Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

11 ani și 8 luni de închisoare cu executare pentru medicul Cristiana Stoian!

Primele pedepse în dosarul sîngelul vîndut ca la piață

11 ani și 8 luni de închisoare cu executare pentru medicul Cristiana Stoian!

Judecătoria Slobozia a dat primele sentințe în dosarul sîngelui vîndut ca la piață de șeful și asistentele Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, în 2014. Cristiana Stoian, medicul-șef al instituției, a fost condamnată la 11 ani și 8 luni de închisoare cu executare. Într-un singur caz, care vizează una dintre asistente, magistrații au dispus achitarea...

11 ani după gratii Ancheta la Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița a început în vara anului 2014, cînd procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au descins în sediul instituției. Organele judiciare au pus-o sub acuzare pe Cristiana Stoian, medicul-șef al unității, alături de alte opt dintre asistentele sale. Cadrele medicale au fost urmărite penal pentru că au vîndut în mod ilegal sîngele recoltat donatorilor. În funcție de grupa solicitată, prețul unui flacon varia între 50 și 150 de lei. În cursul anchetei, procurorii au reținut în cazul Cristianei Stoian peste 70 de infracțiuni de «abuz în serviciu» sau «fals intelectual». Într-un singur caz, care vizează una dintre asistente, magistrații au dispus achitarea. Sentința dată la Judecătoria Slobozia nu este definitivă, putînd fi atacată cu apel la Curtea de Apel București.

3 Ianuarie 2017, 13:00 (7198 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Sărăcia îi aduce pe ialomițeni la Centrul de Transfuzii Ialomița
Donatorii de viață
S-a donat sînge pentru răniții tragediei din Clubul Colectiv

Comentariile cititorilor:


GICA:
(14 Ianuarie 2017, 07:38)
nu o cunosc dar imi este mila de ea,pacat de sufletul ei 

