Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile rămân închise joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017

Efectele viscolului în Ialomița

Școlile rămân închise joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017

Se redeschid principalele drumuri naționale din Ialomița

Din cauza vremii nefavorabile, elevii din Ialomița își prelungesc vacanța cu încă 2 zile. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță faptul că joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017, toate școlile din județ vor fi închise. De asemenea, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează faptul că singurul drum național din județ redeschis este DN2 Urziceni-Buzău, însă doar pentru vehiculele al căror gabarit nu depășește 3,5 tone.

Școlile rămân închise
Decizia de a suspenda cursurile în zilele de joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017, a fost luată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Am luat această decizie împreună cu oficialii din cadrul CJSU Ialomița. Rămâne acum să stabilim, împreună cu unitățile de învățământ, cum  se vor recupera cursurile...» susține Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În ceea ce privește traficul rutier, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că, la această oră, în județ a fost redat circulației DN2 Urziceni-Buzău, însă cu restricție pentru vehiculele care cântăresc mai mult de 3,5 tone.

UPDATE 12,55 COMUNICAT DE PRESĂ 40 de solicitări au fost gestionate la nivelul Comandamentului de Iarnă, o dată cu instituirea Codului Portocaliu de vânt și ninsori abundente. Solicitările au început să vină la sediul ISU Ialomița, unde este activată grupa operativă interinstituțională, încă din cursul serii de marți, 10 ianuarie 2017, în jurul orelor 19,00. Mai bine de 30 dintre acestea au fost apeluri ale șoferilor care nu au mai putut înainta în trafic din cauza vizibilității foarte scăzute sau a zăpezii depuse pe carosabil. Dintre acestea, menționăm cazul a circa 20 de turisme care au rămas ieri, în jurul orelor 23,00, blocate pe carosabil pe raza satului Iazu, din comuna Scânteia. Cu eforturi concertate ale Secției de Drumuri Naționale, IPJ Ialomița și SVSU Scânteia, sub coordonarea Președintelui Comitetutului Județean pentru Situații de Urgență s-au luat măsuri de adăpostire și asistență pentru persoanele aflate în trafic. La această oră, situația s-a remediat, iar mașinile s-au pus în mișcare. Aproximativ 10 urgențe medicale au fost gestionate în Comandamentul de Iarnă, întrucât viscolul puternic a îngreunat deplasarea autospecialelor Serviciului de Ambulanță Județean și a celor de prim ajutor calificat SMURD. La toate aceste cazuri, deplasarea s-a efectuat cu ajutorul utilajelor de deszăpezire. În cursul dimineții, o femeie, în vârstă de 19 de ani, din localitatea Dridu, a născut acasă, asistată de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean. Femeia și nou născutul au primit îngrijiri medicale și au fost preluați și transportați la Spitalul Filantropia în siguranță. Un alt caz deosebit gestionat în cursul acestei dimineți este cel al unui bebeluș de 8 luni cu febră, care a primit îngrijiri de la un asistent al SAJ Ialomița și fost preluat și transportat la spital cu o mașină de teren a ISU Ialomița. Deplasările către toate cazurile au fost îngreunate și întârziate de viscolul puternic, însă cu ajutorul utilajelor de deszăpezire, acestea au fost preluate și rezolvate cu succes. Siguranța și salvarea oamenilor sunt motoarele care acționează toate resursele umane și materiale aflate la dispoziția structurilor locale, ce vor lucra în continuare la foc continuu pentru a face față noilor provocări. Pentru evitarea situațiilor extreme ce pot pune în pericol viața și sănătatea celor implicați -victime și salvatori deopotrivă, facem apel la persoanele aflate în zonele vizate de avertizările meteorologice să respecte indicațiile personalului ce acționează pentru limitarea efectelor acestor fenomene periculoase. (Președinte CJSU Ialomița, prefect Gigi PETRE)

UPATE 13,15 Autoritățile din Ialomița redeschid principalele drumuri naționale din județ. Iată care sunt șoselele pe care se poate circula:
DN2 limita cu județul Ilfov-Urziceni-limita cu județul Buzău;
DN1D Urziceni-limita cu județul Prahova;
DN2A Urziceni-Slobozia-Giurgeni;
DN21 Slobozia-limita cu județul Călărași;
DN21 Slobozia-limita cu județul Brăila, cu restricție de 7,5 t.

Polițiștii recomandă însă șoferilor să circule cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de pe carosabil.

11 Ianuarie 2017, 11:30 (13978 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Școlile, închise și vineri, 31 ianuarie 2014!
Cod Roșu de viscol în Ialomița!
Ialomița: Drumuri impracticabile, localități izolate, școli închise

Comentariile cititorilor:


simt civic:
(12 Ianuarie 2017, 21:18)
Domnule Prefect, va cerem sa destituiti din functie pe primarul de la Cocora. Nu si-a facut datoria in nenumarate ori, ultimile fiind in perioadele de avertizari meteorologice si dupa, lasand si in acest moment drumurile comunale nedeszapezite. El nu are si obligatii? Ca drepturi are cu varf si indesat si abuzuri in serviciu, fara numar.
Andrei:
(12 Ianuarie 2017, 12:50)
Sunt niste inconstienti, incompetenti. Toti.
SENATOR :
(12 Ianuarie 2017, 10:44)
Domnul senator de Gheorghe Lazar ???????  drumul care leaga localitatile Bucu si Gheorghe Lazar se dezapezeste astazi 12.01.2017 sau vom circula poate de saptamina viitoare .....luna viitoare . Au trecut alegerile gata cu alegatorii ...... Nu va pasa ? chiar Prefectul doarma ? 
Cetățean :
(12 Ianuarie 2017, 08:30)
Drumul Bucu - Gheorghe Lazar închis astăzi 12 Ianuarie 2017 orele 8:30 !!!! Nu se sesizează nimeni ??? Viscolul sa terminat demult !!! Dacă este nevoie de urgentă ( salvare , pompierii ) ???