Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

Laboratorul de «Vandalism Cultural»

De aproape 1 an de zile, un grup de 30 de elevi din cadrul liceelor din Slobozia au dezvoltat un concept inedit pentru spațiul public local. Sub titulatura «Vandalism Cultural», ei aduc în atenția comunității o serie de mesaje cu scop educativ. Conceptul a fost deja «exportat» și în alte orașe din țară, prin intermediul organizațiilor «Interact» afiliate.

Idei care schimbă lumea
În luna februarie a anului 2016, Andrei Fășie, pe atunci președinte al «Interact» Slobozia, inventa un concept media inedit. La momentul respectiv, susține tînărul, totul a fost o joacă și nimeni nu a conștientizat importanța proiectului. Acum însă, el se află permanent pe agenda de lucru a «Interact», iar laboratorul de «Vandalism Cultural» funcționează non-stop. «Pregăteam ceva la masa mea de lucru și, din neatenție, am scăpat totul pe jos... Primul meu gînd a fost atunci: uite, mi-am vandalizat singur camera. Așa a început totul... Am prezentat ideea la „Interact“, colegii mei au fost încîntați... Și uite-așa am ajuns aici. A meritat sută la sută, iar ideea a prins pentru că e simplu de aplicat, iar impactul este mare!» povestește elevul. Andrei a devenit între timp student, dar ideea lui s-a dezvoltat, a prins aripi și chiar a depășit granițele orașului. Ligia Popescu este noul președinte al «Interact» Slobozia, are 18 ani și explică cît de drag le-a devenit tuturor acest proiect: «Am început prin a lipi afișe cu versurile lui Mihai Eminescu... Apoi am vrut mai mult și am făcut mai mult! Iar totul a culminat pe 19 august, cînd am organizat o seară a „Vandalismului Cultural“, la ciuperca din parcul de la Catedrală. Practic, atunci am relansat proiectul. Iar acum avem semnale că el a fost preluat la Brașov, la Constanța, la Medgidia...».

«Vandalismul Cultural» atrage atenția
Mai importantă însă decît ideea în sine este reacția comunității. În stația de autobuz de la Elegant, două eleve de școală generală se străduiesc să își facă un selfie cu mesajul postat. «L-au schimbat. Îmi place mai mult ăsta!» spune una dintre ele. Reacția elevelor nu e singulară. Mesajele lansate prin intermediul laboratorului de «Vandalism Cultural» atrag atenția oriunde ar fi. La spital, la gară, pe geamurile magazinelor... «Odată, cînd am lipit un afiș, o doamnă m-a întrebat cine sînt și de ce fac asta. După ce i-am explicat, ne-a felicitat pentru inițiativă... Asta și multe alte semnale pozitive ne-au mobilizat. Acum, pe lîngă citate, vrem să includem fotografii, sculpturi, artiști locali al căror mesaj merită atenția publică... E un concept viu, care se dezvoltă în fiecare zi!» susține Radu Stănicel, unul dintre cei doi designeri ai mesajelor. «Eu mă plimbam cu o prietenă pe stradă... S-a oprit în fața unuia dintre afișe, l-a citit și mi-a zis că ar vrea și ea să îi cunoască pe cei care fac asta. A fost foarte tare! Și mi-a făcut plăcere să îi spun că și eu fac parte din echipă!» ne explică Livia Pătru, unul dintre «laboranții» activi. Livia a venit la «Interact» pentru că propriul CV de elevă avea nevoie de o diplomă de voluntar: «Acum nu mă mai interesează diploma. Îmi place ce fac aici! Tot implicîndu-mă, tot cunoscîndu-i, am ajuns la concluzia că e un grup plin de pasiune, onest, cu opinii diverse... E un loc frumos, cu oameni uniți, care fac lucruri bune. Și împreună ne dezvoltăm și promovăm idei care ar putea interesa comunitatea!».

«Interact», laborator de proiecte Proiectele «Interact» nu se opresc însă la «Vandalismul Cultural». De-a lungul anului au participat la acțiuni de împădurire, au colectat deșeuri menajere din spațiile publice, au organizat expoziții de fotografie... Zilele acestea sînt împlicați în proiectul anual «Și tu poți fi Moș Crăciun». Cutiile de donații sînt peste tot în oraș, iar elevii se întîlnesc săptămînal pentru a face funcțional proiectul. Andreea Arghiroiu are 15 ani și a fost acceptată de puțină vreme în cadrul «Interact». «Îmi place aici. Mi-am făcut prieteni noi, fac lucruri folositoare, mă distrez... Iar pentru mine personal, faptul că fac toate aceste lucruri mă ajută să mă descopăr!» ne spune ea dintr-o răsuflare. Andreea e mîndră de faptul că a fost acceptată în grup și de-abia așteaptă să devină membru cu drepturi depline. Și nu e singura, căci renumele «Interact» crește pe zi ce trece... Și sîntem convinși că veți mai auzi despre isprăvile «Interact»!

20 Decembrie 2016, 09:15 (2258 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»
Slobozia: Lampioane de Dragobete

Comentariile cititorilor:


Cititor:
(20 Decembrie 2016, 21:39)
Concret: ce vor tinerii aceștia? Care-i proiectul, ce speră că vor corija? VANDALISM CULTURAL! Sună avangardist, atât! Ce doriți să faceți cu asta? Plan, proiect, speranțe...care-i finalitatea? ,,grup plin de pasiune", ,,onest", ,,cu opinii diverse"....vag, nimic concret! Cred că nu mai este prea târziu pentru un minor romantism pașoptist!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 26 Apr 2018
102 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 17:05
(130 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 16:35
(72 vizualizări - 0 comentarii)


2

APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 16:25
(69 vizualizări - 0 comentarii)


3

Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 16:05
(104 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

24 Aprilie 2018, 16:45


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 15:40
(254 vizualizări - 0 comentarii)


6

Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 15:15
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 22:21
(568 vizualizări - 0 comentarii)


8

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Aprilie 2018, 18:05


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:10
(538 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(590 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:05
(622 vizualizări - 1 comentariu)


12

ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 10:15
(512 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 08:45
(427 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole,
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița,
angajează
ȘOFER DUBĂ
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B
-experiență în conducerea autoturismelor tip dubă
-fără cazier judiciar
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
-disponibil la deplasări în alte orașe
din Ialomița, Călărași, Buzău, Brăila
-livrează comenzile conform
programului de distribuție
Beneficii
-pachet salarial atractiv
-tichete de masă
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune atât la sediul
din Cosâmbești cât și pe următoarea
adresă de e-mail
agromasgrup@gmail.com
Relații se pot obține la telefon 0749/162.458

20 Aprilie 2018, 08:05


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:50
(678 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:35
(617 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

17 Aprilie 2018, 17:20


18

ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:10
(535 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 15:30
(616 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 14:40


ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 14:15
(713 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(997 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:10
(991 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 09:35
(1109 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 17:20
(1185 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 16:25
(1143 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 15:40
(1141 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 15:05
(1221 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 14:20