Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu încalcă legea

Potrivit Instituției Prefectului Ialomița

Administrația Mocioniu încalcă legea

Controlul de legalitate al Instituției Prefectului Ialomița reflectă încălcarea legislației la nivelul mai multor administrații publice locale. O situație aparte se înregistrează la nivelul Sloboziei, acolo unde administrația Mocioniu încalcă legea pe bandă rulantă. Potrivit informațiilor oficiale, numărul actelor administrative contestate este «sensibil mai mare» decît în perioada anterioară.

Administrația, mai grea decît carnea de porc
O serie întreagă de dispoziții ale primarului Adrian Mocioniu au fost contestate de către Instituția Prefectului Ialomița. În urma controlului de legalitate efectuat de către Serviciul Juridic al acesteia, edilului local i s-a recomandat să revină asupra deciziilor și să îndrepte erorile juridice sau materiale create. Majoritatea dispozițiilor vizează decizii administrative interne, privind numirile în funcție ale unor subalterni, modalitatea de aplicare a unor norme legale sau nivelul de salarizare a unora dintre angajați. Un exemplu care vizează acest ultim aspect îl reprezintă dispoziția nr. 1746, din 30 septembrie 2016, privitoare la avansarea în gradația 1 corespunzătoare tranșei de vechime în muncă de la 3 la 5 ani a domnișoarei Pirpiliu Mihaela Roxana, consilier personal al primarului. Potrivit dispoziției primarului, domnișoarei consilier i s-a majorat «eronat» salariul de încadrare, fapt care contravine legislației în vigoare. Un alt exemplu privind modul în care edilul Adrian Mocioniu își desfășoară mandatul îl reprezintă încălcarea dispozițiilor legale privitoare la organizarea concursurilor din cadrul instituției (n.red.: dispozițiile 1277 și 1278 din 19 august 2016). De asemenea, Adrian Mocioniu se face vinovat de interpretarea eronată a unor reglementări legale referitoare la păstrarea și utilizarea sigiliului cu stema României. Astfel, constată funcționarii Instituției Prefectului Ialomița, «conducătorul autorității publice, respectiv primarul, și nu alte persoane cum în mod eronat a fost reglementat în cuprinsul dispoziției (viceprimari, funcționari publici din conducere), poate delega atribuțiile persoanelor care dețin ștampile/parafe avînd inscripționat specimen de semnătură! (...)». Și exemplele pot continua, căci șirul dispozițiilor contestabile este lung și diversificat. Referitor la această situație, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Dacă cineva a greșit, trebuie luate măsuri... Vom analiza situația și vom proceda în consecință!». (sic!)

Hotărîri «după ureche» în Consiliul Local
Situația se repetă și în cazul a peste 20 dintre hotărîrile de Consiliu Local adoptate în plen la propunerea primarului Adrian Mocioniu. Deși, în acest caz, responsabilitatea deciziilor este împărțită cu secretarul Primăriei, Valentin Tudoran, problema de fond rămîne. Printre exemplele demne de consemnat se numără Hotărîrea nr. 29, din luna septembrie 2016, privind regulamentul de tăiere/toaletare a arborilor și arbuștilor, care nu respectă Legea 46/2008 privind Codul Silvic, Hotărîrea 40, din aceeași lună, privind darea în administrare a serviciului de salubrizare pe timpul iernii, care nu respectă legea serviciilor comunitare de utilități publice sau Hotărîrea nr. 20, din luna august, privind normativele proprii de cheltuieli pentru consumul de carburanți și cheltuielile de protocol. Referitor la această ultimă hotărîre, reamintim că, la momentul respectiv, Consiliul Local a aprobat o cotă de carburanți pentru Primăria Slobozia de peste 3000 de litri anual, generînd nemulțumiri din partea consilierilor Opoziției. Pentru a justifica această cantitate, Adrian Mocioniu a declarat în plenul ședinței că cifra este estimativă și că această cotă nu va fi consumată inutil. În urma controlului de legalitate al Instituției Prefectului s-a constatat însă că numărul de autoturisme de care beneficiază Primăria Slobozia și instituțiile din subordine se ridică la 14, în condițiile în care, potrivit OG din 2001, «norma privind dotarea cu autoturisme pentru consiliile locale ale municipiilor reședință de județ este de 5 autoturisme». Șirul hotărîrilor contestate în urma controlului de legalitate al Instituției Prefectului poate continua... Referitor la toate aceste proiecte de hotărîre, unul dintre viceprimarii Sloboziei, Gabriel Mușat a declarat: «Relația dintre Primăria Slobozia și Instituția Prefectului nu este una de subordonare. Ei pot avea un punct de vedere, noi altul... În cazul în care nu cădem de acord, avem posibilitatea de atac în instanța de contencios administrativ!».

Administrațiile rurale încalcă legea cam la fel Situația de la Slobozia se repetă în întreg județul. Numărul proiectelor de hotărîre sau al dispozițiilor administrative contestate este însă sensibil mai mic. În topul administrațiilor locale care, în interpretarea Instituției Prefectului, legea a fost încălcată, conduc detașat comunele Ciulnița, Albești și Platonești. Oficialii Instituției Prefectului Ialomița vor centraliza datele colectate de-a lungul anului, privitoare la starea de legalitate a administrației locale, și le vor face publice în cursul lunii decembrie 2016.

