Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița consideră ilegală excluderea lui Gabi Ionașcu din Consiliul Local Slobozia. Proiectul de hotărâre care a stat la baza acestei decizii a fost semnat de către primarul Adrian Mocioniu, la inițiativa consilierilor locali ai PSD. Potrivit recomandării Instituției Prefectului, «actul administrativ trebuie reanalizat în vederea revocării».

Încurcate sunt căile... domnilor Deși peste acest proiect de hotărâre s-a așternut praful, iar Gabi Ionașcu a ajuns, între timp, «senatorul lui Dumnezeu», Instituția Prefectului Ialomița consideră că proiectul de hotărâre privind excluderea acestuia din Consiliul Local este ilegal. O adresă făcută publică de către instituție în 4 ianuarie 2017, în urma efectuării controlului de legalitate, confirmă faptul că «hotărârea a fost adoptată cu încălcarea competenței materiale». Concret, potrivit art. 12, alin. 3, din Legea 393, privind statutul aleșilor locali, nu Consiliul Local decide asupra excluderii unui consilier local, ci «prefectul constată, prin ordin, încetarea mandatului consilierului local sau județean înainte de expirarea duratei normale a acestuia (...)».

Și Dumnezeu a zis: «Fiat lux!» Decizia Instituției Prefectului se suprapune peste acțiunea în instanță declanșată de Gabi Ionașcu împotriva hotărârii de Consiliu. Surse din anturajul «senatorului lui Dumnezeu» susțin că acesta este decis să obțină câștig de cauză în această speță, chiar dacă nu mai poate reveni în Consiliul Local Slobozia. Oficiali din cadrul Primăriei Slobozia ne-au declarat, sub protecția anonimatului, că șansele lui Gabi Ionașcu de a câștiga sunt mari, în condițiile în care la dosarul cauzei există două referate contradictorii de excludere a lui Gabi Ionașcu din Consiliul Local Slobozia. Ambele referate au fost întocmite de către secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, iar proiectul de hotărâre a fost inițiat de către primarul în funcție, Adrian Mocioniu.

20 Ianuarie 2017, 08:05 (3355 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionescu:
(23 Ianuarie 2017, 13:21)
Gabi Petre, Gigi Petre... Ionașcu.... sunt toți niște cinstiți recunoscuți! Ionașcu are bani, deci, puneți mâna pe bidoanele de apă!
Daniel:
(23 Ianuarie 2017, 13:17)
A ajuns senator pentru ca a avut in spate niste voturi totusi.Daca nu-l vroiati senator trebuia sa mergeti la vot.Acum ciocu mic.
popescu:
(22 Ianuarie 2017, 20:46)
Marinica care zice ca a facut dosarul lui ionascu la DNA sia restras plangerea.Avocata lui ionascu e Gabi Petre sotia lui gigi.Asa ca sunt tare incurcate caile legii din ialomita.Asa.. ca o alta interpretare a legilor senatorului lui...
Dreptate!:
(22 Ianuarie 2017, 09:53)
E strigator la cer!!!Cand vom avea dreptate in Romania? Cum e posibil ca acest individ in loc sa fie judecat ajunge in parlament?In ce fel de tara traim? Selectia candidatilor ar trebui sa fie mult mai riguroasa fiindca anomaliile gen ionascu ar putea fi si mai grave!
Fara somn:
(21 Ianuarie 2017, 23:54)
Ete , senatorul lui peste prajit, Nu ti e rusine sa razi ca proasta in bat cand ai lasat orasul cu apa vai capul tau si cu groapa pt bazdaganiile tale din cap! Gagauta a pacalit si judecatorii ca n a plecat cu UNPRsi a aj la Basescu, cel Gmai mizerabil om politic. Cin' se aseamana, se aduna. RUSINEEEEEEEE!!!!!!!!!
sa pastrati poza asta:
(21 Ianuarie 2017, 16:19)
Zici ca face pipi in cada ca e apa calda si l-a luat putin si somnul. Peste cativa ani cand dosarul apei de Slobozia se va finaliza si autorii vor ajunge la beciul domnesc, sa publicati iar poza asta..
impartial:
(21 Ianuarie 2017, 12:50)
V-ati gandit vreodata ca in spatele afacerii cu apa a fost de fapt PSD si Gabi Ionascu a fost doar un pion folosit prin prisma functiei de primar si apoi sacrificat.Si oamenii au votat in continuare PSD fara sa-si dea seama ca sunt manipulati,ocupați fiind sa arunce cu pietre.Nu politicienii sunt de vina ci noi pentru ca le permitem.Cu respect.
gogu:
(20 Ianuarie 2017, 23:01)
Senatorul lui Scaraotchi" era un supranume mai nimerit...Ca acolo il trimite tot slobozeanul cand da drumul la robinet sau urca pe scari cu bidoanele...
mitu:
(20 Ianuarie 2017, 18:11)
Senator , nesenator , eu continui sa-l felicit de mama in fiecare dimineata cand dau drumul apei sa curga.
Gioconda:
(20 Ianuarie 2017, 15:21)
@goguleeee, a făcut chestia cu apa! Păi? Nu trebuie răsplătit? Locurile acestea se plătesc, ca să fii ales! Ionașcu o fi dat ceva? Câți or fi ca Ionașcu in Parlament! România!!
Gogu:
(20 Ianuarie 2017, 14:07)
Doamneeee....ce a facut asta pentru orasul nostru de a ajuns mare senator? In ce tara traim....
corect...:
(20 Ianuarie 2017, 12:44)
Felicitari, domnule senator !
gigel:
(20 Ianuarie 2017, 11:07)
E din ce in ce mai vesel in Slobozia.