Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

4 ani de închisoare cu executare pentru Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Județean Ialomița

Curtea de Apel București a dat o primă sentință în dosarul penal deschis de DNA pe numele lui Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acesta a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare și interzicerea practicării profesiei de magistrat.

Sentința nu este definitivă Ancheta în cazul lui Cătălin Hristescu a început în ianuarie 2014, acesta fiind acuzat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție de faptul că influența anchetele celorlalți procurori din subordine. Alături de fostul șef al Parchetului Județean Ialomița a mai fost trimis și afaceristul Ștefan Foamete. Hristescu a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare, iar Foamete la 2 ani de închisoare cu executare. «(...) În baza dispozițiilor art. 38, 39 din CP, inculpatul va executa pedeapsa cea mai grea de 3 ani închisoare, la care se adăugă sporul de 1/3 din totalul celorlalte pedepse, de 1 an închisoare, astfel că în final inculpatul va executa pedeapsa de 4 ani închisoare. (...)» se arată în decizia instanței. Mai mult, fostului șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița i-a fost interzis și dreptul de a mai practica profesia de magistrat. Sentința dată de Curtea de Apel București nu este definitivă, inculpații avînd drept de apel.

Citiți mai multe în ediția de miercuri, 14 decembrie 2016, a ziarului Independent.

12 Decembrie 2016, 15:20 (12762 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Fostul prim-procuror Hristescu, cercetat disciplinar de Inspecția Judiciară
«Ne vom face datoria ireproșabil!»
EXCLUSIV: 4 ani cu executare pentru Cătălin Hristescu!

Comentariile cititorilor:


Maria:
(15 Ianuarie 2017, 18:19)
Hai sictirr de Ialomițenii imputiti - "Pana la urma ce a facut asa d nul Hritescu ? ?  " A bagat in seamă prostii -" "Foamete. . . materiale din depozit pe datorie! !  Dar ce sazicem de Udrea, Bica , Ghita, Basescu. . DRAGNEA"  - ar tb 100 ani de închisoare ! ! Despre ce vorbimmmm
Rusine. . Este ialomitean de al vostru! ! Si primarul il aveti condamnat . . Totii sunteți niste hoti. . 
Ha:
(19 Decembrie 2016, 10:15)
Il mananca cu tot cu ambalaj hotii in puscarie. Dar fostul subaltern cand se va bucura de concediu  prelungit  4 ani?
BECIUL DOMNESC:
(16 Decembrie 2016, 08:56)
INTERLOP DE LA MAMA LUI. LA BECI PANA SE EDUCA! ADICA  VIETAS
lege numai pentru unii:
(14 Decembrie 2016, 10:05)
Sa se verifice ce legatura are familia Lefter, cu accidentul de munca! De ce nu a fost implicat si Lefter in dosar? Cumva adjunctul IPJ ( fratiorul) a fost prieten cu prim procurorul si ...... a fost scapat de dosarul penal? Dosarele grele abia acum vin pentru ei. Inchisoare cu executare,asa sa le ajute Dumnezeu!
Cetatean:
(14 Decembrie 2016, 07:16)
pentru fai@ Scrierea lui fai este gresita ZILNICA bine ai scris dar si un copiil de clasa a-II-a intelege ce a vrut sa scrie. De plans este ca din pacate are dreptate si raportat la functia pe care o detinea fostul sef stea intre stele chiar a luat putini ani de puscarie. Mai rau si mai groaznic este ca mai sunt in procuratura Ialomiteana asemenea elemente care dau de pereti cu multi nevinovati,favorizand pe cei ce incalca legile penale in calitatea lor de aparatori ai legilor.Se autointituleaza zei pana la punerea catuselor.In rest dumnezeu sai odihneasca in pace pe cei de genul stelelor intre stele la cate blesteme si acatiste au pe la icoanele bisericilor. Sai ai sanatate!
G:
(13 Decembrie 2016, 20:31)
La câte potlogării a făcut mamiferul ăsta merita să ia pușcărie pe viață.
pentru fai:
(13 Decembrie 2016, 17:21)
Stimabile cum scrii si te exprimi iti tradeaza conditia si nivelul.   Munca ta ZILNICA este de fapt  "munca SILNICA" .   
Expresia a fost preluata de la rusi unde silnic : silnicie inseamna SULA ca unealta de lucru la mestesugari.  A fi supus unei munci silnice se traduce   "a munci fortat, sau a munci impuns cu sula in coaste sau de la spate" (acestea sunt expresiile populare care ilustreaza munca silnica). Asta e, acum omul cat traieste invata, totul e sa si vrei asta.  
                               
  S-auzim numai de bine !
Daniel:
(13 Decembrie 2016, 10:38)
Ma asteptam sa primeasca cel putin 10 ani de puscarie,dar procurorii " ZEI PE PAMANT"au un alt regim de judecata preferential dupa cum se vede. Judecati dumeavoastra  unii profesori de la BAC au luat mai multi ani de puscarie decat acest golan procuror sef . Cum gandesc judecatorii cand dau asemenea sentinte ?. Eu cred ca exista o gasca a procurorilor care forteaza judecatorii sa dea asemenea sentinte,pentru ca si ei judecatorii au pacatele lor si sunt santajabili. La ora actuala tara nu merge inainte in primul rand din cauza justitiei care trebuie restructurata. In primul rand trebuie introdusa responsabilitatea magistratilor,adica daca un magistrat a gresit sa plateasca el toate daunele, nu noi contribuabili cum este acum. Mai este o problema foarte importanta : nu este permis in nici o tara sanatoasa ca un procuror sa devina judecator,pentru ca acesta va gandi tot timpul ca un acuzator si nu ca un om care vrea sa afle adevarul. In multe tari occidentale judecatorii sunt alesi numai din randul avocatilor cu vechime de cel putin 10 ani.In final daca procuratura a facut apel  (DACA )cred ca  i se va mari condamnarea.
George:
(13 Decembrie 2016, 09:49)
@golănie!! Exprimă-te corect: se zice ,,profesorii șpăgari" când vrei să zici ceva despre acei profesori-pușcăriași, pentru a face diferența de ceilalți! Că mai există și-așa! Majoritatea!
Alexandru:
(13 Decembrie 2016, 09:30)
Cu procesele, depinde CINE te judecă, după noroc! Este vopsită justiția in Ialomița. Și toți magistrații săraci. Dacă te judecă porcii, mori cu dreptatea-n brațe! Ei NU JUDECĂ, numără câștigurile! Dosarele rămân numai pe seama grefierilor!
fai:
(13 Decembrie 2016, 08:41)
Mare pacat un om asa de bun la suflet sa ia 4 ani de puscarie. Mare pacat trebuia 15-20 de ani munca zilnica in Siberia si lasata toata familia in boscgetareala ca sa invete minte si sa vada si alti procurori ca el.Nu are caramizi in tribunal cate cazuri a trantit smecherie asta. De ce independent nu publici toate comentariile. Ca mai sunt ca aste prin ialomita care sunt mai sus decat legea si se definesc numai prin mizerie
Narcisa:
(13 Decembrie 2016, 07:11)
Mai sunt in parchrtele Ialomitene din astia ca ex.procurorul fost sef de parchet dar sunt inca pe functii.Nu generalizez dar din pacate mamanca si isi intretin familiile pe banii nostri.Sper sa apara in 2017 lege cu raspunderea magistratilor si mai sper ca vor fii dati afara.Coruptia pute la tot pasul.Hmm aparator a legii ? Cand o interpreteaza si o aplica in functie de prietenii,banul din portofel si interese politice.ND
Pușcărie e mândrie!:
(12 Decembrie 2016, 21:52)
@golănie. Ești golan, nu știi nimic! Profesorii șpăgari au primit mai puțin decât meritau. Niciunul nu are patru ani de pușcărie, deși ar fi meritat. Și ei au fost golani șpăgari și aveau pretenții de a fi cadre didactice. Eu zic să lăsam legile să-și facă datoria. Profesor, procuror, preot, doctor, general de armată, boschetar...dacă-i HOT dovedit, să-și ia cătușele și, in celulă cu el!!!! Ani mulți, ca să aibă timp de gândire!
golanie:
(12 Decembrie 2016, 20:44)
seful golanilor a primit cat profesorii! frumoasa lege si corecti magistrati!
gogu:
(12 Decembrie 2016, 19:13)
In sfarsit! Cam putin insa 4 ani. Pentru functia si indatoririle sale , pedeapsa trebuia dublata. Plus ca isi bate joc, cat a fost sub control judiciar umbla cu dame de companie prin moteluri marginase .