Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Concursuri «cu dedicație» pentru Cultura ialomițeană

Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Marți, 13 decembrie 2016, la Slobozia, se va desfășura concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori ai instituțiilor de Cultură din subordinea Consiliului Județean Ialomița. Acuzat public de faptul că intenționează să numească în aceste posturi oameni din anturajul său, președintele Victor Moraru a decis să schimbe pentru a doua oară condițiile de participare. Astfel, printre cei care doresc să-și înscrie dosarele se numără și absolvenții de Științe Administrative sau Științe ale Comunicării. Pînă în prezent, s-au depus candidaturi pentru șefia Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu».

Concursurile «cu dedicație» din Cultură
Ideea de a schimba șefii instituțiilor de Cultură din subordinea Consiliului Județean Ialomița a apărut prima dată imediat după încheierea scrutinului electoral pentru alegerile locale. Astfel, Doina Roșca (Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»), Cristian Obrejan (Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița) și Mihaela Racovițeanu (Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu») au fost înștiințați cu privire la faptul că trebuie să părăsească funcțiile de conducere, fiind invocate o serie de modificări legislative cu privire la condițiile pe care trebuie să le îndeplinească șefii instituțiilor din domeniul Culturii. Decapitarea celor trei directori a stîrnit un val de reacții în spațiul public, în urma scandalului fiind intentate și o serie de procese în instanță. La începutul lunii noiembrie 2016, Consiliul Județean Ialomița a decis să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de director ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu». Potrivit unor surse interne din cadrul Consiliului Județean, viitorii directori pot fi absolvenți de Filologie, Filosofie, Istorie, Teologie, Studii Culturale, Arhitectură, Urbanism sau Arte plastice. Un alt lucru care frapează e faptul că, în condițiile în care pentru încadrarea unui funcționar în Consiliul Județean e nevoie de pînă la 9 ani vechime, în cazul unui «director la Cultură» e de ajuns 1 an de experiență «în domeniul managerial». Mai mult decît atît, în timpul înscrierilor, administrația județeană a modificat din nou condițiile de participare. Astfel, Consiliul Județean a decis să permită și absolvenților de Științe Administrative și Științe ale Comunicării să susțină acest examen.

O funcție dorită
Depunerea dosarelor s-a încheiat joi, 24 noiembrie, urmînd ca viitorii directori să susțină examenul pe data de 13 decembrie 2016. În cursa pentru ocuparea funcțiilor de directori ai instituțiilor de Cultură din Slobozia s-au înscris 5 candidați, 3 dintre ei dorindu-și postul liber de șef al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, iar alți 2 pe cel de la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia. Printre aceștia se numără și Clementina Tudor, apropiată președintelui Victor Moraru și PSD Ialomița. Surse din cadrul Consiliului Județean Ialomița apreciază faptul că cea de-a doua modificare adusă regulamentului de participare la testări ar fi fost făcută special pentru a-i facilita acesteia înscrierea. Singura instituție unde nu a fost depus niciun dosar este centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița.

8 Decembrie 2016, 11:20 (10928 vizualizări - 37 comentarii)

Citiți și:
Concursuri «cu dedicație» pentru cultura ialomițeană
Noua conducere a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», suspectată de PLAGIAT

Comentariile cititorilor:


Voicu:
(24 Decembrie 2016, 08:09)
Toți cei care mai dați pe la bibliotecă de orice fel sunteți oameni de nimic! Biblioteca județeană va deveni Muzeul Foștilor Nomenclaturiști. Se vor diminua cheltuielile cu aceste spații. Va rămâne permanentă lupta cu șobolanii!
Dreptate:
(23 Decembrie 2016, 23:10)
Toti care dati cu pietre in Biblioteca Judeteana sunteti niste oameni de nimic

Marin N.:
(21 Decembrie 2016, 18:29)
@maria. Când au fost acei comuniști directori de bibliotecă existau, in general, oamenii carte, cu facultate. Una și bună! Deci, director de bibliotecă puteai să găsești și mai bun ca cei din listă. Aveau gargară și fumuri, dar erau cu carte, e drept! Unii, ,,scriitori". Chiar crezi că-ți trebuie mare filozofie la o bibliotecă? Sigur poți scrie la romanul tău in timpul programului. Făceau două-trei valuri pe an. Ca și Muzeul de-acum! Scurt! Au fost și s-au dus! Alții la rând, cu o cultură conformă cu vremurile acestea! Alții mai buni in Ialomița, nu veți găsi; mai încuiați,da!
Maria:
(21 Decembrie 2016, 17:46)
Pt @tristete: sa stam stramb si sa judecam drept, dna Racoviteanu, chiar daca a fost dura, a  facut multe lucruri bune, a  adus multe nume celebre,  scriitori mari, multe lansari de carte, vezi. M.Cartarescu, A. Liiceanu, George Pruteanu, Razvan Teodorescu, multi altii, la fel si dna Pacala Elena, Serban Codrin,.Acesti  directori , fie ca ne place sau nu sa recunoastem,chiar aveau niste calitati, aveau cultura, darul vorbirii in public...nu spuneau...balarii ! ! In ziua de azi nu se mai promoveaza valoarea, din pacate  ci doar imaginea pe sticla!!
Maria:
(20 Decembrie 2016, 10:25)
Clementina draga, cum este sa fii cocotata pe asa functie? Iti sta bine? Abia astept sa te vad in functiune!
@tristete:
(17 Decembrie 2016, 11:46)
@TRISTETE. Nume de tristă amintire! Lista neagră! Puteai să ne scutești de numele lor. Au fost!
Sotescu:
(17 Decembrie 2016, 10:51)
Tristețe, ai scris un pomelnic complet. Bravo, sigur ești un fost comunist, nimic grav, dar nu era cazul să mai amintești copiilor și nepoților aceste nume de tristă perioadă! Dă-mi un singur nume de-acolo care nu a fost supus lingău. Ne lași?! Școala lor se pierdea in imoralitate și/sau tiranie.
Primrose:
(17 Decembrie 2016, 10:06)
Dragilor,va recomand cu toata dragostea sa cititi trilogia:"Jocurile foamei" de Suzanne Collins.O carte care este atat de asemanatoare cu tot ce scrieti voi aici.Cei implicati in aceste comentarii ar putea castiga admiratia opiniei publice, daca ar avea curajul sa-si asume cele scrise.Nimeni nu este geniu, nimeni nu da pe afara de cultura, bunul simt merge mana in mana cu educatia,care acum lipseste cu desavarsire, care mai de care este mai destept...offf, Doamne!Apropo, de ce n-o invocati si pe Coca Gaina care a insemnat cel mai mult pentru B.J.I.?Dumnezeu s-o odihneasca in liniste!Apropo....vin sarbatorile...sa ne bucuram, cei care avem inima!
TRISTETE:
(16 Decembrie 2016, 11:07)
E trist ca în analele Bibliotecii, alaturi de nume sonore de directori : Antonescu Gheorghe, Marin Antoniu, Serban Codrin, Pacala Elena, Malinescu Georgeta, Druchs Teodora, Racoviteanu Mihaela , sa stea si acest nume.......Balog!!!!!!!
Amuzant:
(16 Decembrie 2016, 08:48)
Unde esti, Dida Mihalache???? Sa vezi pe mainile cui a ajuns conducerea Bibliotecii Judetene Ialomita ,,Stefan Banulescu" ?  Ce urmeaza acum: sef serviciu Cristina Daniela Enache????
TRISTETE:
(15 Decembrie 2016, 14:31)
e o stare de fapt in ialomita-cu litera mica-nu meritam altfel...directori de partid in puncte strategice ....directori de scoli reconfirmati pe functii, desi se incalca metodologia...fraierii-multi-au dat concurs, desteptii-cu scaun si in cap-si cu spatar bine sprijinit-ocupa functiile bine mersi....nimeni nu comenteaza, nimeni nu ia atitudine, nu exista presa centrala, iar cea locala e in hibernare....dezamagirea  nu e provocata de lasitatea celor care ar face orice pentru pastrarea scaunelului(diareic), e provocata de oamenii care au obosit sa ia atitudine, pentru ca s-a instaurat anormalitatea in tara asta europeana....doar moartea unora ii vindeca-pe ei si pe cei multi care suporta jegul asta, lipsa de onoare, nesimtirea, abuzul,etc...
Sandra Brown:
(15 Decembrie 2016, 14:17)
Cine este Balog? Nu cumva este Batog? Pe a doua o mai cunoaște unu-altu ca proastă reclamagioaică de cartier. E ceva! Dar Balog, cine este, ce-a făcut, ce o recomandă ca om de cultură? Să nu-l uitați pe Dencă, dacă mai este! Verificarea vârstei totuși....
Nelu:
(15 Decembrie 2016, 11:46)
Dna interimar de la biblioteca cand ati citit ultima data o carte? Acum cate luni? sau ani ? 
 cumva Sandra Brown? sau....ce pasiuni aveti? 
Maria:
(14 Decembrie 2016, 17:22)
pentru Tristete: din pacate e adevarat, in loc de oameni de adevarata cultura, avem  o doamna  care cultiva barfa si arta mestecatului....in ceai!!! Se stie cine sunt cele doua doamne care mesteca in....ceai!!!
Maria:
(13 Decembrie 2016, 15:01)
Cum poate Luminita cu facultate la Spiru sa fie capabila sa analizeze un proiect de management si sa critice oameni cu studii mult superioare ei?