Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Special

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Raul are 16 ani și cînd va crește vrea să fie doctor, ca să vindece toți copiii bolnavi din lume... Dar pînă atunci trebuie să treacă cu bine de cea de a 27-a operație l-a care l-au programat medicii Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București... Trăiește datorită unui microcip care-i oxigenează creierul... Și îi place să meargă la școală! Așezat cuminte la masa de studiu din sufragerie, adolescentul vorbește despre materiile preferate, mediile de 9 și 10 din Carnetul de Note și dorințele sale rămase neîmplinite... Dincolo de problemele medicale care-l chinuie, băiatul se simte mîndru că familia în care s-a născut face eforturi pentru a-l susține, în ciuda veniturilor modeste...

Acasă la Raul...
Raul Furdui locuiește cu bunica, mama și tatăl său într-un apartament situat la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Băiatul profită de timpul liber pe care-l are la dispoziție și își pregătește temele și lucrează suplimentar. Așezat la masa de studiu din sufragerie, Raul răsfoiește manualul de Matematică. Rodica Furdui, mama lui, este singurul său sprijin cînd vine vorba de temele pentru acasă și lecțiile de a doua zi... «Eu îi citesc de pe carte și el reține ceea ce-i spun. Așa reușește să învețe!» spune mama adolescentului. Raul face o pauză și privește mirat în jur. Se ridică de pe scaun și salută respectuos. «Bună ziua, eu sînt Raul Furdui. Sînt foarte încîntat să vă cunosc. Bine ați venit la mine acasă! Vreau să fim prieteni!» spune adolescentul hotărît. După cîteva clipe, se așează pe canapea și începe să povestească despre școală, marea sa pasiune... Ca să fie cît mai convingător, își scoate din ghiozdan și Carnetul de Note, pe care îl deschide fără să mai stea pe gînduri. Mediile și notele adolescentului sînt suprinzătoare. 10 la Limba Engleză, 9 la Limba Franceză, 10 la Matematică, 10 la Limba Română... Iar șirul rezultatelor excelente pe care Raul le are la învățătură este infinit... «Mie îmi place tare mult la școală! Consider că Educația este singurul lucru care-i poate ajuta pe oameni să fie buni și să ajungă departe. Eu nu am probleme la școală. Îmi plac toate materiile și toți profesorii...» spune Raul, plin de încredere.

O boală cumplită
Raul a împlinit anul acesta 16 ani, iar potrivit vîrstei ar fi trebuit să fie în anul 2 de liceu. Din păcate însă, adolescentul este abia clasa a VIII-a, și se pregătește intens pentru Evaluarea Națională... Speră să obțină un rezultat foarte bun și să devină, începînd cu toamna viitoare, unul dintre bobocii Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Emoțiile sînt mari și le trăiește în fiecare zi împreună cu mama, tatăl și bunica sa... Nu îi este teamă de subiecte sau materii. Ci totul depinde de starea de sănătate și dacă organismul îi va putea permite să treacă peste emoțiile examenului care îi va decide viitorul pentru următorii 4 ani. Familia îl sprijină necondiționat, însă așteaptă cu înfrigurare să vadă și răspunsul pe care medicii îl vor da... De 16 ani este în permanență pe drumuri, între casă și saloanele medicilor Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București. O boală cumplită i-a furat copilăria și vrea să-i curme și visurile pe care orice adolescent de-o vîrstă cu el le are... Raul s-a născut fără nas, sinusuri și cerul gurii, iar afecțiunea de care suferă îi afectează și vederea. La ultimul control medical, medicii i-au confirmat că are și probleme de mers...«S-a născut fără nas... Nu are sinusuri și cerul gurii... Cu ochiul drept nu vede deloc, eu îi citesc, el învață! Eu îl iau de la școală, eu am grijă de el... Eu îl îmbrac și îl dezbrac...» povestește resemnată mama lui Raul dramele prin care adolescentul trece în fiecare zi.

