Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul șef al IPJ Ialomița a cheltuit 34 mii de lei ca să-și renoveze locuința de serviciu

Noul șef al IPJ Ialomița a cheltuit 34 mii de lei ca să-și renoveze locuința de serviciu

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a cheltuit peste 34 mii de lei pentru reabilitarea locuinței de serviciu a șefului instituției, comisarul șef Valentin Condruz. Gurile rele din cadrul instituției susțin faptul că banii au fost risipiți în zadar, neexistînd oportunitatea lucrărilor executate. În replică la aceste acuzații, oficialii IPJ susțin faptul că imobilul avea nevoie de reparații. «Lucrările sînt justificate, pentru că dotările imobilului erau învechite...» ne-au declarat reprezentanții Biroului de Presă al IPJ Ialomița. Mai mult, oficialii intituției susțin faptul că demersurile în sensul reabilitării au început în urmă cu 5 ani.

Demersuri nenumărate În curtea din spate a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, un imobil cu un etaj și mansardă reprezintă, potrivit titulaturii, «Locuința de intervenție a Inspectoratului». În realitate, este vorba despre o locuință de serviciu, pusă la dispoziție de IPJ tuturor șefilor care nu își au domiciliul în Slobozia. Potrivit informațiilor publice, casa a fost construită în anul 1970, iar de atunci și pînă în prezent nu a fost deloc reabilitată. Primele demersuri în sensul modernizării au fost efectuate în urmă cu 5 ani, însă banii au fost alocați abia în octombrie 2016. «Imobilul a fost construit în 1970. Demersuri în sensul reabilitării s-au tot făcut în ultimii ani, însă obținerea banilor nu s-a putut realiza pînă în octombrie 2016!» precizează subcomisarul de poliție Andreea Loghin, purtătorul de cuvînt al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Mofturile comandantului Imobilul din curtea IPJ a beneficiat de 34 mii de lei pentru reabilitare. Lucrările au constat în înlocuirea geamurilor de termopan, ceruiala parchetului, schimbarea prizelor, a obiectelor sanitare și a instalațiilor sanitare. De asemenea, au fost realizate și cîteva lucrări de tencuire și gletuire a pereților. Surse din cadrul instituției susțin faptul că aceste lucrări nu ar fi fost necesare, ele reprezentînd un moft al noului comandant al instituției, comisarul șef Valentin Condruz. Toate acestea în contextul în care, vreme de 7 ani, fostul șef al instituției, comisarul șef Viorel Ștefu, a locuit în același imobil fără să facă demersuri în vederea reabilitării. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, comisarul șef Valentin Condruz a declarat: «a fost vorba despre o serie de lucrări de renovare, care erau necesare... Dotările pe care le avea acest imobil erau învechite!».

27 Decembrie 2016, 11:05 (1894 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Urmașul lui Ștefu
Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR

Comentariile cititorilor:


Godzila:
(1 Ianuarie 2017, 17:41)
Inceputul este dezastru ! Semneaza hartii in necunostiinta de cauza nici nu a inceput bine si sacalii batrani din orgada lui deja il biciuiesc banditeste. Semneaza ca primarul acte de carr nu are habar. Pe la politia si sefii de la Urziceni tebuie neaparat umblat pana nu umba altii. Este cunoscut ca odata la 3,4 ani daca nu ia schimbat i-a luat DNA. Indrasnesc ai comunica sa aiba in vedere sefii de la B.I.C.E. pute pana sus a infectie
Cătălin:
(31 Decembrie 2016, 11:56)
Șeful IPJ merită, dar să miște ceva!! Respect, confort, ospitalitate ialomițeană, dar să fie și el la înălțimea așteptărilor! Nu, minuni! Este prea mare mizeria, dar măcar intenția bună să se simtă! 2017, an al legilor respectate! De toți!
neutrul:
(30 Decembrie 2016, 06:35)

