Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Magicienii de la Dridih Dent

Stomatologie de înaltă ținută în mediul rural

Magicienii de la Dridih Dent

Este o Clinică Stomatologică înființată la Dridu, în anul 2014. În nici 3 ani de la debutul activității, renumele celor 9 specialiști care activează în cadrul Clinicii a depășit granițele județului și chiar ale țării. Cristina Petreuș, medicul stomatolog care și-a pariat toți banii în această investiție, crede că succesul de care se bucură Clinica are o explicație simplă: «Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind!».

Clinica din care ieși zâmbind
Programarea e pentru orele 17,00. O familie cu un copilaș... Mic și răsfățat, ca toți copiii singuri la părinți... Îl cheamă Andrei și vine aici din toamna anului trecut. Are 5 ani, dar e un veteran al cabinetelor stomatologice. A trecut prin toate cabinetele din oraș, a fost la București, părinților li s-a recomandat să-l anestezieze general pentru intervențiile stomatologice... La doamna doctor Cristina Petreuș au ajuns târziu... Dar Andrei nu știe. Intră vesel în cabinet, dă «bună ziua» și cere: «Cristina, azi vreau o plombă mov!». Cristina zâmbește, Andrei râde cu gura până la urechi... «Și vrea și tati, să știi!». Tati nu zâmbește, că toată viața s-a temut de dentist. «Las’ că te țin eu de mână, tati. La Cristina nu doare...». Intervenția durează 10 minute, cu Andrei, în brațele tatălui. Tatăl, pe scaunul stomatologic, e mut și crispat. Andrei însă e în plină formă. «Uite, tati, asta e o freză cu apă... Nu doare. Cristina, tati vrea o plombă roșie. Nu-i așa că ai?». Cristina îi invită pe amândoi afară și dezinfectează cabinetul. Apoi tatăl intră din nou. Andrei rămâne pe hol, cu tableta în brațe... Lângă el, din cabinetul vecin, iese un băiețandru. Se uită lung la unul dintre dinții lui de lapte... Apoi i-l arată lui Andrei. Ar vorbi, dar doctorul Ionuț Florea i-a spus să nu deschidă gura jumătate de oră, până se oprește sângerarea. Ni-l arată mându și nouă și ne explică prin semne că are să-l pună sub pernă, pentru Zâna Măseluță... Între timp, tatăl lui Andrei iese din cabinet. A scăpat ușor: «Ultima oară am stat 3 ore pe scaun pentru un tratament endodontic. O doamnă doctor a ținut musai să-mi salveze un dinte... Nici să mă fi plătit cu aur, n-aș fi avut atâta răbdare...» ne spune aparte.

La un click distanță
Dridih Dent e la o oră și jumătate de Slobozia și o jumătate de oră de Aeroportul Otopeni. Ultima precizare pare inutilă, dar veți descoperi că nu e așa. Clinica a fost deschisă în 2014, la Dridu-Ialomița de către medicul stomatolog Cristina Petreuș. Născută și crescută aici, Cristina Petreuș s-a decis să accezeze fonduri europene pentru o investiție în mediul rural. Valoarea investiției s-a ridicat la 250 mii de euro. «Grantul nerambursabil a fost de 70% din valoarea proiectului. Restul banilor a fost efort propriu și ne-a fost destul de greu... Dar mi-am dorit să realizez această clinică aici, acasă, unde m-am născut! Am crezut în acest proiect și am vrut să demonstrez că se poate face performanță și în mediul rural. Toată lumea mi-a spus că e o nebunie să fac această investiție. Inclusiv eu am avut dubii... Dar am luat lucrurile încet și m-am adaptat din mers. Iar satisfacțiile au fost pe măsură!». Și tot mai multe în fiecare an. Acum, Clinica Stomatologică Dridih Dent este cunoscută de la Constanța până în Canada. «Da, da, de ce vă mirați?! Serviciile pe care le oferim noi sunt servicii de foarte bună calitate, efectuate cu ajutorul unor tehnologii de ultimă oră. Avem 9 medici specializați în parodontologie, endodonție, ortodonție, implantologie. Aceasta este explicația pentru succesul de care se bucură Clinica! Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind! Iar cei interesați au posibilitatea să facă rezervări pe site-ul clinicii. Suntem la un click distanță de rezolvarea oricărei probleme stomatologice!» ne explică Cristina Petreuș. Site-ul clinicii, dridih-dent.ro, satisface orice curiozitate, oferind informații complete și profesioniste. Remarcabile sunt însă declarațiile pacienților care au trecut pragul clinicii...

