Național «Magia Sfinxului» de la Bușteni?... Copiii nu mai știu, deși premiile îi motivează și îi fac să viseze că, într-o bună zi, vor deveni cea mai cunoscută trupă de dansatori profesioniști din Europa. Ioana Dumitrache este cea mai mică dintre dansatori și vine aici pentru atmosferă: «Am 12 ani. Îmi place să dansez și îmi place emoția pe care o trăiesc de fiecare dată cînd mă aflu pe scenă...». Ioan Răzvan poartă ochelari și are vocea în schimbare. E în clasa a VII-a și dansul în Ansamblu l-a făcut mai încrezător în sine: «Dansez peste tot. Aici, acasă, pe stradă... Îmi place să exersez bătăile, le-am învățat de la domnul profesor!». Luciana Soare are 17 ani, iar dansatorii mai mici îi spun «mama Luciana». În lipsa profesorului, de ea ascultă toți... Iar ea nu i-a dezamăgit niciodată! Învață la CNMV, unde școala e grea și timp pentru dans deloc. Dar ea poate și vrea mai mult. «Toți vrem! Vrem locul I la Festivalul „Zărzărică Zărzărea“. E un concurs important pentru noi și un premiu care ne lipsește din palmares...». În așteptarea viitoarei ediții a Festivalului  «Zărzărică Zărzărea», Ansamblul «Cununa Bărăganului» se pregătește ore bune în fiecare săptămînă. Iar autoritățile susțin acest efort. Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni, susține că acest efort este unul modest pe care orice autoritate locală și-l poate permite: «Nu sînt așa de mulți bani. Costă costumele, pantofii, deplasările... Costă să-i înveți, să ai grijă să nu le lipsească nimic... Dar bucuriile sînt pe măsură! Fiecare dintre acești copii are povestea lui. Iar aici, la Ansamblu, sînt ca într-o familie... Se susțin și se ajută! Iar anul viitor, pentru că ne-au adus atîta bucurie, vom merge undeva în Europa. Poate la Madrid, în Spania... Acesta este țelul meu și nu mă las pînă nu reușesc!».

22 Noiembrie 2016, 10:45 (4334 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Un nou proiect la Săveni
«Tabăra din pridvorul satului»
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni
Profesioniștii dansului popular de la Săveni

Comentariile cititorilor:


Ion Belengher:
(30 Octombrie 2017, 18:22)
falicitari tuturor, miercuri o sa apara si la tv la visuri la cheie, sa va uitati
Profesorul:
(26 Noiembrie 2016, 13:07)
Felicitari  elevilor si autoritatilor ! Continuati traditiile frumoase ale  savenarilor !