Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Hotelul Marriott s-a mutat la Săveni

Dar din dar se face rar

Hotelul Marriott s-a mutat la Săveni

Un protocol încheiat între Protopopiatul Fetești, Protopopiatul Slobozia și autoritățile locale din comuna Săveni a permis acordarea de donații constând în mobilier pentru 21 de familii tinere din localitate. Mobilierul a fost donat de către Hotelul Marriott din București, care a renovat recent două dintre etaje.

Puțin înseamnă mai mult decât nimic
Marți, 31 ianuarie 2017, strada din fața Căminului Cultural din comuna Săveni era plină de căruțe. Înăuntru n-aveai loc să arunci un ac. Comode, paturi, scaune, saltele, dulapuri și dulăpioare, fotolii, oameni numărându-le, alții încărcând de zor căruțele... Dintre ei, primarul Mirela Drăgoi abia se zărește. Trece de la unul la altul, explică o dată, și încă o dată: «E greu să-i mulțumești pe toți... Am decis, împreună cu preoții din parohiile celor două Protopopiate, ca aceste donații să ajungă la familii tinere, care și-au ridicat case și care nu au reușit să-și mobileze camerele. Nu este mobilă nouă, dar e mobilă de calitate! A trebuit să mergem din casă în casă, să vedem ce se potrivește cu ce avem aici, pentru că sunt case mici, de obicei cu două camere, iar unele dintre saltele, de exemplu, sunt prea mari și nu le-ar folosi la nimic...». Vocea Mirelei Drăgoi se pierde in vacarmul general. Un copil cu mama de mână încearcă unul dintre fotolii. Se bucură și râde: «Vreau și eu unul de-ăsta, mami!». Mama îl ridică repede și îi face semn să tacă. Încă nu-i vine să creadă...

Binele e cel mai greu de făcut
După 3 ore, mobila e urcată în căruțe, în Dacii papuc tocmite cu ora, alții încă așteaptă să fie încărcați, cu mobila și saltelele în zăpadă... Sunt oameni mulțumiți și oameni care mai vor, sunt gură-cască, babe care bârfesc la poartă... «Nu poți mulțumi pe toată lumea. Dar noi am avut toată bunăvoința și am încercat. Cănd mă uit cum le lasă în zăpadă, mă doare sufletul. O zi întreagă le-am cărat și am avut grijă să rămână întregi. Sper să le folosească!» ne spune unul dintre preoții prezenți. Vasile George Marius e norocos. Are căruță și a încărcat deja. Lângă el, nevasta și o copilă înfofolită de i se văd doar ochii. «O cheamă Maria și mai am doi acasă... Gemeni! Am ridicat casa acum vreo 6 ani, dar n-a mai fost putere și de mobilă. Acum, cu ce-am primit, om vedea... Sănătoși să fim, că le ducem pe toate!» ne spune el. Marius s-a mutat în Săveni de la oraș, de la Țăndărei. «Întâi am cerut loc de casă acolo, dar pentru mine nu s-a găsit... Le-au luat țiganii pe toate. Am venit aici, că primărița mi-a dat dreptul meu... Și îmi țin zilele cu caii și căruța asta de o vedeți. Scrieți acolo, la ziar, să știe lumea că la țară nu e ca la televizor. E viața amară și binele se face greu...».

31 Ianuarie 2017, 14:20 (9506 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
«Tabăra din pridvorul satului»
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni
Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Comentariile cititorilor:


