Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (VI)

RETROSPECTIVĂ 2016

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (VI)

Condamnările definitive ale lunii noiembrie
Luna noiembrie a adus condamnări definitive în controversatul dosar «Mită pentru BAC 2012». Astfel, Curtea de Apel București a decis ca 11 profesori să intre la închisoare «definitiv». Aceștia fac parte din lotul de dascăli acuzați de faptul că au fraudat examenul de Bacalaureat, în vara anului 2012. Printre profesorii închiși se numără și Otilia Dumitru, fostul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Potrivit deciziei judecătorilor din București, ea trebuie să stea după gratii 3 ani. Tot în noiembrie, Consiliul Județean Ialomița intenționează să îngroape 21,8 milioane de lei, provenind din fonduri europene, pentru reabilitarea ruinei Conacului Bolomey, și alte 15 milioane de lei pentru reabilitarea Orașului de Floci și a Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. Mai mult, în această lună medicul Mădălina Baltă devine director medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Tot în noiembrie, procurorii și polițiștii au destructurat o rețea locală de mafioți datorită unui bon fiscal, folosit de infractori pentru a incendia o mașină. Tot luna aceasta, în fruntea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost numit un nou comandat. Este vorba despre comisarul șef Valentin Condruz, venit de la Brăila. Acesta a fost numit interimar, după ce comisarul șef Viorel Ștefu a fost promovat în fruntea Direcției de Investigații Criminale din cadrul IGPR.

PSD Ialomița, cîștigătorul Alegerilor Parlamentare
În decembrie, ialomițenii au fost din nou chemați la urne. Pe 11 decembrie 2016 s-au desfășurat Alegerile parlamentare. Așa cum s-a întîmplat și în vară, PSD Ialomița a fost din nou marele cîștigător al acestui scrutin electoral. Procentul celor care au votat candidații social-democrați a fost de 60%. Astfel, PSD Ialomița și-a confirmat în noul Parlament 4 din cei 6 candidați... Și pentru că este luna cadourilor, iar sărbătorile ne fac mai buni, Independent a lansat o ediție specială în care a prezentat poveștile triste a cîtorva ialomițeni... Copii abandonați de părinți, oameni măcinați de boală sau bătrîni singuri și-au rostit amarul, cerînd ajutorul semenilor. Tot în decembrie, inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au descoperit faptul că aparatele de bronzat ale saloanelor de cosmetică din Slobozia funcționează ilegal...

1 Ianuarie 2017, 10:25 (5431 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (V)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)
Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Comentariile cititorilor:


Lotreanu:
(9 Septembrie 2017, 16:10)
Nenorociții! Măcar să simtă ce au făcut! Corupția nu va intra în nicio grațiere!
Despre ce :
(1 Ianuarie 2017, 17:30)
Ce urat independemtule sa scrii despre mita profesorilor si sa nu scrii despre mita coruptui prim procuror Hristescu. Despre subalternul lui mustrat de CSM cere si-a luat zborul acunzandu-se inapoi la Urziceni prinre hartoage marunte, numai ca sa uite lumea de el da care isi pastreaza aceleasi metehne pentru care a fost sanctionat disciplinar fara a fii dat afara din min. Public. Profesorii dar asa zisii aparstori ai legii nu spui si nu scrii mimic.Maxima rusinica !