Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noua conducere a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», suspectată de PLAGIAT

Cultură fără ghilimele

Noua conducere a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», suspectată de PLAGIAT

Administrația Moraru legitimează la conducerea Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» un director care poate fi acuzat de plagiat. Clementina Tudor, fost jurnalist și ofițer de presă al PSD Ialomița în campaniile pentru Alegerile Locale și Parlamentare, susține însă că «pentru realizarea proiectului de management, condiția obligatorie a fost să avem ca model aceste rapoarte! Eu le-am prelucrat și le-am îmbunătățit...». Lecturarea proiectului de management al Clementinei Tudor în paralel cu Rapoartele de activitate din anii 2011 și 2012 ale fostului director al Centrului Cultural, inclusiv un proiect de management redactat în anul 2013 de către reprezentanții Centrului Municipal de Cultură «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu, nu lasă însă loc de interpretare! «Autoarea» Clementina Tudor a propus un proiect de management în vederea participării la concursul pentru ocuparea funcției de director cu elemente de conținut copiate din documentele amintite. Această acuzație survine după ce, pentru a face posibilă participarea la concurs a Clementinei Tudor, administrația Moraru a modificat condițiile de participare la examen...

Concurs cu scandal
La aproximativ o lună de la numirea în funcție a noului director al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, asupra conducerii instituției planează suspiciuni de plagiat. Concret, Proiectul de management prezentat de Clementina Tudor comisiei de examinare conține mai multe paragrafe identice, copiate din două Rapoarte de activitate, întocmite de fosta șefă a Centrului Cultural din Slobozia în anii 2011 și 2012. De asemenea, opisul respectivului proiect, prezentat în fața aceleași comisiei, seamănă cu cel al unui proiect redactat în anul 2013 de reprezentanții Centrului Municipal de Cultură «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu! Contactată pentru un punct de vedere pe această temă, Clementina Tudor neagă existența similitudinilor. «Pentru realizarea Proiectului de management, condiția obligatorie a fost să avem ca model aceste rapoarte! Eu le-am prelucrat și le-am îmbunătățit...» a declarat aceasta pentru Independent.

PSD moșește directori
Numele Clementinei Tudor ca posibil director al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» a fost vehiculat în spațiul public încă de vara trecută, imediat după ce domnia sa a slujit obedient PSD în relația cu media din funcția de ofițer de presă în care a fost desemnată pe perioada campaniei pentru Alegerile Locale. La momentul respectiv, aceasta a negat cu vehemență faptul că poate fi nominalizată pentru această funcție. La concursul organizat de Consiliul Județean Ialomița, la finele lunii noiembrie 2016, pentru ocuparea funcției vacante de șef al instituției de cultură, Clementina Tudor a fost unul dintre cei trei candidați înscriși. Tot ea a fost declarată și câștigătoare... Numirea sa oficială în funcție s-a făcut într-o ședință extraordinară a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată pe data de 23 decembrie 2016.

Copy/paste pentru funcția de director
Consultând proiectul de management al Clementinei Tudor și Rapoartele de activitate ale fostului director al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din anii 2011 și 2012 au reieșit mai multe similitudini. Astfel, în pagina 5 al Raportului de activitate al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», întocmit de Doina Roșca în anul 2012, se regăsește următorul paragraf: «Colectivitatea care constituie publicul țintă este divizată în grupe omogene, denumite segmente de piață. Criteriile de segmentare a pieței culturale țin cont de caracteristicile demografice și psihosociologice ale consumatorilor, dar și de atitudinea lor față de oferta culturală (...)». Un paragraf similar există și în Proiectul de management al Clementinei Tudor, la pagina 6: «Colectivitatea care constituie publicul țintă este divizată în grupe omogene, denumite segmente de piață. Criteriile de segmentare a pieței culturale țin cont de caracteristicile demografice și psihosociologice ale consumatorilor, dar și de atitudinea lor față de oferta culturală (...)». De asemenea, la pagina 15 a Raportului de activitate al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», din anul 2011 apare următorul paragraf: «Din datele barometrului de consum cultural, Slobozia are un profil asemănător unor orașe precum: Călărași, Alexandria, Târgoviște, Oltenița, Moreni, Sf. Gheorghe, Tulcea, Vaslui, Târgu Jiu, Drobeta Turnu Severin, Caransebeș, Orăștie, cu o înclinație spre consum de tip rural muzică populară, sărbători în aer liber, târguri de vară (...)». Același paragraf există și în pagina 2 a Proiectului de management al Clementinei Tudor: «Din datele barometrului de consum cultural, Slobozia are un profil asemănător unor orașe precum: Călărași, Alexandria, Târgoviște, Oltenița, Moreni, Sf. Gheorghe, Tulcea, Vaslui, Târgu Jiu, Drobeta Turnu Severin, Caransebeș, Orăștie, cu o înclinație spre consum de tip rural muzică populară, sărbători în aer liber, târguri de vară (...)». Totodată, identice sunt și paragrafele din paginile 16 (Raportul de activitate al Centrului Cultural UNESCO din 2012) și 25 (Proiectul de management întocmit de Clementina Tudor), potrivit cărora: «Proiectul urmărește suscitarea interesului publicului pentru numele marcante ale vieții artistice contemporane/readucerea în actualitate a unor celebrități care au marcat un domeniu al culturii sau o generație de creatori/organizarea de expoziții, concerte, seri literare, dezbateri, spectacole de teatru și proiecții de filme care vor aduce în atenția publicului creații și personalități considerate emblematice pentru diferite domenii ale culturii și artei». Mai mult, paginile 27, 29, 31, cuprind, de asemenea, paragrafe identice extrase din paginile 39, 51, 43, din Raportul de activitate al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, din anul 2011!

