Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Creatorul lui «Moș Crăciun» trebuie să primească 116 mii de lei

Primăria Slobozia, învinsă în instanță

Creatorul lui «Moș Crăciun» trebuie să primească 116 mii de lei

Vasile Aionesei, sculptorul care a realizat statuia nereușită a lui Mihai Viteazul din Slobozia, a învins în instanță Primăria Slobozia. Potrivit unei decizii a Tribunalului Ialomița, municipalitatea trebuie să-i plătească artistului plastic 116 mii de lei, prețul de execuție al lucrării. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel București.

Un singur voievod, două statui
Oficial, în momentul de față, Slobozia are două statui cu Mihai Viteazul, ambele la fel de nereușite. Prima, realizată în 2014 de artistul Vasile Aionesei, a fost criticată de opinia publică, cetățenii considerînd faptul că lucrarea seamănă mai degrabă cu Moș Crăciun, decît cu bravul voievod muntean. Cea de-a doua statuie, realizată la un an și jumătate distanță de sculptorul Gabriel Manole din Perieți, a fost desființată de Ministerul Culturii. Oficialii instituției au apreciat faptul că lucrarea lui Gabriel Manole nu corespunde cu imaginea domnitorului Țării Românești, motiv pentru care au refuzat să-i dea avizele necesare privind amplasarea în spațiul public. Scandalul celor două statui nu se oprește aici. Primăria Slobozia a refuzat să-i plătească lucrarea lui Vasile Aionesei...

Scandal în instanță
Deranjat de faptul că a prestat o activitate fără a-i fi plătită munca, artistul plastic Vasile Aionesei s-a adresat instanței de judecată. În august 2016, pe secția Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița, începea un proces prin care artistul slobozean cerea Primăriei Slobozia achitarea unei facturi de 116 mii de lei, contravaloarea realizării statuii lui Mihai Viteazul. Potrivit actelor anexate la dosar, Primăria Slobozia și-a motivat refuzul prin aceea că «lucrarea a fost efectuată cu întîrziere și este necorespunzătoare atît cantitativ, cît și calitativ. De asemenea, lucrarea nu a fost recepționată». În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, artistul Vasile Aionesei a explicat faptul că statuia pe care a realizat-o a fost, de fapt, recepționată în luna decembrie a anului 2014, «în cadrul unei manifestări publice fastuoase». Ridicolul situației este cu atît mai mare cu cît, deși Primăria Slobozia a criticat în instanță calitatea lucrării lui Aionesei, statuia sculptorului se află încă expusă în Piața Unirii. În urma deliberărilor, judecătorii au decis să oblige Primăria Slobozia să-i plătească cei 116 mii de lei lui Vasile Aionesei. Sentința nu este însă definitivă, ea putînd fi atacată cu apel la Curtea de Apel București.

3 Ianuarie 2017, 10:40 (2541 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Gabriel Manole nu predă statuia lui Mihai Viteazul!
Stan Viteazu’ în locul lui Moș Crăciun

Comentariile cititorilor:


Loredana:
(4 Ianuarie 2017, 13:34)
@GicU. Ai umor, ești inteligent. Oamenii fără simțul acesta sunt limitați....Du-te și la GROPAN, scrie o mică parodie, măcar la nivelul lui Codrin. Ar mai fi ceva cu statuia foarte scumpă: e amuzantă! Mă destinde când o privesc, merită banii, noi îi facem reclamă comentând. Pe noi cine ne plătește!?
gicu:
(4 Ianuarie 2017, 11:45)
 1. Da, să i se dea omului banii, că a muncit. Cine spune că-i ușor să te lupți cu un asemenea munte de piatră? Și până la urmă ce nu vă place la statuia asta? Are cușmă? Are! Are armele la el?, adică la ea, că e statuie! Le are! Ca să nu mai vorbesc de celelalte... Dați-i omului banii, nu fiți cârcotași! Și altă dată beliți ochii când cumpărați o marfă, nu după ce ați ridicat-o pe...pardon, după ce ați dus-o acasă... nu vreți să plătiți!
  2. Ce știți voi ce-i aia artă, de vă băgați așa?
  3. Fără jigniri și înjurături, că suntem oameni civilizați...
          P.S. A nu fi confundat cu gică. Ăla e altu...dacă iubiți adevărul...
 
Gică :
(4 Ianuarie 2017, 03:32)
Să o ia Stoica si să o pună în sufragerie la el...bineînțeles tot el să o plătească....
Liviu:
(3 Ianuarie 2017, 19:04)
De ce nu se dați jos bătaia aceea de joc? S-o plătiți! Așa ne trebuie! Banii se aruncă pe FLOCI și pe hidoșenia ,,de artă"! Neghiobilor!
Mircea:
(3 Ianuarie 2017, 15:48)
O caricatura de sculptura care reprezinta perfect  caricaturile din clasa politica locala.In viitor ar trebui sa li se acorde o sansa si scriitorilor care preaslavesc partidul rosu.
Șomer:
(3 Ianuarie 2017, 14:15)
Trebuia dată jos. Li s-au dat speranțe artistului și fiicei sale. Apelul cred că va fi de partea Primăriei, dar coborâți caricatura de pe soclu! Ați expus-o la marile aniversări, și-acum nu mai e bună. N-a fost bună din capu locului! Rămânem măcar cu Gropanul și ne adunăm acolo de sărbători!
Robert:
(3 Ianuarie 2017, 14:06)
Domnilor, cam scumpă porcăria! Cum s-a ajuns la așa enormitate? E avion?
Cetatean:
(3 Ianuarie 2017, 13:43)
De ce nu se spune ca la data contractării artistului fisa era arhitectul orașului???decat sa se organizeze ziua naționala la statuie mai bine i se punea o mantie roșie el si un sac in spate si fericeam măcar copiii pe 24 Decembrie???e o parodie de statuie ce ar trebui ridicată d acolo!! Mai ales ca ar fi singura in care marele voievod nu sta pe cal.rusine șpăgarilor Neagu-aionesei!!!
Calaretul psd-ist:
(3 Ianuarie 2017, 11:27)
Are dreptate pictorul de statui : daca nu ti-a placut statuia atunci de ce drq ai facut chindie electorala de partid si de stat prin puscarii cu suspendare? Plateste-i la om acuarelele de un miliard si ceva.....