Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Happy Birthday Mr President

Happy Birthday Mr President

Joi, 24 noiembrie 2016, Președintele Victor Moraru a împlinit 49 de ani. Iar administrația ialomițeană, recunoscătoare, s-a oprit din mers, pentru a-l slăvi. Ne alăturăm lor. Vrednic este! Happy Birthday Mr President!

«Mi-am luat azi pastilele?»
Joi, la prima oră, pe holul din fața cabinetului prezidențial din Consiliul Județean Ialomița n-ai loc să arunci un ac. Vicepreședinții, directorii de descentralizate, șeptarii de prin instituție... Uite-l și pe Ionescu de la Amara... Da, da, ăla cu Complexul Ialomița... Niciunul nu e jenat, toți așteaptă regulamentar la rînd... Înăuntru sînt fetele de la Amara, «fetele mele»-cum îi place Președintelui să le alinte. La 9,30, fetele sînt deja pe feisbuc... I-au urat «sănătate și liniște sufletească»... Și i-au spus că îl așteaptă acasă, la Amara, unde Larisa a organizat o petrecere... Între două fotografii postate pe feisbuc, Președintele mulțumește internauților pentru gîndurile bune... Ușile instituției nu au o clipă de liniște... Toți aduc cîte ceva. Trandafiri roșii de la mama, trandafiri albi de la Seminarul Teologic, cadouri ascunse discret în pungi de hîrtie, un tablou portret cu care Președintele se pozează regulamentar, o fotografie de grup care îi trezește amintiri uitate... E mîndru, e important, e puternic, e de neoprit... E Președintele ialomițenilor! «Mi-am luat azi pastilele?...».

Chermeză pentru angajați
După 11,00, vizitele se răresc... Dar ușile rămîn date de perete. Firma de catering cară fără oprire... Mizilicul, friptura, tortul, prăjiturile... «Pentru petrecerea din foaier!» ne explică unul dintre chelneri. Foaierul este al sălii de spectacole cu geometrie variabilă care a costat 8,83 milioane de lei. Plus lucrările pe care le face firma domnului Președinte, Amara Business, că înăuntru plouă, iar avizul ISU expiră la sfîrșitul anului... Dar astea sînt amănunte și nu e vina Președintelui că a costat atît! Iar petrecerea e o excepție, toată lumea știe că el nu agreează transformarea unei instituții europene în loc pentru chermeze. Dar angajații sînt mulți, unde să-i ducă?! În plus, el a reinventat condica de prezență, nu putea să-i învoiască pe toți... Și-așa a trebuit să dea explicații lui Marian Neacșu cînd l-a sunat să-l întrebe dacă mai muncește cineva în instituție... Și-apoi meniurile la restaurant costă... Las’ că-i mai bine așa, că la o adică merge pe protocol... În plus, trebuia să-i liniștească cumva pe funcționarii din subordine, după ce i-a făcut... cum i-a făcut!

Gînduri de Președinte
La amiază, totul e gata. Președintele zîmbește absent, mulțumește politicos și e vag îngrijorat... Niciun primar nu a venit să-i spună «La mulți ani!»... Doar Iuksel de la Fierbinți... Dar el nu contează, că nu mai e primar! Și oricum nu știa că e ziua lui, s-a întors după aia cu cadoul... Bine, a mai primit niște telefoane, sms-uri... Dar primarii n-au venit! Președintele privește într-una dintre oglinzile foaierului. Se ține bine, are anvergură europeană, poate... Dar primarii nu înțeleg, au început să-l sape. Că bine le-a zis cînd i-a făcut «infractori». Corupți sînt și ăia de la partid... Și ăia îl sapă, deși el e un vizionar și se sacrifică pentru ei! Pentru ei și pentru Partid, că altfel nu mai ajungem europeni niciodată... Dar cui să spună, cine să-l înțeleagă?! Toți sînt împotriva lui, toți îi vor răul... Doar în «fetele lui» mai are încredere. De-abia așteaptă petrecerea de la Amara, la el la Pelișor... Acolo e iubit, nu ca aici. Acolo e înțeles. Acolo toată lumea îl linchește! Nu ca lingăii ăștia de vin să-i pupe ghiulul și-apoi îl vînd jegurilor ălora de la presă... «Ce-o fi în cutiuța cea mică? Ceva roz, din Bulgărica...». Păzea, Bote!

29 Noiembrie 2016, 12:25 (2740 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Administrația Moraru își îmbolnăvește funcționarii
Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților
Administrația Moraru a ratat înființarea SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Comentariile cititorilor:


Ministerul_Administratiei:
(6 Decembrie 2016, 05:47)
Ministerul Administratiei si Internelor sa se sesizeze in baza acestor probe si sa ia masurile legale. Moraru face pe "Alba ca zapada" cu salariatii si el incalca flagrant legea cu petreceri care sunt total interzise in institutiile publice dar si cu "mici atentii- unle se aude groase si la plic". Inclusiv DNA poate sa vina in vizita sa verifice cum poti dupa o zi aniversara sa spui ca vrei sa iti cumperio masina noua cu banii jos !
mitu:
(1 Decembrie 2016, 17:28)
 Bine spus  mrc ! Cel cu trandafirii daca nu ar tine gura deschisa l-as confunda cu A. I. Cuza (sau este gay ?)
mrc:
(1 Decembrie 2016, 12:41)
In oala era ciorba de penedele:)))))))))))))))
mitu:
(1 Decembrie 2016, 09:18)
Multumesc  mrc  !  Dar in oala ce-o fi ? Ciorba de post , sau snitele de la contribuabili ?
Aron:
(1 Decembrie 2016, 05:40)
Răspuns ptr.gicu . pentru că tineretul nu mai merge la vot .prin oraș umblă hoții de la PSD cu toate minciunile ,se duc în parc la pensionari îi mint toate prostiile,la azil la fel , și la tineri taxe,impozite,locuri de muncă nu,le dă ANL și îi rupe cu chiria .s.a.m.d
mrc:
(30 Noiembrie 2016, 20:33)
@mitu, a fost toata primaria amara, de la ala mai mare la ala mai mic...naspa ca s-a intamplat in timpul programului....daca esrau la„privat” si-o agatau zdravan, dar e la stat...de...
gicu:
(30 Noiembrie 2016, 10:49)
Cine a condus acest judet timp de 27 de ani? Raspuns: pesedistii. Ce au facut ei pentru ialomiteni? Raspuns: nimic. Pe cine vor vota ialomitenii in urmatorii 27 de ani? Raspuns: pe pesedisti. Ce vor face pesedistii pentru ialomiteni in urmatorii 27 de ani? Raspuns: nimic. Ultima intrebare: De ce ii voteaza, totusi, ialomitenii pe pesedisti?
hot:
(30 Noiembrie 2016, 05:57)
Ce aveți cu bietul om?La partid se stie ca are probleme la cap,personal e dus. A ramas doar sa se dea in stamba cu functia.La fel ca Marin Constantin cand proaspat instalat a transformat etajul 1 al Prefecturii în carciuma si Moraru s-a spart in figuri in foaer.Mai ramane sa ne explicati ce e cu chestia roz.Va referiti la pantera roz?:-)
mitu:
(29 Noiembrie 2016, 20:41)
Sa ne spuna si noua cine-i cunoaste pe protagonisti fiecare ce invarteste. Cel cu cratita, cel cu trandafirii,si personajele din grup. Nu de alta dar sa stim de cine sa ne ferim. Multumim.