Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se reia circulația pe drumurile naționale, iar o parte dintre drumurile județene rămân IMPRACTICABILE

Ialomița intră sub Cod Galben de ninsori

Se reia circulația pe drumurile naționale, iar o parte dintre drumurile județene rămân IMPRACTICABILE

Școli ÎNCHISE, luni și marți, 9-10 ianuarie 2017!

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunță că 5 drumuri naționale care tranzitează județul au fost redate circulației. Pe drumurile județene se circulă în continuare cu dificultate, o parte dintre acestea rămânând impracticabile. În ceea ce privește starea vremii, Administrația Națională de Meteorologie informează că Ialomița intră sub incidența Codului Galben.

Mare atenție la trafic!
Din cauza fenomenelor meteorologice, autoritățile din Ialomița au decis ca vineri, 6 ianuarie 2017, să închidă toate drumurile naționale și județene din județ. Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunță faptul că circulația s-a reluat pe 5 drumuri naționale. Este vorba despre:
-DN 2-limita cu județul Ilfov-Urziceni-limita cu județul Buzău
-DN1D-Urziceni-limita cu județul Prahova
-DN2A-Urziceni-Slobozia-Giurgeni
-DN21-Slobozia-limita cu județul Brăila
-DN2C-Slobozia-Amara-Grivița-limita cu județul Buzău

În privința drumurilor județene, oficialii IPJ Ialomița susțin faptul că o parte dintre acestea rămân în continuare impracticabile. De asemenea, polițiștii le recomandă participanților la trafic să-și pregătească mașinile pentru condiții de iarnă și să adapteze viteza la condițiile de drum.

Cod Galben de ninsori
Din punct de vedere al vremii, Administrația Națională de Meteorologie informează că Ialomița intră sub incidența Codului Galben. Avertizarea a intrat în vigoare sâmbătă, 7 ianuarie 2017, orele 10,00, și este valabilă până duminică, 8 ianuarie 2017, orele 22,00. Fenomenele meteo vizate sunt vânt cu viteze de până la 60 km/h și ninsori.

UPDATE Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că toate drumurile naționale din județ au fost redate circulației.

UPDATE Potrivit informațiilor, luni, 9 ianuarie 2017, și marți, 10 ianuarie 2017, cursurile se suspendă în toate școlile din Ialomița. Elevii vor reveni în clase abia miercuri, 11 ianuarie 2017.

7 Ianuarie 2017, 11:00 (3231 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Măsuri pentru transportul pacienților care au nevoie de dializă

Comentariile cititorilor:


Aurică:
(9 Ianuarie 2017, 14:09)
Pe străzile secundare e dezastru! Parcă Slobozia este mare metropolă! un bulevard și foarte multe străduțe de cartier. Și acolo trăiesc ialomițeni care au plătit taxe. Deocamdată! Va bateți joc, ca dintotdeauna!
Andrei:
(9 Ianuarie 2017, 10:17)
    Tov. primar, mai vezi ce face colega de partid Gabriela Firea, la Bucuresti si mai pune in aplicare si la Slobozia. Nu te poate acuza nimeni de PLAGIAT!!!! Stiu ca te pricepi numai la vaci dar ai consilieri si te pot ajuta. Nu te rezuma numai la arterele principale si strazile secundare au platitori de taxe.
A Bocna :
(9 Ianuarie 2017, 08:49)
Aseara,drum Bucuresti-Slobozia.Pana la Malu-deszapezire ca la carte.Clorura de calciu,zapada indepartata din carosabil...Dupa aceea jale! ...zapada framantata pe carosabil,clorura(?) ce o fi aia?Iar la intrarea in Slobozia ,spre oras(zona Hermes,orele 21.00 cu aproximatie) mergeau doua camioane cu lama...girofaruri pe ele...Dar in spatele lor: surpriza! Zapada era tot pe sosea. O fi minune? "O pune viscolu'la loc""E Baragan..bate vantu'." Sau e bataie de joc?
Viscol:
(8 Ianuarie 2017, 23:35)
Afară este cancer, dar cizmele roșii se dezmiardă din banii poporului. Moraru, mai marele județului vizitează supermarketurile din Slobozia pentru cumpărături personale cu mașina Consiliului Județean,pe Facebook furnizonul ajuns deputat prin redistribuire Mușoiu se laudă cu mari realizări la început de an în parlament chipurile făcute de el și restul parlamentarilor analfabeți din Ialomița.Penibil ei Ciumații Roșii care au sunt banii publici imbagatindu-se, ei cei care au adus sărăcia la nivel de cinste în Ialomița se laudă cu vezi doamne eliminarea a 100 de taxe nefiscale.Prosteala pe față, din taxele eliminate poate nici 1% din Ialomițeni nu beneficiază. Au reușit hoții să prostească un electorat flămând și needucat. Prostimea va rămâne în continuare flamandă și ciuma roșie va fura în continuare.
hai rup in reluate :
(8 Ianuarie 2017, 15:12)
Dupa aceasta debandada sper ca de indata prefectul Petre Gigi cat si dudia subprefect Tonita sa fie inlocuiti si trecuti la pierderi. Jalnica echipa oscilanto fripturisto pnlista. De fapt sa pui incapabili sa conduca o asemenea operatiune este crima curata. Portile puscariei slobozia sunt descise pentru ei doi si ceva subalterni fosti militieini comunisti. Aviz amatorilor manjiti cu zapada si pamant viscolit.
CRAIASA ZAPEZII:
(7 Ianuarie 2017, 21:27)
Verificand site-ul Prefecturii Ialomita, (Situatii de Urgenta), se poate constata ca UAT Cocora nu are contract pentru deszapezire pentru iarna 2016-2017. Curios, in Baragan iernile sunt aspre.Noi ce facem, asteptam primavara, sau facem ce au facut cei dintr-o localitate din Botosani? Ne inarmam cu oua si mergem sa facem si sa strigam ca si ei "IESI AFARA JAVRA ORDINARA!" Nu este timp pentru comunitate, mai sunt oameni de pacalit si terenuri de ceordit din incinta fostului CAP? Consilierule, eu te-am votat, te-ai facut frate cu dracu, sa fii lasat in pace, sa-ti faci treburile tale pentru a nu fi deranjat? S-au te bucuri ca mergi cu lumanari la cimitir pe asfalt, si noi stam cu drumuri comunale nedeszapezite, apa de la robinet plina de nisip si rugina si guri de canal in mijlocul drumurilor?Impozitele le platim, (sunt cativa rai platnici, dar sunt protejati), cum este cheltuit bugetul? Asa-i ca va place? Misto, nu?
Politia?:
(7 Ianuarie 2017, 16:30)
Ce treaba are politia cu drumurile inchise???...ei le.au inchis sau prefectul???...prefectul se plimba cu touaregul prin oras si nu ii interesa ce se intampla in judet....daca tot politia spune ca drumurile sunt deschise sa.le dea politistilor masini si sa deszapezeasca tot ei ....poate ar fi mai bine...in serviciul de patrulare dadeau si zapada...
Catalina:
(7 Ianuarie 2017, 14:23)
Luni și marți se fac ore in județul Ialomița ?