Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Special

Raul, elevul-model ținut în viață de un microcip

Raul are 16 ani și cînd va crește vrea să fie doctor, ca să vindece toți copiii bolnavi din lume... Dar pînă atunci trebuie să treacă cu bine de cea de a 27-a operație l-a care l-au programat medicii Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București... Trăiește datorită unui microcip care-i oxigenează creierul... Și îi place să meargă la școală! Așezat cuminte la masa de studiu din sufragerie, adolescentul vorbește despre materiile preferate, mediile de 9 și 10 din Carnetul de Note și dorințele sale rămase neîmplinite... Dincolo de problemele medicale care-l chinuie, băiatul se simte mîndru că familia în care s-a născut face eforturi pentru a-l susține, în ciuda veniturilor modeste...

Acasă la Raul...
Raul Furdui locuiește cu bunica, mama și tatăl său într-un apartament situat la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Băiatul profită de timpul liber pe care-l are la dispoziție și își pregătește temele și lucrează suplimentar. Așezat la masa de studiu din sufragerie, Raul răsfoiește manualul de Matematică. Rodica Furdui, mama lui, este singurul său sprijin cînd vine vorba de temele pentru acasă și lecțiile de a doua zi... «Eu îi citesc de pe carte și el reține ceea ce-i spun. Așa reușește să învețe!» spune mama adolescentului. Raul face o pauză și privește mirat în jur. Se ridică de pe scaun și salută respectuos. «Bună ziua, eu sînt Raul Furdui. Sînt foarte încîntat să vă cunosc. Bine ați venit la mine acasă! Vreau să fim prieteni!» spune adolescentul hotărît. După cîteva clipe, se așează pe canapea și începe să povestească despre școală, marea sa pasiune... Ca să fie cît mai convingător, își scoate din ghiozdan și Carnetul de Note, pe care îl deschide fără să mai stea pe gînduri. Mediile și notele adolescentului sînt suprinzătoare. 10 la Limba Engleză, 9 la Limba Franceză, 10 la Matematică, 10 la Limba Română... Iar șirul rezultatelor excelente pe care Raul le are la învățătură este infinit... «Mie îmi place tare mult la școală! Consider că Educația este singurul lucru care-i poate ajuta pe oameni să fie buni și să ajungă departe. Eu nu am probleme la școală. Îmi plac toate materiile și toți profesorii...» spune Raul, plin de încredere.

O boală cumplită
Raul a împlinit anul acesta 16 ani, iar potrivit vîrstei ar fi trebuit să fie în anul 2 de liceu. Din păcate însă, adolescentul este abia clasa a VIII-a, și se pregătește intens pentru Evaluarea Națională... Speră să obțină un rezultat foarte bun și să devină, începînd cu toamna viitoare, unul dintre bobocii Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Emoțiile sînt mari și le trăiește în fiecare zi împreună cu mama, tatăl și bunica sa... Nu îi este teamă de subiecte sau materii. Ci totul depinde de starea de sănătate și dacă organismul îi va putea permite să treacă peste emoțiile examenului care îi va decide viitorul pentru următorii 4 ani. Familia îl sprijină necondiționat, însă așteaptă cu înfrigurare să vadă și răspunsul pe care medicii îl vor da... De 16 ani este în permanență pe drumuri, între casă și saloanele medicilor Spitalului «Grigore Alexandrescu» din București. O boală cumplită i-a furat copilăria și vrea să-i curme și visurile pe care orice adolescent de-o vîrstă cu el le are... Raul s-a născut fără nas, sinusuri și cerul gurii, iar afecțiunea de care suferă îi afectează și vederea. La ultimul control medical, medicii i-au confirmat că are și probleme de mers...«S-a născut fără nas... Nu are sinusuri și cerul gurii... Cu ochiul drept nu vede deloc, eu îi citesc, el învață! Eu îl iau de la școală, eu am grijă de el... Eu îl îmbrac și îl dezbrac...» povestește resemnată mama lui Raul dramele prin care adolescentul trece în fiecare zi.

Pregătit pentru a 27-a operație
Ca să ajungă la rezultatele excelente pe care le are în prezent la școală, Raul a trebuit să suporte un șir lung de operații și terapii de recuperare. Pe prima a făcut-o la 3 ani, cînd medicii i-au reconstruit nasul și sinusurile. A urmat apoi o reconstrucție a cerului gurii, după care i-a fost implatat un microcip, care să îl ajute la ventilarea creierului. În total a suferit 26 de operații, iar acum se pregătește să ajungă din nou la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București, pentru intervenția cu numărul 27! «Trebuie să mergem din nou la București pentru o nouă operație... Îi trebuie implantată o drenă. I-a fost făcută de mai multe ori, dar corpul o respinge. Are la cap un furtunaș, un microcip, care-i aerisește creierul și trebuie să fie foarte atent...» mai spune Rodica Furdui.