lui@Mircea:
(5 Februarie 2017, 12:04)
Din pacate nu bagi de seama ca vorbesti prostii. Foarte bine ca biserica ajuta oamenii, foarte bine ca preotii doneaza sange pt bolnavii din spitale. Sunt gesturi crestinesti. Ar fi mai bine daca ti-ai stapani macar  impulsurile de rautate gratuita  si frustrarile de chibit de doi bani. Daca vrei sa faci ceva, sa fii laudat  si tu, propune si particupa cu colegii tai psd-isti instariti(ca sunt destui) sa faca gesturi asemanatoare.
Mircea:
(5 Februarie 2017, 06:24)
Bag de seamă că e suparare mare și s-a cam inflamat lumea p'aici, că vezi Doamne, am vorbit de rău BOR-ul...hai să lămurim lucrurile, foarte bine ca Mariott a donat mobilier, mă deranjează însă faptul ca reprezentanții bisericii spun ca fără ei nu s-ar fi facut nimic...hai să fim serioși, voi, cei ce comentați pe aici nici nu vă imaginați in ce lux trăiesc capii preafericiți, apropo, mai este pe aici un tânar frumos și deștept care spune că a fost la București să protesteze, foarte bine, opțiunea lui, dar , îi spun acestui tânar frumos și foarte deștept că dacă  generația aia de la combinat, din anii 80 despre care vorbește cu atâta dispreț, dacă generația aia nu avea curajul să iasă in stradă, atunci chiar îți trebuia curaj, acum tinere frumos și foarte deștept poate nu prea mai protestai, in ceea ce privește incercarea ta de a fi ironic, de a mă jigni...nu cred cădă bine...
@mircea:
(3 Februarie 2017, 00:07)
si apropo... stii de unde stiu? am fost azi in piata victoriei la manifestatie si m-am intalnit cu un prieten care lucreaza la mariott, care a facut teologia. inainte trecusem sa ma inchin si pe la o biserica. unde neincadrezi?  e o alta lume acumi! erai bun la combinat in anii '80, acum reprezinti categoria prostalailor :)))  de fapt cred ca si atunci.
@mircica:
(2 Februarie 2017, 22:28)
mircica nu trebuie sa te superi. sigur o sa aiba mariott si lucrari la canalizare. o sa ai prioritate. e domeniu tau
Mircea:
(2 Februarie 2017, 19:26)
@sulica, la care „astia” te referi? La BOR-ul autohton? Ma facei sa zambesc....atata tampenie ca la tine rar gasesti! Hăhăie in continuare....!
lui@Nicolae tudorita:
(2 Februarie 2017, 12:49)
Te rog frumos, te ajutam oferindu-ti urmatoarea solutie: vinde calculatorul si cu banii luati pe el impreuna cu cei pt abonamentul la net poti sa-ti cumperi la mana a doua si frigider si masina de spalat. De scaune nu ai nevoie decat de unul.La cap. Ca sa nu mai faci misto-uri pe aici.
Nicolae tudorita:
(1 Februarie 2017, 23:45)
Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati si pe mn cu o masina de spalat un frigider si niste scaune ca nu am deloc va rog mult daca se poate va multumesc
Udrea Ionuț:
(1 Februarie 2017, 22:35)
#Mircea ,tată , că a fost de la 'Meriot' , că a fost de la popi , se spune :Să fie primit ! Așa se spune la pomană ! Dumnezeu a lucrat și de această dată prin intermediari ! Oamenii s-au bucurat !
Ionela:
(1 Februarie 2017, 16:16)
Cea mai buna primarita si cea mai buna directoare a scoli e Luminita Trifan. Bravooooo restu sunt 000000
nicolae :
(1 Februarie 2017, 14:12)
cinste la doamna primar  a mai facut  vreun primar asa ceva 
munteanul:
(1 Februarie 2017, 10:57)
Anul trecut toti preotii din judet au donat sange la spitalul judetean, acum s-au implicat in ajutarea unor familii cu mobilier, ca sa vorbim doar de aceste gesturi remarcate de presa. Cu atat mai disproportionata pare atitudinea unor nedusi la biserica ce stau pe margine si chibiteaza.
@avram:
(1 Februarie 2017, 09:47)
DAR PENTRU DISPENSARUL DIN COMUNA ,A DONAT CEVA?
@mircea:
(31 Ianuarie 2017, 20:59)
Astia cel putin au adus ceva. Tu daca le primeai de la Mariott le mancai sau le dadeai foc. Hă, hă, hă!
Mircea:
(31 Ianuarie 2017, 20:03)
Asa s-a intamplat de fiecare data, se putea mai simplu...Hotel Meriot a donat mobilierul si atat, nu au dat popii nimic, poate vreti sa spuneti ca nu le-a placut si le-au „donat” mai departe....hai sa fim seriosi, cand vreodata BOR-ul a dat ceva de la el?