Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Magicienii de la Dridih Dent

Stomatologie de înaltă ținută în mediul rural

Magicienii de la Dridih Dent

Este o Clinică Stomatologică înființată la Dridu, în anul 2014. În nici 3 ani de la debutul activității, renumele celor 9 specialiști care activează în cadrul Clinicii a depășit granițele județului și chiar ale țării. Cristina Petreuș, medicul stomatolog care și-a pariat toți banii în această investiție, crede că succesul de care se bucură Clinica are o explicație simplă: «Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind!».

Clinica din care ieși zâmbind
Programarea e pentru orele 17,00. O familie cu un copilaș... Mic și răsfățat, ca toți copiii singuri la părinți... Îl cheamă Andrei și vine aici din toamna anului trecut. Are 5 ani, dar e un veteran al cabinetelor stomatologice. A trecut prin toate cabinetele din oraș, a fost la București, părinților li s-a recomandat să-l anestezieze general pentru intervențiile stomatologice... La doamna doctor Cristina Petreuș au ajuns târziu... Dar Andrei nu știe. Intră vesel în cabinet, dă «bună ziua» și cere: «Cristina, azi vreau o plombă mov!». Cristina zâmbește, Andrei râde cu gura până la urechi... «Și vrea și tati, să știi!». Tati nu zâmbește, că toată viața s-a temut de dentist. «Las’ că te țin eu de mână, tati. La Cristina nu doare...». Intervenția durează 10 minute, cu Andrei, în brațele tatălui. Tatăl, pe scaunul stomatologic, e mut și crispat. Andrei însă e în plină formă. «Uite, tati, asta e o freză cu apă... Nu doare. Cristina, tati vrea o plombă roșie. Nu-i așa că ai?». Cristina îi invită pe amândoi afară și dezinfectează cabinetul. Apoi tatăl intră din nou. Andrei rămâne pe hol, cu tableta în brațe... Lângă el, din cabinetul vecin, iese un băiețandru. Se uită lung la unul dintre dinții lui de lapte... Apoi i-l arată lui Andrei. Ar vorbi, dar doctorul Ionuț Florea i-a spus să nu deschidă gura jumătate de oră, până se oprește sângerarea. Ni-l arată mându și nouă și ne explică prin semne că are să-l pună sub pernă, pentru Zâna Măseluță... Între timp, tatăl lui Andrei iese din cabinet. A scăpat ușor: «Ultima oară am stat 3 ore pe scaun pentru un tratament endodontic. O doamnă doctor a ținut musai să-mi salveze un dinte... Nici să mă fi plătit cu aur, n-aș fi avut atâta răbdare...» ne spune aparte.

La un click distanță
Dridih Dent e la o oră și jumătate de Slobozia și o jumătate de oră de Aeroportul Otopeni. Ultima precizare pare inutilă, dar veți descoperi că nu e așa. Clinica a fost deschisă în 2014, la Dridu-Ialomița de către medicul stomatolog Cristina Petreuș. Născută și crescută aici, Cristina Petreuș s-a decis să accezeze fonduri europene pentru o investiție în mediul rural. Valoarea investiției s-a ridicat la 250 mii de euro. «Grantul nerambursabil a fost de 70% din valoarea proiectului. Restul banilor a fost efort propriu și ne-a fost destul de greu... Dar mi-am dorit să realizez această clinică aici, acasă, unde m-am născut! Am crezut în acest proiect și am vrut să demonstrez că se poate face performanță și în mediul rural. Toată lumea mi-a spus că e o nebunie să fac această investiție. Inclusiv eu am avut dubii... Dar am luat lucrurile încet și m-am adaptat din mers. Iar satisfacțiile au fost pe măsură!». Și tot mai multe în fiecare an. Acum, Clinica Stomatologică Dridih Dent este cunoscută de la Constanța până în Canada. «Da, da, de ce vă mirați?! Serviciile pe care le oferim noi sunt servicii de foarte bună calitate, efectuate cu ajutorul unor tehnologii de ultimă oră. Avem 9 medici specializați în parodontologie, endodonție, ortodonție, implantologie. Aceasta este explicația pentru succesul de care se bucură Clinica! Muncim pentru ca toți pacienții noștri să plece acasă zâmbind! Iar cei interesați au posibilitatea să facă rezervări pe site-ul clinicii. Suntem la un click distanță de rezolvarea oricărei probleme stomatologice!» ne explică Cristina Petreuș. Site-ul clinicii, dridih-dent.ro, satisface orice curiozitate, oferind informații complete și profesioniste. Remarcabile sunt însă declarațiile pacienților care au trecut pragul clinicii...