Lupta pentru vindecare
Pentru ca viitoarea operație a lui Raul să fie un succes, familia sa are nevoie de un sprijin financiar... Pe această cale, atît Raul, cît și părinții săi, și-au pus speranțele în bunăvoința semenilor. Și ar mai fi nevoie de cîte ceva dacă oamenii inimoși vor să-i asculte povestea... Din cauza bolii, Raul trebuie să mănînce doar alimente pasate. Tocmai de aceea, familia sa și-ar dori să primească în dar de sărbători un blender, cu care să i se poată pasa masa de zi cu zi a băiatului. «Copilul acesta nu a mîncat niciodată hrană solidă... Îi dăm doar pasat, așa că un blender ne-ar fi de mare folos. Și poate chiar un calculator, pentru că el își dorește tare mult să aibă unul în casă...» mai spune Rodica Furdui. De asemenea, Raul are nevoie și de o nouă pereche de ghete ortopedice, pentru că la ultimul control medical i s-a descoperit și o problemă a picioarelor. «Prima pereche am obținut-o prin Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, dar acum are nevoie de altele noi. Și ar fi foarte bine dacă cineva ne-ar ajuta să le obținem!» mai spune mama adolescentului.

Visul lui Raul
Conștient de problemele medicale pe care le are, Raul și-a pus toate speranțele în echipa medicală a spitalului din București. Privește încrezător la momentul în care va ieși din sala de operație, perfect sănătos. Vrea să se facă bine pentru că are în plan un vis măreț, acela de a vindeca toți copiii bolnavi din lume. «Tot ceea ce îmi doresc este să mă fac bine ca să vindec toți copiii bolnavi din lume! Știu ce înseamnă să fii bolnav, tocmai de aceea vreau să urmez Facultatea de Medicină ca să ajut și eu la rîndul meu ceilalți copii cu probleme... Sînt sigur că voi reuși acest lucru!» spune Raul, plin de încredere...

Înconjurat de prieteni În timpul vizitei, Raul a recunoscut și cel de-al doilea motiv pentru care îi place să meargă la școală. Acolo, printre colegii de clasă și profesori, și-a găsit și cei mai buni prieteni. Familia adolescentului susține că între băiat, ceilalți elevi și dascălii lor s-a creat o puternică relație de prietenie. «El învață la Liceul Tehnologic „Înălțarea Domnului“. Copiii din clasă sînt foarte apropiați de el... Îl ajută fiecare cu ce poate, în funcție de posibilitățile pe care le au... Mă bucur foarte mult că are și prieteni și le mulțumesc tuturor celor care îl sprijină pe Raul cu tot ce pot!» mai spune Rodica Furdui.

14 Decembrie 2016, 08:20 (5052 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia
Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie
Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 30 Sep 2020
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Bărbat descoperit decedat în propria locuință

Țăndărei: Bărbat descoperit decedat în propria locuință

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să inter­vină pentru deblocarea accesului într-o locuință din orașul Țăndărei. La locul solicitării s-a deplasat de urgență un echipaj din cadrul Detașamentului de ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2020, 15:15
(116 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1243 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 29 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1243, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2020, 13:05
(78 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Copil de 13 ani, surprins la volanul unui vehicul

Luni, 28 septembrie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe raza comunei Manasia fără a avea montată o plăcuță cu numărul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2020, 12:25
(75 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acordarea subvențiilor pentru încălzirea locuinței

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția de Asistență Socială, vă aduce la cunoștință că, în perioada 15 octombrie-20 noiembrie 2020, pot fi depuse cererile în vederea acordării subvențiilor la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2020, 10:25
(71 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia participă pentru prima dată la «Ziua Internațională a Reciclării Deșeurilor Electrice»

Municipiul Slobozia intră pe harta participanților la «Ziua Internațională a Reciclării Deșeurilor Electrice», eveniment organizat pentru prima dată pe 13 octombrie 2018 pentru a promova colectarea selectivă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2020, 08:10
(85 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri Locale 2020: Incidente electorale sesizate autorităților la Făcăeni și Țăndărei

Scandal cu urna mobilă la Făcăeni. Biroul Electoral Județean a aprobat solicitarea venită din partea unui candidat pentru funcția de primar în care acesta a reclamat faptul că procedura pe care președinții ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 17:15
(913 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri Locale 2020: 11 sesizări privind incidente electorale în Ialomița