Suspiciuni infirmate
Contactată telefonic de reporterii Independent pentru a oferi un punct de vedere cu privire la similitudinile cuprinse în Proiectul de management care a confirmat-o în funcția de director al Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Clementina Tudor a negat existența acestora: «Pentru realizarea proiectului de management, condiția obligatorie a fost să avem ca model aceste rapoarte! Eu le-am prelucrat și le-am îmbunătățit... A fost nevoie să le folosim drept model pentru a concepe acel proiect de management. A fost o condiție impusă prin regulamentul de participare la concurs, de către Consiliul Județean Ialomița. Nu este vorba despre nicio asemănare. Centrul Cultural a dezvoltat o serie de proiecte care există, nu aveau cum să fie înlocuite, pentru că fac parte din activitatea instituției...».

17 Ianuarie 2017, 09:40 (10377 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița umblă cu «papagalii vopsiți»

Comentariile cititorilor:


bun baiat:
(19 Ianuarie 2017, 16:29)
Bravo, Clementina! Apa trece,ofticatii raman. Gura lumii, pamantul o astupa. Etc.
old movies :
(19 Ianuarie 2017, 07:15)
Director.Sa ne amintim attudinea,prestanta si bagajul de pregatire a omului cu asa functie intr o institutie.Revenind.Doamna Cleme.Terna,fara nimic din ceva.ul ce te face placut si recomandat pentru a fi director"Prelucrat si imbunatatit"lucrarea de la Tg Jiu.Nu stimata doamna Cleme.La persoana ta trebuie muuuult imbunatatit.Sigur,nu ai nici o vina,esti produsul muncii tale spre psd.Dar esti unul de slaba caliate.Nu haina face pe om.Pai pe Tarna (nu ai uitat,sper) il puteai lasa si in chiloti prin scoala.Se impunea prin ceva de fiecare data.Pentru ca era director.Tie,iti poate da moraru asta si haine de extraterestru- ar fi inutil.N-ai stofa,n ai aer,esti din alt film.
Raci, maci, craci:
(18 Ianuarie 2017, 15:47)
@gicu. Urmele de unghii erau pe gâtul lui Codrin, acum vreo 30 de ani când ,,a predat" puțin la LMF. Aparțineau elevelor lui. Mare gagicar, slab ca profesor! Neînțeles, ca toate geniile...
gogu:
(18 Ianuarie 2017, 15:18)
Ca Racoviteanca nu mai gasiti voi si dama bine si desteapta
Lorett:
(18 Ianuarie 2017, 13:44)
@ Bobi. Obrejan, nu numai ca a plagiat dar a si furat, a mintit, a facut ce a vrut e ca "director". Sa ma contrazica daca vrea!!!
 Moraru, sa se tina de cuvant pana la sfarsit si sa nu accepte coruptia.
gicu:
(18 Ianuarie 2017, 08:17)
Gica, dacă văd la Codrin - pe care sunteți invidioși că e poet! - deci, dacă văd șa Codrin pe mutră urme de unghii, te cred. Deocamdată, nu sunt. E?
NN:
(18 Ianuarie 2017, 05:41)
@mm. Da, Codrin trebuia să fie și acum la bibliotecă. Este om ,,de litere", adică știe alfabetu. Dacă și-ar fi stăpânit instinctele primare, liceenele l-ar fi tolerat. La Bibliotecă s-a liniștit, a intrat în transă și a pipăit doar LITERELE....
Pam Ram Pam ...flet:
(17 Ianuarie 2017, 22:03)
Doamna Cleme,aveti ceva la gura ori e foto nereusita?Pupatul excesiv dauneaza buzelor??Sa folositi un ruj,abia nu vi se mai lipeste boticu de c°°√i psd iste,ca vine gerul!Auziti dna Cleme,lasati ca e rai oamenii,ca micii la gratar e la fel in toata tara,nu?Aia nu ie copiati?E rai,ca in loc sa rontaiti la ciolan in tihna,va scoate astia la tabla,ca e bani multi si zice ca e mare gradina lu' Doamne Doamne..Da'parca a fost usor sa umflati psd ul,la cate porcarii a facut?Unde era sa va puna directoare?Ca de unde nu e,nu cere nimeni! Era il dea pe "Costantin" de la casa cultura? Nuuuu...ca si el a pupat!!Lasati dna Cleme,e buna ciozvarta de la "Perlea",cu dintii stati bine,nu prea va aranjati..cam semanati cu Morosanu,dar aveti timp sa luati atitudine.Directoare,ce naibi! "Suces"! ( la vara sa iesiti pe terase,ca nu va stie insetatii de cultura si e bine sa cunoasca si ei castigatoarea lunii decembrie) Offff..
