Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bebeluși intoxicați cu nitriți, transportați de urgență la București

Bebeluși intoxicați cu nitriți, transportați de urgență la București

Doi frați gemeni, în vârstă de o lună, din localitatea brăileană Chioibășești au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce au fost intoxicați cu nitriți. Copiii au fost transportați de urgență cu un elicopter SMURD, la un spital din București.

Mama avea probleme psihice
Din primele informații, mama copiilor avea probleme psihice și le-a pregătit permanent hrana micuților cu apă de la fântâna din curte. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că ambii copii au intrat în stop cardio-respirator, însă au reușit să-i stabilizeze. Din cauza complicațiilor a fost însă nevoie pentru ca micuții să fie transportați cu un elicopter SMURD la București.

Citiți mai multe informații despre acest caz în ediția de miercuri, 8 martie 2017, a ziarului Independent

3 Martie 2017, 16:54 (2725 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


:-)):
(8 Martie 2017, 13:17)
Elicopterul e venit de la Constanta...
Ciudata mentalitate pe la SMURD...
Trimit elicopter de la Constanta la Slobozia sa duca pacient la Bucuresti dupa care se intoarce inapoi la Constanta.
Aris:
(6 Martie 2017, 16:40)
Pentru o informare corecta , trebuie facute mai multe precizari  . In primul rand , copiii au ajuns la Sp. Slobozia din localitatea IAZU , nu Chioibasesti . In stop respirator a intrat numai UNUL dintre frati , acesta raspunzand la manevrele de resuscitare . Elicopterul SMURD a transportat la Bucuresti numai UNUL dintre frati , celalalt fiind mai grav a fost preluat si transferat de Ambulanta Slobozia
...:
(6 Martie 2017, 11:09)
Probabil ca o "codita" a acestui transport, relatat in detaliu, sambata, 4.03.2017, la poarta spitalului s-au prezentat 3 TIR-uri care au incarcat lifturile vechi si accesoriile acestora : motoarele de la lifturi de 380V, cabinele, panourile electrice modernizate anul trecut cu "doar" 200,000 lei, cabluri care colcaie a cupru, etc..... avand in vedere punerea pe "liber" a responsabilului cu lifturile, se pare ca urmeaza o sesizare... PENALA !
DSP:
(4 Martie 2017, 12:17)
DSP Ialomita, trece foarte usor cu multa inconstienta peste problemele "apei potabile" de la reteaua comunala de la Cocora. Va este frica de primarul care nu face nimic in acest sens? Faceti analiza apei si actionati conform legi! Primarul are un singur interes, sa-si dezvolte afacerea personala, sa se razbune pe cei care nu-i aduc laude si sa-i protejeze pe pupincurusti indiferent ce nelegiuiri fac acestia, ii impune sefului de post sa musamalizeze toate infractiunile comise de cei din gasca lui de protejati. Trebuie sa-l oprim! DSP, IPJ,treziti-va!