Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs de director la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Concurs de director la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea Consiliului Județean Ialomița, a organizat la începutul acestei săptămâni un concurs pentru ocuparea postului de director general al societății. Primul loc a fost ocupat de către inginerul Cristi Stan, din București, cu 45,67 puncte din 50 posibile. Reamintim că societatea este condusă de un director interimar din toamna anului trecut, după ieșirea la pensie a lui Ștefan Ghibanu.

Concurs ca la carte
Demarate la începutul lunii februarie, procedurile legale de selecție a unui nou director pentru Drumuri și Poduri SA s-au finalizat la începutul acestei săptămâni. Luni, 13 martie 2017, la etapa finală a concursului s-au prezentat patru candidați. Trei dintre aceștia au fost din București, iar cel de-al patrulea a fost Ioan Martin, ex-vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, câștigător a fost declarat inginerul constructor Cristi Stan, cu 45,67 puncte din 50 posibile. Decizia nu este însă una finală. Surse administrative confirmă faptul că, în perioada imediat următoare, Cristi Stan se va întâlni cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru a discuta planul de management și soluțiile concrete de redresare a societății. În cazul în care condițiile impuse de către oficialii județeni nu vor fi acceptate, negocierile vor fi reluate cu următorul clasat, respectiv Ioan Martin. Scrisoarea de așteptări privind selecția unui candidat pentru postul de director general al acestei firme conține, printre alte obligații, și pe aceea ca «într-un timp cât mai scurt, societatea să devină lider în Ialomița la lucrările de drumuri».

Drumuri și Poduri SA, în buza prăpastiei În pofida așteptărilor oficialilor județeni, Drumuri și Poduri SA se confruntă la acest moment cu probleme insurmontabile. Lipsa contractelor de lucrări, dotarea precară și incapacitatea fostului manager de a gestiona activitatea firmei au adus societatea în pragul falimentului. Datele oficiale confirmă faptul că, la acest moment, «societatea are pentru anul 2017 contracte cu valoare de numai 5 milioane lei, adică 30% din necesarul mediu de lucrări». Mai mult decât atât, se precizează în scrisoarea de așteptări, «mediul economic în care își desfășoară activitatea Drumuri și Poduri SA este unul ostil atât din punct de vedere tehnico-economic, cât și din cauza constrângerilor legislative specifice». Reamintim, de asemenea, că Drumuri și Poduri SA a fost implicată anul trecut într-un scandal public uriaș după ce Curtea de Conturi Ialomița a constatat un prejudiciu de 577 mii de lei în dauna Consiliului Județean Ialomița.

16 Martie 2017, 10:55 (3520 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Speranta :
(21 Martie 2017, 07:22)
Super!Pleaca un infractor,se pregateste un altul!Nu ar fi surpriza mare sa fie numit un lautar,un biolog,sau poate copilul vreunui energic pupacios de fundulete ce nu are inca vila,ideea este sa nu fie profesionist!
Care Cultură?:
(20 Martie 2017, 17:25)
Domnule Moraru, de Obrejan depinde funcția doctorului mare de la Muzeul Județean! Greșesc? Nu-i clintiți că vine calamitate peste județ! Alta, că deja este PSD-ul! Stăm in loc de niște pitici cheltuitori ai banului public? Are balta pește și Ialomița proști!
Andrei:
(20 Martie 2017, 16:50)
Domnule Moraru, ne-ati mintit! Ne-ati promis ca il schimbati pe Obrejan Cristian, de la cultura si nu ati facut-o nici pana acum. Va rade in nas acest doctor in cheltuirea sau mai bine spus in jefuirea banului public si este tolerat in continuare.
cancan:
(18 Martie 2017, 10:22)
..... ar fi in stare sa spuna ca doar ciuperca e vinovat nu si el, la cat de urat vorbeste de fostul pres.....el isi cauta drepturile la cedo  .... vrea despagubiri de la  curtea de conturi ca i-a patat imaginea....oricine e vinovat numai el nu.......posibil sa beneficieze in continuare de plata telefonului, carburanti, masina ca doar i-a ramas in societate prietenul lui actualul presedinte al consiliului de administratie.. si fostul membru in cons. de admin. cel de la atelierul mecanic ........afara cu fostii , incompetenti  si cu informatorii lor, asta era grija lu ghibanu sa destrame colective sa de-a afara muncitori calificati, laboranti, gestionari, contabili, ingineri , juristi ca sa se planga dupa aceea ca nu are cu cine lucra........sa fie o harababura ca sa poata el " manageria" in interesul stiut numai de el... apropo ii spune ceva verdele de pe scarile societatii si personajul din poza mai mult prin curtea dumnealui  .............platit de drumuri......dar nu-i bai va fi tot timpul conectat la societate ca si-a lasat informatoarea pusa strategic ba secretara, ba sefa de personal,,, suspinand......
Un drumar:
(17 Martie 2017, 16:14)
Pai si Ghibanul nu a fost inca arestat? Cine plateste paguba? Pai ala era director doar pentru salariul care i l-a facut Ciuperca, pentru ca era soferul lui cand era viscol si vroia sa vada cum arata drumurile. O rusine pentru judetul asta, astia trebuie judecati pe stadion sa vada ca nu e de gluma cu banul public, atfel o sa ne ducem rau  de tot.Apropo, asteptam sa vedem cat i se opreste din pensie fostului director, inclusiv domnului Ciuperca, partas la acest furt.
Degeaba a re ditamai statia de betoane daca societatea mai are 3 angajati si doua roabe, cine l-a lasat pe Ghibanu sa faca acest jaf, e la fel de raspunzator. Eu cred ca si noul venit, degeaba are vointa, daca nu are putinta.
mitica:
(16 Martie 2017, 19:51)
Sunt oameni capabili dar interesele celor mari sunt altele. O firma de stat nu poate cotiza la partid ca nu are cum  si ca urmare nu poate sa prinda contracte mari de unde sa se poata dota. In fata este vopsit gardul in spate leopardul, cam asa sta problema.
Un județ, pentru un cal!:
(16 Martie 2017, 15:33)
Nici in Slobozia, nici in județ nu mai sunt oameni capabili de funcții. Pentru oricare funcție decizională, in orice domeniu! Tot Cei competenți caută locuri pe măsura valorii lor! Cu ce fel de subalterni să muncești eficient în LAS FIERBINȚI?
geo:
(16 Martie 2017, 12:46)
De ce trebuie să vină cineva din București?. În Slobozia, sau în județ, nu mai sunt oameni pentru asemenea funcții?.