Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Magicienii de la Dridih Dent

Stomatologie de înaltă ținută în mediul rural

Magicienii de la Dridih Dent

Este o Clinică Stomatologică înființată la Dridu, în anul 2014. În nici 3 ani de la debutul activității, renumele celor 9 specialiști care activează în cadrul Clinicii a depășit granițele județului și chiar ale țării. Cristina Petreuș, medicul stomatolog care și-a pariat toți banii în această investiție, crede că succesul de care se bucură Clinica are o explicație simplă: «Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind!».

Clinica din care ieși zâmbind
Programarea e pentru orele 17,00. O familie cu un copilaș... Mic și răsfățat, ca toți copiii singuri la părinți... Îl cheamă Andrei și vine aici din toamna anului trecut. Are 5 ani, dar e un veteran al cabinetelor stomatologice. A trecut prin toate cabinetele din oraș, a fost la București, părinților li s-a recomandat să-l anestezieze general pentru intervențiile stomatologice... La doamna doctor Cristina Petreuș au ajuns târziu... Dar Andrei nu știe. Intră vesel în cabinet, dă «bună ziua» și cere: «Cristina, azi vreau o plombă mov!». Cristina zâmbește, Andrei râde cu gura până la urechi... «Și vrea și tati, să știi!». Tati nu zâmbește, că toată viața s-a temut de dentist. «Las’ că te țin eu de mână, tati. La Cristina nu doare...». Intervenția durează 10 minute, cu Andrei, în brațele tatălui. Tatăl, pe scaunul stomatologic, e mut și crispat. Andrei însă e în plină formă. «Uite, tati, asta e o freză cu apă... Nu doare. Cristina, tati vrea o plombă roșie. Nu-i așa că ai?». Cristina îi invită pe amândoi afară și dezinfectează cabinetul. Apoi tatăl intră din nou. Andrei rămâne pe hol, cu tableta în brațe... Lângă el, din cabinetul vecin, iese un băiețandru. Se uită lung la unul dintre dinții lui de lapte... Apoi i-l arată lui Andrei. Ar vorbi, dar doctorul Ionuț Florea i-a spus să nu deschidă gura jumătate de oră, până se oprește sângerarea. Ni-l arată mându și nouă și ne explică prin semne că are să-l pună sub pernă, pentru Zâna Măseluță... Între timp, tatăl lui Andrei iese din cabinet. A scăpat ușor: «Ultima oară am stat 3 ore pe scaun pentru un tratament endodontic. O doamnă doctor a ținut musai să-mi salveze un dinte... Nici să mă fi plătit cu aur, n-aș fi avut atâta răbdare...» ne spune aparte.

La un click distanță
Dridih Dent e la o oră și jumătate de Slobozia și o jumătate de oră de Aeroportul Otopeni. Ultima precizare pare inutilă, dar veți descoperi că nu e așa. Clinica a fost deschisă în 2014, la Dridu-Ialomița de către medicul stomatolog Cristina Petreuș. Născută și crescută aici, Cristina Petreuș s-a decis să accezeze fonduri europene pentru o investiție în mediul rural. Valoarea investiției s-a ridicat la 250 mii de euro. «Grantul nerambursabil a fost de 70% din valoarea proiectului. Restul banilor a fost efort propriu și ne-a fost destul de greu... Dar mi-am dorit să realizez această clinică aici, acasă, unde m-am născut! Am crezut în acest proiect și am vrut să demonstrez că se poate face performanță și în mediul rural. Toată lumea mi-a spus că e o nebunie să fac această investiție. Inclusiv eu am avut dubii... Dar am luat lucrurile încet și m-am adaptat din mers. Iar satisfacțiile au fost pe măsură!». Și tot mai multe în fiecare an. Acum, Clinica Stomatologică Dridih Dent este cunoscută de la Constanța până în Canada. «Da, da, de ce vă mirați?! Serviciile pe care le oferim noi sunt servicii de foarte bună calitate, efectuate cu ajutorul unor tehnologii de ultimă oră. Avem 9 medici specializați în parodontologie, endodonție, ortodonție, implantologie. Aceasta este explicația pentru succesul de care se bucură Clinica! Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind! Iar cei interesați au posibilitatea să facă rezervări pe site-ul clinicii. Suntem la un click distanță de rezolvarea oricărei probleme stomatologice!» ne explică Cristina Petreuș. Site-ul clinicii, dridih-dent.ro, satisface orice curiozitate, oferind informații complete și profesioniste. Remarcabile sunt însă declarațiile pacienților care au trecut pragul clinicii...

Dincolo de reclamă Cristina Petreuș se bucură de roadele unui efort susținut fără preget, vreme de 3 ani. La care se adaugă alți 2, reprezentând durata scursă de la depunerea cererii de finanțare și până la finanțarea efectivă a proiectului... Însă cele mai mari satisfacții i le-au adus oamenii care i-au trecut pragul: «Comuna e mică și, cât am așteptat să deschidem, vorba s-a dus... Așa că, de fapt, primii pacienți ne-au așteptat pe noi, iar nu noi pe ei. Oamenii de aici sunt plini de bun-simț. Când au văzut care sunt rigorile, nivelul obligatoriu de igienizare, aparatura... La început se descălțau la ușă sau veneau cu papuci de-acasă. A fost impresionant, pentru că mulți dintre ei mă cunosc, am crescut sub ochii lor... Apoi, când am făcut prima campanie de prevenție, în școlile din comună... Am descoperit că elevii au fost atât de încântați și au povestit așa frumos despre noi acasă, încât și-au convins părinții să vină și ei!». Cristina Petreuș își amintește, de asemenea, cum a reușit să modifice percepția pacienților cu privire la metodele de lucru: «Oricâtă reclamă ai face, ea nu poate înlocui munca de fiecare zi... Ori noi, aici, ne-am concentrat întâi asupra nevoilor celor care ne-au trecut pragul. Unii nu înțelegeau de ce, după un tratament dentar, e nevoie de o nouă radiografie. Altora nu le-a venit să creadă că plătesc așa puțin... Iar tratamentul endodontic, una dintre specialitățile cu care Clinica noastră se mândrește, încă este necunoscut în Ialomița. E drept, pentru acest tip de tratament e nevoie de o aparatură medicală de ultimă generație. Pe care noi o avem. Și cu care reușim să asigurăm cel mai corect tratament care se poate face la ora actuală. Prin metodele clasice, tratamentul este unul în orb, medicul nu are decât un control tactil. Tratamentul endodontic, cu ajutorul microscopului, permite tratarea canalelor radiculare ale dintelui și salvarea lui...». Stomatolog generalist, doctorul Cristina Petreuș poate vorbi despre munca ei ore în șir. Dar pasiunea ei secretă este estetica dentară: «Îmi place foarte mult estetica dentară, lucrul finit... Aici, alături de colegii mei, reușim acest lucru. Putem oferi ceea ce numim un zâmbet de vedetă!».

Turism dentar la Dridu? Ei, bine, da!
Aparent pare imposibil. Dar pentru medicul Cristina Petreuș, imposibilul nu există. Ea consideră că acest concept futurist poate fi adaptat la condițiile locale. În timp, acest tip de turism ar putea determina creșterea afluxului de pacienți către Clinica sa, dar, la fel de important, și apariția de noi locuri de muncă în zonă. «Deși pare doar un concept, acest tip de turism reprezintă pentru noi și pacienții noștri o necesitate... Unele tratamente necesită perioade mai lungi, iar oamenii vin aici de la distanțe considerabile. Alteori, după o intervenție stomatologică chirurgicală, nu te poți urca pur și simplu în mașină... Sau ai nevoie de perioade mai lungi de supraveghere medicală. O parte dintre aceste probleme le vom rezolva prin deschiderea celui de-al treilea cabinet în cadrul Clinicii... Însă altele rămân de acoperit, într-un fel sau altul. Și atunci, credem noi, turismul medical reprezintă o soluție! Zona Dridu este foarte frumoasă... Aici locuim între două păduri, e verde tot timpul... Avem mănăstirea, avem obiectivele turistice locale, suntem la o aruncătură de băț de București, unde se pot organiza excursii de o zi. Practic, ceea ce lipsește este o infrastructură turistică adecvată nevoilor pacienților. De aceea sunt așa de optimistă în această privință. Trebuie doar să identificăm soluții adecvate de dezvoltare...» apreciază Cristina Petreuș.

1 Februarie 2017, 08:15 (8870 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 17 Sep 2019
138 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(2035 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(178 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(188 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Septembrie 2019, 17:10


4
DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(260 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(447 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


8

Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(259 vizualizări - 0 comentarii)


9
IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(409 vizualizări - 0 comentarii)


10

Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(265 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25
(363 vizualizări - 0 comentarii)


12
IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

Marți, 3 septembrie 2019, polițiștii rutieri au desfășurat sesiuni de instruire a conducătorilor de autovehicule destinate transportului de elevi către unitățile de învățământ. În cadrul activităților au ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:05
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost la un pas de moarte după ce au fost implicati într-un accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2019, 11:35
(1259 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 2-6 septembrie a.c., între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 17:20
(636 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Bărbulești

Joi, 29 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat pe raza comunei Bărbulești un bărbat, de 46 de ani, din Craiova, care era urmărit internațional. Autoritățile judiciare din Germania au emis pe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:50
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Urziceni

Joi, 29 august a.c., în jurul orelor 2,30, în apropiere de localitatea Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din comuna Coșereni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:35
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, joi, 29 august a.c., un bărbat de 48 de ani, din Sărățeni, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:25
(472 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA-mai mult timp pentru abonați, mai multă grijă față de mediul înconjurător

Sigur, ușor, rapid, ... oricând ! Un singur click, mai multe facilități! Cu platforma on-line Contul meu RAJA clienții noștri, indiferent de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2019, 14:20
(469 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Protopopiatul Urziceni: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 28 august a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, Protopopiatul Urziceni, din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, împreună cu membrii Biroului de Asistență Socială și Serviciul Social acreditat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 17:20
(581 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă în Cartierul Sinistrați din orașul Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Armanului, din orașul Țăndărei, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 10:55
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție aniversară «Închinare Sfintei Cruci»

Marți, 27 august 2019, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, însoțit de consilieri eparhiali, a mers la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia la vernisajul celei de-a doua ediții a expoziției ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 16:10
(644 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Razie de amploare la Țăndărei

Marți, 27 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o razie pe raza localității Țăndărei, în cadrul căreia au fost efectuate 6 percheziții domiciliare pe linia nerespectării regimului armelor și ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:50
(852 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Bărcănești: Deținere ilegală de arme

Marți, 27 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au depistat, în urma unei percheziții domiciliare, în casa unui bărbat de 50 de ani, din Bărcănești, o pușcă cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:45
(595 vizualizări - 0 comentarii)


Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:40
(792 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:35
(627 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:20
(689 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:10
(577 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 12:15
(683 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55