Dincolo de reclamă Cristina Petreuș se bucură de roadele unui efort susținut fără preget, vreme de 3 ani. La care se adaugă alți 2, reprezentând durata scursă de la depunerea cererii de finanțare și până la finanțarea efectivă a proiectului... Însă cele mai mari satisfacții i le-au adus oamenii care i-au trecut pragul: «Comuna e mică și, cât am așteptat să deschidem, vorba s-a dus... Așa că, de fapt, primii pacienți ne-au așteptat pe noi, iar nu noi pe ei. Oamenii de aici sunt plini de bun-simț. Când au văzut care sunt rigorile, nivelul obligatoriu de igienizare, aparatura... La început se descălțau la ușă sau veneau cu papuci de-acasă. A fost impresionant, pentru că mulți dintre ei mă cunosc, am crescut sub ochii lor... Apoi, când am făcut prima campanie de prevenție, în școlile din comună... Am descoperit că elevii au fost atât de încântați și au povestit așa frumos despre noi acasă, încât și-au convins părinții să vină și ei!». Cristina Petreuș își amintește, de asemenea, cum a reușit să modifice percepția pacienților cu privire la metodele de lucru: «Oricâtă reclamă ai face, ea nu poate înlocui munca de fiecare zi... Ori noi, aici, ne-am concentrat întâi asupra nevoilor celor care ne-au trecut pragul. Unii nu înțelegeau de ce, după un tratament dentar, e nevoie de o nouă radiografie. Altora nu le-a venit să creadă că plătesc așa puțin... Iar tratamentul endodontic, una dintre specialitățile cu care Clinica noastră se mândrește, încă este necunoscut în Ialomița. E drept, pentru acest tip de tratament e nevoie de o aparatură medicală de ultimă generație. Pe care noi o avem. Și cu care reușim să asigurăm cel mai corect tratament care se poate face la ora actuală. Prin metodele clasice, tratamentul este unul în orb, medicul nu are decât un control tactil. Tratamentul endodontic, cu ajutorul microscopului, permite tratarea canalelor radiculare ale dintelui și salvarea lui...». Stomatolog generalist, doctorul Cristina Petreuș poate vorbi despre munca ei ore în șir. Dar pasiunea ei secretă este estetica dentară: «Îmi place foarte mult estetica dentară, lucrul finit... Aici, alături de colegii mei, reușim acest lucru. Putem oferi ceea ce numim un zâmbet de vedetă!».

Turism dentar la Dridu? Ei, bine, da!
Aparent pare imposibil. Dar pentru medicul Cristina Petreuș, imposibilul nu există. Ea consideră că acest concept futurist poate fi adaptat la condițiile locale. În timp, acest tip de turism ar putea determina creșterea afluxului de pacienți către Clinica sa, dar, la fel de important, și apariția de noi locuri de muncă în zonă. «Deși pare doar un concept, acest tip de turism reprezintă pentru noi și pacienții noștri o necesitate... Unele tratamente necesită perioade mai lungi, iar oamenii vin aici de la distanțe considerabile. Alteori, după o intervenție stomatologică chirurgicală, nu te poți urca pur și simplu în mașină... Sau ai nevoie de perioade mai lungi de supraveghere medicală. O parte dintre aceste probleme le vom rezolva prin deschiderea celui de-al treilea cabinet în cadrul Clinicii... Însă altele rămân de acoperit, într-un fel sau altul. Și atunci, credem noi, turismul medical reprezintă o soluție! Zona Dridu este foarte frumoasă... Aici locuim între două păduri, e verde tot timpul... Avem mănăstirea, avem obiectivele turistice locale, suntem la o aruncătură de băț de București, unde se pot organiza excursii de o zi. Practic, ceea ce lipsește este o infrastructură turistică adecvată nevoilor pacienților. De aceea sunt așa de optimistă în această privință. Trebuie doar să identificăm soluții adecvate de dezvoltare...» apreciază Cristina Petreuș.

1 Februarie 2017, 08:15 (10426 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 06 Aug 2020
323 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IȘJ Ialomița: 37 de candidați au obținut definitivatul

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare a examenului național pentru definitivare în învățământ (sesiunea 2020), după soluționarea contestațiilor, este de 53,62%. Astfel, din totalul de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 21:20
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 773 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 773, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 13:05
(133 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat la volan sub influența băuturilor alcoolice și fără permis de conducere

Miercuri dimineață, 5 august a.c., în jurul orei 2,30, polițiștii din Fetești au oprit pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani. Șoferul a refuzat în ...[citește_toată_știrea]

5 August 2020, 11:20
(72 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Miloșești: A încercat să se sinucidă aruncându-se în fântână

Un tânăr de 30 de ani din localitatea Miloșești a fost scos din fântâna în care s-a aruncat cu intenția de a se sinucide. Gestul său a fost observat de câțiva localnici, care i-au sărit în ajutor. Totuși ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 20:30
(294 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

4 August 2020, 19:15


Bărbat din Movilița, reținut de polițiști pentru furturi din autoturisme

În cursul zilei de luni, 3 august a.c., polițiștii din Urziceni au pus în executare 3 mandate de aducere, în baza cărora au reușit identificarea unui tânăr de 25 de ani, căutat pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:20
(55 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Agresată de concubinul său