GICA:
(17 Ianuarie 2017, 21:50)
@gicu. Eu mă iau de Codrin! De gâtul bătrânului dacă mai există! Hai, fă urât! Cât poți de urât, mai urât decât a trăit bestia??
MM:
(17 Ianuarie 2017, 21:15)
Orice discutie dureaza trei zile!
Ea face pe mironosita, nu a copiat a facut studiu si cercetare.
Va ramane sefa, ca doar trebuie rasplatita de PSD pentru cat i-a lins in campanii.
Linge de mult, Ciuperca era luat cu mascatii si ea scria de zor ca presa nu e justitie.
Doinita Rosca nu trebuia schimbata.
Mihaela Rosca da, trebuia schimbata.
Serban Codrin ar fi trebuit sa ramana la Biblioteca, este om de litere.
gicu:
(17 Ianuarie 2017, 20:12)
Ce lume rea, domle, ce cârcotași! Nimic nu vreți să învățați. De ce nu citiți cu atenție documentele alea scrise de doamna Clementina? Păi, unde ați mai auzit voi de "barometrul de consum cultural?" Extraordinar! N-ați văzut în viața voastră un asemenea instrument. Da, doamna Clementina l-a văzut! Și vă luați de dânsa... Dar de"caracteristicile democrafice și psihosociologice ale consumatorilor" - de cultură, nu? - știați? Ioc! Domnu Independent, publicați domle tot planul de management al doamnei Clementina, să aibă și oamenii ăștia de unde învăța... Eu unul l-aș citi și răsciti... Plagiat, auzi! Ghilimele! Păi, ce domle, și-a dat femeia doctoratu'? Ce cârcote!
Dar am și obiecții: 1) că Slobozia ar avea un profil cultural ca și...dar de ce enumerați orașe din alte județe, doamna Clementina? Țăndărei, nu merge? Aplicați-le și lor barometru ăla să vedem ce iese... și 2) nu spuneți ce cultură consumăm...Să știm, să luăm cât mai multă...
Și încă ceva: Nu vă luați de Codrin, că fac urât, să știți! Hai, pa!
Sluga!:
(17 Ianuarie 2017, 17:29)
Numai doctoranzi peste tot ! Musteste tara de intelectuali facuti la metru.  @Pam Flet :aveti har ziaristic; dar nu cumva o-ti fi ravnit la post ? Parca  sunt prea multe defulari in comentarii.
Trandafir:
(17 Ianuarie 2017, 16:43)
@pam flet. Talent nedescoperit! Felicitări! Sper că nu ești Codrin! Nu, nu e stilul lui, da' nici el nu este descoperit. A rămas tot ,,sub acoperire"! Apropo, mai trăiește omu?
Pam Flet :
(17 Ianuarie 2017, 16:12)
"m-am inspirat ca model.Nu aveam cunostinta ca daca nu folosesc"copy-paste"cu mausul si scriu eu cu tastatura aceleasi cuvinte se numeste tot copy-peist.Mi-am dorit demult,demult de cand eram pe banca la bloc si ma numeam "Grigore"sa fiu sefa.Priveam "Cimitirul Eroilor"si as fi vrut sa fiu Ecaterina,olteanca.Ca d'aia mi-am amintit de Tg Jiu! Da! Am copiat!Tot pesedeul a facut asa din '90 incoace!Si iliescu a chemat minerii dupa modelul din Vietnam.Asta nu e tot copy-peist d'asta?Mamele noastre a strigat degeaba:"Nu vrem lei nu vrem valuta, vrem pă Roman sa ne ***"??"Daca se poate,domnu'morar,pot sa scriu altceva.Nu copiez din Romania.Sudan,Alger,Zanzibar...gasesc eu ceva."Ghitaaaaa....bă Ghitaaaaaa ba!" Va pupa doamna Cleme ..
Balena:
(17 Ianuarie 2017, 15:59)
Se copiază la greu, ce contează! Țară de copiatori, șpăgari, jarle cu diplome și bani nemunciți! Cine conduce și acceptă? Tot niște jigodii. Angajați-vă gardă de corp după ce dau nebunii drumul hoților din penitenciare! Grabă mare la PSD!