Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Coșmarul «culturii istorice» continuă

Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei

Într-o ședintă convocată «de urgență» pe 23 noiembrie 2016, administrația Moraru a supus aprobării plenului Consiliului Județean un proiect de hotărîre prin care propune cheltuirea a 21,8 milioane de lei pentru reabilitarea Conacului Bolomey de la Cosîmbești. Investiția ar urma să se facă prin «accesarea de fonduri europene nerambursabile», iar valoarea contribuției locale se ridică la 598 mii de lei. Acesta este al treilea proiect de «punere în valoare a culturii istorice» inițiat de administrația Moraru, după Biserica de lemn «Sfîntul Nicolae» din Slobozia și Orașul de Floci de la Giurgeni.

Proiecte scoase de la naftalină
În campania electorală care a precedat numirea sa în funcție prin votul consilierilor județeni, președintele Victor Moraru s-a autoproclamat drept singurul primar din Ialomița care a accesat fonduri europene pentru investiții edilitare. Cu această etichetă lipită pe frunte, președintele Consiliului Județean Ialomița a inițiat pînă acum 3 proiecte al căror scop declarat este «reabilitarea culturii istorice». Primele două, care vizează Biserica de lemn «Sfîntul Nicolae» din Slobozia și Orașul de Floci de la Giurgeni, vor costa circa 15 milioane de lei. Al treilea, aprobat în ședința de săptămîna trecută, vizează Conacul Bolomey. Ideea reabilitării Conacului Bolomey este mai veche de 10 ani... În acest interval, administrația județeană și Direcția pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Ialomița au inițiat de mai multe ori cheltuieli publice pentru întocmirea de studii de fezabilitate menite «să salveze acest monument arhitectonic unic»... Potrivit documentației care a însoțit proiectul, Conacul Bolomey a fost construit în anul 1898 de familia Ghețu și vîndut în anul 1932 lui Constantin Bolomey. «Construit în stil neo clasic, cu elemente eclectice, conacul avea 15 camere împodobite cu picturi murale deosebite, iar în interior și exterior clădirea era bogat decorată...». De la «era» la realitatea din acest moment prăpastia este însă uriașă. În acest moment, conacul este o ruină oarecare, iar «parcul dendrologic» un islaz fără niciun arbore pe care pasc oi, vaci și cai...

Grandomanie scăpată de sub control
Deși conștient de situație, președintele Victor Moraru a forțat nota solicitînd aprobarea proiectului într-o ședință «de urgență» pentru a putea depune documentația aferentă accesării banilor europeni în cadrul Axei prioritare 5-Prioritatea de investiții 5.1, care oferă posibilitatea accesării de fonduri nerambursabile pentru conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural. Lăudabilă în teorie, graba președintelui Victor Moraru s-a dovedit însă doar o goană stearpă după fonduri europene cu orice preț. În cadrul ședinței Consiliului Județean de săptămîna trecută, el a justificat demersul său de următoarea manieră: «Stau și îmi pun întrebarea dacă Ștefan cel Mare cînd a făcut mînăstirile din Putna s-a gîndit dacă va scoate vreodată bani... Nu știu dacă toate mînăstirile din România, din Europa, toate centrele culturale, s-a gîndit cineva vreodată să investească pentru a scoate bani... Onoarea, onoarea, mîndria noastră că sîntem pe aceste meleaguri, pe unde au trecut oamenii importanți ai epocii, credeți că are vreun preț? Stau și mă uit la dumneavoastră cum vă lamentați că veți da niște bani... Păi, nu ați dat niciun ban, domnilor! În afara acestor studii nu ați plătit nimic! Cine a făcut afaceri din cultură? Ca să ajungem la afaceri trebuie să treacă vreo 20 de ani de investiții...». Nu este prima dată cînd președintele Victor Moraru are reacții publice necontrolate. Potrivit apropiaților săi, acesta nu poate suporta să fie contrazis sau criticat, indiferent de circumstanțe!

