Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

1000 de kilometri în scaunul cu rotile

Din scaunul cu rotile, Gheorghe Chivăran (66 de ani ) militează pentru drepturile persoanelor cu handicap din Ialomița de 26 de ani. A mers peste 1000 de kilometri pentru a-i susține pe invalizii județului, însă consideră că drumul său este abia la început. «Să știți că este greu de spart zidul indiferenței între handicapați și valizi...» ne spune Gheorghe Chivăran.

Visul postdecembrist Imediat după Revoluție, Gheorghe Chivăran (66 de ani) a fost primul invalid din Ialomița care s-a gîndit să militeze pentru drepturile celor ca el. Așa a înființat Asociația Handicapaților Neuromotor, un fel de ONG, prin care le-a cerut aleșilor județului de la vremea respectivă să fie atenți la nevoile persoanelor cu handicap. «Voiam doar să-i facem să înțeleagă că și noi existăm. Să ne acorde și nouă facilități de transport, de masă și cazare... Pentru că nimeni nu se arăta interesat de soarta noastră!» spune bărbatul. După cîțiva ani de funcționare, a renunțat însă la ideea sa pentru că s-a mutat la țară. «Am vrut să continui activitatea, dar din cauza problemelor medicale am fost nevoit să mă mut la țară și să renunț... Nu mi-am abandonat însă și visurile pe care le-am construit atunci...» spune, hotărît, Gheorghe Chivăran.

33 de ani în scaunul cu rotile Gheorghe Chivăran este invalid de 33 de ani. Era în floarea vîrstei cînd, din cauza unui accident, a ajuns în scaunul cu rotile. Își amintește nefericita întîmplare cu o luciditate ieșită din comun. Fața i se înmoaie, ochii stau să izbucnească în lacrimi, mîinile îi tremură, iar omul povestește: «am suferit un accident, cînd mă întorceam de la muncă. M-am lovit la cap, am suferit o fractură craniană și am rămas paralizat de partea stîngă. Am fost de urgență la Spitalul Numărul 9 (n.red.: actualul Spital „Alexandru Obregia“ București). Doctorii mi-au spus de la început că nu voi mai putea să-mi mișc partea stîngă. Mi s-a recomandat să folosesc scaunul cu rotile...» rememorează bărbatul. Așa se face că ultimii 33 de ani din viață, fotoliul cu roți recomandat de medicii din București i-a devenit omului cel mai bun prieten. Adunați unul lîngă altul, Gheorghe Chivăran spune că a mers cu scaunul cu rotile peste 1000 de kilometri, cei mai mulți pentru a susține drepturile persoanelor cu handicap. În ciuda șirului lung, drumul său este abia la început. «Să știți că este greu de spart zidul indiferenței între handicapați și valizi...» ne spune Gheorghe Chivăran.

O luptă greu de purtat Bărbatul locuiește acum la Fetești și este președintele Filialei locale a Fundației «Ridică-te și umblă!», o Asociație cu acoperire națională care militează pentru drepturile persoanelor cu handicap. Entitatea pe care o conduce are aproximativ 80 de membri activi, care se întîlnesc periodic în sediul Casei de Cultură Fetești. Aici dezbat probleme curente și pun cap la cap idei despre cum și-ar dori ca invalizii să fie priviți de societatea în care trăiesc. «Pînă acum s-au făcut doar foarte puține lucruri pentru noi, persoanele cu handicap... Nici măcar rampele de acces nu sînt cum trebuie! Vrem și noi condiții mai bune de viață. De exemplu, dacă te duci într-o stațiune nu există camere pentru persoanele cu dizabilități... La Amara există doar o singură cameră ca asta în toate hotelurile!» spune Gheorghe Chivăran.

Un sprijin real Toate acțiunile pe care Gheorghe Chivăran le-a întreprins au fost susținute cu ajutorul soției sale Vasilica Chivăran. Deși i-a fost greu să accepte faptul că destinul i-a țintuit soțul într-un scaun cu rotile, femeia susține faptul că nu s-a gîndit nicio clipă să-l lase singur. «Am jurat că voi fi alături de el la bine și la greu. Așa că mi-am făcut curaj și am decis să-l ajut. Nu mi s-a părut niciodată o povară!» susține Vasilica Chivăran. Femeia este chiar unul dintre voluntarii care se implică activ în acțiunile întreprinse de mica Fundație din Fetești. «Ajut cu absolut ce pot. Aduc oamenii la întîlniri, organizez dezbateri, îi motivez pe cei descurajați!» adaugă femeia. Transformată în militant pentru drepturile persoanelor cu dizabilități, Vasilica Chivăran consideră că, de asemenea, societatea în care trăim mai are de învățat pînă cînd îi va accepta așa cum trebuie pe invalizi. «Se tot spune că persoanele cu handicap nu sînt folositoare, că se aruncă bani inutil pentru susținerea lor. Nu este deloc adevărat. Fiecare om trebuie ajutat și prețuit pentru ceea ce este...» conchide Vasilica Chivăran.

Eveniment în premieră Gheorghe Chivăran ne-a spus povestea vieții sale în cadrul unui eveniment, organizat în urmă cu o săptămînă de Consiliul Județean Ialomița. Este vorba despre Ziua Internațională a Persoanelor cu Handicap, manifestare sărbătorită pentru prima dată în ultimii 26 de ani la Slobozia...

21 Decembrie 2016, 11:35 (587 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Un turc:
(24 Decembrie 2016, 13:58)
In județul acesta trebuie să existe urgent ,,Societatea handicapatilor de orice fel, adunați-vă!"
Ialomitean:
(24 Decembrie 2016, 13:17)
exista deja,asociatia handicapatilor locomotor Ialomita.
Toni:
(21 Decembrie 2016, 20:30)
Aveti dreptate d-le Chivaran nu se face nimic nimic....cum te vede la usa lor(a functionarilor ) zice ca ai venit la cersit de parca dau de la ei.Poate am nevoie de un sfat de o adeverinta ceva.... .
eu nu sunt in carucior am proteza de coapsa (amputatie 1/3 medie ) si am vrut sa platesc ceva la impozite si taxe ....imi trebuia o copie...nu au vrut sa mearga in alt birou sa faca un xerox... .
Poate facem o filiala a persoanelor cu handicap neuromotor si la slobozia