Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Patronii saloanelor cosmetice din Ialomița pun în pericol sănătatea clientelor

Patronii saloanelor cosmetice din Ialomița pun în pericol sănătatea clientelor

Un control efectuat de inspectorii sanitari ai Direcției de Sănătate Publică Ialomița reliefează numeroase nereguli care se petrec în saloanele cosmetice din județ. Mai exact este vorba despre aparatele de bronzat ale saloanelor dedicate doamnelor și domnișoarelor care vor să se bronzeze artificial. Considerate drept ultima fiță în materie de proceduri de înfrumusețare, aceste aparate pot fi un real pericol pentru sănătatea clientelor. Inspectorii DSP susțin faptul că solarele nu sînt omologate corespunzător, au probleme tehnice, iar personalul care le utilizează nu a fost instruit în acest sens.

Solare periculoase în Ialomița Controlul oficialilor Direcției de Sănătate Publică cu privire la maniera în care patronii saloanelor de înfrumusețare respectă legislația în domeniul deținerii și utilizării aparatelor pentru bronzat a avut la bază o serie de modificări legislative în acest sens. Noile prevederi legale precizează foarte clar condițiile în care trebuie utilizate solarele. «În primul rînd, aceste aparate trebuie așezate într-un spațiu special amenajat. Apoi, patronii trebuie să facă dovada utilizării corecte prin prezentarea cărții tehnice și a omologării corespunzătoare a aparatelor!» explică Elena Poterașu, șeful Inspecției Sanitare din cadrul DSP Ialomița. Acțiunea de verificare a inspectorilor DSP a scos la iveală o sumedenie de nereguli cu privire la maniera în care se folosesc aparatele pentru bronzat în saloanele cosmetice din Ialomița. Vorbim despre aparate fără autorizații de funcționare, fără cărți tehnice în care să se precizeze modalitatea de utilizare sau lipsa personalului specializat în astfel de proceduri de înfrumusețare. «Cea mai mare problemă o reprezintă lipsa cărților tehnice cu privire la modul în care trebuie puse în funcțiune aparatele! Multe dintre ele au fost achiziționate în regim second-hand și, în acest caz, cartea tehnică lipsește. De asemenea, o altă problemă constatată a fost lipsa personalului calificat care să utilizeze astfel de aparate...» mai spune Elena Poterașu. În urma controlului, inspectorii DSP au luat decizia de a suspenda temporar, pînă la remedierea neconformităților, activitatea celor 9 solare existente la nivelul județului Ialomița.

23 Decembrie 2016, 10:25 (2218 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ion:
(26 Decembrie 2016, 13:22)
Daca Balea functioneaza fara autorizatii, trebuie si ceilalti sa fie la fel ca el? Fiecare sa-si vada de ograda proprie!
Sărbători Fericite!:
(25 Decembrie 2016, 09:51)
Pentru redacția singurului ziar care contează din Ialomița, Independent, Sărbători Fericite! Unul dintre miile de cititori fideli.
Ștefan:
(25 Decembrie 2016, 09:15)
Toate bodegile din Țăndărei știu cum să ia autorizații. Că aici e lume de calitate, nu te joci cu legea! Îmi pare rău că aveți îndoieli de Țăndărei!
ion tarchea :
(25 Decembrie 2016, 01:42)
Restaurantul Marabu din Tandarei are autorizație DSP și DSV
Nicoleta:
(24 Decembrie 2016, 11:21)
Aplauze pentru DSP! Bravoooo! Sănătatea publică contează! Să fiți liniștiți total, oameni buni! Aparatele de bronzat au fost amendate. Saloanele de cosmetică cu tot ce au in neregulă, urmează! La anu....Ce salarii au ,,inspectorii" lu Pește?!
Ionescu P.:
(23 Decembrie 2016, 18:24)
Ce veste minunată! Leprelor dsp, luați banii degeaba! Mizilicuri. Rușine! Desființarea! Inspectorii dsp, în șomaj! Verificați, nenorociților, restaurante, cantine școlare, laboratoare de patiserie....focare de boli și moarte pe bandă rulantă! Mizerie. Voi umblați după sicriele pentru bronzare! Rușine! ,,activitati" de rahat, două pe an!
Popescu MIREL:
(23 Decembrie 2016, 16:02)
Dar restaurantu Marabu din Tandarei are autorizatie DSP ?
Floarea :
(23 Decembrie 2016, 15:39)
Ați început cu ce este mai urgent, grav geralizat! Decât ioc, bine că arătați că mai existați! Și eu care tocmai vroiam să mă bronzez in Ianuarie! Na, s-a închis accesul! Bietul ialomițean, numai la așa ceva nu-i stă capul...