Dincolo de reclamă Cristina Petreuș se bucură de roadele unui efort susținut fără preget, vreme de 3 ani. La care se adaugă alți 2, reprezentând durata scursă de la depunerea cererii de finanțare și până la finanțarea efectivă a proiectului... Însă cele mai mari satisfacții i le-au adus oamenii care i-au trecut pragul: «Comuna e mică și, cât am așteptat să deschidem, vorba s-a dus... Așa că, de fapt, primii pacienți ne-au așteptat pe noi, iar nu noi pe ei. Oamenii de aici sunt plini de bun-simț. Când au văzut care sunt rigorile, nivelul obligatoriu de igienizare, aparatura... La început se descălțau la ușă sau veneau cu papuci de-acasă. A fost impresionant, pentru că mulți dintre ei mă cunosc, am crescut sub ochii lor... Apoi, când am făcut prima campanie de prevenție, în școlile din comună... Am descoperit că elevii au fost atât de încântați și au povestit așa frumos despre noi acasă, încât și-au convins părinții să vină și ei!». Cristina Petreuș își amintește, de asemenea, cum a reușit să modifice percepția pacienților cu privire la metodele de lucru: «Oricâtă reclamă ai face, ea nu poate înlocui munca de fiecare zi... Ori noi, aici, ne-am concentrat întâi asupra nevoilor celor care ne-au trecut pragul. Unii nu înțelegeau de ce, după un tratament dentar, e nevoie de o nouă radiografie. Altora nu le-a venit să creadă că plătesc așa puțin... Iar tratamentul endodontic, una dintre specialitățile cu care Clinica noastră se mândrește, încă este necunoscut în Ialomița. E drept, pentru acest tip de tratament e nevoie de o aparatură medicală de ultimă generație. Pe care noi o avem. Și cu care reușim să asigurăm cel mai corect tratament care se poate face la ora actuală. Prin metodele clasice, tratamentul este unul în orb, medicul nu are decât un control tactil. Tratamentul endodontic, cu ajutorul microscopului, permite tratarea canalelor radiculare ale dintelui și salvarea lui...». Stomatolog generalist, doctorul Cristina Petreuș poate vorbi despre munca ei ore în șir. Dar pasiunea ei secretă este estetica dentară: «Îmi place foarte mult estetica dentară, lucrul finit... Aici, alături de colegii mei, reușim acest lucru. Putem oferi ceea ce numim un zâmbet de vedetă!».

Turism dentar la Dridu? Ei, bine, da!
Aparent pare imposibil. Dar pentru medicul Cristina Petreuș, imposibilul nu există. Ea consideră că acest concept futurist poate fi adaptat la condițiile locale. În timp, acest tip de turism ar putea determina creșterea afluxului de pacienți către Clinica sa, dar, la fel de important, și apariția de noi locuri de muncă în zonă. «Deși pare doar un concept, acest tip de turism reprezintă pentru noi și pacienții noștri o necesitate... Unele tratamente necesită perioade mai lungi, iar oamenii vin aici de la distanțe considerabile. Alteori, după o intervenție stomatologică chirurgicală, nu te poți urca pur și simplu în mașină... Sau ai nevoie de perioade mai lungi de supraveghere medicală. O parte dintre aceste probleme le vom rezolva prin deschiderea celui de-al treilea cabinet în cadrul Clinicii... Însă altele rămân de acoperit, într-un fel sau altul. Și atunci, credem noi, turismul medical reprezintă o soluție! Zona Dridu este foarte frumoasă... Aici locuim între două păduri, e verde tot timpul... Avem mănăstirea, avem obiectivele turistice locale, suntem la o aruncătură de băț de București, unde se pot organiza excursii de o zi. Practic, ceea ce lipsește este o infrastructură turistică adecvată nevoilor pacienților. De aceea sunt așa de optimistă în această privință. Trebuie doar să identificăm soluții adecvate de dezvoltare...» apreciază Cristina Petreuș.