29 Noiembrie 2016, 17:25 (8122 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

Comentariile cititorilor:


Ionescu:
(31 Mai 2020, 12:14)
Sa fie o coincidență de nume ? Pirpiliu Roxana Mihaela caruia ia fost repartizată locuinta ANL in Slobozia. Sau Pirpiliu Marius care e manager la Statistica Slobozia ? Ori cand zici Pirpiliu zici Comcivic Slobozia. Nimeni nimic...
lui@Bula de Las Fierbinti:
(5 Decembrie 2016, 11:30)
Datele despre victimile comunismului sec XX pot fi gasite si in cartea lui Andre Pleșu, Gabriel Liiceanu si Horia-Roman Patapievici, "O idee care ne  sucește mințile", Humanitas, București, 2015, pp. 118-119.
pt@Bula:
(5 Decembrie 2016, 09:53)
Repet, "democratia originala" de azi e construita de odraslele si de esalonul doi a nomenklaturii comuniste intesata de fostii securisti deveniti "capitalisti de cumetrie". Astfel ca efectele comunismului criminal slavit de tine vor mai dura, iata, niste zeci de ani.
Bula:
(4 Decembrie 2016, 15:25)
@pt. bulă. DEMOCRATULE de Fierbinți, știi tu câți oameni mor pe oră, pe minut...în 2016, în România democrată, membră UE, membră in NATO, membră în...tot ce vrei! Câți oameni au murit în 27 de ani de haos și incompetență? Prostia, omule, omoară! Acum sunt numai inteligenți la conduceri!
pt@Bula:
(4 Decembrie 2016, 12:38)
"Daca ar fi trait blocul comunist", Bula, astazi n-ai fi postat pe internet dintr-un motiv simplu: n-ai fi avut internet, sau, daca era  permis, ai fi avut voie doar sa lauzi regimul! Trebuie sa fii tampit sa ridici in slavi comunismul doar pt ca urmasii comunismului(vezi fsn,psdr,psd,alde etc) rateaza mereu implinirea democratiei in Romania. Invocând caracterul pretins modernizator al comunismului ori ideile sale pretins generoase ori un pretins bilanț pozitiv al realizărilor sale sociale, mulți oameni, poate că bine intenționați, preferă să treacă cu vederea faptul că regimurile comuniste au ucis în două generații o sută de milioane de oameni: asta înseamnă cam 4500 de oameni pe zi, adică 190 de morți pe oră, adică 3 oameni transformați în cadavru în fiecare minut – și nu o singură dată, ci minut de minut, oră de oră, zi de zi, timp de 60 de ani fără întrerupere. Vă puteți imagina un asemenea monstruos munte de cadave?  Iata ce a insemnat comunismul..
Bula:
(4 Decembrie 2016, 02:15)
Domnule,astia se cred Dumnezeu din primarii,se vede ca DNA,lipseste din acest judet,lucrurile ilegale si cu adevarat ilegale,se fac in majoritatea institutiilrlor judetene,sa dat nas si liberatatea de a fura. Mai ales astia "lupii tineri", din PSD,precum administratia lui Mocioniu si pe deoparte,al domnului Victor Moraru,dar lumea merge la vot de frica,ca-si va pierde locul de munca sau altceva. Dar asta a insemnat libertatea de dupa 1989,libertatea de distruge ce a construit Nicolae Ceausescu,astazi Slobozia ar fii aratat altfel,mai ales România,daca ar fii trait blocul comunist.
@Florea V:
(2 Decembrie 2016, 16:06)
Primarul Mocioniu a fost insurat si acum ca are si el nas in partid , promoveaza fete ( fosta nevasta Ratonu , Cristina, Pirpiliu Roxana; Luminita Trifan de la Saveni...) S-o fi facut domnu Primar peste? Nu stiu intreb si eu???!!!???
Florea V.:
(2 Decembrie 2016, 10:34)
@pt. Mocioniu. Primaru Mocioniu Adrian e om însurat sau a fost? Cum adică își promovează amantele? Amanta este una și bună! Hai,hai că nu-i rău. Sunt mai hoț ca tatăl meu!? Poate are și harem, să nu le dea bani de la buget! Să le trimită in agricultura Bărăganului, care mai este...Bărbat tânăr, stresat, cu nevoi...
Ptr Mocioniu:
(2 Decembrie 2016, 01:16)
Mai domnu veterinar, nu ti-e rusine ai inceput sa iti promovezi amentele, esti mare macho acum? Era un nevinovat pana sa iesi primar, erai foarte popular si ti-ai dat arama de pe fata. Te-ai vazut sef si gata ai inceput sa le stii pe toate. Nu ai nici cel mai mic bun simt fata de Slobozeni, esti ca restul din psd , mielusel pana obtii ce vrei si pe urma te transformi in lup. RUSINE.
Marcellus:
(1 Decembrie 2016, 09:56)
Comentarii răutăcioase. Lasati oamenii să își facă de cap. Fura si ei ce a mai rămas. 15 mașini?! 3000 l carburant?! Pirpiliu?! Ne ați făcut o groapă mare pt câteva locuri de parcare din banii noștri hotilor, tâlharilor. Oamenii trăiesc în sărăcie și voi traiti în lux arogantilor si afemeiatilor. Mama voastră de ciocoi.
jak:
(1 Decembrie 2016, 09:02)
conduce GInuta asa ca la ce va asteptati ?
margelatul:
(1 Decembrie 2016, 07:27)
La platonesti sa vina DNA
io: