Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Muși, mulțumit de pregătirea montană

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Muși, mulțumit de pregătirea montană

Pauza competițională aduce cîteva schimbări care privesc direct handbalul slobozean. Deocamdată, acestea se referă la Sala Sporturilor care, din ianuarie 2017, își așteaptă handbalistele proprii, dar și pe cele adverse, cu o suprafață de joc nouă, a cărei montare se desăvîrșește în aceste zile. Este vorba despre o suprafață sintetică mult mai flexibilă decît precedenta, preferabilă parchetului mai greu de întreținut. Astfel, una dintre disensiunile care au existat între conducerile tehnice și cea administrativă, mai cu seamă de cînd echipa a pătruns în Liga Națională, își găsesc, în sfîrșit, rezolvarea. Cît privește mărirea capacității sălii care, deocamdată, poate cuprinde doar 150 de spectatori, aceasta va trebui să mai aștepte. Oricum, handbalistele pregătite de Dumitru Muși vor avea din această săptămînă, condiții de joc și antrenament care le permit o implicare totală fără rezerve. După cum v-am informat, Enescu și compania au efectuat pentru o săptămînă pregătirea la altitudine, în Poiana Brașov. Pe lîngă antrenamentele fizice, uniristele au desfășurat și o suită de jocuri-școală, în sala din Cheile Grădiștei. Partenere le-au fost colegele din Ligă, HC Zalău, SCM Craiova și Universitatea Cluj. Au fost meciuri al căror rezultat nu a contat și în care antrenorii au căutat să își aducă elevele la ritmul specific competiției, la nevoie făcînd și pe arbitrii. De remarcat că, atît Craiova, cît și Clujul, au avut la această acțiune loturile incomplete. 5 handbaliste ale Craiovei și 3 ale Clujului sînt prezente în actuala perioadă la Campionatul European din Suedia. CSM Unirea Slobozia nu a reușit nicio victorie dar, cum am spus, rezultatele la astfel de competiții trec în plan secund. «Am căutat să dăm timp de joc tuturor handbalistelor ca să putem intra în ritmul specific atunci cînd revenim acasă. Important este că în perioada de pregătire, absolut toate fetele s-au angajat exemplar la efort. În ultimul antrenament, am testat rezistența și forța și au fost date mai mult decît satisfăcătoare, deci s-au făcut acumulări...» ne-a explicat antrenorul Dumitru Muși. De bun augur este și faptul că fetele au revenit din Poiana fără probleme de ordin fizic. Marți au efectuat vizita medicală, iar de miercuri revin la pregătire în baza sportivă proprie. În rest, rămîne în vigoare participarea la turneele de la Craiova și Brăila, programate în ultima decată a lunii decembrie. Cît despre schimbări, din păcate acestea nu au survenit încă la nivelul lotului. Chiar dacă, o știm cu toții, cîteva întăriri sînt necesare, soluțiile sînt ba inexistente, ba prea costisitoare.

13 Decembrie 2016, 11:05 (1158 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ținute la respect
Continuă drumul spre salvare
De 3 puncte, speranță

Comentariile cititorilor:


cristi:
(16 Decembrie 2016, 08:26)
Ar fi un vis o sala polivalenta in care sa se poata organiza competitii de futsal,volei,handbal,bachet,scrima,lupte, chiar si antrenamente pe timp de iarna. Ganditi-va la sporturile gen fotbal sau atletism unde bietii copii trebuie sa se antreneze afara doar la cateva grade Celsius. Oricum sala noastra a CSM-ului e asemenatoare cu salile de sport vazute de mine la licee din Tg. Mures. Oare proiectul unei sali municipale sa fie asemanator cu cel de liceu? Curios !
Neagu:
(14 Decembrie 2016, 22:03)
Conducere penibila, nu sunt în stare sa facă un transfer........în timp ce Galațiului transfera tot ce mișcă!O sa fim ciuca bătăilor în retur.......prepelița, ieși odată la pensie ne am saturat de tine și de mismasurile tale.
galeria:
(14 Decembrie 2016, 13:07)
Sa-i cerem Mosului(Craciun) sa ne aduca si niste spectatori care stiu sa bata din palme in ritmul tobelor din minunata galerie(VIE si nu intrata la somnik). Sau eventual sa-i schimbe cu cei care dorm in tribune. Si Mosule stiu ca nu poti sa ne aduci o sala noua, dar adu putina minte ptr conducatorii nostri adormiti sa gaseasca solutii si buget ptr Sala Polivalenta noua pe care o promit de 3 ani incoace. Echipei si sustinatorilor (chiar si celor care vin la teatru) le doresc sanatate si multe realizari. Sarbatori minunate sa aveti!