Un bărbat, de 39 de ani, s-a ales cu un dosar penal după ce și-a agresat concubina, o femeie de 48 de ani. Cei doi locuiau în localitatea Movilița, iar în cursul zilei de luni, 3 august a.c., în urma unui ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:15
(77 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: La volan sub influența alcoolului

Polițiștii i-au întocmit un dosar penal unui bărbat, de 42 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, întrucât acesta s-a urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice. Luni, 3 august a.c., la orele ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 16:10
(96 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 768 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 768, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

4 August 2020, 13:10
(207 vizualizări - 0 comentarii)


9

Alexeni: Muniție de război, descoperită la fier vechi

Peste 50 de cartușe de infanterie au fost descoperite la Alexeni. Muniția, provenită din timpul Celui de-al Doilea Război Mondial, a fost găsită în depozitul unui centru de colectare a fierului vechi din ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:45
(147 vizualizări - 0 comentarii)


10

Incendii la Alexeni și Fierbinți-Târg

Un incendiu violent a cuprins în dimineața zilei de luni, 3 august a.c., în jurul orei 9,00, o locuință din comuna Alexeni. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 15:35
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 2 august a.c., în jurul orelor 22,30, polițiștii din Amara au observat pe un drum neiluminat din extravilanul localității o autoutilitară al cărei șofer, în momentul efectuării semnalelor de oprire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:55
(167 vizualizări - 1 comentariu)


12

IPJ Ialomița: 22 de permise reținute, amenzi de peste 187000 de lei

În perioada 1-3 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, la sfârșitul de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:50
(155 vizualizări - 0 comentarii)


13

Grupul de Comunicare Strategică: 748 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 748, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

3 August 2020, 13:15
(261 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 744 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 744, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2020, 13:10
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 742 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 742, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

1 August 2020, 13:10
(172 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 733 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 733, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 13:05
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beată la volan, a avariat trei autoturisme

Joi dimineața, 30 iulie a.c., în jurul orei 5,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe linia prevenirii și combaterii faptelor la regimul circulației pe ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 11:35
(586 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Femeie agresată de soț

Joi, 30 iulie a.c., în jurul orelor 12,00, polițiștii din Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 42 de ani, cu privire la faptul că este agresată fizic de soțul său.
În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 11:30
(345 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,34%-rata șomajului în iunie 2020

La sfârșitul lunii iunie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4060 șomeri (din care 1896 femei), rata șomajului fiind de 4,34%, cu 0,49% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2020, 10:45
(257 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Modificări asupra modului de organizare a examinării în vederea obținerii permisului auto

Printr-un comunicat de presă, prefectul Tonița Manea aduce în discuție «atribuția prefectului de stabilire a modului de organizare la nivel local a examinării în vederea obținerii permisului de conducere ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2020, 13:45
(474 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 724 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 724, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2020, 13:30
(412 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânăr de 19 ani, arestat preventiv întrucât conducea o mașină fără a avea permis

Miercuri, 29 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au observat în trafic un autoturism condus de un șofer despre care se cunoștea că nu deține permis auto. În momentul în care a sesizat echipajul Poliției ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2020, 11:20
(299 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Proba scrisă la Titularizare 2020

Miercuri, 29 iulie 2020, a avut loc proba scrisă din cadrul concursului de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din învățământul preuniversitar, sesiunea 2020. În județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2020, 21:35
(571 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Zilierii, introduși în REVISAL

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița anunță beneficiarii care utilizează zilieri că, în condițiile Legii nr.52/2011, modificată, prin Ordinul Ministrului Muncii și Protecției Sociale nr.1140/23.0 ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2020, 13:20
(379 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 715 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 29 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 715, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2020, 13:10
(340 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Urziceni

Acțiune a polițiștilor la Urziceni

Pe raza municipiului Urziceni, au fost constituite filtre rutiere pentru verificarea documentelor necesare circulației pe drumurile publice, în conformitate cu legislația în vigoare. La activitățile desfășurate ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2020, 11:20
(413 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de inspectorii ITM Ialomița pentru «muncă la negru»

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2020, în perioada 20-22.07.2020 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2020, 09:50
(404 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Angajați chemați la muncă deși se aflau în șomaj tehnic

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat în această lună o serie de acțiuni de control pentru a verifica modul în care angajatorii respectă legislația în domeniu. Controlul a vizat acele situații ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2020, 16:55
(493 vizualizări - 0 comentarii)


Vitezoman în localitatea Ciochina

Un bărbat, de 42 de ani, s-a aleds cu un dosar penal după ce a fost depistat conducând în interiorul localității Ciochina cu o viteză de 106 kilometri la oră. În aceeași mașină se aflau alți patru tineri ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2020, 16:45