Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile au închis toate drumurile județene și naționale

Cod Roșu de ninsori și viscol în Ialomița

Autoritățile au închis toate drumurile județene și naționale

Viscolul a luat o viață în Ialomița. Aflată în stare de inconștiență, o femeie din Amara a fost declarată moartă de medici

Județul Ialomița este paralizat din cauza viscolului puternic. Meteolorogii au emis o avertizare de Cod Roșu, care va fi valabilă până la ora 13,00. Prima măsură luată de autorități a fost închiderea tuturor drumurilor județene și naționale din Ialomița.

Ciculație închisă în Ialomița
Potrivit meteorologilor, până la ora 13,00, în Ialomița vântul va bate cu putere și va ninge abundent, zăpada fiind viscolită. Pentru a preveni eventualele situații de urgență generate de vremea rea, autoritățile din Ialomița au luat decizia de a închide toate drumurile naționale și județene.

Mașini prinse sub nămeți
Tot din cauza viscolului, în zona localității Movilița sunt prinse sub nămeți 10 automobile. De asemenea, o altă mașină a fost blocată în zăpadă pe porțiunea de drum dintre Slobozia și Drajna. Mai mult, ambulanțele Serviciului de Ambulanță al Județului Ialomița intervin pentru a acorda primele îngrijiri medicale mai multor persoane care au sunat la 112. Intervenția salvărilor se asigură cu ajutorul utilajelor de deszăpezire. Totodată, la Slobozia, acoperișul unui imobil a fost smuls din cauza vântului puternic.

UPDATE Din cauza viscolului puternic, 12 localități din Ialomița sunt fără curent electric. De asemenea, o șenilată a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița s-a deplasat către comuna Platonești pentru a scoate din nămeți pe șoferul unei mașini care transporta pâine. Ambulanțele SMURD intervin la Colelia și Făcăeni pentru acorda primul ajutor unor persoane cu probleme respiratorii. În primul caz este vorba despre o femeie de 78 de ani, care ar fi fost descoperită căzută în casă, iar cea de-a doua intervenție vizează un bărbat dependent de oxigen. Un tren de călători care circula pe ruta Urziceni-Slobozia a rămas blocat pe șine în zona localității Andrășești. În garnitură se aflau 6 persoane, trenul fiind repus în circulație după câteva zeci de minute. 

UPDATE Potrivit informațiilor oferite de Comandamentul de Iarnă, care funcționează în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița, în momentul de față 8 autoturisme sub blocate în zăpadă pe drumurile din județ, în zona localităților Iazu, Mărculești, Gimbășani, Andrășești și Căzănești. Pompierii intervin pentru a-i ajuta pe cei 11 oameni se care află în respectivele autoturisme. Totodată, Administrația Națională de Meteorologie anunță faptul că avertizarea de Cod Roșu se prelungește până la ora 16,00. Mai mult, militarii ISU au fost solicitați să intervină și pentru stingerea a două incendii, unul înregistrat în orașul Amara, iar celălalt în comuna Iazu.

UPDATE Administrația Națională de Meteorologie a emis și o avertizare meteo Cod Galben de ger. Astfel, începând din seara zilei de vineri, 6 ianuarie, orele 20,00, și până la începutul săptămânii viitoare, temperaturile minime înregistrate la nivelul județului Ialomița vor fi cuprinse între -25 și -15 grade Celsius.

UPDATE Potrivit unui comunicat de presă remis publicității de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, viscolul a făcut ravagii în județul Ialomița. În ultimele 12 ore, militarii ISU, alături de reprezentanții Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență au gestionat 60 de intervenții, generate de vremea rea. Cea mai dificilă dintre acestea s-a înregistrat în urmă cu 2 ore la Fetești, acolo unde a fost nevoie de intervenția unui echipaj pentru descarcerarea unei victime a unui accident rutier, produs pe Autostrada A2. În momentul de față, potrivit informării CJSU, 13 localități din județ sunt fără energie electrică.

UPDATE Potrivit informațiilor oferite de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, viscolul a făcut prima victimă umană în Ialomița. O femeie din Amara a murit în așteptarea ambulanței. Un apel la 112, înregistrat vineri, 6 ianuarie 2017, la orele 10,30, anunța faptul că femeia, cunoscută cu afecțiuni diabetice, se află în stare de inconștiență. O ambulanță a plecat spre locul intervenției la 2 minute distanță de la preluarea cazului. Din cauza vântului puternic, a ninsorii și a vizibilității reduse Salvarea a ajuns în Amara abia după 50 de minute. La scurt timp după sosirea medicilor la locuința femeii, aceștia au declarat decesul.

