Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Rețeaua de magazine Profi s-ar putea extinde în Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, SC Servicii Publice Slobozia SRL a primit o ofertă pentru închirierea a 350 mp din Piața «500» din Slobozia.

Propunere tentantă În anul 2011, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul «500» într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei, iar noua piață a fost inaugurată un an mai târziu. De atunci, piața este mai mult pustie, însă în jurul ei au apărut o duzină de magazine cu profil alimentar care suplinesc oferta tot mai săracă a comercianților din piață. Clădirea se află în administrarea SC Servicii Publice Slobozia SRL, iar până la acest moment nu au fost identificate soluții de dinamizare a activității din incinta pieței. În urmă cu o lună însă, directorul Dorina Milea a anunțat public că firma Profi Rom Food România este interesată de închirierea pieței. Potrivit informațiilor oficiale, firma a solicitat închirierea a 350 de mp pe o perioadă de 15 ani.

Decizie amânată Propunerea formulată de către Profi Rom Food România a fost adusă la cunoștința Adunării Generale a Acționarilor SC Servicii Publice Slobozia SRL pe 14 februarie 2017. Reamintim că AGA acestei societăți este formată din consilierii locali ai muncipiului Slobozia. În cadrul ședinței, consilierul local Robert Bocu (PNL) și-a manifestat rezervele privitoare la această închiriere. «În cazul în care vom aproba închirierea Pieței „500“ există riscul de a falimenta toți comercianții din zonă!» a declarat acesta, printre altele. Decizia finală în această privință a fost amânată pentru o următoare ședință AGA a SC Servicii Publice Slobozia SRL. Convocată pentru sfârșitul lunii februarie, această ședință nu s-a putut desfășura, din lipsă de cvorum. Surse administrative confirmă însă faptul că închirierea Pieței «500» este o chestiune de timp, în condițiile în care consilierii PSD dețin majoritatea în Consiliul Local Slobozia.

Tsunami Com SRL solicită închirierea a 250 mp în Piața «Cuza Vodă»
SC Servicii Publice Slobozia SRL are o ofertă similară cu cea a Profi Rom Food România pentru Piața «Cuza Vodă». Potrivit informațiilor făcute publice în cadrul AGA, firma locală Tsunami Com SRL și-a manifestat intenția de a închiria «pentru o perioadă nedeterminată» un spațiu de 250 de mp în Piața «Cuza Vodă». Reamintim că și în această piață numărul comercianților a scăzut dramatic în ultimii ani, iar SC Servicii Publice Slobozia SRL a închiriat deja 100 de mp din suprafața existentă aceleiași firme, respectiv Tsunami Com SRL.

10 Martie 2017, 10:40 (4562 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Servicii Publice SRL a sistat procesele împotriva comercianților din Bazar
Răzmerița comercianților din Slobozia
Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

Comentariile cititorilor:


anticocalari de campie:
(15 Iulie 2017, 01:17)
DECAT BANII LA MELTENEALA evazionista COCALAREASCA FILORUSA DE CAMPIE CU PRETURI DE SPECULA... mai bine supermarketuri  din orice tara UE.. ce taie bonuri 100%  siplatesc impozite si taxe statului,,
Catalin:
(15 Martie 2017, 13:36)
Eu unul ca si primar as investi in proiectul hypermarketului abandonat din pepiniera si l-as da spre chirie localnicilor. de asta avem nevoie : sa ramana banii aici!!! 
Catalin:
(15 Martie 2017, 13:32)
Nu e de ajuns ca toti banii pleaca in germania prin kaufland si lidl, acum hai sa mai inchidem si cativa comercianti si distribuitori locali !!! RUSSSIIIIINEEEEEEEE
Mirela:
(15 Martie 2017, 13:11)
Cine sunt evazioniști? Acele magazine de cartier sau cei care dau aviz magazinului profi?
loco:
(14 Martie 2017, 22:00)
Evazionistilor!
PROF:
(14 Martie 2017, 21:59)
Nu numai chirie,ci si 20 de locuri de munca!
cupan:
(14 Martie 2017, 20:57)
Clar.Pe cei din PSD nu-i intereseaza de localnici ,dovada fiind modul cum au condus orasul in ultimii ani.De fapt in toti anii.Cei din opozitie sunt egali cu zero.Asa au fost mereu.Gandire si capacitate administrativa pe o perioada medie/lunga nu exista.Deci sa nu ne mire ca vor da aviz unui magazin PROFI chiar daca ,este adevarat vor inchide cred toti micii comercianti din zana.Statistica spune ca la un loc de munca creat de un lant mare de supermacheturi se pierd patru locuri de munca ale micilor magazine dinzona.(vezi in ZIARUL FINANCIAR).Adevarat si ca banii castigati de buticarii locali macar raman in oras si se cheltuie aici.Dar consilierii sunt interesati de lucrulile astea.sau sunt doar prosti? Sau cine stie,cointeresati cumva?
Mirela:
(14 Martie 2017, 18:44)
La asta nu m-am gandit
Mirela: