Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal penal la Servicii Publice Slobozia SRL

Ședință AGA cu ușile închise

Scandal penal la Servicii Publice Slobozia SRL

Marți, 14 februarie 2017, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor SC Servicii Publice  Slobozia SRL, aleșii locali au dezbătut viitorul acestei societăți aflată în subordinea Consiliului Local. În cadrul ședinței, desfășurată cu ușile închise, directorul Dorina Milea a făcut acuzații grave legate de modul în care a fost condusă societatea, precum și la adresa conducerii Primăriei Slobozia. După 2 ore de dezbateri sterile, ședința a fost amânată pentru o dată care va fi anunțată ulterior.

Dorina Milea este o bombă cu ceas
Pe 28 septembrie 2016, Dorina Milea era instalată, cu votul majorității PSD din cadrul Consiliului Local, director al SC Servicii Publice Slobozia SRL, societate subordonată Consiliului Local. La 5 luni distanță, pe 19 ianuarie 2017, Dorina Milea își anunța public demisia, acuzând presiuni politice din partea conducerii Primăriei Slobozia. Marți, 14 februarie a.c., în cadrul ședinței AGA a Servicii Publice SRL prezidată de Dorina Milea, acuzațiile la adresa conducerii Primăriei au fost reiterate, fără a fi indicat însă vreun nume. De asemenea, în perioada de 3 săptămâni scursă de la anunțarea demisiei și până la ședința AGA, Dorina Milea s-a răzgândit și... nu a mai demisionat! Surse administrative confirmă faptul că Dorina Milea «a fost convinsă să se răzgândească». Mai mult decât atât, Dorina Milea a acceptat ca raportul prezentat de ea să devină «muniție de război» pentru acuzarea fostei conduceri a societății și, implicit, a fostei conduceri a Primăriei Slobozia. Referitor la acest scenariu, cât și la motivele revenirii în funcție, Dorina Milea a făcut următoarea declarație: «Eu am pregătit doar un raport al activității mele de la instalarea în funcție până în prezent. Atât!». Războiul dintre actuala și fosta conducere a Primăriei Slobozia este unul deschis, primarul Adrian Mocioniu dorind să folosească informațiile furnizate de raportul prezentat în cadrul AGA pentru a-i «controla» politic pe Alexandru Stoica și Valentin Băcanu. În plus, el dorește să identifice un țap ispășitor, în persoana fostului director Ștefan Costea, pentru toate problemele legale și financiare cu care se confruntă SC Servicii Publice Slobozia SRL.

Presa, evacuată de la ședința AGA Scenariul oferit mai sus este dublat de decizia Adunării Generale a Acționarilor Servicii Publice Slobozia SRL de a supune la vot interzicerea accesului presei la lucrările ședinței. Decizia a fost adoptată cu 9 voturi «pentru» și 5 voturi «împotrivă», la cererea expresă a consilierului Sorin Brânză, metamorfozat în dictator de ocazie. Aflat în sală, primarul Adrian Mocioniu nu a putut avansa nicio explicație pentru acest precedent și nici nu a fost capabil să emită un punct de vedere propriu. «Dacă colegii mei au decis așa... Eu coordonez activitatea societății, nu pe cea a AGA!» a declarat in extremis. Deși legală, decizia ridică mari semne de întrebare în condițiile în care până acum toate ședințele AGA ale societăților subordonate Consiliului Local au fost publice.

Raportul Servicii Publice Slobozia SRL reflectă fapte de natură penală
Raportul prezentat consilierilor locali în cadrul ședinței AGA reflectă, în principiu, modul în care directorul Dorina Milea a redus în cele 5 luni trecute de la instalarea în funcție cheltuielile firmei. Deși maniera de realizare a comparației este discutabilă, intențiile noului director sunt evidente. «Analizând cheltuielile efectuate comparativ, perioada octombrie-decembrie 2016 cu perioada ianuarie-septembrie 2016, se observă că media cheltuielilor lunare în perioada octombrie-decembrie este de 109305 lei, cu 21111 lei/lună mai mică decât media cheltuielilor lunare în perioada ianuarie-septembrie 2016, procentual cu 19,31% mai mică...». Dincolo de aceste informații care confirmă reducerea cheltuielilor, Dorina Milea lansează însă acuzații grave: «Pentru contractul de prestări servicii informatice concesiuni cimitir, încheiat cu Datasystems Quality SRL, am constatat că, în mod nejustificat, societatea a plătit sume mai mari pentru serviciile prestate. Urmare a acestui contract prost făcut de către fosta conducere, ce a pus la dispoziția prestatorului de servicii baza de date (date cu caracter personal) a societății, fără nicio rezervă, a fost perturbată toată activitatea prin blocarea abuzivă a accesului la baza de date. Conduita abordată de reprezentantul acestei societăți seamănă foarte mult cu un șantaj, există adrese prin care se aduce la cunoștință că baza de date o va pune la dispoziție numai contra cost și adrese făcute către Primărie unde se cerea pedepsirea administratorului Servicii Publice Slobozia SRL pentru că a îndrăznit să salveze această bază de date pe un hard extern, protejând astfel interesele societății. De asemenea, s-au adus în discuție fapte de natură penală care au necesitat sesizarea DIICOT-ului, secția Criminalitate Informatică». Dorina Milea mai informează plenul Consiliului Local că «am luat măsura concedierii contabilului șef, urmare a numeroaselor și repetatelor abateri disciplinare, cât și a depunerii unei plângeri penale împotriva lui Costea Ștefan și Zamfir Mariana, urmare a raportului Camerei Curții de Conturi. Fapta care atrage răspunderea administratorului poate fi și o inacțiune (spre exemplu neefectuarea de acte care să stopeze pierderile societății). Răspunderea pentru omisiune este stipulată și expres, în art. 148, alin. 5, din Legea 131 din 1990. (...)». De asemenea, raportul Dorinei Milea informează cu privire la plata unor servicii de două ori, onorarea unor facturi pentru servicii care nu s-au executat niciodată, investiții fără devize de lucrări și «fără a se arăta locația pentru care s-a făcut cheltuiala», nereguli privind angajarea, ștatele de plată sau condica de prezențe, etc.
Inutil să precizăm că niciuna dintre problemele semnalate nu a fost soluționată în cadrul ședinței AGA din 14 februarie 2017. Pentru măsuri concrete, consilierii locali se vor întruni în cadrul unei noi ședințe, la o dată care nu a fost încă stabilită.

Bazarul Municipal nu are autorizație ISU din 2012 O altă problemă identificată în raportul de analiză a activității Servicii Publice a fost cea privitoare la lipsa autorizației ISU pentru Bazarul Municipal. Conform datelor prezentate, situația este una critică, în cazul unui incendiu neexistând nici măcar dotări minime pentru lupta cu focul: «Din discuțiile purtate cu reprezentanții ISU reiese faptul că acest lucru se întâmplă încă de la darea în folosință a acestuia și că termenul final pentru avizare este iunie 2017, însă e nevoie de investiții și trebuie verificate autorizațiile de construcție deoarece bazinul care ar trebui să deservească hidranții (conform spuselor acelorași specialiști) nu este calibrat să asigure necesarul de apă, iar pereții încăperii trebuie ignifugați. (...)». Valoarea investiției pentru remedierea acestor neajunsuri, calculată la nivelul anului 2014, este de 70 mii de lei, însă până la acest moment Primăria Slobozia a ascuns realitatea și nici măcar nu a luat în calcul alocarea vreunei sume.

23 Februarie 2017, 08:05 (5104 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


jak:
(27 Februarie 2017, 10:04)
pt. JAK CEL NEGRU sedintele AGA nu sunt platite si fatalai poate sunt parintii tai ,se pare ca esti facut din ...
marcu:
(24 Februarie 2017, 22:13)
Doamna blonda de ce se uita crucis? A intimidat-o don juan del mocion?
JACK CEL NEGRU:
(24 Februarie 2017, 19:20)
Auzi, sedintele AGA nu sunt publice! Mai, fatalaule! Ma, natafleata! Atata timp cat este si banul meu acolo, contribuabil inclusiv la indemnizatia ta in AGA, am tot dreptul sa vin la tine in sedinta ca sa vad cum iti bati joc de banul public. Scuza-mi limbajul, nu-mi sta in caracter, dar nesimtirea ta e mare.
Adrian:
(24 Februarie 2017, 08:44)
Derbedeilor, nu mai aveti pic de rusine!
vasile pisica:
(23 Februarie 2017, 20:43)
uitati-va va rog la boul ala de BACANU! cand lumea discuta chestii...importante,el se joaca pe tel.mobil! panarame...
Vio:
(23 Februarie 2017, 16:19)
Hotilor
jak:
(23 Februarie 2017, 12:09)
sedintele A G A  nu sunt publice, chiar daca societatea este a consiliului local. Cu parere de rau dragi ziaristi, jurnalisti respectati legea cum si voi cereti consiliului local sa respecte legea.In rest va doresc mult succes in activitatea dvs. pentru ca este necesara si chiar sunt de acord cu anchetele pe care le efectuati.