1 Februarie 2017, 08:15 (9199 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
17 Nov 2019
172 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

Direcția de Sănătate Publică Ialomița anunță faptul că a doua tranșă de vaccin antigripal a fost distribuită de la finalul săptămânii trecute în cabinetele medicilor de familie din județ. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 16:10
(90 vizualizări - 1 comentariu)


Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în preajma hramului bisericii «Sfântul Evanghelist Matei», vineri, 15 noiembrie 2019, la orele 17,00, o delegație de la ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:55
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de promovare a școlilor de pompieri în liceele din Ialomița

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au desfășurat o amplă campanie de promovare a școlilor de pompieri în liceele din județ. Campania a debutat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:50
(75 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: Arestat pentru «evaziune fiscală»

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au reușit identificarea unui bărbat, de 52 de ani, din comuna Jilavele, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:45
(80 vizualizări - 0 comentarii)


4

Deficit de personal la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița

Concursurile din sursă externă organizate de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița au rezolvat pro­blema lipsei de personal doar parțial. Instituția continuă să aibă probleme din cauza deficitului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:40
(101 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni, trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 6,00, pe raza municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:35
(96 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Voluntar, implică-te!»

Joi, 7 noiembrie 2019, la Sala de Festivități a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia s-a desfășurat cea de a V-a ediție a evenimentului «Voluntar, implică-te!», eveniment organizat de Agenția ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:30
(68 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 18-22 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:25
(62 vizualizări - 0 comentarii)


8

«Ziua Mondială a Diabetului», marcată și la Slobozia

Slobozia se alătură orașelor din țară care în noiembrie marchează «Ziua Mondială a Diabetului». Cu acest prilej, Direcția de Sănătate Publică și medicii diabetologi din județ organizează până pe data de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:20
(58 vizualizări - 0 comentarii)


9

O nouă campanie la Crucea Roșie Ialomița

Crucea Roșie Ialomița este înscrisă în Programul «Colgate», o campanie ce se desfășoară în perioada noiembrie 2019-februarie 2020. Alături de alte 10 județe din țară, peste 77 mii de copii din clasele primare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:15
(46 vizualizări - 0 comentarii)


10
IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

Un polițist rutier ialomițean a reușit să cucerească toate cele 13 vârfuri de peste 2500 metri din România, atingând înălțimile amețitoare ale Alpilor Italieni, Munților Balcani sau Muntele Olimp. Agentul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:10
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de miercuri, 13 noiembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia au fost angrenate aproximativ 40 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, precum și luptători ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:15
(187 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


12

DN21: Accident rutier soldat cu trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., în jurul orei 6,20, s-a produs o coliziune între două autoturisme pe Drumul Național 21. Pentru salvarea victimelor, au acționat salvatorii de la Detașamentul Slobozia cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:10
(176 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Căzănești: «Cupa Bărăganului la Oină»

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Sala de Sport a orașului Căzănești se va desfășura, începând cu orele 10,00, prima ediție «Cupa Bărăganului la Oină». Competiția, organizată de Federația Română de Oină împreună ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:05
(172 vizualizări - 1 comentariu)


La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:25
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Peste 200 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 43 de ani, care transporta pe DN2A pește fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:20
(220 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Accident rutier soldat cu cinci victime pe DJ212

Evenimentul s-a produs marți, 12 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, când un autoturism a părărăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un pom aflat pe marginea șoselei. La locul intervenției au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 13:05
(176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2019»

Vineri, 15 noiembrie 2019, începând cu orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2019». Evenimentul este organizat de Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 12:10
(183 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

12 Noiembrie 2019, 17:10


Slobozia: Și-a înscenat singur o tâlhărie după ce a pierdut banii la păcănele

Polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr, de 22 de ani, din Slobozia, care și-ar fi înscenat singur o tâlhărie calificată. În fapt, luni, 11 noiembrie 2019, în jurul orelor 18,00, un bărbat a apelat numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:15
(270 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis: Tânăr din Săveni, prins de polițiști la volanul unei mașini pe care o furase!

Luni, 11 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au fost sesizați de o femeie, de 40 de ani, cu privire la faptul că o persoană necunoscută i-ar fi sustras autoturismul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:10
(204 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Țăndărei

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unui hidrant de la intersecția străzilor Artelor cu Mecanizării, din orașul Țăndărei, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:05
(116 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

În perioada 9-10 noiembrie 2019, polițiștii, jandarmii și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență vor asigura paza și protecția a 220 secții de votare ce s-au constituit pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:25
(292 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 11-15 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:20
(295 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:15
(168 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 17:10
(139 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 17:10
(337 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 16:10
(253 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:20
(407 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 17:15