Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fraudă în sistemul de Sănătate: Percheziții la Țăndărei și Mihail Kogălniceanu. Șase persoane reținute!

Fraudă în sistemul de Sănătate: Percheziții la Țăndărei și Mihail Kogălniceanu. Șase persoane reținute!

37000 de lei, înscrisuri și calculatoare ridicate, șapte persoane conduse la audieri, în urma a șapte percheziții efectuate de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de înșelăciune, spălare a banilor, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fraudă informatică, fals și complicitate la fals intelectual, uz de fals și complicitate la înșelăciune. Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române. Miercuri, 25 ianuarie 2017, polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, au efectuat 7 percheziții, la domiciliile unor persoane bănuite de înșelăciune, spălare a banilor, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fraudă informatică, fals și complicitate la fals intelectual, uz de fals și complicitate la înșelăciune. Perchezițiile au fost efectuate în orașul Țăndărei, comuna Mihail Kogălniceanu și în județul Constanța. Din cercetări a reieșit că șase dintre persoanele bănuite, în perioada 2010-2014, ar fi falsificat un număr de 4508 rețete medicale, ce au fost decontate prin intermediul unei unități farmaceutice, cauzând un prejudiciu de 667000 de lei. De asemenea, în perioada 2013-2014, ar fi fost introduse în evidențe rețete falsificate, emise de un cabinet medical. În cursul anului 2013, administratorul unei unități farmaceutice ar fi efectuat 10 transferuri bancare, în valoare de 80000 de lei, bani proveniți în urma decontării unor rețete false, în scopul de a ascunde sau disimula originea ilicită a acestora. În urma perchezițiilor au fost ridicate înscrisuri, calculatoare și 37000 de lei, în vederea administrării probatoriului în cauză. Șapte persoane au fost conduse la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, pentru audieri, șase dintre acestea fiind reținute pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Polițiștii continuă cercetările, sub îndrumarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

26 Ianuarie 2017, 09:20 (7844 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ionel:
(30 Ianuarie 2017, 07:35)
Păi primaru e copil de minge pe lângă doctora asta si gasca ei. Dacă era membru de partid asta ajungea senator si nu făcea nici puscărie. ..mda.. investiți în păcatele si veți păți la fel ca ele.
Frant:
(29 Ianuarie 2017, 20:42)
Bilantul e pe net. Registrul comertului Ialomita. Dar trebuie sa sti firma si voi o stiti . Ciocu mic va rog .
Frantzuzul:
(29 Ianuarie 2017, 18:58)
Frant,la ce mare firma farmaceutica te referi? I-ai văzut si bilanțul contabil?Vorbesti aiurea ,boss!
Corect:
(29 Ianuarie 2017, 18:46)
Verificați și la Slobozia si la Milosesti si in tot jud si o sa aveți parte de noi surprize de furt ,fals ,hoție din banii cjas si de program de lucru nerespectat ca doar sint dr.cu diplome luate pe bani iar leafa merge.
@Frant:
(28 Ianuarie 2017, 16:18)
Ai vazut declaratia dl Geanta? Doamna doctor nu e acuzata ca a falsificat retete, ci ca a dat retete gratuite unor persoane, pensionari,  ce aveau venit si nu trebuiau sa beneficieze de acest "ajutor". Dna doctor doar nu imprima la ea acasa retete !
Frant:
(28 Ianuarie 2017, 06:17)
Da Maria , ai dreptate, din cauza noastra e acolo. A mancat cu noi banii, am pus.o noi sa falsifice retetele, a mancat cu noi banii din spital. A reusit performanta sa falsifice un camion de retete si acum e nevinovata. Unde erau controlorii de la casa de sanatate? Poate isi pune cineva intrebarea : de ce s-a inchis o mare firma farmaceutica din Ialomita cu ceva timp in urma? A disparut de pe fata pamantului cu toate punctele de lucru cand bilantul contabil arata foarte bime pe plus.
maria:
(27 Ianuarie 2017, 19:58)
Frant, ca mergea la pacanele e problema ei, nu a noastra ! Cand aveati nevoie de ajutorul ei, erati cu toti puradeii la usa cabinetului medical. Oricum, Dumnezeu ii va rasplati pentru marinimia de care a dat dovada fata de locuitorii orasului, pentru ca din cauza lor este ea acum, acolo ! (P.S.: si asta stiti cu toti !!!!i)
Elvirica:
(27 Ianuarie 2017, 09:21)
Să mergeți și la FSLI unde se fac foarte multe ilegalități cu banii sindicaliștilor.
eu:
(27 Ianuarie 2017, 09:13)
Casa de Asigurari de Sanatate are atributii de verificare a retetelor . Daca cineva s-ar implica in verificarea acestor retete nu s-ar mai imbogati farmacistii. Cine a mai vazut de cind lumea atita bogatie la farmacisti! Sunt putezi de bogati si-au facut adevarate imperii. Parca ar fi niste magnati.


@Frant:
(27 Ianuarie 2017, 04:45)
Așa e, patima pacanelelor a dus-o aici iar cei din jurul ei au profitat. Da eu cred ca un complice moral a fost chiar Ca a de Asigurări de Sănătate Ialomița care i-a dat bani orbeste fără sa verifice în niciun fel...sau nu....
Frant:
(26 Ianuarie 2017, 17:16)
Cine mai merge la pacanele ?
Ciobanu:
(26 Ianuarie 2017, 14:51)
Eu iubesc turma de oi. Jos corupția! La pușcărie cu cei vinovați, fără hoți și hoațe! Nu avem decât o țară, și aia coruptă de sus în jos! Nu faceți copii dacă nu știți cum să-i creșteți!!!
oaia 2:
(26 Ianuarie 2017, 12:50)
te iubesc oaia!
Oaia :
(26 Ianuarie 2017, 10:55)
Dacă sunt vinovați, să nu cumva să-i închideți ca pe șpăgarii profesori! Se înfurie opinia proștilor care va cere să li se dea înapoi medicii, asistenții corupți! Că n-au furat mult, mai mult ca alții! Vrem CORUPȚII noștri, ne este milă de ei, nu putem fura liniștiți nici noi, viitorii pușcăriași! Protejați-i pe ilegali pentru că, altfel, Dumnezeu vă va pedepsi!