Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

La Slobozia

Parcul Industrial nu respectă indicatorii de performanță

Administrația locală a cheltuit fonduri europene în valoare de 17,5 milioane de lei pentru construirea unui Parc Industrial la marginea Sloboziei. La aproape 3 ani de la inaugurare, platforma este aproape pustie, iar indicatorii de performanță ai proiectului nu au fost atinși. Consecința acestui eșec, confirmă surse oficiale, o reprezintă rambursarea finanțării. Administrația Mocioniu ascunde acest adevăr și dezinformează cu privire la deznodământul acestui eșec administrativ uriaș.

Un eșec «la cheie»
Finalizat în vara anului 2014, cu o întârziere de aproape 2 ani, Parcul Industrial IMM Slobozia este și la acest moment pustiu. În cei aproape 3 ani de la inaugurare, singura firmă care își desfășoară activitatea pe această platformă este Osmet Slobozia. Situația a fost anticipată chiar de către oficialii administrației și prezentată public în luna ianuarie a anului 2014. Anterior acestei date (și pentru a evita acest deznodământ!), Consiliul Local Slobozia a aprobat în 2013 înființarea unei societăți cu capital unic, Platforma Industrială IMM Slobozia, care urma să se ocupe de atragerea investitorilor. «Cei care au inițiat acest proiect s-au retras din cadrul lui... Este și vina noastră, pentru că a durat 2 ani... Dar asta e, dacă l-am fi putut face peste noapte, l-am fi făcut. Iar acum ne confruntăm cu probleme noi, la care nu s-a gândit nimeni... Așa că o să ne adaptăm din mers, fiindcă nu putem să ne înecăm tocmai acum, ca țiganul la mal!» declara  Alexandru Stoica, primarul Sloboziei la momentul respectiv. După 3 ani de la înființarea societății, Platforma Industrială IMM Slobozia este falimentară, fiind întreținută artificial din bugetul public. Ultima oară, pe 19 decembrie 2016, societatea a solicitat majorarea cu 27000 lei a capitalului social din bugetul local, «pentru buna desfășurare a activității societății». Nu este prima dată când Consiliul Local aprobă o astfel de majorare a capitalului social, însă până la acest moment banii au fost folosiți exclusiv pentru asigurarea salariilor și a serviciului de pază în incinta Parcului Industrial.

«Decât mult și fără rost...
...mai bine puțin și prost» spunea o butadă urbană în urmă cu 30 de ani. În cazul Parcului Industrial al Sloboziei însă, puținul se reduce la Osmet Slobozia și un litigiu administrativ cu Artesans del Sucre, firmă care ar fi trebuit să relocheze aici o fabrică cu circa 150 de angajați încă de anul trecut. Potrivit indicatorilor de performanță ai proiectului, administrația locală s-a angajat ca la 2 ani după darea în folosință a Platformei Industriale IMM să atragă 4 întreprinderi mici și 9 întreprinderi mijlocii. De asemenea, la 4 ani de la finalizarea implementării proiectului, Parcul Industrial trebuie să asigure 775 de locuri de muncă, dintre care 423 pentru femei și 352 pentru bărbați. Pentru atingerea acestui obiectiv, Primăria Slobozia a realizat din cele 17,5 milioane de lei cheltuiți 2,5 kilometri de drumuri interioare, o rețea de apă potabilă de 2 kilometri, o rețea de canalizare de 1,6 kilometri, 1 kilometru de rețea de gaze naturale și 1,3 kilometri de rețea de energie electrică. Conform uzanțelor, în cazul în care indicatorii de performanță nu vor fi atinși, administrația locală este obligată să ramburseze integral suma cheltuită. Administrația Mocioniu cunoaște această situație, însă este incapabilă să adopte o decizie care să dinamizeze procesul de recrutare a unor noi firme. Mai mult decât atât, imediat după preluarea mandatului, Adrian Mocioniu, sprijinit de majoritatea PSD din cadrul Consiliului Local, a numit în funcție un nou director, pe Valentin Gabriel Chițu, și a decis restrângerea atribuțiilor acestuia strict la administrarea activității existente.

Parcul Industrial e legat ombilical de «groapa lui Stoica»
Rambursarea investiției de 17,5 milioane lei este cea mai mică dintre problemele Parcului Industrial, după cum a confirmat în ianuarie 2016 directorul ADR Sud Muntenia, Liviu Mușat. «Există un PID... Adică un Plan Integrat de Dezvoltare al orașului, care nu permitea depunerea unui proiect fără celălalt. În cazul Sloboziei, unde s-a dorit această parcare, s-a impus existența unui proiect de dezvoltare economică, adică Parcul Industrial!» declara acesta atunci. Altfel spus, finalizarea «la termen» a investiției din Piața Revoluției nu este suficientă, cele două proiecte fiind interconectate. De la momentul respectiv și până în prezent, administrația locală a refuzat să mai facă declarații legate de acest PID, dezinformând premeditat contribuabilii cu privire la deznodământul implacabil către care se îndreaptă cele două investiții.

25 Ianuarie 2017, 11:40 (3118 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%
Parcul IMM Slobozia a schimbat indicatorii de performanță
Societatea «parazit» din Parcul Industrial

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(26 Ianuarie 2017, 12:39)
 In viata totul se plateste, mai ales prostia. Nu sunt un nostalgic al regimului comunist dar pot spune ca nu erau asa de prosti cum sunt astia de 27 de ani si ma refer la judetul Ialomita. Iar noi, alegatorii, suntem si mai prosti ca ii giram. Vezi cum un dobitoc a ajuns senator si ca el sunt multi.
ideea parcului:
(25 Ianuarie 2017, 19:07)
le-a venit lui Ionascu si Stoica in vremea  cand planuiau excursiile in China, dupa castigarea alegerilor locale. Investitorii primaverii n-au mai sosit dar  primarii, viceprimarii si consilierii psd au ramas macar cu albume intregi de fotografii din excursiile facute in China frateasca pe banii slobozenilor..
DONALD T.:
(25 Ianuarie 2017, 18:41)
La DNA exista un dosar privind acest ''parc industrial'' . poate aflam mai multe in viitorul apropiat. presa ar trebui sa ceara mai multe informatii institutiilor abilitate. poate raspunde cineva .....
oBECTIV:
(25 Ianuarie 2017, 18:01)
Pai s a facut ceva cu cap? nimic. dar astia sunt nu ai ce sa le faci ca nu ai ce. orasul arata ca dupa razboi. manageri urbani de rahat. sa i vedem pe actualii.
FARA CAP :
(25 Ianuarie 2017, 15:07)
Bani aruncati pe apa sambetei .... , lucruri facute fara cap 
Mircea :
(25 Ianuarie 2017, 15:00)
La Braila producatorul japonez Yazaki anunta cresterea capacitatii de productie,la Calarasi Saint Gobain incepe constructia unei noi linii de productie  dupa ce in prealabil au fost investiti 180 de milioane de euro,iar la Slobozia?!la Slobozia administratia PSD  ne informeaza ca suntem buni de plata 4 milioane de euro dupa ce nu a reusit sa atraga  niciun investitor in parcul industrial.In Slobozia nu va veni niciun investitor atata timp cat coruptia  si incompetenta administratie locale este la o cota foarte mare.