6 Ianuarie 2017, 08:30 (3074 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


lui@pt crima:
(8 Ianuarie 2017, 13:55)
"esti prost tare frate, prost prost, nu asa ... bah cretinule, esti atat de redus "..Amice ai o problema si problema ta isi are originea in familia ta: acolo, in sanul ei si la nivelul ei de comunicare, ai fost admonestat de atatea ori cu "esti prost" incat a devenit un tic verbal si pt tine.Inteleg ca vrei sa transmiti un mesaj, dar din trei cuvinte, doua sunt "prost". Si-atunci ai o problema..
pt Crima!:
(7 Ianuarie 2017, 20:42)
bah Crima!, esti prost tare frate, prost prost, nu asa ... bah cretinule, esti atat de redus incat nu-ti dai seama ca pe o vreme ca aia de acum 2 zile, atunci cand a murit persoana aia la Amara, au fost mai multi viteji care au zis ca ei pot ... ca nu e cine stie ce distanta pana la Amara ... exact cu spui si tu. Afla ca au trecut calea ferata, au trecut podisorul ala peste canal, iar dupa inca 100 m, nu au mai stiut nici macar sa se intoarca. Si stii de ce? pai nu sti, ca esti cretin. Pentru ca nu se vedea drumul idiotule, nu vedeai la 1 m in fata iar cand coborai din masina nu stiai daca mai esti pe drum sau pe camp. Totul era acoperit de zapada, nu se mai vedea nimic, nu se vedea drum, nimic. De fapt, nu mai scriu ca esti prea prost ca sa intelegi ...
Giani:
(7 Ianuarie 2017, 15:30)
Nu tara este de c.cat ci conducatorii ei sunt multe de facut in ialomita un judet afectat an de an de capriciile ierninu stiu cine trebue sa vada asta si apropo de cazul Amara daca exista un utilaj adevarat si performant nu camioane de vara fara dubla tractiune macar le punem o lama in fata si cand dau de un sul de zapada derapeaza poate pacienta avea sanse si apropo daca nu suntem in stare sa cumparam asa ceva in garajul de la drumuri zac acolo niste utilaje freze macar sa le reparam pe alea iarna nu a trecut
Curiozitate:
(6 Ianuarie 2017, 21:48)
Scolile nu se inchid?! Este imposibila deplasarea din localitati precum Suditi, Gimbasani, etc
@@enel:
(6 Ianuarie 2017, 19:06)
Dacă italieni de la enel vin la noi in țara doar sa facă profit !!! Sa slugareasca angajatul , nu contează la ei clima din Bărăgan , nu contează familie angajaților , nu contează oamenii cu experiența , doar profitul si targhetul șefilor !!
@enel:
(6 Ianuarie 2017, 18:33)
Dacă au fost lăsați sa dea oameni afara , vor oameni putini totul prin telecomanda la distanță , in vremurile de astăzi cind angajatori nu știu cum sa își mai mulțumească angajați cu pachete salariale si bonusuri ei dau bani sa plece cei cu experiența , sa vina absolvenți nou fără experiența , fără drept la replica .... poate se sesizează cineva !!!!!
Comandament misto:
(6 Ianuarie 2017, 18:14)
Astazi pe dn2a urziceni slobozia nici un echipaj de deszapezire nu a circulat...dar banii ptr zapada ii incaseaza ptr perioada noiembrie martie.....oare nu era mai usor ca masinile sa deszapezeasca din ora in ora si asa se preluau si soferii aflati in nameti....e mai usor sa indepartezi zapada de 20 cm la fiecare ora decat o data la zi....2 metri....halal comandament.....prefect 0....zero
Un om care lupta sa ajungă aca:
(6 Ianuarie 2017, 17:05)
Cu toții știm ca trăim in România . România e o țara frumoasa cu oameni frumoși in mare parte . Mică parte (cei ce ne conduc țara) , sunt niște oameni de joasa speța care niciodată nu vor înțelege efectele faptelor lor . Noi ca și cetățeni de rând trebuie sa fim cu plățile la zi, sa dam impozite la stat , sa ne comportam civilizat sa fuim "oameni". Dar s-a întrebat cineva de "sus" oare de ce noi suntem in stadiul in care suntem și fugim pe capete dintr-o țara așa frumoasa ? Oare de ce? Construim biserici și catedrale in locul spitalelor . Blocam drumurile in loc sa încercam sa ne pregătim , zăpada care este acum ... am fi putut sa o învingem , la noi nu ecxista voința , exista doar lene , iar noi cetățenii de rând trebuie sa plătim lenea conducătorilor țării!! Dragi romani va urez bafta , iar autorităților le urez in continuare odihna plăcută ! Eu in acest moment sunt intr-un tren ce circula spre Ciulnița Gara , de acolo pana la Slobozia , probabil o sa merg pe jos , 17 km nu par atât de mulți când ai voința , sper sa ajung cu bine acasă !
Crimă!:
(6 Ianuarie 2017, 16:22)
Și Gigi Petre e prefect? Mai este? Ce distanță este până la Amara, nenorociților?! O ambulanță n-a putut ajunge la Amara, Ialomița! Orașul Amara, jigodii de edili îmbuibați! Cine răspunde pentru crima asta, mâncătorilor de bani pubilici?!?
Cici:
(6 Ianuarie 2017, 15:56)
Enelul asta e stat in stat! Chiar nu se sesizeaza nimeni?
enel:
(6 Ianuarie 2017, 11:56)
bravos! cea mai buna metoda, inchidem tot si autoritatile pleaca la culcare, au obosit! enelul colector face pe prostul, pune robotul nici macar nu si mai bate capul cu consumatorii...daca nu platesti factura, te debranseaza iar rebransarea costa destul, ma intreb ei cum ne dau socoteala daca la orice pala de vant se ia curentul???atenteaza la viata oamenilor, sunt oameni dependenti de oxigen, de aparate care ii tin viata doar alimentate electric??de ce au oprit o singura echipa de interventie si nu angajeaza oameni????cat sa faca fata cei 2 oameni din echipa in astfel de conditii meteo??jigodii imputite, pe care nimeni nu i trage la raspundere, suntem datori doar sa platim!! tara dracului de rahat!!