MARIA:
(11 Ianuarie 2017, 17:45)
ESTE NEDREPT PTR ASISTENTE. ACOLO ERA INSTITUITA TEROAREA .NIMENI NU AVEA CURAJ SA MISTE IN FRONT. ERAU DOAR EXECUTANTI.
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 17:19)
Pun o intrebare neretorica acum... cum poti tu prim-procuror sa vii la televizor sa te ante-pronunti atunci cand dosarul era in faza de urmarire penala, spunand ca au murit oameni (lucru care nu se gaseste in acuzatii), atata vreme cat tu impreuna cu organele abilitate ale statului urmareai de un an de zile, ascultand telefoane, facand filaje, etc... Daca ar fi murit, tu nu ai fi fost vinovata fiindca ai asistat ca la teatru desi aveai mijloacele necesare pentru a preveni? Si, repet inca o data... Care e rasplata? Un post cald la Bruxelles pentru fosta doamna prim procuror, si totodata fosta politista DNA...
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 17:13)
Si atunci... de ce nu platesc toti? De ce platesc doar unii? Unde mai e totusi dreptatea?
Dridu:
(11 Ianuarie 2017, 16:17)
INDEPENDENT are cei mai mulți și mai inteligenți cititori! Dacă va da greș, va pica foarte din vârf! Felicitări pentru realizări!
RETOR ICA:
(11 Ianuarie 2017, 15:51)
@retoricului. Nu cred că au priceput mulți retorica ta! Dă-mi voie: deci, când anunți tu om normal o faptă gravă șefilor ierarhici, te ia drept nebun, căruia trebuie să i se-nchidă gura! Și găsesc ei metoda, te reduc la tăcere, de nu te vezi! Sau: dacă "organele" sesizează infracțiunile de ani de zile, mai așteaptă alți ani de zile ca să vină sesizare scrisă din partea cuiva. Au nevoie de cineva care să-și asume ca să aibă cui îi lua gâtul, după. Chestia ta cu șoferul beat, e parfum! Cât le-a trebuit "să descopere" GRUPUL INFRACTIONAL BAC? NEGUSTORIA DR.STOIAN? AFACERILE DR. ȘTEFAN ADRIAN?.....etc. Zeci de ani. Și câte alte mizerii de care se știa, se știe, dar....? Procurori, judecători, primari, senatori....tot unu ș-unu, nu de-alde boschetarii criminali! Aceștia au rămas în minoritate.
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 13:59)
Si a patra intrebare, neretorica: dupa ce face toate cele 3 lucruri de mai jos, care e rasplata pe care o meriti? Raspuns: o slujba calduta la Bruxelles....
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 13:55)
A treia intrebare retorica: atunci cand tu, ca organ al statului, stii ca x conduce beat si il astepti un an de zile, poate comite ceva mai grav, nu se numeste cumva complicitate, tainuire, etc...?
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 13:53)
A doua intrebare retorica: atunci cand cineva conduce beat, il opresti atunci cand stii ca e beat si ii pui fiola,demonstrand indubitabil fapta,  sau vii a doua zi la el, ii arati poze din seara precedenta cand a baut si apoi s-a urcat la volan si il sanctionezi?
Retoricul:
(11 Ianuarie 2017, 13:51)
Intrebare retorica: atunci cand vezi ca cineva conduce beat, il opresti, ii dai amenda si ii interzici sa se mai urce la volan, sau il lasi sa conduca pana omoara niste oameni, ca sa poti sa-i dai o pedeapsa mai mare?
Liliana:
(10 Ianuarie 2017, 15:08)
Si eu aveam hemoragie uterina(in mai 2013) cu hemoglobina 6 ,si de la Ginecologie mi s-a spus să aduc donatori.Am zis că nu am pe cine ,și ce o să se întâmple, o să mor?Mai târziu, o asistentă ,a spus cu gura ei că, dacă nu am donatori,pot plăti o doză de sânge B3,RH negativ.În final ,nu am plătit nimic și mi-au adus punga de sânge! Habar nu aveam că nu se plătește transfuzia! Peste două săptămâni ,am ajuns iar laGinecologie,tot cu hemoglobina 6 și iar mi s-a spus că trebiuie donatori sau plătesc punga de sânge!I-am spus soțului că trebuie să plătesc o doză de sânge! Atunci, el și-a luat inima în dinți(îi este frică de ace!) și a mers în sàmbăta aceea la Centrul de Transfuzii, unde era dr Cristina Stoean(pe care o știa de la TV) și o asistentă . I-a recoltat sânge și i-a spus că îl mai costă și 60 lei pentru o doză de sânge pe care urmau să mi-o dea mie în plus!Nu a dat chitanță pentru bani!!! Mai apoi am văzut la TV ce afaceri făceau asistentele de la Ginecologie și dr Stoean!!!! M-am operat mai apoi la București și a fost bine!Dr Stoean își merită soarta!
Ali Baba:
(10 Ianuarie 2017, 11:51)
@merez. Plăteai ca să trăiești! Dar, până când? Este normal să se continue așa? Pentru timp scurt se vor mai normaliza lucrurile. Apoi, românul hoț este de neoprit! Face cum a învățat de la profesori-șpăgari! Cerc vicios!
Merez:
(10 Ianuarie 2017, 10:52)
Da,poate pedeapsa e prea mica .Da poate fi asemuita cu un criminal .Am osingura intrbare :daca aveai nevoie de sange plateai ? Daca nu acceptai moartea .Daca da incurajai infractoarea! Cerc vicios !
Cornel:
(10 Ianuarie 2017, 10:42)
A fost bun, ca doctor? A profesat? Evaluare medicală, diagnostice, retete, tratamente, urmărirea bolii pacientului? ( Cu plicul de rigoare! ) Parcă așa se făcea odată meseria asta!
Daniela:
(9 Ianuarie 2017, 14:03)
@daniel. Adică tu consideri că dacă ,,ar fi muncit" in folosul ,,comunității", in contul pedepsei, ar fi fost un înger de doctor?! S-ar fi răzbunat, știa ea cum! Nu realizezi că faptele ei sunt crime? Hai s-aducem hoții in serie să lucreze ziua într-o Bancă, de exemplu! Pușcăria este sfântă. Da, este o cheltuială prea mare in România pt. că aici gâlgăie infractorii și infracțiunile. Se vor construi rapid pușcării că Educația este îngropată! În Româia, tratăm efectele, nu cauza! Doar spaima de pușcărie îi va mai potoli puțin!