Cine se frige cu ciorba administrativă...
Dincolo de argumentele pro sau contra și dincolo de declarațiile necontrolate ale președintelui Victor Moraru, problema reabilitării Conacului Bolomey rămîne una de interes public. Pentru a ilustra absurdul situației, în contextul în care județul are o infrastructură economică subdezvoltată, consilierul județean Sorin Fuerea a întrebat retoric: «Sîntem de acord cu investițiile, dar acestea să fie la valori de bun-simț, nu supraevaluate. Cred că și Bolomey dacă s-ar scula și ar vedea 218 miliarde în reabilitarea acestui obiectiv, s-ar minuna! Dumneavoastră v-ați face cu 210 miliarde o clădire, domnule președinte?». Reacția consilierului Sorin Fuerea a fost dublată de cea a consilierului Dragoș Soare. Acesta a cerut în plenul ședinței o estimare legată de creșterea numărului de turiști în Ialomița, după reabilitarea acestui monument istoric. În acest context, cifra avansată oficial este de 5% față de numărul existent la acest moment. La toate aceste opinii și clarificări, se adaugă și temerea că fondurile europene care urmează să fie accesate nu vor fi cheltuite conform obligațiilor asumate. Experiența «Gropii lui Stoica», cea a reabilitării sistemului de apă de la Slobozia, investițiile în infrastructura rutieră a județului (chiar dacă nu au implicat fonduri europene), podul de la Dridu (investiție blocată de mai bine de 3 ani), sala de spectacole «cu geometrie variabilă» (finalizată după 20 de ani de așteptare) sînt exemple grăitoare în acest sens.

2 Decembrie 2016, 09:15 (9362 vizualizări - 37 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Conacul Bolomey va fi reabilitat în 7 ani!

Comentariile cititorilor:


Bebe:
(7 Decembrie 2016, 15:02)
@ pepe. Care ,,turism cu mațele goale"? Unii prosperă din organizarea de excursii. Rupți in cr. demult, după ce au prins drag de țară, din interes material, își mai peticesc izmenele făcând excursii, ca organizatori! Moaștele lu Ciupercă nu pot fi puse la conac. Au fost deja negociate; se vor pune în Muzeul județean...
Pepe:
(6 Decembrie 2016, 14:39)
Reabilitati conacu si puneti moastele lu Ciuperca acolo sa aiba toti psd-isti motiv de pelerinaj si de mancat banii publici cu firmele de transport pentru excursii electorale ca  asta-i viitorul...turismul cu mațele goale după miros de mici și fasole cu cârnați expirați..
Laparascop :
(6 Decembrie 2016, 13:31)
Domnilor, când Săpăligă miroase un os de ros, se tăvălește în fața cui trebuie cu umilința unui câine! Cunosc specia, 15 ani director de muzeu anonim și mai vrea! Muzeul aduce bani la buget sau bugetul umple, periodic, niște buzunare ale unor Nădragi rupți în cr.???
Andrei:
(6 Decembrie 2016, 12:42)
O nimica toata! Ce stiu prostii care v-au votat?! Va urez, tuturor care ne conduce-ti, sa va moara porcul inainte de Craciun, sa nu aveti liniste de sarbatori, sa va stea carnatul in gat, sa fiti ai dracu cu groapa din centru' si sa va vad ca brazii care au fost taiati din Piata Revolutiei. La multi ani!
Paranteză!:
(6 Decembrie 2016, 12:11)
De la Cosâmbești se ajunge cu autocarul la FLOCI? E-n drum!? Gata, traseu cu două atracții! Fraieri se găsește....Da' țiganii nu vor fura conacu, gata reabilitat? Să ne dea și bani pentru pază militară!!!
PROFESOR:
(6 Decembrie 2016, 11:40)
Eu zic să-l lase ruină! Este mai romantic și vor avea excursioniștii profesioniști unde să se mai ducă. A nu se atinge exponatul! Firmele de transport, cu contract, abia așteaptă. Excursie la Cosâmbești ( intrarea în comună ), jud. Ialomița! La FLOCI, încă nu există conac, dar ce, nu se poate face? E musai! Trebuie folosite fondurile cuvenite ( cu cap!).
Șurubel:
(6 Decembrie 2016, 10:02)
Dacă se așază o cioară pe zid, se dărâmă. Cum să se aprobe atât bănet pentru un morman de moloz? Din rahat, bici?
Oprea:
(6 Decembrie 2016, 09:54)
,,Investiții,, anterioare, înainte de ruinare totală, au existat, nu se poate altfel. S-au folosit unde trebuia sau nu? Aici este o întrebare și o mare suspiciune. Dacă poza este recentă, arată jalnic; dacă nu e, este și mai jalnic!
rache:
(6 Decembrie 2016, 05:49)
Daca reabilitare se va face din fonduri europene, este ok. Romania nu a absorbit anul asta aproape nimic din aceste fonduri. E bine ca se depun proiecte, dar nu inteleg de ce atata opozitie pentru ca nu s-a obtinut nici un leu. Discutati de DNA, cine fura banii?, cine administreaza?, ca e supraevaluata,  cand de fapt exista o ruina a unui conac. Daca e bine sa fie reabilitat sau daca nu, vor decide cei care dau finantarea. Mai repede poate trebuie intrebat cum de a ajuns conacul in aceasta stare de degradare? Cine raspunde de el? De ce nu s-a facut nimic pana acum? Sau ce masuri concrete s-au luat? Cred ca ati avut consilieri judeteni si in legislaturile trecute, dar nu au facut nimic pentru conac! E in administrarea Muzeului Judetean Ialomita, deci a Consiliului Judetean Ialomita! Luptati-va sa obtineti finantarea! E obligatia dumneavoastra, pentru ca aveti si obligatii nu numai drepturi!
Trei:
(5 Decembrie 2016, 20:36)
Domnilor, e groasă! Aici este treaba DNA! Aici cu conacul e o afacere, nu prima a Muzeului Peste! Ultimele postări puse nu le înțeleg. Sunt pentru o comparație sau și la manasia a fost hoție? Cine-mi traduce mesajul cu Manasia?
Roberta:
(5 Decembrie 2016, 17:31)
Și banii aceștia vor fi gestionați de Săpăligă? Sunt ca și pierduți! Praf și damf! În cine se proptește acest șofer? * Conacul * va fi un bordel de lux!
Matei:
(5 Decembrie 2016, 16:11)
Nu cumva vrea Săpăligă coadă nouă cu o parte din mălai? Suma este uriașă. Sau vreo vilișoară pentru copii?
ADRIANA:
(5 Decembrie 2016, 16:04)
Pentru EMILIA, alta decât excursionista la FLOCI, de la CNMV. Emilia, eu am mare încredere în ce scrii. Am urmărit dosarul tău cu Vlad Florin, in instanță. Am citit pe blogul tău niște articole bune de specialitate, îți citesc postările, rare într-adevăr! Nu te văd a fi o leșinată după imagine sau funcții, cum este consoarta marelui tău director! Nu abandona încercarea de a-l demasca pe hoț, dacă este hoț! Am boală pe gușterii lingăi! Problema este că ei se încadrează in majoritari, sunt susținuți fiindcă vor și pot să lingă oriunde, pe oricine, cu plăcere. Îți doresc succes și sănătate! La CNMV nu se poate face încă nimic cu abuzurile jigodiei. Și le face des, fără jenă, pe bandă rulantă! E de istorie, ca și imparțialul director...și au interese comune. Nu merită să te pui la mintea lor! Luptă tu la muzeu cu Săpăligă!
T.B.:
(5 Decembrie 2016, 15:03)
Insului complexat ascuns sub nick-ul '#Emilia':  ai vrea sa fii un pui de sef, dar nu te ajuta intelectul....apropo, in timpul serviciului tu muncesti sau doar postezi pe aici si pe blog? Ca n-a "suzit "nimeni nimic, absolut nimic, despre tine si despre rezultatele "muncii" tale, ca sa ne dam seama de la inaltimea caror competente vine parerea ta despre Emilia !