Pregătit pentru a 27-a operație
Ca să ajungă la rezultatele excelente pe care le are în prezent la școală, Raul a trebuit să suporte un șir lung de operații și terapii de recuperare. Pe prima a făcut-o la 3 ani, cînd medicii i-au reconstruit nasul și sinusurile. A urmat apoi o reconstrucție a cerului gurii, după care i-a fost implatat un microcip, care să îl ajute la ventilarea creierului. În total a suferit 26 de operații, iar acum se pregătește să ajungă din nou la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, pentru intervenția cu numărul 27! «Trebuie să mergem din nou la București pentru o nouă operație... Îi trebuie implantată o drenă. I-a fost făcută de mai multe ori, dar corpul o respinge. Are la cap un furtunaș, un microcip, care-i aerisește creierul și trebuie să fie foarte atent...» mai spune Rodica Furdui.

Lupta pentru vindecare
Pentru ca viitoarea operație a lui Raul să fie un succes, familia sa are nevoie de un sprijin financiar... Pe această cale, atît Raul, cît și părinții săi, și-au pus speranțele în bunăvoința semenilor. Și ar mai fi nevoie de cîte ceva dacă oamenii inimoși vor să-i asculte povestea... Din cauza bolii, Raul trebuie să mănînce doar alimente pasate. Tocmai de aceea, familia sa și-ar dori să primească în dar de sărbători un blender, cu care să i se poată pasa masa de zi cu zi a băiatului. «Copilul acesta nu a mîncat niciodată hrană solidă... Îi dăm doar pasat, așa că un blender ne-ar fi de mare folos. Și poate chiar un calculator, pentru că el își dorește tare mult să aibă unul în casă...» mai spune Rodica Furdui. De asemenea, Raul are nevoie și de o nouă pereche de ghete ortopedice, pentru că la ultimul control medical i s-a descoperit și o problemă a picioarelor. «Prima pereche am obținut-o prin Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, dar acum are nevoie de altele noi. Și ar fi foarte bine dacă cineva ne-ar ajuta să le obținem!» mai spune mama adolescentului.

Visul lui Raul
Conștient de problemele medicale pe care le are, Raul și-a pus toate speranțele în echipa medicală a spitalului din București. Privește încrezător la momentul în care va ieși din sala de operație, perfect sănătos. Vrea să se facă bine pentru că are în plan un vis măreț, acela de a vindeca toți copiii bolnavi din lume. «Tot ceea ce îmi doresc este să mă fac bine ca să vindec toți copiii bolnavi din lume! Știu ce înseamnă să fii bolnav, tocmai de aceea vreau să urmez Facultatea de Medicină ca să ajut și eu la rîndul meu ceilalți copii cu probleme... Sînt sigur că voi reuși acest lucru!» spune Raul, plin de încredere...

Înconjurat de prieteni În timpul vizitei, Raul a recunoscut și cel de-al doilea motiv pentru care îi place să meargă la școală. Acolo, printre colegii de clasă și profesori, și-a găsit și cei mai buni prieteni. Familia adolescentului susține că între băiat, ceilalți elevi și dascălii lor s-a creat o puternică relație de prietenie. «El învață la Liceul Tehnologic „Înălțarea Domnului“. Copiii din clasă sînt foarte apropiați de el... Îl ajută fiecare cu ce poate, în funcție de posibilitățile pe care le au... Mă bucur foarte mult că are și prieteni și le mulțumesc tuturor celor care îl sprijină pe Raul cu tot ce pot!» mai spune Rodica Furdui.

14 Decembrie 2016, 08:20 (4776 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia
Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie
Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 28 Ian 2020
171 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 14:20
(46 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 13:20
(39 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 13:15
(43 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 13:10
(45 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


4

Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 20:05
(772 vizualizări - 2 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

24 Ianuarie 2020, 14:50


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:25
(237 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:20
(249 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:15
(182 vizualizări - 0 comentarii)


9

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:10
(161 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:05
(258 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:10
(304 vizualizări - 2 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:05
(240 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Ianuarie 2020, 17:15


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:15
(344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:10
(315 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 12:35
(258 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 15:10
(304 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:45
(289 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:40
(289 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:35
(221 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 10:40
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 12:10
(408 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:50
(255 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:40
(233 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:20
(426 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:05
(432 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:55
(684 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:50
(354 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:40