De la începerea procesului de votare, duminică 27 septembrie 2020, au fost înregistrate 11 sesizări privind incidente electorale:
-influențare alegători în localitatea Traian (neconfirmată) ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 13:50
(588 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri Locale 2020: Reclamații privind transportul alegătorilor la Slobozia, Rădulești și Scânteia

Alte 3 incidente electorale au fost sesizate Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Potrivit polițiștilor, reclamațiile respective fac referire la transportul alegătorilor către Secțiile de ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 13:20
(361 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 1225 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 27 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1225, cu 12 cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 13:05
(252 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri Locale 2020: La Amara se transportă persoane spre secțiile de votare

Ziua Alegerilor Locale nu este lipsită de incidente electorale în localitatea vecină Sloboziei. Astfel, duminică, 27 septembrie 2020, la Amara, au existat numeroase sesizări privind transportul persoanelor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 11:20
(569 vizualizări - 0 comentarii)


10

Alegeri Locale 2020: Incidente electorale în Ialomița

Conform Biroului Electoral Județean, instituția a fost sesizată cu privire la faptul că într-una dintre secțiile de votare din județ membrii Secției nu poartă măștile de protecție și nu folosesc dezinfectanți ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2020, 10:20
(353 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1213 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 26 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1213, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2020, 13:05
(159 vizualizări - 0 comentarii)


12
Movilița: Șase persoane, rănite într-un accident rutier

Movilița: Șase persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii militari din cadrul ISU Ialomița au intervenit în cursul nopții de vineri spre sâmbătă, 25/26 septembrie a.c., în jurul orelor 23,00, la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Movilița ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2020, 08:15
(232 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

25 Septembrie 2020, 19:10


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Un bărbat, de 53 de ani, din Slobozia, a fost oprit în seara zilei de joi, 24 septembrie a.c., pe un drum public din oraș de către un echipaj de Poliție. Oamenii legii au observat că mergea cu mașina pe ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2020, 16:15
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «furt calificat»

Joi, 24 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2020, 16:10
(126 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1205 cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 25 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1205, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2020, 13:05
(151 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2020, termen limită pentru depunerea notificării privind intenția de restructurare a obligațiilor bugetare

Agenția Națională de Administrare Fiscală reamintește că termenul limită de depunere a notificării prin care se manifestă intenția de a beneficia de măsura de restructurare a obligațiilor bugetare restante ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2020, 10:35
(141 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Termen scadent pentru plata impozitelor

Serviciul Taxe și Impozite al Primăriei Slobozia aduce la cunoștință contribuabililor care au ales să-și plătească taxele locale în două rate faptul că termenul scadent pentru plata celei de-a doua rate ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2020, 17:10
(201 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cu sturionii în mașină

Făcăeni: Cu sturionii în mașină

Un bărbat, de 44 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa au fost descoperite 10 exemplare de cegă, pentru care nu avea documente legale cu privire la proveniență. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2020, 17:00
(298 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Alcoolul l-a lăsat fără permis

În urma unei acțiuni preventive desfășurată miercuri, 23 septembrie a.c., pe zona de Est a județului Ialomița, polițiștii au oprit în trafic un șofer care, înainte de a se urca la volan, consumase băuturi ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2020, 16:55
(185 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1191 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 24 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1191, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2020, 13:10
(155 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firmele care folosesc zilieri

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2020, în perioada 14-19.09.2020 s-a desfășurarat ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2020, 12:15
(150 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie europeană de conștientizare a lucrătorilor și angajatorilor cu privire la beneficiile muncii declarate

În cadrul campaniei lansate de European Commission și de European Labour  Authority, începând cu data de 21.09.2020 și până vineri 25.09.2020 vor avea loc evenimente și activități pentru promovarea ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2020, 15:50
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1183 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Miercuri, 23 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1183, cu 1 caz mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2020, 13:10
(152 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programarea on-line, un nou serviciu electronic la dispoziția contribuabililor

Ministerul Finanțelor Publice, prin Centrul Național pentru Informații Financiare, și ANAF au colaborat la dezvoltarea și implementarea unui nou serviciu electronic, Programarea on-line, prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2020, 12:55
(201 vizualizări - 0 comentarii)


Probleme tehnice la APM Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează publicul interesat asupra faptului că, în urma unor defecțiuni tehnice la nivel național, nu sunt funcționale atât pagina web a instituției și e-mailul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2020, 15:50
(125 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1182 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1182, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2020, 13:05
(258 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1169 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 21 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1169, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2020, 13:05
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii intenționate pe miriști de porumb la Armășești și Balaciu

În cursul zilei de duminică, 20 septembrie a.c, în jurul orelor 20,30, pompierii ialomițeni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină pentru stingerea unui incendiu de miriște de porumb care ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2020, 11:20