Nu mai aduceti atatea critici, doar  cladirea IPJ nu este a sefului acestei institutii, aceasta ramane in Ialomita, nu o ia nimeni. Dupa cum spun rautaciosii, acesta poate sa stea intr-o cladire insalubra, dar despre parlamentari ce sa spunem, ca li se aloca mii de euro pentru cazare la hoteluri de lux, cred ca si sful unei institutii precum IPJ, merita sa locuiasca in astfel conditii, insa de pe margine toata lumea nu stie decat sa critice. 
marinel:
(29 Decembrie 2016, 07:48)
Mario dar de un de stii tu ca era caladirea uzata ,ori esti un pupa maini a tuturort sefilor din IPJ.
dottore:
(28 Decembrie 2016, 16:05)
Mie imi place șeful ăsta de poliție. Pare foarte serios și de treabă. Ștefu era și el ok, dar doar ok. Ăsta nou clar e dintr-o altă lingă, mult mai profesionist. Poate rămâne aici și nu mai pleacă :D
ADRIANA:
(28 Decembrie 2016, 12:42)
Mi s-a ocupat abuziv locul de parcare plătit, in perioada interzisă. 27 dec. 2016. Mașina, din Germania. Anunțat poliția! Ridicat din umeri! Bl. 160 C! Proști sunt românii care plătesc taxe! Revolltă pe legil și pe poliția care ,,nu are in baza de date" pe nesimțitul șofer cu mașină din Germania! Cum se poate face dreptate, domnule șef, Condruz Valentin?! Aude, citește cineva?! Sau...ridicat din umeri în continuare?!?
Lucian:
(28 Decembrie 2016, 12:19)
pentru , @cineva .La noi in judet si copiatoare xerox existau in anii, 1955   in primarii din vestul judetului si te mai mira ca erau gemuri  termopan in anii 1970 !  Cloaca infloreste coruptia pute la fiacare metru in institutiile staului din judetul lui nea Petre. Va fii mult mai mare ........ greutatea de a  inlocui personajele corupte care incep din primarii si se termina in cele de represiune si forta chipurile justitie. Va mirati de 34 mii lei
Mario:
(28 Decembrie 2016, 10:00)
Omul este f serios, nu înțeleg de ce atâta răutate. Unde vreți să stea? Intr-o coliba? Sa fim serioși și să ne păstrăm moralitatea și discernământul atat cat ne-a mai rămas! Clădirea pe interior era foarte uzata! Nu mai fiți așa de rai. Este totuși seful I.P.J. Ialomița
Cineva:
(27 Decembrie 2016, 21:51)
Din 1970 pana acum nu a fost reabilitata deloc. Dar s-au inlocuit termopanele. Din cate stiu, in 1970 era tamplarie de lemn. Nu suna ceva ciudat?...
Cetatean Simplu:
(27 Decembrie 2016, 20:58)
Mai oameni buni ne facem de ras cu articolul asta...... Pai 34.000 lei este o suma asa de mare pentru o locuinta cu etaj din 1970???? Bagi intr un apartament cu 2 camere 50-60 mii lei sa il renovezi. Este un imobil care nu este proprietatea lui si e normal sa aiba niste conditii normale. Dupa atatia ani si la un apartament tot inoiesti un var, mai faci cate ceva. In tara se fura cu zecile de milioane de euro la o tragere si aici ne incurcam cu 7.000 euro???!!! Sa fim seriosi si sa gasim ceva mai important de scris.
Gabi:
(27 Decembrie 2016, 19:09)
Să facă măcar de banii cheltuiți! Și-atât ar fi ceva, cu cele ,,cinci clase" peste fostul...Sau cinci clase în total? In Ialomița este de lucru pentru IPJ, cât pentru cinci județe la un loc.
Cancan:
(27 Decembrie 2016, 16:58)
Sursele sunt cumva cozile de topor ale lui Stefu? Le tremura scaunele si umbla cu mizerii. Cladirea este din 1970 fara reabilitari . Ar trebui sa stea intr-un bordei? Condruz are 5 clase peste Stefu si o va demonstra.